Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

30-08-2018 18:30:00

Upadek dolara będzie szybszy niż się wydaje?

OPINIA: W związku z wojną gospodarczą prowadzoną przez USA z niemal 1/10 krajów świata, upadek dolara może stać się szybszy i bardziej bolesny niż spodziewają się ekonomiści - czytamy w artykule p. Gala Lufta, wicedyrektora Instytutu Analiz nad Globalnym Bezpieczeństwem.

 

P. Luft przypomina, że obecnie USA są w jakiś sposób skonfliktowane z krajami o łącznej populacji niemal 2 mld ludzi o wspólnym PKB ponad 15 mld USD. Kraje te zaczęły zbliżać się do siebie i łączyć siły przeciwko USA, tworząc system finansowy, który jest poza zasięgiem Amerykanów. Sytuacji USA nie poprawia też rosnąca popularność i akceptacja dla kryptowalut.

"Jeśli oni osiągną sukces, to globalna pozycja Ameryki ulegnie zmianie" - podkreślił p. Luft. "W czasie ekonomicznej euforii Ameryki warto pamiętać, że co czwarta osoba na świecie żyje w kraju, którego rząd chce zakończyć hegemonię dolara. Walka z tymi staraniami powinna być głównym priorytetem Waszyngtonu" - dodał.

 

Zobacz także: Rosja rezygnuje z dolara!

 

Źródło: www.cnbc.com

Opracował: JW

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

 • 30-08-2018 21:36:53 | odpowiedz
  Przecież Waszyngton właśnie walczy ze staraniami krajów uniezależniających się od dolara: jak Irak zaczął sprzedawać ropę za euro - nastąpił atak na to państwo i rujnacja do gołej ziemi, jak Libia zaczęła rozliczać ropę za złoto - zaraz nastąpiło zaoranie tego kwitnącego niegdyś kraju, jak Syria próbowała zrobić barter - Asad ledwo uszedł z życiem, teraz na celowniku jest Iran - więc należy wzbudzić w nim siły antyrządowe i doprowadzić do wojny domowej, zresztą przecież BRIC został utworzony w celu zastąpienia dolara, stąd równoległa akcja p-ko Rosji i Chinom, próby "ustawienia sobie" Europy m.in przez torpedowanie NS-2, także w szeregu innych krajów, jak Brazylia, Wenezuela, Boliwia - będzie niespokojnie.
  Cóż jeszcze mogą zrobić Amerykanie, aby obronić dolara? Robią, ile mogą, ale nec Hercules contra plures, chyba tylko pozostaje wywołać III WŚ.
  • TylkoDobraGuma | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
   30-08-2018 22:04:08 | odpowiedz
  • 31-08-2018 05:52:32 | odpowiedz
   a ja myślę że nie.
   Nie wiem jak tam z indiańcami w amazońskich puszczach, życzę im szczerze by połapali się, że urzędasy zrobiły z nich biedaków i powywieszali złodziei na drzewach, za czym i tutaj optuję.

   Jestem również pewien ,że budowa przy pomocy NS-2 giermańskiej podstacji dystrybucji ruskiego gazu na całą EU nie leży w polskim interesie.

   Żal jeno d*pę ściska, że Polacy nie umieją tak jak Amerykanie bronić swej waluty.
   • 01-09-2018 02:19:02 | odpowiedz
    Gdyby nie odrzucenie rosyjskiej propozycji, NS-2 biegłby nie po dnie Bałtyku, lecz przez nasz kraj. Ale widocznie w polskim interesie było odmówić, skoro nie zarobiłaby na tym... Ukraina.
    W związku z powyższym dystrybucja ruskiego gazu w Niemczech jednak jest w polskim interesie. Albowiem, gdy na jankeskie żądanie będziemy dostarczać gaz Poroszence - wyjdzie nam o dobre 30% taniej, niż LNG ze Stanów.
    • 01-09-2018 03:20:30 | odpowiedz
     Nie mam wiarygodnych informacji na temat "odrzucenia rosyjskiej propozycji".
     Być może jest to esbecki fejk.

