fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Południowokoreański prezydent, JE Lee Myung-bak i australijski premier JE Kelvin Rudd ogłosili podpisanie paktu wojskowego w Cannberze.

Państwa zgodziły się współpracować w dziedzinie obronności, nierozprzestrzeniania się broni masowego rażenia, walki z terroryzmem i wymian wojskowych.

Premier Rudd wezwał przy tej okazji Koreę Północną do zaprzestania stosowania „języka gróźb” i powrotu do międzynarodowych rozmów mających na celu zakończenie jej nuklearnego programu zbrojeń.

Prezydent Lee Myung-bak odwiedził wcześniej Nową Zelandię, a po zakończeniu swojego pobytu w Australii przybędzie do Indonezji. W dwóch krajach, które jak na razie odwiedził, mówił o potrzebie walki z protekcjonizmem w handlu międzynarodowym. Doszło nawet do porozumienia na temat wolnego handlu podczas jego rozmów z przedstawicielami Nowej Zelandii i Australii.

Odnośnie południowokoreańsko-australijskiego paktu JE Lee Myung-bak powiedział: Wierzę, że kiedy związek pomiędzy naszymi krajami jest zorientowany na myślenie o przyszłości, sprawy bezpieczeństwa również muszą być przedyskutowane, a poprzez taką właśnie współpracę w dziedzinie obronności, możemy zapewnić pokój i bezpieczeństwo całego regionu.

Wspólne oświadczenie przywódców odnośnie paktu mówi, że Korea Południowa i Australia będą kontynuowały rozwój współpracy w dziedzinie globalnego rozbrojenia i nierozprzestrzeniania się broni masowego rażenia wraz z metodami ich przenoszenia.

Dzięki paktowi prowadzone będą wspólne ćwiczenia armii obu krajów, sygnatariusze będą też dzielić się tajnymi informacjami natury wojskowej.

Źródło: news.bbc.co.uk

Opracował: Adrian Świerczyński

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x