fbpx

Nowa Zelandia: W ciągu 10 lat podatki wzrosły o 60 proc.

Według byłego nowozelandzkiego ministra finansów, obietnice dotyczące obniżek podatków nie powinny być brane na poważnie, chyba że są poparte konkretnymi programami redukcji wydatków. – Powodem, dla którego podatki (w Nowej Zelandii – przyp. TC) w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły tak mocno, jest szybki wzrost państwowych wydatków, które zwiększyły się w tym czasie o 89 proc., podczas gdy inflacja wzrosła zaledwie o 29 proc. – powiedział Roger Douglas, kandydat do nowozelandzkiego parlamentu w nadchodzących wyborach.

Zdaniem Douglasa to 17 mld NZD (równowartość 27 mld zł) lub 60 proc. powyżej inflacji i podatki wzrosły właśnie po to, by pokryć radykalnie zwiększone wydatki, które kosztują każde nowozelandzkie gospodarstwo domowe około 230 NZD (360 zł) tygodniowo, czyli 12 tys. NZD (19 tys. zł) rocznie.

Douglas proponuje, by wyborcy zadali sobie następujące pytania:

Co ja otrzymałem za te dodatkowe 12 tys. NZD, którymi zapłaciłem na państwowe wydatki?
Co w przeciwnym razie zrobiłbym z tymi 12 tys. NZD?
Czy rząd lepiej wydał 12 tys. NZD, które mi zabrał, niż ja bym wydał?

Jedyną partią proponującą obniżki podatków w Nowej Zelandii, jest Partia Konsumentów i Podatników. 8 listopada 2008 r. odbędą się w Nowej Zelandii wybory parlamentarne. Faworytem jest opozycyjna Partia Narodowa, która w sondażach wygrywa z rządzącą Partią Pracy.

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
0 Autorzy komentarzy
Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o