     Natomiast cena ruskiego gazu AD 2018 to 190 $/m3.Jankesi sprzedają swój za 180 $.
     Co prawda, przed skropleniem, ale do ceny ruskiego AD 2019 gazu dojdą koszty inwestycji rur, do tego swojego ryja do cen przyłożą jeszcze helmuccy handlowcy.
     Polska znajdzie znowu się w łapach niemiecko-ruskiego dilu.
     Po prostu - super, Jarko.
     • 01-09-2018 03:43:20 | odpowiedz
      Za tranzyt gazu Polska miała mieć kilka miliardów USD rocznie. Nie wiem, skąd te ceny (190/180 usd/m3), ale gdyby tak było, Trump nie musiałby się wysilać na żadne groźby pod adresem europejskich firm, budujących NS. Po prostu te firmy same zaprzestałyby budowy rury i zakupiły gaz w Stanach. Skoro jednak konsorcjum potentatów uparcie chce tego gazu z Rosji, to chyba wcześniej policzyli i wiedzą co robią?
      BTW: co z tego, że przed skropleniem, skoro aby amerykański gaz dotarł do Europy trzeba go skropić, przewieźć i rozładować/zmagazynować?. O ileż mniej zgadywanek byłoby, gdyby rząd w Polsce po prostu podał ceny zakupu.

      W każdym razie to chyba dobrze, że Zachód zdecydował się kupować droższy gaz od ruskich, a my weźmiemy ten tańszy z USA? Będzie można sprzedawać go Niemcom i zarobić.

      Tu esbecki fejk n/t propozycji Rosji dla Polski, co prawda dotyczy JAMAL-II. Śmieszy, że to Rosjanie napierali, aby budować przez Polskę, my jednak uparcie odrzucaliśmy to rozwiązanie:

      https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/880378,Czym-jest-Jamal-II-Gazprom-Polska-juz-sie-zgodzila
      • 01-09-2018 04:38:33 | odpowiedz
       Po co Polakom JAMAL 2 jeżeli jest JAMAL? Nie widzę tutaj żadnego związku z Ukrainą - jmal idzie przez Białoruś.
       Na JAMAL2 nie zgodzili się nasi południowi sąsiedzi.Dalej myślę, że jest to esbecki szum informacyjny.
       Co do przyjaciela Polaków - Donalda Trumpa:
       Wydaje mi się, że owe "groźby", to efekt sankcji "nałożonych" na ruskich za wojnę przeciw Ukrainie.
       Jak sama nazwa wskazuje: sankcje(amerykańskie, europejskie) nałożone nie są na ruskich - jest to lewacko-ruska- dziennikarska manipulacja- a na firmy zachodnie które z ruskimi współpracują. Helmuckie firmy , z wiadomych względów- te sankcje olewają
       Polityka DT to efekt podjętych wcześniej ich decyzji. Nie wyolbrzymiałbym tutaj udziału interesów Polski.

       Natomiast , co do tzw.taniego "ruskiego gazu". Tak naprawdę, jest to gaz turkmeński, kupowany za kopiejki przez ruskich od turkmenpaszy.
       Ruskie swoich zasobów syberyjskich na razie nie ruszają.

       Chciałbym jeszcze skromnie dodać, że tylko od roku Polacy mają zdywersyfikowane dostawy gazu.Do tej pory, Polsce był dostępny tylko gaz rosyjski - dlatego mamy najwyższe ceny w Europie.
       Helmuty , Brytole w każdej chwili mieli dostępny gaz norweski czy amerykański - dlatego ruskie sprzedają im taniej niż Polakom.
       Dalej myślisz że ruski dil jest lepszy?
       • 01-09-2018 05:32:54 | odpowiedz
        O Jamał-II można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że nie ma żadnego związku z Ukrainą.
        Myślę, że Polska jako kraj tranzytowy, od pewnego czasu - dzięki naszemu przyjacielowi USA - szczęśliwie unika wszelkiego pośrednictwa w handlu Wschód-Zachód. Dzięki temu unikamy pobierania wielu opłat w lepkim dilu helmutów z ruskimi.
        Wojnę na Ukrainie wprowadzili Amerykanie, sponsorując przewrót wojskowy z wymianą prorosyjskiego prezydenta i rządu na proamerykański. Reakcja Rosji - to pokłosie tego ruchu. Ale siłowe reguły gry narzucili jankesi, wiec skoro tak, no to gra teraz idzie wg reguł przeciwnika. Zwłaszcza, że na Ukrainie żyją miliony Rosjan, a zdaje się nie ma tam choćby w tysięcznej części takiej reprezentacji Amerykanów? Ciekawe, że po raz kolejny wzniecenie wojny domowej przez USA uchodzi im na sucho, mało tego, stają się sędzią-specjalistą od moralności. Co to znaczy mieć światowe media w łapie = dobry PR.

