Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

02-05-2017 15:15:00

Sadowski: W Polsce należy powszechnie wprowadzić emerytury obywatelskie

OPINIA: Prezydent Centrum im. Adama Smitha, p. Andrzej Sadowski przewiduje, że przyszłe emerytury będą takie same dla wszystkich obywateli - podaje interia.pl.

 

Zdaniem dr Sadowskiego najprostszy i najsprawiedliwszy system emerytalny polega na tym, że każdy obywatel danego kraju, od określonego wieku, otrzymuje jednakowe, podstawowe świadczenie.

- Emerytura obywatelska byłaby dla Polaków znacznie pewniejszym rozwiązaniem od tego, jakie aktualnie obowiązuje. Zamiast inwestować w skomplikowany i drogi w użytkowaniu system informatyczny, który liczy, zmienianą decyzjami polityków, wysokość świadczenia dla każdego, można by było wypłacać środki na podstawie spisów wyborców. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze trafiłyby na emerytury dla wszystkich seniorów. Właśnie dlatego, w mojej opinii, ten model jest najlepszy z możliwych - przekonuje p. Sadowski. - Uważam, że w Polsce, podobnie jak np. w Nowej Zelandii, można wdrożyć model emerytury obywatelskiej. Tam nie ma tzw. składek emerytalnych czy zdrowotnych, obciążających wynagrodzenie pracownika. Świadczenia finansuje się z innych tytułów, niż podatek od pracy, dla zmylenia nazwany składką ZUS, która w naszym kraju jest natychmiast przeznaczana na wypłatę bieżących emerytur. I nic nie jest odkładane na naszych indywidualnych kontach. Dlatego, moim zdaniem, rozwiązanie Nowozelandczyków jest nie tylko prostsze w realizacji, ale też uczciwsze wobec obywateli - dodaje ekspert.

 

Zobacz także: ZUS-owi zabraknie na emerytury 63 mld zł!

 

