fbpx

Bahrajn będzie mieć nowy kodeks pracy

FUTURO: Parlament bahrajński kończy prace nad nowym kodeksem pracy.

Jedną z głównych i bardziej kontrowersyjnych zmian będzie nakazanie pracodawcom przyjąć z powrotem do pracy oraz wypłacić zaległe pensje pracownikom, którzy zostali aresztowani, a później uniewinnieni z postawionych im zarztów. Dr Majeed Al-Alawi, minister pracy, uważa, że zmiana ta nie jest całkiem sprawiedliwa.

– Pracownicy nie powinni być zmuszani do wypłaty wynagrodzenia, gdyż to nie ich wina, że pracownik został aresztowany – powiedział dr Al-Alawi. Dodał jednak, że obecna wersja jest i tak lepsza niż ta proponowana oryginalnie. Według oryginalnej wersji, pracodawca miał być zmuszony płacić aresztowanemu pracowikowi, dopóki ten nie zostanie skazany.

Inne zmiany to wprowadzenie minimum 30 dni obowiązkowego urlopu rocznie (obecnie 24). Pracownicy będą mogli dostać także dodatkowe 14 dni płatnego urlopu, aby odbyć pięlgrzymkę do Mekki (tzw. Hajj). Pracodawcy będą musieli również wprowadzić dzienne przerwy w pracy na modlitwy dla muzułmaninów.

Jednak są i dobre zmiany. Posłowie przyjęli poprawkę zgłoszoną przez dra Al-Alawiego, wedle której pracodawcy będą mogli płacić pracownikom w dowolnej walucie (obecnie muszą płacić bahrajńskim dinarem). Również dzięki dr. Al-Alawiemu, nie zostanie wprowadzona płaca minimalna oraz zakaz pracy w piątki.

Źródło: www.gulf-daily-news.com, www.gulfnews.com
Opracował: Zafer Balbous

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x