        Najwyższe ceny gazu w Europie wynikły z korupcyjnej decyzji premiera Pawlaka. Przy obecnej dywersyfikacji gazu jeśli trafi się następny skorumpowany urzędnik - nadal będziemy mieć najdroższy gaz w Europie.
        Gdyby ruski dil nie był najlepszy, Europa kupowałaby gaz gdzie indziej. Co kogo obchodzi, skąd ten gaz idzie? Same ruskie mogą go kupować nawet od Marsjan. Sądzisz, że zachodnie firmy nie umieją liczyć?
        • 01-09-2018 06:48:38 | odpowiedz
         Oj JArko, bo zacznę powątpiewać w twój zdrowy rozsądek.

         Wszystkiemu co robi ruski satrapa z byłymi sowieckimi republikami : Tadzykistanem, Armenią Gruzją, Czeczenią, Ukrainą winni są "amierykańce" ? Akurat!
         Są ludzie którzy nieśmiało myślą sobie, że jest są to elementy ruskiej polityki mocarstwowej.
         Rozerwanie Ukrainy jest czysto moskiewską agresją: możesz mówić sobie co chcesz.

         A co do cen gazu:
         Portret Pamięciowy mógł tylko sobie pofikać na ruskim palcu trzymanym w jego d*pie.
         Jak się ma monopol na rynku do dyktujesz ceny, nieprawdaż?
         Jego zbrodnią jest to, że wziął kasę i milczał - to fakt.
         Na to pokazała palcem komisja NIK w raporcie na temat negocjacji gazowych NIK z 2013 roku.
         • 01-09-2018 12:34:54 | odpowiedz
          Mój zdrowy rozsądek mówi mi, że jeśli ładujesz przez 10 lat w "demokrację" na Ukrainie 5 miliardów dolców (do tylu OFICJALNIE przyznało się USA: https://www.youtube.com/watch?v=eaR1_an9CnQ ), to ta kasa musi się zwrócić.
          Ale każdy ma prawo do własnego osądu.

          W Gruzji, która PIERWSZA zaatakowała Osetię wcześniej wymieniono 80% wojskowych na szczeblach dowódczych. Z jakiego bliskowschodniego kraju pochodzili doradcy, każdy może się domyślić... To Rosjanie z wojsk rozjemczych ONZ zginęli pierwsi od ostrzału. Akcja Rosji przywróciła dawną granicę Osetia-Gruzja, nie przypominam sobie, aby Rosjanie zaanektowali tereny Gruzji. Chciałbym widzieć reakcję USA, gdyby jego żołnierze zostali zabici gdzieś pierwsi na świecie.

          ZSRR miał w swoim składzie wiele republik. Co by nie mówić, uzyskały one niepodległość bezkrwawo i dziś prowadzą swoją politykę, nie mniej zależną od USA, niż kiedyś od Związku Radzieckiego. Chciałbym widzieć równie bezkrwawe uniezależnianie się poszczególnych Stanów USA, gdyby miały one ochotę odłączyć się od Federacji (jeśli w ogóle wojo by na to pozwoliło).

