fbpx

Prezydent Somalii wprowadza szariat

Miesiąc po wyborach JE Sharif Sheik Ahmed, prezydent Somalii, wprowadził prawo islamskie w swym kraju. Zgodził się również w konflikcie z opozycją na zawieszenie broni.
Umiarkowany przywódca islamski Sharif, ma nadzieję, że po całej serii starć z oddziałami milicji plemmienej, sytuacje konfliktowe zostaną zażegnane po wprowadzeniu szariatu.

Parlament przejściowy, który ma obecnie swoją siedzibę w sąsiednim państwie Dżibuti, musi wyrazić zgodę na wprowadzenie prawa islamskiego. Posłowie musieli się wycofać z Baidoa, dotychczasowej siedziby parlamentu, po tym jak oddziały radykalnej milicji Al-Schabab zdobyły miasto i wprowadziły w nim szariat.

P.Osman Elmi Boqorre, zastępca przewodniczącego parlamentu, pochwalił wprowadzenie prawa islamskiego w Somalii i zażądał od posłów zatwierdzenia stanu prawnego. Jednocześnie zaapelował o zakończenie walk, aby rząd mógł spokojnie kontynuować prace, doniosła niezależna rozgłośnia Radio Shabelle.

Al-Schabab jest uważane przez Stany Zjednoczone za oranizację terrorystyczną. Ugrupowanie to, po wygranych przez p.Sharifa wyborach, zapowiedziało początkowo wolę kontynuowania walk. Somalia nie ma od 1991 r. żadnego działającego rządu.

Źródło: www.zeit.de

Opracował: Tomasz Lewandowski

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x