Źródło: interia.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

 • mcs | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
  02-05-2017 16:27:09 | odpowiedz
  • 02-05-2017 18:58:15 | odpowiedz
   "Co jest sprawiedliwego w tym, ze dziecko Kowalskiego utrzymuje Xinskiego-seniora"
   To, że Xinski-senior utrzymywał ojca Kowalskiego.
   • 02-05-2017 21:03:08 | odpowiedz
    I Pan takie androny wygaduje? Przeciez ludzie nie spadaja z Ksiezyca, wiec musza miec rodzicow, natomiast niekoniecznie dzieci. Obaj wiec w przeszlosci utrzymywali swoich rodzicow, oraz owczesnych bezdzietnych seniorow.
    • 03-05-2017 15:08:12 | odpowiedz
     Tak przy okazji. Projekt emerytur obywatelskich przez prawą strone propagowany jest nie dlatego że emerytura "sie każdemu należy", lecz dlatego że dzieki niej gospodarka ma szanse odzyskać zdolność do samoregulacji która w XX wieku utraciła.
     Wbrew pozorom system emerytalny był "zawsze" i polegał na tym ze przedsiębiorstwo rodzinne trzymała do smierci głowa rodziny a dzieci dostawały majątek po jej śmierci. Wielki przemysł doprowadził do tego, że niekażdy ma takie "przedsiębiorstwo" więc coś w zamian za to trzeba było wymyślić.
  • 02-05-2017 23:39:16 | odpowiedz
   Jak wiecie rzadko zgadzam się z Sariuszem ale tym razem ma rację. System który proponujesz nie jest lepszy, bo jest po prostu niemożliwy do realizacji we współczesnym świecie... no chyba że zrobimy parę kroków w kierunku "powrotu na drzewa".
   Dlaczego jest niemożliwy? Z tego samego powodu z którego państwa wydajnej gospodarce przesuwają się w strone socjalizmu niezależnie gdzie na ziemi sa położone, na przyklad Chiny już mają system emerytalny i jeśli wzrośnie wydajnośc gospodarki Chin system tez zapewni emerytury wszystkim. Wynika to stąd, ze gdy nie ma problemu z wyzywieneim wszystkich ( a nie ma) ludzie wolą by wszyscy mieli co jeść niż patrzyć jak niektórzy "zdychają z głodu", żebrzą lub kradną. Z drugiej strony ludzie są skłonni do ryzyka i dziś buńczucznie zapowiadają że nie chca żadnego "systemu przymusowego" sami sie utrzymają a jak przyjdzie co do czego może być różnie. I większośc społećzeństwa jest za tym by do tych co "przeszarżowali" jednak nie strzelac gdy głodni zaczną domagać sie jakichś zasiłków.
   Dlatego propozycja Emerytur obywatelskich równych lda wszystkich OBYWATELI spełniającychjakies rozsądne warunki, pokrywających PODSTAWOWE potrzeby jest dla nas WSZYSTKICH najlepsza i najtańsza.
   Co jest sprawiedliwego w tym że "dziecko Kowalskiego utrzymuje Xinskiego-seniora"? a to zalezy d tego co rozumiemy przez "utrzymuje" i przez "sprawiedliwego".
   ludzie z przeżartym marksizmem mózgami wrzeszczą, ze jak "dziecko Kowalskiego" pójdzie pracować i wytworzy jakieś dobra które dostanie Xinski-senior to dziecko Kowalskiego itrzymuje seniora Xinskiego... zaraz zaraz.. a jeśli Xiński za zaoszczędzone pieniądze kupił akcje fabryki i jako dywidende te produkty dostaje to kto robi na kogo? Marksista powie że to zadna zmiana, dziecko Kowalskiego robi na Xinskiego. No dobrze, a gdy Xinski zaoszczędził w złocie i kupuje produkty fabryki Ygrekowego gdzie pracuje dziecko Kowalskiego? To kto na kogo robi?
   Podsumujmy.
   Przykładowo
   Xinski ma jedno dziecko, zainwestował w fabrykę, przekazał zarząd majątkiem synowi i żyje z zysków fabryki, Kowalski ma trójkę dzieci - wychowanie trójki dzieci kosztuje, więc w fabrykę nie zainwestował. Moze mniej sprytny był, może nie mógł to inny temat.
   Teraz syn Xinskiego zarządza fabryką, płaci pracownikom ile musi ( wolny rynek przecież jest).Pracowników nie potrzebuje wielu bo większośc pracwykonuja automaty. W fabryce pracują dzieci Kowalskiego, za dużo nie zarobią ale jakoś im wystarczy by utrzymac siebie i rodziców.
   Kto pracuje na Xinskiego?
   Jakbyś sie nie obrócił du*a zawsze jest z tylu. Pieniędzmi się nie najesz zlotem ani akcjami też. Dobrapotrzebne emerytowi musza być wytworzone WTEDY GDY BĘDZIE EMERYTEM i tylko następne pokolenie będzie mogło tę gospodarkę utrzymać w ruchu. Dostaną za pracę wynagrodzenie ale DOBRA będą należeć do WŁAŚCICIELI tej gospodarki. Po prostu NIE MA INNEGO WYJŚCIA. Więc kto będzie utrzymywał emerytów ? Właściciele gospodarki czy pracownicy którzy i tak, i tak dostaną tyle za ile zgodza się pracować? Dzieci Kowalskiego dostaną wypłaty i to od stanu gospodarki będzie zależało co będa mogli za to kupić. Może wystarczy im na godne życie dla ich rodziców... a może nie. Ale dla wlaścicieli tej gospodarki i ich rodziców wystarczy na pewno.
   Twoje zapewnienia iż trzeba będzie urzedasów świadczą, ze nie przeczytałeś ze zrozumieniem co to emerytura obywatelska. Ona zależy tylko od tego czy sie komuś należy czy nie, więc urzedasów trzeba mniej niż do jakiegokolwiek innego systemu. Powiedzmy przykładowo że po 60 latach życia W POLSCE emerytura się należy. Ilu trzeba urzednikow by to obliczyć?
   Podatki są przerzucalne a na wszystkie musi dać KONSUMENT.
   Więc najprościej emerytury finansowac z podatku konsumpcyjnego. Ktokolwiek cokolwiek chce sprzedać konsumentowi musi zapłacić podatek... Obojętne czy nazwiemy to VAT czy podatek obrotowy, czy podatek dochodowy od przedsiębiorstw... obojętne.
   Dzieci Kowalskiego dostają za swą pracę, wynagrodzeniena jakie się umówili, fabryka sprzedaje produkty i płaci podatki, z podatku finasowane sa emerytury Xinskiego i Kowalskiego. I co mają z tego dzieci Kowalskiego?
   1. Nie musza ze swej penskji utrzymywac Kowalskiego seniora a więc nie konkuruja z nimi cenowo dzieci nie utrzymujące rodziców.
   2. Mają zapewnienie że Fabryka dzieci Xinskiego i KAŻDY kto cokolwiek będzie chciał konsumentom sprzedać zapłaci podatki na ICH emerytury gdy osiągną odpowiedni wiek.
   A kto będzie w tych fabrykach pracował? Kto wie..może już będą takie mądre te komputery że wnuki i prawnuki Xinskiego same sobie w niej poradzą?
   • 03-05-2017 00:31:11 | odpowiedz
    Dużo tego Pańskiego bredzenia, ale ja odpowiem krótko: należy pozostawić ludziom to, co daje im Bóg: WOLNOŚĆ. A z nią związana jest indywidualna odpowiedzialność.
    Zarówno dochód podstawowy, jak i emerytury obywatelskie zniewalają jednych i ich rabują, celem przekupienia drugich ich deprawacji.
    Coś się Panu wydaje? O czymś jest Pan przekonany? Nie widzi Pan innego wyjścia? TO PAŃSKI PROBLEM.
    Niech Pan z podobnymi sobie założy komunę (dobrowolną!),
    a od pieniędzy innych ludzi się odwali.
    • BoguslawS | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
     03-05-2017 14:27:58 | odpowiedz
     • 04-05-2017 10:29:58 | odpowiedz
      Odwal się, przyjacielu!

      Powiadasz, przyjacielu drogi,
      Że socjal jest niezbędną rzeczą;
      Że zestaw dóbr dostarcza mnogi
      I tylko malkontenci skrzeczą.

      Że nowocześnie świecko-szwedzko
      Urządzić Polskę dziś należy…
      Mnie zaś kojarzy się sowiecko
      PRZYMUS rodziców i młodzieży!

      Bo młodzi „muszą” się zaszczepić,
      Chodzić do szkoły (Dobre stopnie,
      Gdy ch…a uda się ulepić
      I nadziać kondom, są okropnie!)

      A potem ubezpieczeniowy
      PRZYMUS, co zmienia w niewolników.
      (Gdy NFZ-u zarząd nowy
      Premie dostaje „od wyników”!)

      A najsmutniejsze, przyjacielu
      Emerytury są państwowe:
      Pomimo pracy lat tak wielu,
      Będą, gdy dotrwa ktoś, głodowe!

      Taka jest przyszłość młodych... Czemu?
      Dlaczego chcesz ich do niej zmusić?
      I JAKIE PRAWO MASZ KU TEMU?!
      …I jak zamierzasz opór zdusić?

      Opór człowieka, który wolny
      Jest jako człowiek z definicji.
      Znam cię, do czego jesteś zdolny…
      Działalność szwedzkiej znam policji!