          W 2012 roku importowaliśmy 75% zużycia gazu (25% wydobycie własne). Oprócz dostaw z Rosji gaz mogliśmy rewersować z Niemiec i Czech (ok. 15%), a także kupowaliśmy w Azji Środkowej (15-30%). Na rurze przez Polskę wisiał też Zachód, więc ten monopol był taki sobie. A Ukraina nawet podkradała sobie czasami ten gaz dla Zachodu. W każdym razie wcześniejsze propozycje Rosji handlowo były rozsądne, ale jak prowadzi się wobec sąsiada politykę nieprzyjazną, to trudno oczekiwać, aby dawał on "przyjazne" ceny. Zaś co do negocjacji, to Pawlak był świętszy od papieża - z odtajnionego raportu NIK:

          Minister Waldemar Pawlak na posiedzeniu Zespołu ds. Polityki Bezpieczeństwa Energetycznego 4 listopada 2009 r. stwierdził, że "nadmiar gazu będzie mniejszym problemem niż deficyt gazu". Pawlak nie był w stanie na posiedzeniu Rady Ministrów w 13 lipca 2010 r. wyjaśnić, jakie były przyczyny określania terminów obowiązywania kontraktu na dostawę gazu do 2037 r. oraz na przesył gazu do 2045 r.

          Skoro wziął w łapę, to i "czuł się w obowiązku". Ale przecież tego nie powie komisji.
          • 01-09-2018 17:05:46 | odpowiedz
           Ja bym do tej interesującej historii Gruzji dorzucił parę faktów o Abchazji , i exodusie 200 tysięcy Gruzinów w '92 po przewrocie rosyjskiej hunty wojskowej w Suchumi.
           16 listopada 2011 roku Parlament Europejski uchwalił rezolucję, uznając obecność Rosjan w Abchazji za bezprawną okupację tych terenów.
           Podobnie było we wspieranej militarnie i finansowo przez Rosjan Osetii południowej.
           Po oderwaniu się od ZSRR mała Gruzja do tej pory walczy z dywersją rosyjską na swych terenach.Pamietam,jak w 2008 roku putin osobiście namawiał Rosjan do bojkotu gruzińskich win i koniaków oraz wody borjomi.Tak , prawda.
           Dwutysiącletnia historia tej byłej , starożytnej Kolchidy i walka z ruskimi o niepodległość budzi budzi mój szczery podziw.

           Podobnie rzecz ma się z Czczenią:
           "....W 1992 Czeczenia (wraz z Tatarstanem) odmówiła podpisania układu stowarzyszeniowego z Federacją Rosyjską. Rosja nie uznała tej odmowy i w 1994 rozpoczęła wojnę mającą na celu opanowanie Czeczenii – konflikt w 1996 zakończył się zwycięstwem zwolenników niepodległości. Drugą próbę podporządkowania republiki Rosja podjęła w 1999, i po zajęciu całego terytorium przez wojska federalne ogłosiła w 2002 oficjalne zakończenie wojny..."
           To tak oficjalnie.
           Z nieoficjalnych danych można powiedzieć że w ciągu tych 10 lat zginęło z rąk rosjan lub zostało przez nich zamordowanych ok. miliona Czeczenów.

           Absolutnie nie porównywałbym ruskich do jankesów.Dlatego? Ano dlatego tylko ,że jankesi nie mordowali i nie mordują swych obywateli - cywili - milionami.Ale to temat do innej dyskusji.

           Z raportu NIK na temat negocjacji gazowych w 2008-10 roku o wiele bardziej istotną informacją niż ta o Portrecie Pamięciowym jest to, że polska strona była zupełnie nie przygotowana do negocjacji i nie miała założonych do osiągnięcia celów.
           Za przygotowanie niezbędnych do negocjacji informacji odpowiadają służby bezpieczeństwa i
           ten etap negocjacji był przez nie sabotowany.
           Dla kogo pracowała rządowa esbecja - widać gołym okiem.

