fbpx

Tysiące kierowców mogło paść ofiarą błędnych wyników alkomatów

INFO: Wiarygodność alkomatów powszechnie używanych przez izraelską policję została zakwestionowana po tym, jak badania wykazały, że urządzenia te są zbyt wrażliwe na warunki zewnętrzne i posiadają skłonność do rejestracji nieszkodliwych substancji jako alkoholu.

Zespół obrony osoby podejrzanej o jazdę pod wpływem alkoholu zatrudnił ekspertów z Centrum Technologii z Galilei (MIGAL), aby zbadali alkomaty, produkowane przez niemiecką firmę Draeger. Badania były przeprowadzone pod nadzorem policji i we współpracy z producentem.

Badania wykazały, że warunki zewnętrzne, takie jak temperatura, wilgotność lub długość i prędkość dmuchania mogą mieć wpływ na wyniki poziomu alkoholu we krwi, powodując, że trzeźwy kierowca może zostać uznany za pijanego. Alkomat może także błędnie interpretować związki, takie jak aceton lub kwas octowy jako substancje alkoholowe.

P.Eran Ben-Ami, adwokat, który zlecił badania, powiedział, że tysiące izraelskich kierowców mogło zostać niesłusznie skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu – przestępstwa, za które grozi strata prawa jazdy na 2 lata.

Źródło: www.haaretz.com
Opracował: Zafer Balbous

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x