      Kompromis jednak proponuję:
      Jeśli zakładać chcesz komunę,
      Zakładaj śmiało! Nie blokuję
      Twojej wolności i wysunę

      Tę propozycję: żyjmy sobie,
      Jak każdy chce z nas, w swej wolności!
      Ja dalsze inwestycje zrobię,
      A ty płać dla SWEJ„społeczności”.

      Depczący wolność - nędzy winni.
      To Twoje życie i pieniądze.
      Załóż komunę. Ja - jak inni –
      Pozwól, bez Ciebie się urządzę…

      I nie pleć w kółko mi o szkole,
      Że ta „być musi przymusowa”.
      PRZYMUS oświaty tylko wolę
      (Byle nie była „kondomowa”!)

      Nie zmuszaj także do szczepienia.
      (Chociaż uważam, że to one
      Są trudne wręcz do przecenienia,
      Zdania być mogą …podzielone.)

      Daj spokój już z PRZYMUSEM pasów,
      Daj innym wchodzić na czerwonym,
      Chcesz – wróć w komunie SWEJ do czasów,
      Gdy każdy hołd oddawał ONYM.

      Wolność ma człowiek każdy, a z nią
      Odpowiedzialność: każdy – własną.
      Mądry uciechy wiele ma z nią.
      Głupi w pokoju wkrótce zasną…

      Wzbraniasz palenia, narkotyków
      I z bezrobociem też wojujesz…
      Zadowolenie masz z wyników,
      Czy już niechybną klęskę czujesz?

      Piszę do Ciebie, przyjacielu
      A nawet „drogim” cię nazwałem,
      Bo mnie kosztujesz… W imię wielu,
      Prosiłem Cię, a nie strzelałem…

      Rządź w SWOIM domu, w SWEJ gromadzie,
      A innym daj w ich domach palić;
      Kto chce, na torach niech się kładzie…
      Racz, przyjacielu, się odwalić!
    • 03-05-2017 14:34:38 | odpowiedz
     A moze Pan sobie z Panu podobnymi założy swój utopijny "muzealny kapitalizm" i pozwoli pozostałym żyć normalnie?
     Pańska religia może Pana oszukiwać iż bóg daje ludziom "wolność". Jednak Bibila wyraźnie pisze, ze daje też niewolnictwo, a szczególna pozycja jest tylko dla Narodu Wybranego.

     Nie zastanowiło pana nigdy dlaczego Milton Friedman zainteresował sie "negatywnym podatkiem dochodowym"?
     wg niektórych "zwariowałna starość", ale wg mnie obserwując co sie dzieje zrozumiał, ze kapitalizm klasyczny przestaje działać dlatego, że podaż pracy jest coraz niższa a ludzie nie moga obnizac swego docodu poniżej pewnej granicy, pod groźba utraty życia.
     • pislamista | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
      04-05-2017 10:31:00 | odpowiedz
   • Leszy | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    04-05-2017 07:08:55 | odpowiedz
    • Freman | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
     04-05-2017 17:03:27 | odpowiedz
     • 05-05-2017 07:05:18 | odpowiedz
      "Jeśli cena równowagi popytu i podaży pracy jest za niska, ludzie albo zaczną kraść albo umierać. " albo się przekwalifikowują.
      • 31-05-2017 12:07:27 | odpowiedz
       Jak złodziej podolski

       Schmidt – symbol „aktywnej rodziny”,
       Kwasek – symbol „nie dla alkoholu”…
       Nowoczesność! – w nikim nie ma winy!
       Złodziej może znów kraść na Podolu…
  • nand | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
   03-05-2017 09:33:40 | odpowiedz
   • 03-05-2017 15:25:01 | odpowiedz
    Problem w tym że ten "prostszy" nie zadziała, a ten tańszy wcale nie jest taki skomplikowany. Jest najprostszy z tych które mają szanse zadziałać i jest o niebo lepszy niż obecny, w którym młody człowiek który szuka pracy "na dzień dobry" obciążany jest od płacy minimalnej podatkiem i "składkami" w wysokości 39,5 % prawdziwej płacy brutto a potem jeszcze płaci VAT i zostaje mu nieco ponad 51 % tego co pracodawca na jego wynagrodzenie przeznaczył.
    W UK gdzie właśnie taka emerytura obywatelska jest podatki od minimalnej płacy młodego człowieka wynoszą 0 (słownie ZERO). Stąd wiemy że to działa i jak działa.
 • 02-05-2017 17:56:23 | odpowiedz
  Dlatego, Ja ciągle powtarzam - tylko dobra guma i solidne gumowanie na komendzie może uratować ten kraj. Każdy Polak/Polka musi poznać smak gumy. Guma czyni cuda. .... Tylko Dobra Guma