           Zauważyłem, Jarko ,że manipulujesz informacją , ukazując część prawdy jako całą rzeczywistość.
           Moim zdaniem . nie ma "rozsądnych propozycji rosjan" jak często używasz tego zwrotu a jest agresywna polityka mocarstwowa, na której cierpią geograficzni sąsiedzi ruskich.
           Owszem, Ławrow jest specjalistą od gładkich słówek w telewizji i dla prasy , a równolegle jest używany przez nich szantaż , morderstwa i przekupstwo.
           Nie twierdzę że inni tak nie robią - ale my jako ich graniczni sąsiedzi doświadczamy tego na własnej skórze.
           I to mi wystarczy by trzymać się od nich z daleka do czego i wszystkich tu namawiam           • 01-09-2018 17:54:54 | odpowiedz
            Cóż, jedni będą się trzymać z daleka "z definicji", inni będą próbować zacieśniać kontakty. Najlepiej wychodzi się na utrzymywaniu relacji, jakoś nasze wschodnie województwa nie boją się, że zjedzą ich złe ruskie, lecz tęsknią do Małego Ruchu Granicznego. A zwykły Kowalski robi handel ze zwykłym Wanią, nie oglądając się na politykę.

            Dziwię się, ze twój podziw dla polityki Gruzji nie wyparował choćby po poznaniu życiorysu pana Saakaszwilego. Z wcale nie krótkim epizodem przeszkolenia w służbach specjalnych USA. Ale rozumiem, że przyjmujemy tu optykę USA: to "nasz sukinsyn", więc jest dobry.

            O manipulacji informacją nie będę się wypowiadać, skoro twierdzisz, że Rosjanie "mordują swoich obywateli milionami". Przy okazji: ludność Czeczenii to 1,4 miliona osób (2016), ty zaś piszesz: "Z nieoficjalnych danych można powiedzieć że w ciągu tych 10 lat zginęło z rąk rosjan lub zostało przez nich zamordowanych ok. miliona Czeczenów". Bez komentarza.
            • 01-09-2018 18:48:24 | odpowiedz
             Wiedziałem,że wspomnisz o Saakaszwilim.tylko nie wiem po co ?
             Jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym wydanym przez gruzińska prokuraturę.
             Czeka go proces i prawdopodobnie odsiadka w Gruzji - sprawiedliwie ? sprawiedliwie!
             Tak więc w mojej opinii Gruzini postąpili z nim prawidłowo.

             Nie wypowiadasz się na temat mojej informacji o ludobójstwie moskali na własnych obywatelach .A szkoda :

             "...Aleksandr Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w obozach tego systemu uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi. Dokładniejsze są szacunki historyka Roberta Conquesta, podającego w książce Wielki Terror liczbę 42 milionów ludzi, którzy zginęli bezpośrednio w obozach (ich zgony zostały oficjalnie „zaksięgowane” przez służby obozowe), oraz trudną do oszacowania (od 10 do nawet 30 milionów) liczbę ludzi, którzy nie zmarli w samych obozach, lecz w trakcie transportu oraz na skutek chorób i wycieńczenia już po wypuszczeniu z obozów. Robert Conquest (na podstawie danych archiwalnych) podaje też liczbę osób, które przewinęły się przez te obozy: w latach 1931-1932 w obozach przebywało stale około 2 miliony ludzi, w latach 1933-1935 – 5 milionów, w latach 1935-1936 – 6 milionów. W czasie drugiej wojny światowej nastąpił gwałtowny rozwój obozów i w latach 1942-1953 przebywało w nich już stale ok. 10-12 milionów ludzi, czyli mniej więcej 5% całej populacji ZSRR..."

             Co do Czczeni :
             Faktycznie mylącą informację podałem :
             Niech mi będzie wolno sprostować :
             w tym milionie jest zawarte 690 000 tys.uchodźców - ludności cywilnej uciekającej przez okupacją rosyjską w 2006 i 10 roku.
             Śmiertelnych ofiar agresji rosyjskiej było ok 200 000 tys.
             W w latach 2006-10u 200 000 zabitych - to nie ruskie ludobójstwo ? Chyba żartujesz.

