Przez reformę podatków wpływy spadły o 14%!

INFO: Mimo że rewolucyjna reforma podatków w Indiach wprowadzona została ponad pół roku temu władze wciąż nie są w stanie stwierdzić, czy uszczelniła ona system podatkowy.

Mimo kilkakrotnie przekładanego terminu nie została dokończona specjalna internetowa platforma, której zadaniem jest weryfikacja prawdziwości składanych przez podatników deklaracji. Obecnie nie da się sprawdzić, czy deklarowane stawki podatkowe należą się danym płatnikom VAT. Reforma systemu podatkowego wprowadziła 5 stawek podatku VAT: 0%, 5%, 12%, 18% oraz 28%, a prawie połowa wszystkich usług oraz towarów kwalifikuje się do stawki podatkowej nie wyższej niż 18%. Brak odpowiedniego systemu daje jednak nieuczciwym podatnikom możliwość wybierania niższej stawki.

To, co da się stwierdzić, to fakt, że w ciągu tego okresu miesięczne wpływy z podatku VAT do budżetu spadły aż o 14%, z ok. 940 mln INR (14,8 mln USD) do 810 mln INR (12,8 mln USD). Władze mają nadzieję, że 10 stycznia uda się ostatecznie uruchomić platformę i każda deklaracja podatkowa będzie sprawdzona. W lutym ma być także możliwe kontrolowanie przepływów towarów i usług pomiędzy poszczególnymi stanami, a cały proces i jego kontrola będzie możliwa w Internecie dzięki obowiązkowym deklaracjom online.

Zobacz także: VAT wpędza Indie w recesję!

Źródło:www.vatlive.com

Opracował: MD.

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o