  • 02-05-2017 21:39:53 | odpowiedz
   Wreszcie coś nowego i konstruktywnego w tej jałowej dyskusji :)Żeby w Polsce przywrócić normalność to barany muszą wybrać normalnych pastuchów ,tylko żeby wybrać normalnych pastuchów trzeba większości w miarę normalnych baranów a z tym jest niestety ciężko.Cóż,zielona wyspa,pasiemy się dalej..
 • 02-05-2017 18:03:25 | odpowiedz
  Dobrym rozwiązaniem byłoby aby państwo polskie wycofało się ze składek emerytalnych a każdy osobiście zadbał o swoja przyszłość. Urawniłowka czyli każdemu po równo juz była wprowadzana przez bolszewików ! A juz myślałem, że ten sadowski to coś mądrego! Sama bolszewia! Jesteśmy zarażeni bolszewizmem jako naród ... ale też cała Europa przeżywa okres pandemiczny - morowe powietrze powiało ze wschodu. Państwa zachodnie nawet nie próbowały się przed tym zabezpieczyć..... bolszewia wniknąła w struktury rządowe poszczególnych państw czego przykładem jest obecna Francja. Wszyscy kandydaci na urząd prezydenta nie nadaja się nawet na stanowiska sołtysów.....
 • 02-05-2017 19:12:37 | odpowiedz
  No cóż, my jako ideowcy możemy się oburzać na taki pomysł, bo najlepiej jest jak każdy dba o siebie a państwo w ogóle nie zajmuje się emeryturami. Jednak w obecnej rzeczywistości propozycja Sadowskiego (propozycja, bo pomysły takie były już od dawna) jest jedyną choć trochę realną do wprowadzenia alternatywą do obecnej piramidy finansowej. Bo utrzymywanie niezwykle kosztownego systemu, który za jakiś czas będzie wyliczał komu dać 500 a komu 700 zł emerytury jest nie do przyjęcia. Lepiej niech każdy dostanie 1000 zł waloryzowane o wskaźnik inflacji a o resztę niech zatroszczy się sam. Wtedy choć trochę będzie normalniej. Jasne, ktoś może powiedzieć, czemu ma dostawać takie samo świadczenie jak bezrobotny nierób- no ale tutaj mamy do wyboru albo gwarantowane świadczenie albo upadek całej tej piramidy finansowej. Mimo wszystko wolę to pierwsze.
  Oczywiście system będzie bardzo prosty tylko dla tych, co wchodzą do niego. Ci, co już dostają emerytury lub mają już długie lata składkowe musieliby być potraktowani inaczej.
  • 02-05-2017 21:07:33 | odpowiedz
   To co Pan proponuje na koncu to nie "taki system vs. upadek", tylko "dluga agonia vs. szybki upadek". Co jest takiego dobrego w powolnej agonii?

   Tak swoja droga chyba Pan nie wierzy, ze w Polsce bedzie takie samo swiadczenie dla kazdego? Nawet gdyby taki system zostal wprowadzony to od dnia 0 bedziemy mieli wyjatki -- bylych prezydentow, samotne matki wychowujace niepelnosprawne dzieci, gornikow, rolnikow, ktorzy zdecydowali sie na zalesienie gruntow, itd itd itd.
   • balrog | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    03-05-2017 18:53:44 | odpowiedz
  • BoguslawS | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
   02-05-2017 23:53:06 | odpowiedz
   • pislamista | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    03-05-2017 00:25:41 | odpowiedz
    • 03-05-2017 15:02:56 | odpowiedz
     Społeczeństwo nie istnieje, ale istniejemy MY - jednostki. Dlatego napisałem DLA NAS (dla każdego z nas z osobna), a nie dla spoleczeństwa.
     Doświadczenie uczyże takie mądrale jak Pan, które wrzeszczą żeby sie od nich odczepić bo dadza sobie radę, prędko zmieniają zdanie gdy sie im w życiu nie powiedzie. Wtedy często wiążą się w niekiedy bardzo silne i zdeterminowane grupy. I Pan inaczej by śpiewał bdyby hordy głodnych zdeterminowanych ludzi doprowadziły do ddestrukcji Państwa i miały w du**e Pańska wolnośc i Pańskie święte prawowłasności. Bo już Pismo święte pokazuje że prawo własności jest "święte" jedynie w obrębie grupy (czytaj: Narodu Wybranego) Natomiast "obcych" (na przykład Egipcjan przed "wyjściem") można a nawet należy okraść, a tych którzy władają ziemią która "nam się należy" (jak Ziemia Obiecana) można wygnać a gdy się opierają zabić.
     Dlatego przetrwały państwa w których obywatele rezygnują z części swej wolności a pozostałe zostały przez te pierwsze podbite. I dlatego też państwa "kapitakistyczne" przetrwały gdy mądrze wprowadziły elementy "socjalizmu", a inne padły w wyniku wewnętrznych rozruchów.
     Problem z sojalizmem jest taki ze po pewnym czasie lekarstwo jest gorsze od choroby i stąd konieczne jest poszukanie rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest zrzeczenie się tej części wolności jaka jest niezbędna by przywrócić samoregulację gospodarki.
     Na pytanie "skoro emerytura obywatelska jest dobra to dlaczego ma nie być 10 razy większa i jeszcze lepsza?" odpowiedź jest prosta i oczywista. Bo emerytura obywatelska jest LEKARSTWEM, a przedawkowanie lekarstwa grozi zatruciem.
     • 04-05-2017 10:38:03 | odpowiedz
      Pamiętajcie wszystkie geje:
      Społeczeństwo nie istnieje!

      Ogarnia duszę mą męczeństwo
      I sieje w niej się gniewu zaród,
      Gdy słyszę słowo: społeczeństwo,
      Zamiast usłyszeć słowo: naród.

      Zacząć od termodynamiki
      Mój wywód najpierw mi wypada.
      Bezwolne gazu są składniki,
      A ludzie – wolni. Tak się składa.

      Nie ma więc sensu przybliżenia
      Stosować, które obraźliwie
      Ludziom odbiera prawo chcenia
      I świat przedstawia nieuczciwie.

      Gaz się z podobnych elementów
      Składa – to właśnie jest „gromada”.
      A naród – z ludzi, z k o n s u m e n t ó w.
      Deptać ich wolność nie wypada.

      Niechże więc każdy w swej wolności
      Wolnych wyborów dokonuje.
      I nikt niech żadnych praw nie rości,
      Że on za innych decyduje!

      Besserwisserzy, najlepioki,
      Co chcą narzucić wzór krawata,
      Nie tylko z innej są epoki –
      Oni są wręcz z innego świata!