             Podoba mi również ę twoje absolutnie niemanipulacyjne sformułowanie :
             wklejasz moje słowa , dopisujesz własną informację aaaale "zostawiasz bez komentarza".
             (⌒▽⌒)             • 01-09-2018 19:46:53 | odpowiedz
              A, jeśli chodzi o historię sprzed 80 lat, to faktycznie, zginęły miliony. Tyle, że mordującym był... Gruzin.
              Co do Saakaszwilego, to był sobie i na Ukrainie, i w Polsce spokojnie jakiś czas, list gończy go ścigał, tyle, że nikt nie kwapił się wydać go sprawiedliwości. Bo, rozumiesz, to "nasz sukinsyn". W dodatku odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP (przez L.Kaczyńskiego).
              • 22-10-2018 20:31:07 | odpowiedz
               JKM w jednym z felietonow stwierdził, ze pod rządami Gruzina zginęlo znacznie mniej ludzi, niz pod rządami Lenina i Trockiego.
               Nie wiem, skad czerpał tę informację, ale jedno jest pewne - struktura etniczna ofiar pierwszej fazy rewolucji nie pokrywa się ze strukturą fazy pozniejszej, stalinowskiej.
     • 07-09-2018 08:43:50 | odpowiedz
      ceny gazu za 1000 m3
      oczywista literówka
 • 31-08-2018 05:38:02 | odpowiedz
  Na razie świat przełknie każdą ilość dolara wydrukowanego przez
  jankis bez względu na mamłanie ekspertów i innych kleszczy.
  • 01-09-2018 02:26:24 | odpowiedz
   Chiny zaczynają stopniowe uwalnianie swoich rezerw. Jest tego 3 biliony, więc zobaczymy, jak światu pójdzie to przełykanie.
   • 01-09-2018 03:48:03 | odpowiedz
    Blisko 4 bln baksów w chińskich bankach stoi na straży stabilnego renminbi.
    Do tego dochodzą afrykańskie kredyty.Tylko idiota będzie ruszał ten stabilny system.Także, nie w tym dziesięcioleciu, JarKo.

    Ruskie rezerwy są uwalniane, ale na rynku wewnętrznym bo rubel i całe to tałatajstwo z unii celnej ledwo się trzyma.
    Śmiać mi się chce jak słyszę te pogróżki lewacko-ruskiego(no bo nie chińskiego) konsorcjum o zniszczeniu dolara.
    • 01-09-2018 04:02:49 | odpowiedz
     Rusko-lewackie,a nie chińskie "pogróżki"? Skąd zatem petrojuan (a nie petrorubel) jako alternatywa dla petrodolara?
     • 01-09-2018 04:58:40 | odpowiedz
      uruchomienie na giełdzie szanghajskiej sprzedaży kontraktów rządowych na ropę obiło się szerokim echem - wszędzie.
      To ambitne wyzwanie pojęła także Polska.
      Już niedługo na giełdzie słoikowej w Warszawie wejdą do obrotu miedziozłotówki.
      Zainteresowanie wszystkich światowych inwestorów jest również mega ogromne.
      • 01-09-2018 05:41:49 | odpowiedz
       Zatem musisz uspokoić Amerykanów, bo zrobili się od tego jacyś tacy nerwowi. Już wcześniej załatwili przecież Husajna, Kadafiego i próbowali z Asadem - za to tylko, że kraje te zaczęły nieśmiało rozliczać ropę w euro, złocie i barterze. Powiedz Trumpowi, że petrojuan to giełda słoikowa. Na pewno się chłop odpręży.
       • 01-09-2018 06:31:14 | odpowiedz
        to był taki sarkazm. ;).

        Cała ta ferajna załatwiła się sama, no, z lekka pomocą przyjaciół.

