fbpx

Hinduskie bogactwo zlokalizowane w 3 najbogatszych stanach

INFO: Hinduski urząd skarbowy opublikował dane, z których wynika, że 2/3 dochodów z podatków pochodzi z trzech stanów.

 

Dane o wielkości zebranych podatków bezpośrednich podał specjalny urząd zajmujący się ich ewidencjonowaniem. Wynika z nich, że mieszkańcy stanów Maharasztra, Delhi oraz Karnataka generują aż 61% wpłacanych do budżetu centralnego podatków. Chociaż hinduska gospodarka rozwija się bardzo szybko, a nawet sam premier deklaruje, że już wkrótce będzie ona 5-bilionową gospodarką, to jednak wyraźnie widać, że bogactwo wewnątrz Indii rozłożone jest bardzo nierównomiernie.

 

Źródło: www.indiatoday.in

One thought on “Hinduskie bogactwo zlokalizowane w 3 najbogatszych stanach

  1. Zacznę od pewnej paraboli: widzieliście zapewne nie raz duże kolumny pojazdów, najczęściej w taki sposób przemieszczają się konwoje wojskowe. Każdy, co bardziej doświadczony dowódca takiej karawany wie, że jeśli chce zachować jej spójność, to muszą jechać powoli. Gdy prowadzący narzuci szybsze tempo, to nie ma bata, kolumna zaczyna się rozciągać na wieeele kilometrów.
    A co to ma do bogactwa? Otóż zachodzi tu zjawisko zbliżone: jeśli główną troską Państwa jest “zapobieganie nierównościom”, to konsekwencją po prostu musi być wielkie spowolnienie. I odwrotnie: gdy stawiamy na szybki rozwój, to musimy przyjąć do wiadomości, że nie jest on możliwy bez narastających różnic w dochodach.

    To jest jak prawo grawitacji: nie zmienią go żadne zaklęcia, ani najsprytniejsze nawet poczynania “regulatorów gospodarki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.