fbpx

Amerykanie wzmocnili pozycje talibów w Afganistanie

INFO: Po 18 latach wojny z USA i wydaniu przez Waszyngton astronomicznych kwot talibowie wydają się silniejsi niż kiedykolwiek.

 

Gdy po zamachu na Światowe Centrum Handlu w 2001 r. Waszyngton rozpoczął wojnę w Afganistanie, wydawało się, że ogromna przewaga amerykańskich wojsk rozgromi przeciwnika. Amerykanie nie szczędzili sił i środków, aby pokonać Al-Qaidę i mających chronić jej członków talibów. Jednak po 18 latach, w czasie których śmierć poniosło ok. 147 tys. osób i wydaniu prawie 900 mld USD, pozycja talibów wcale nie jest gorsza niż przed rozpoczęciem konfliktu. Sami są przekonani, że ich powrót do władzy w Afganistanie to tylko kwestia czasu. Afgańczycy nie mają wątpliwości, że z punktu widzenia trwałego pokoju Amerykanie zmarnowali czas oraz ogromne środki, nie mówiąc o ogromnych stratach w ludziach.

 

Źródło: www.columbian.com

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jarko
jarko
2 lat temu

Jak Amerykanie zmarnowali prawie bilion USD w Afganistanie? No, jak zmarnowali? Przecież wyraźnie stwierdzono, że talibowie są silni, jak nigdy dotąd. A pierwsze miejsce na świecie w produkcji opium – to pies? Podobnież w Syrii, Al-Kaida rosła w siłę, 2 miliardy dolarów na kontach w zachodnich bankach, póki nie wtrąciła się ta okropna Rosja i nie zaczęła na serio zwalczać terroryzm. A tak ładnie szedł handelek kradzioną Asadowi ropą… Konwoje cystern liczyły tysiące ciężarówek, co ładnie pokazał na zdjęciu satelitarnym generał Konaszenko. Ale może za dużo wymagam od CIA – oni mogli nie mieć tak dobrego sprzętu, jak Rosjanie i… Czytaj więcej »