      Mam swoje życie, swoje – geje.
      I niech nikt mi się nie dopieprza!
      Bo społeczeństwo nie istnieje.
      Olewam krawat . (Muszka lepsza!...)

      A wy, co „lepiej wszystko znacie”
      I siłą chcecie „uszczęśliwiać”,
      Będziecie w grubym dość „krawacie”
      Na szubienicy się podziwiać!
      • 04-05-2017 17:10:16 | odpowiedz
       Zrozum grafomanie, że wg niektórych koncepcji filizoficznych nie istnieją "byty zbiorowe" (spór o uniwersalia). Ale nawet jeśli istnieją, to nie maja atrybutów jednostek które w skład nich wchodzą. Czyli "społeczeństwo" jako ewentualny byt zbiorowy) nie ma WOLI. Natomiast LICZBA MNOGA nie oznacza bytu zbiorowego lecz jednostki i MY ludzie czyli pojedynczy ludzie istniejemy, i mamy swoje interesy i swoje dobro.
       Na resztę "wierzoklectwa" odpowiadał nie będę bo nie mam zamiaru zajmować się "bełkotem grafomana" który nie wie po co jest liczba mnoga w języku.
       • 05-05-2017 17:31:29 | odpowiedz
        "Zieloni to czerwoni, ale niedojrzali."
        Niekoniecznie! Zieloni też już w łapę brali...
        A jednak wciąż zieloni nie dojrzeli trochę,
        Bo ich partia w Austrii mężczyznom radochę
        Sprawiła, zachęcając panie do sikania...
        Na stojąco!... Ich partia ZALEDWIE NAKŁANIA.

        Co innego czerwoni, którzy stęczowieli!
        Mężczyźni już nie będą słuchali weseli,
        Bo zdaniem tych czerwonych (szwedzkiego lewactwa)
        MUSZĄ sikać siedząco! Nie mogą biedactwa
        Stać przy tym, bo to ..."seksizm". Inne racje:
        "Zdrowie!"... STOP pisuarom - TYLKO ubikacje!
 • Sariusz | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
  03-05-2017 08:34:07 | odpowiedz
  • 03-05-2017 08:59:12 | odpowiedz
   Natomiast w normalności większość ludzi kieruje się zasadami moralnymi wyrosłymi na gruncie cywilizacji łacińskiej i jeśli komuś się w życiu nie powiodło, to zawsze znajdzie pomoc życzliwych ludzi. Państwo nie jest do tego potrzebne.
   • Sariusz | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    03-05-2017 10:45:21 | odpowiedz
    • 03-05-2017 11:01:33 | odpowiedz
     Państwo jest od zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego. Inne uzurpacje powodują biednienie społeczeństwa i związane z tym patologie. Koniec, kropka.

     "A nieżyczliwi się śmieją z życzliwych frajerów, którzy płacą i za siebie za nich."
     Możesz to wyjaśnić?
     • 03-05-2017 11:27:51 | odpowiedz
      "A nieżyczliwi się śmieją z życzliwych frajerów, którzy płacą i za siebie za nich."
      Czy remont chodnika w mieście powinien być finansowany przez wszystkich mieszkańców tego miasta (przez przymusowe podatki), czy tylko przez chętnych, którym dziury w chodniku najbardziej przeszkadzają? Jeśli uznamy, że tylko przez chętnych, to ryzykujemy sytuację, że na remont nie będą płacić również ci, którym dziury przeszkadzają, bo będą czekać aż to zrobi ktoś inny (frajer). Nazywamy taką sytuację "pokusą jazdy na gapę". Dlatego istnieją dobra, które powinny być finansowane przymusowo przez wszystkich, bo wszyscy na nich korzystają, np. armia, sądy, policja, chodniki.
      Jeśli już zaś zgodzimy się, że ładne chodniki w mieście są takim wspólnym dobrem, które powinno być finansowane z podatków, to może powinno nam również zależeć, żeby na tych chodnikach nie leżeli bezdomni staruszkowie, śmierdzieli i umierali. I znowu można to osiągnąć poprzez szukanie frajerów, którzy zapłacą na to sami, albo opodatkujemy na ten cel wszystkich.
    • 03-05-2017 19:43:45 | odpowiedz
     Zaledwie 2 posty wyzej zapewnial Pan, iz finansowane to bedzie tylko przez jedna grupe ludzi, a juz tutaj "Podatki są właśnie po to, żeby na wspólnotę płacili i życzliwi i nieżyczliwi." Czyli wszyscy.

     Taaak, jak przychodzi do socjalizmu, to bez klamstwa nawet w teorii wytrzymac nie mozna, zeby sie szlachetna teoria nie rozsypala na starcie.
  • 03-05-2017 09:04:33 | odpowiedz
   "Republika Sariuszlandu" moze sobie podobnie jak ZSRS wpisac "wolna" i cokolwiek na sztandardy, ale od slow znacznie lepsze sa czyny.

   "świadomie uchwalona (i finansowana) przez tych zapobiegliwych," Czyli nieswiadomi/niezapobiegliwi nie dokladaja do tego interesu ani talara? A jak zapobiegliwi po pewnym czasie zmienia zdanie (bo zubozeja i beda mieli do wyboru miska zupy dla WLASNEJ rodziny, czy tez emeryturka dla anonimowego emeryta)?

   "staruszka im umiera z głodu na wycieraczce" Z tego samego powodu jest takze panstwowa sluzba zdrowia, czyz nie?

