fbpx

Chińscy dziennikarze przejdą egzamin z marksizmu

FUTURO: Jak donosi "Gazeta Wyborcza", chińscy dziennikarze na początku 2014 r. będą musieli zdawać egzamin ze znajomości ideologii partii komunistycznej.

"Absolutnie zakazane jest, aby w artykułach zawarte były komentarze niezgodne z linią partii", "relacja pomiędzy partią a mediami to relacja prowadzącego i prowadzonego" – to fragmenty z 700-stronicowego podręcznika wprowadzengo przez Komunistyczną Partię Chin dla dziennikarzy w tym kraju.

Egazmin odbędzie się w styczniu bądź lutym i zostanie poprzedzony 18-godzinnym kursem dla każdego z dziennikarzy. Podczas kursu przekazywane będą takie informacje, jak np. wartości marksistowskie w dziennikarstwie. Ci, którzy nie zdadzą egzaminu w pierwszym terminie, będą mieli szansę na poprawkę.

Nie wiadomo, co czeka tych, którzy odmówią podejścia do testu. Teoretycznie bez legitymacji prasowej nie wolno w Chinach wykonywać zawodu dziennikarza, jednak p. Zhan Jiang z pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych przyznaje, że dziś wielu nie przejmuje się wyrabianiem tego dokumentu.

Źródło: wyborcza.pl

Opracował: GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.