fbpx

Reżym puczystów dogadał się z plebsem

INFO: Sudański reżim wojskowych puczystów podpisał ze stroną cywilną porozumienie, w ramach którego podzielą się władzą.

 

Generałowie rządzący krajem po obaleniu przez siebie p. Omara al-Bashira dogadali się ze stroną cywilną i 17 lipca strony podpisały finalne porozumienie. Dwie strony toczyły ze sobą swoistą wojnę domową. Cywile wyszli na ulice, a bezpieka z ramienia generałów od czasu do czasu przerzedzała ich szeregi brutalnymi pacyfikacjami skutkującymi wieloma ofiarami śmiertelnymi. Porozumieniu “asystowali” mediatorzy z innych afrykańskich krajów (Etiopii oraz państw Unii Afrykańskiej). To właśnie oni mieli finalnie zmusić obie strony do kompromisu.

Zgodnie z postanowieniami zawartego w Chartumie dokumentu nowa rada zarządzająca skołtunionym państwem będzie składała się z 6 cywilów i 5 wojskowych. Na jej czele przez pierwsze 21 miesięcy będzie stał jeden z generałów, a następne 18 porządzi przedstawiciel plebsu. Obecnie obie strony pracują nad wstępnymi założeniami nowej konstytucji.

 

Źródło: Africanews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.