   "obserwują 90-latków grzebiących po śmietnikach" A jak beda grzebali? To tylko mandacik, czy roboty przymusowe?
   • 03-05-2017 11:04:07 | odpowiedz
    1/ W ZSRR nie było emerytur obywatelskich.
    2/ Jak zapobiegliwi zubożeją, to znaczy to, że wcale nie są tacy zapobiegliwi i wtedy nie pogardzą emeryturą obywatelską.
    3/ Państwowej służby zdrowia nie ma, ale podstawowa opieka medyczna (ratowanie życia) jest finansowana z budżetu państwa i realizowana w prywatnych placówkach. Przecież żaden lekarz na świecie nie powie umierającemu "wypierdalaj z mojego szpitala, bo nie masz ubezpieczenia". Będzie go leczył tak czy siak, a chodzi o to, żeby nie musiał leczyć za darmo.
    4/ Jak będzie emerytura obywatelska, to 90-latkowie nie będą grzebali po śmietnikach.
    • 04-05-2017 20:23:55 | odpowiedz
     1/ W ZSRR były i nadal są emerytury obywatelskie.
     2/ Zawsze znajdą się tacy, którzy "nie pogardzą" zasiłkami, ale to nie dowodzi słuszności ich istnienia.
     3/ Pełno w Twoim państwie różnych przymusów, które u Homo Sovieticusa są zrozumiałe, nieprawidłowo tylko nazywasz je rozwiązaniami liberalnymi.
     4/ Emerytura obywatelska jest, a jednak grzebią.

     W ogóle wszystko, co zaczerpnąłeś z korwinizmu, piszesz rozsądnie, a to, co próbujesz wnieść od siebie, zalatuje komunizmem (możesz sobie zamienić na np. "interwencjonizm", ale z punktu widzenia ekonomii różnica między nimi jest niewielka).
     • 04-05-2017 21:08:29 | odpowiedz
      Ani w Polsce ani w ZSRR nigdy nie było emerytur obywatelskich. Najpierw przeczytaj tekst pod którym dyskutujemy, to będziesz wiedział co nazywam za Sadowskim i Centrum im. Smitha "emeryturą obywatelską".

      Co do nazywania moich poglądów "komunistycznymi": W ustach wielbicieli głosiciela takich poglądów, że "upadek ZSRR był największą tragedią w dziejach ludzkości" to chyba pochwała a nie obelga?
      • 04-05-2017 21:30:01 | odpowiedz
       Emerytury zarówno w Polsce, jak i w ZSRR, spełniają kryteria "emerytury obywatelskiej".

       Takie tam "W ustach wielbicieli głosiciela takich poglądów", to sobie schowaj na spotkania z innymi politrukami.
       Pełno w Twoim Sariuszlandzie komunistycznych przymusów, a Ty uparcie, acz niesłusznie, nazywasz je "rozwiązaniami liberalnymi".
   • 03-05-2017 15:34:33 | odpowiedz
    Taka "Republika Sariuszlandu" mataką przewage nad utopijnym państwem "libertarian muzealnych" że istnieje w przeciwieństwie do tej drugiej która nie dosc że nie sitnieje to istnieć nie może.
    Niezapobiegliwinie sa w stanie jej nie finansowac, bo podatki każdy płaci w sklepie, więc kto żyje podatki płaci i republikę finansuje. A jeśli ktoś grzebie po śmietniku to nie z głodu.
 • 1- "każdy powinien dbać o swoją ...blabla" to pomysł większości tutejszych liberałów. Nie wiem czy któryś zauważył, że to pomysł TYLKO dla zaczynających pracę czyli ok 1/30 JUŻ pracujących.
  2- pomysł na emerytury ma dotyczyć tych JUŻ pracujących i JUŻ otrzymujących emerytury.
  3- Prosiłbym więc o pomysły na 29/30 a nie infantylne pseudoliberalne pie...nie że każdy powinien sobie...
  • 03-05-2017 19:50:20 | odpowiedz
   A to nie oczywiste, ze mowimy o systemie jako takim, a nie rozstrzasamy konkretnego przypadku Kowalskiego spod dwojki, ktory przepracowal juz 30 lat, ale pozniej mial wypadek, wiec...

   Jesli (2) to i pomysl p.Sadowskiego jest po prostu kradzieza, bo obecni emeryci wplacali niby swoje skladki na zupelnie innych zasadach, prawda?

   Stare zobowiazania nalezy splacic i juz, nawet jesli bedzie bolalo. Natomiast nowy system wlasnie powinien byc sprawiedliwy -- tj. ja pracuje, ja decyduje ile odkladam na swoja emeryture, a ile przeznaczam na lekarstwa juz teraz, ile odkladam na dom, itd.

   A pp.Sadowski, Sariusz, i inni zawsze moga zalozyc PRYWATNA fundacje pt. "swiadomi i zapobiegliwi" gdzie beda wplacac wlasne pieniadze, aby cudzym osobom fundowac emeryture obywatelska. Kto zabroni bogatemu (i zapobiegliwemu)?
   • "Stare zobowiazania nalezy splacic i juz" No właśnie poproszę o pomysł z czego, skoro "ja decyduje ile odkladam na swoja emeryture" - czyli w domyśle - nie płacę na emerytury bieżące. Rozumiem że z podatków? Czyli zamienił dziadek składkę synka na synka podatek :)
    • 03-05-2017 22:15:46 | odpowiedz
     Pomysł jest chyba taki, że jedno pokolenie ma płacić na emerytury starszych i JEDNOCZEŚNIE odkładać na swoje emerytury.
     Jest to oczywiście kompletna utopia. Raz, że mało kogo będzie na to stać. Dwa, że cokolwiek tu teraz powiemy, to oni i tak będą się domagać w przyszłości emerytur mówiąc, że "skoro my płaciliśmy na czyjeś emerytury, to nam się też należy" - i będą mieli rację.

