fbpx

Rozpad Kanady?

INFO: Zachodnie prowincje Kanady zaczynają mówić o odłączeniu się od kraju – podaje “Politico”.

 

Regiony te, które polegają na dochodach z ropy naftowej, obawiają się, że wschodnia część Kanady chce żyć na ich koszt. Obawy te potęguje zwycięstwo wyborcze Partii Liberalnej.

Sytuacja ta odzwierciedla się w Internecie, gdzie na forach dyskusyjnych zaczynają pojawiać się wątki o “Wexicie”.

 

Źródło: www.politico.eu

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
basza
basza
1 rok temu

Federacja ma zdecydowane przewagi nad unionizmem.
W naszej historii tzw. “rozdrobnienie dzielnicowe” jest ukazywane, jako zło. Jestem przeciwnego zdania! Pozwoliło ono na krystalizację patriotyzmów regionalnych, i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Gdyby Rzeczpospolita przez ten okres dziejowy nie przeszła, to by szybko ewoluowała w kierunku państwa scentralizowanego. Ze wszystkimi tego, wielce negatywnymi konsekwencjami!

libertarianin.tom
libertarianin.tom
1 rok temu
Reply to  basza

Masz racje.

basza
basza
1 rok temu

At the other end to, gdybyśmy wtedy stworzyli państwo centralistyczne, to jego losy przebiegły by inaczej. A w szczególności nasze konflikty ze scentralizowanymi, a przez to silnymi militarnie sąsiadami. Być może nasz organizm państwowy byłby wtedy w stanie stawić czoła zagrożeniu z ich strony, i nie wpadlibyśmy pod zabory.

Lecz znów At the other end: nie bylibyśmy pod okupacją cudzą, lecz… własną! Wszak rządy absolutne dla poddanych zbyt korzystne nie są.

Co gorsze, co?