        Ale tak bez żartów :
        Gdy już zgromadzisz tyle kasy co chinole a gospodarka ciągle ci rośnie to zaczynasz myśleć o tym świecie nie tylko jako o miejscu do mieszkania.
        Reakcja potomków budowniczych wielkiego muru jest normalna i w mieści się w ramach zdrowej frustracji.
        Tylko zapomnieli a raczej nie mówią o tym,że budowa petrodolara zaczęła się ponad 100 lat temu i obecnie jest to "problem" nie tylko Amerykanów.
        No , nie ma co się tak upierać.
        Z logiką nie wygrasz.
        • 01-09-2018 12:02:20 | odpowiedz
         Jak to mówią: pożyjemy, zobaczymy. Logika podpowiada, że jeśli decyzje, ile ma co roku tracić siły nabywczej dolar zapadają w FEDzie, to każdy normalny przywódca państwa, które tych dolarów ma co roku biliony, w końcu zechce rozliczać się we własnej walucie. Czyli takiej, gdzie to on ma wpływ na kurs i gdzie jego państwo nie traci co roku %% (czyli w kwotach bezwzględnych dziesiątek - setek miliardów dolarów) tylko dlatego, że w USA grupa facetów z prywatnych banków ustali sobie, ile wszyscy posiadacze zielonych na świecie stracą tego roku (czyli de facto zostaną opodatkowani).
         • 01-09-2018 17:11:28 | odpowiedz
          To co opisałeś jest zwyczajnym zjawiskiem, powstałym jako suma wszystkich operacji narodowego banku w k a ż d y m państwie .
          Ba , nawet w prawie rachunkowym nazywa się to różnica kursowa i jest zwyczajnym
          stałym, dla firmy, kosztem.
          ( ´_ゝ`)
          • 01-09-2018 17:42:46 | odpowiedz
           Nie mówię o różnicy kursowej, ale o dewaluacji. Jeśli zmuszasz cały świat do rozliczeń w dolarze, przy czym to, jaką ten dolar ma siłę nabywczą nie zależy od ciebie - to nic dziwnego, że ten i ów chce się rozliczać inaczej.
           • 01-09-2018 18:59:05 | odpowiedz
            rzeczywiście :
            FED powinien pytać się każdego cudzoziemca posiadającego baksy w skarpecie:
            "...Nasz drogi dobrodzieju.Jaką wartość w przyszłym roku powinien mieć USD.Na twoją odpowiedź czekamy do 31.12.2018 pod adresem : [email protected] ..."
            • 01-09-2018 19:57:14 | odpowiedz
             Żeby to FED pytał - jeśli tylko rezygnuje się z petrodolara, zaraz następuje "wprowadzanie demokracji". Na konto USA można np. zapisać przeszło miliona zabitych Irakijczyków (650 tys. podczas samej II Wojny w Zatoce, The Lancet: "We estimate that as of July, 2006, there have been 654 965 (392 979–942 636) excess Iraqi deaths as a consequence of the war, which corresponds to 2·5% of the population in the study area. Of post-invasion deaths, 601 027 (426 369–793 663) were due to violence, the most common cause being gunfire." - https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2806%2969491-9/fulltext#article_upsell ).

             Robią to Amerykanie, którzy podobno nie mordują milionami (w odróżnieniu od Rosjan, rzecz jasna). Jak widać obrona pozycji dolara warta jest każdej ceny.
 • 05-09-2018 13:04:22 | odpowiedz
  Biorąc pod uwagę stały i duży deficyt budżetowy USA kryzys finansowy w Stanach wydaje się kwestią czasu. A to prawdopodobnie spowoduje deprecjację dolara.
  Pewna jest tylko śmierć i podatki.
 • 24-10-2018 22:35:48 | odpowiedz
  Na exodus Jankesa ze Szwecji

  Wieść (euro)gminna niesie o pewnym Jankesie:
  „Zbyt mało płacił sobie w swym własnym biznesie.”
  Szwecji nie zamieszkuje już Jankes… Winszuję!
  Z marksizmu wykształcenie, jak każde, kosztuje…

Poczytaj również

 • "Wymordujemy białe kobiety, ich dzieci i ich zwierzęta" | 15-12-2018 06:15:00

  INFO: Lider skrajnie rasistowskiej i komunistycznej partii BLF w RPA zapowiedział na wiecu, że będzie zabijał białe kobiety, dzieci i nawet zwierzęta białych.

 • Rząd obniży akcyzę na energię? | 14-12-2018 18:30:00

  INFO: W rządzie w końcu pojawił się rozsądny pomysł na rozwiązanie problemu drożejącego prądu - podaje interia.pl.