     Tak naprawdę mamy trzy możliwości:
     1/ Zostawiamy ZUS jak jest, licząc, że Matka Boska uzdrowi jego finanse;
     2/ Przechodzimy na emeryturę obywatelską wygaszając stopniowo poprzednie zobowiązania
     3/ Wstrzymujemy wypłatę emerytur, emerytów wysyłamy do gazu i ogłaszamy, że od tego momentu każdy oszczędza na siebie.
     • jest jak zawsze jeszcze 4-ta możliwość - "nasi specjaliści dokonują kolejnej, lepszej reformy ZUS i systemu emerytalnego".
      I to jest najbardziej prawdopodobne.
      Jak zwykle.
      • Sariusz | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
       04-05-2017 10:28:44 | odpowiedz
   • Sariusz | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    03-05-2017 22:06:57 | odpowiedz
    • 03-05-2017 23:15:35 | odpowiedz
     Dlaczego chcesz "potem za nich płacić"? Taka taktyka spowoduje tylko tyle, że ludzie nie będą zapobiegliwi, bo po co? "Kto nie chce pracować, niech i nie je".
     • 1- hm, wyjątkowo Libero strzela do nie tej tarczy.
      2- Dla 1/30 , czyli wchodzących na rynek pracy sprawa jest prosta z wolnościowego p.widz.
      3- Chodzi o przyszłą emeryturę dla obecnie np 50-letniego (strzelam) Libero. To jak, Libero (i my inni) rezygnuje z dotychczasowych należności "księgowych" i od jutra wyzerowany "zaczyna odkładać na siebie"??
      • 04-05-2017 11:10:03 | odpowiedz
       Akurat ja od dawna buduję swoją przyszłą emeryturę, więc to nie jest problem ze mną. System emerytalny i tak się załamie, dlatego należy przestać oszukiwać ludzi, że państwo coś im da na starość. Oczywiście zobowiązania, które już państwo powzięło, trzeba zrealizować z pieniędzy budżetowych, ale całemu młodemu pokoleniu należy przestać kasować pieniądze na ich rzekome emerytury.
       • 1- "Oczywiście zobowiązania, które już państwo powzięło, trzeba zrealizować z pieniędzy budżetowych"
        No to emerytura obywatelska czy emerytura z budżetu z "uwzględnieniem wpłat, lat.., itp wyliczanki zus"????
        2- "ale całemu młodemu pokoleniu należy przestać kasować pieniądze"
        Znaczy, że od Momentu Zero starsi będą nie płacić składek i dostaną emeryturę (np obywatelską)z podatków (płaconych przez wszystkich wszak); a młodsi będą nie płacić składek, ale też będą płacić podatki A DODATKOWO muszą "zadbać o siebie" i liberalnie dobrowolnie DODATKOWO odkładać na swoja emeryturę.... :)))))
        Rozumiem, że to plan by w końcu ta gimbaza odczepiła się od partii Wolność?

        • Libero | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
         05-05-2017 00:03:14 | odpowiedz
         • Zgadzam się.
          Emerytura obywatelska, bo wszystkie inne rozwiązania (a raczej jak pokazuje ta dyskusja - ich brak)są jeszcze gorsze.
          • 05-05-2017 02:25:45 | odpowiedz
           Emerytura obywatelska również. Państwo powinno wycofać się z finansowania starości ludziom, jak najszybciej. Chyba, że zrobimy zgodnie z ideą Bismarcka - emerytury powszechne, ale w takim wieku, że prawie nikt tego nie dożyje. Wtedy nas będzie na to stać.
         • A tak z innej strony. Rozwiązanie nawet cudowne systemu emerytalnego nie uchroni od bankructwa.
          Co, jeśli jutro znalazłby się wujek z zagranicy, który sfinansowałby wszystkie emerytury przez następne ok 30 lat? - Pojutrze politycy znaleźliby nowe pomysły wydania nowopowstałej"nadwyżki poemerytalnej".
          Nie ma ucieczki od etyki i uczciwości.
          • 05-05-2017 12:53:45 | odpowiedz
           "Nie ma ucieczki od etyki i uczciwości."
           Temu nie zaprzeczę. To jest konieczność.
          • pislamista | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
           07-05-2017 08:36:10 | odpowiedz
     • 04-05-2017 10:23:43 | odpowiedz
      Dlaczego chcę potem za nich płacić? Nie chcę, ale będę musiał. Sam napisałeś, że "Jeśli komuś się w życiu nie powiodło, to zawsze znajdzie pomoc życzliwych ludzi". I napisałeś prawdę, bo w naszej kulturze jest nie do pomyślenia, żeby powiedzieć staruszkowi: "nie odłożyłeś sobie na emeryturę, więc zdychaj na ulicy". Więc będę ja, albo moje dzieci musiały na niego płacić tak czy siak, albo poprzez podatki i budżet, jak proponuję to ja, czy przez jakieś prywatne fundacje dobroczynne, co zdaje się Ty proponujesz.
      • 04-05-2017 11:13:21 | odpowiedz
       Kto Cię zmusi, żeby płacić prywatnej fundacji, sumienie?
       Na szczęście dobroczynność jest całkiem naturalnym odruchem wobec bliźnich, więc nie nękaj ludzi podatkami, to sami się o siebie i innych zatroszczą, jak robili to przez całe wieki. Słyszałeś o jakiejś klęsce głodu w dawnej Polsce?
       • 04-05-2017 17:26:27 | odpowiedz
        Gdy już wprowadzicie gdzieś taki "muzealny libertarianizm" i doprowadzicie do tego że ludzie starzy którzy byli nie dość zapobiegliwi zaczną zdychać z głodu, wasz ustrój zostanie obalony i nowe władze zmuszą dzieci zaradnych by płaciły na tych, którzy teraz pyskują ze dadzą sobie radę.
        Sariusz i ja i wielu innych których umownie określam zaimkiem MY zdajemy sobie doskonale sprawę, że w waszym korwinlandzie będziecie pyskować jacy to jesteście samodzielni dokąd się wam nie powinie noga... a wtedy zmienicie się w socjalistów zamiast kulturalnie zdechnąć pod płotem.
        Był sobie kiedyś Lido Anthony Iacocca, dokąd pracował u Forda pyskował że państwo nie powinno w przemysł ingerować b ofirmy samochodowe znakomicie sobie poradzą. I sobie radził lecz Pan Ford mimo to wywalił go na pysk - jego ford miał prawo. Pan Iococca poszedł pracować do Chryslera a firma padała... i natychmiast zmienił zdanie, wyżebrał dotacje rządowe i reanimował trupa... jak się okazało tworząc za rządowe dotacje zombie.."Za jego zarządu firma podniosła się z zapaści; wprowadził m.in. do produkcji minivana. Pracował tam do 1993 roku." "W 2009 bankructwo przedsiębiorstwa potwierdził osobiście prezydent USA Barack Obama."
        • 04-05-2017 19:54:23 | odpowiedz
         To, że ktoś zmienił poglądy ze słusznych na niesłuszne, nie oznacza jeszcze, że nagle te słuszne przestały takimi być, ani że te nowe nabrały przez to więcej racji.

