fbpx

Najbogatsi Australijczycy stracili połowę fortuny

INFO: Na pierwszym miejscu listy najzamożniejszych osób żyjących w Australii uplasowała się nieznana większości australijskiego społeczeństwa Amerykanka.

P.Blair Parry-Okeden jest w tym momencie, według rankingu "Forbesa" najbogatszą rezydentką Australii. P.Okeden odziedziczyła w postaci spadku po matce Barbarze Cox Anthony 25% udziałów w Cox Enterprises, amerykańskim gigancie medialnym posiadającym 15 gazet, 17 stacji telewizyjnych i 86 stacji radiowych. Fortunę p.Okeden wycenia się na 7 mld USD.

Kryzys finansowy wyraźnie odbił się na majątkach najbogatszych Australijczyków. Na rocznej liście 400 najbogatszych ludzi świata pojawiło się 10 miliarderów z Australii, czyli o 4 mniej niż w zeszłym roku, zaś ich majątek w sumie wyniósł 16,2 mld USD – ponad 2 razy mniej, niż w 2008 r. (38,4 mld USD).

Największy spadek zanotował p.Andrzej Forrest, potentat wydobycia rudy żelaza, który spadł ze 145 miejsca na 376 pozycję, a jego majątek skurczył się z 6,5 mld USD do zaledwie 1,9 mld USD.

P.Franciszek Lowy, założyciel Westfield Group i właściciel centrów handlowych, zajął 234 miejsce, najwyższe z Australijczyków z 2,7 mld USD na koncie (majątek zmalał z 6,4 mld USD).

Duże spadki zanotował także numer 261 na liście, właściciel kasyn James Packer, z 5,7 mld USD w 2008 r. do 2,5 mld USD.

P.Rupert Murdoch, właściciel „The Australian”, zajął 132 miejsce z fortuną blisko 4 mld USD. Murdoch urodzony w Australii, na stałe mieszka w USA.

Źródło: www.theaustralian.news.com.au
Opracował: Piotr Zieliński

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x