 • Międlar spalił zdjęcie Mazowieckiego | 14-12-2018 12:30:00

  INFO: P. Jacek Międlar, który uczestniczył w marszu w rocznicę ustanowienia stanu wojennego, podpalił zdjęcie byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego - donosi wp.pl.

 • Braun dołączy do Wolności i RN? | 14-12-2018 06:15:00

  INFO: P. Krzysztof Bosak, wiceprzewodniczący Ruchu narodowego, ujawnił, że toczą się rozmowy między liderami nowo powstałej antyunijnej koalicji a p. Grzegorzem Braunem - podaje nczas.com.

 • Słomka wygrał w Strasburgu z nadzwyczajną kastą | 13-12-2018 18:30:00

  INFO: Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że skazanie p. Adama Słomki na 14 dni aresztu za rzekome znieważenie sądu było bezzasadne - podaje dorzeczy.pl.

 • Przez opieszałość monopolisty miasta nie dostały dotacji | 13-12-2018 12:30:00

  INFO: Przez niedbalstwo Poczty Polskiej miasto Rybnik nie dostanie 2 mln zł uniodotacji.

 • Polskie dzieci odbierane rodzicom przez SS XXI wieku | 13-12-2018 06:15:00

  INFO: Posłowie Partii Wolność Jacek Wilk oraz Jakub Kulesza zorganizowali konferencję prasową, która dotyka problemu zabierania polskim rodzinom mieszkających w Wielkiej Brytanii ich dzieci. Wraz z parlamentarzystami w konferencji udział wzięli zainteresowani rodzice, walczący o prawa do opieki nad swoimi dziećmi: pp. Dorota Uszkiewicz oraz Paweł Jankowski.

 • PE nie chce dyskusji na temat sytuacji we Francji | 12-12-2018 18:30:00

  INFO: Parlament Europejski nie będzie debatować na temat sytuacji we Francji. Wniosek o zorganizowanie debaty złożyła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, jednak nie został on przez PE przyjęty.

 • MFW podliczył lukę VAT w Polsce | 12-12-2018 12:30:00

  INFO: Z raportu MFW wynika, że nieprzestrzeganie przepisów doprowadziło w latach 2010-2016 do niedoboru w wysokości od 18 do 27% potencjalnych wpływów z podatku od towarów i usług - donosi Interia.

 • Międlar spalił zdjęcie Marksa i Lenina | 12-12-2018 06:15:00

  INFO: P. Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, rozwiązał zgromadzenie, na którym p. Jacek Międlar spalił zdjęcie Marksa i Lenina - podaje dziennikzachodni.pl.

 • Putin agentem Stasi! | 11-12-2018 18:30:00

  INFO: Dziennik "Bild Zeitung" ujawnia, że rosyjski prezydent Włodzimierz Putin aż do upadku "muru berlińskiego" w 1989 r. był nie tylko oficerem KGB, ale także agentem enerdowskiej komunistycznej tajnej policji Stasi - pisze interia.pl.

 • Cejrowski: Wolnościowcy nie mają żadnych szans | 11-12-2018 12:30:00

  OPINIA: Zdaniem p. Wojciecha Cejrowskiego, znanego publicysty i podróżnika, ugrupowania wolnościowe nie mają w Polsce żadnych szans.

 • Bruksela zafunduje nam... fotoradary! | 11-12-2018 06:15:00

  FUTURO: Już pod koniec 2020 r. na naszych drogach zaroi się od nowych urządzeń rejestrujących, a lwia część środków na ich zbudowanie będzie pochodzić z Brukseli - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

 • Korwin-Mikke: UE jest rządzona przez grono spiskowców | 10-12-2018 18:30:00

  OPINIA: Unia jest stworzona przez grono świadomych spiskowców - powiedział p. Janusz Korwin-Mikke, lider Wolności.

 • Wzośnie VAT na napoje i mleko roślinne | 10-12-2018 12:30:00

  FUTURO: Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa zakłada podwyżkę stawek VAT na napoje i mleko roślinne - podaje rp.pl.