         Dlaczego my mielibyśmy przestawać głosić normalną wolność? Czy dlatego że Wy nazwaliście ją "muzealną". To stara sztuczka, ale sensu w niej brak.
         • 07-05-2017 08:40:06 | odpowiedz
          10/10
          Mnie też bawi ta uzurpacja "nowoczesności" przez socjalizm, który jest niczym innym jak KRADZIEŻĄ - dziełem starodawnego, biblijnego smoka, STARĄ SZTUCZKĄ DIABŁA.

          Typowe, lewackie, pozamerytoryczne etykietowanie: "muzealna" wolność, "faszystowski" patriotyzm, "antysemicka" krytyka poczynań Sorosa itd.
        • 05-05-2017 00:10:29 | odpowiedz
         Jeżeli ktoś żyje w marksistowskim przekonaniu o przewodniej roli państwa, to trudno mu zrozumieć, że ludzie przez całe wieki sobie radzili sami, postępując zgodnie z zasadami swojej wiary. Ale o tym w szkole nie uczą, a wyrosłym na mysli oświeceniowej nie wypada interesować się religią...
 • 04-05-2017 00:10:19 | odpowiedz
  To są rozwiązania chwilowe, zmierzające do tego, aby póki liczba ludności nie spadnie do kilkudziesięciu milionów (a potem pewnie i mniej) - zrozpaczeni ludzie nie skoczyli do gardeł rządom/bogaczom i nie rozpieprzyli planety. Za 100 lat zrobotyzowany świat będzie się od strony technicznej sam "kręcił", a nieliczni właściciele tego całego kramu będą dysponować możliwością wytworzenia praktycznie dowolnego przedmiotu bez udziału ludzi. Odpadnie kwestia pieniędzy i płacenia nimi.
  Jedyny problem jaki widzę, to w miarę płynne, bezwstrząsowe przejście od 7-miliardowej populacji do takiej powiedzmy około 50-milionowej.
  • Libero | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
   04-05-2017 00:14:39 | odpowiedz
   • JarKo | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    04-05-2017 00:24:55 | odpowiedz
 • aelita | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
  04-05-2017 12:41:46 | odpowiedz
  • 07-05-2017 08:43:20 | odpowiedz
   Po prostu dogadają się z PO...
   Przecież cały ten "konflikt polityczny" to jedna wielka ustawka! Jak by powiedział Michalkiewicz: W demokracji sterowanej najważniejsze jest zorganizowanie ALTERNATYWY WYBORCZEJ.

 • Codzienne pranie mózgu - pracuj dłużej, mniejsze szanse, że zobaczysz swoją emeryturę:X

  Kolejne łatanie dziury zwane systemem emerytalnym. Oczywiście wydłużmy wiek emerytalny, niech mniej ludzi dożyje swojej emerytury! Tak, to są świetne plany i to z ust bodajże prezesa Business...
 • Jak będzie wyglądać Polska za kilka lat?

  Zacznę swoj post od prognozy o której mało sie mówi, ze wzgledu na nie poprawny politycznie charakter. Przy założeniach ( ustrój polityczny,wydatki rządowe - ceteris paribus) z punktu widzenia...
 • Sport

  No właśnie... W tej chwili nasze "orły" ogrywają piłkarską potęgę - San Marino, stadion pełny, w TV Szpaku ucieszony, a mi wstyd. W wakacje najliczniejsza w historii reprezentacja zdobyła na...
 • Monarchizm

  Sz.P. JKM jest monarchistą, przeciwnikiem d***kracji oraz ideologicznym konserwatystą. Jak zatem wytłumaczyć jego podziw dla "ojców założycieli" USA, którzy przecież otwarcie wystąpili przeciwko...
 • Kilka pytań co do programu UPR

  a) co z takimi kosztownymi i długotrwałymi projektami jak np. eksploracja kosmosu, które profity mogą dać dopiero w przyszłości? Prywatnych inwestorów raczej nie zachęca. Czy więc w 'państwie...
 • Najlepsze państwo do życia dla libertarianina

  Pewnie wielu użytkowników forum zastanawiało się, które państwo na świecie jest najbliższe libertariańskiemu ideałowi, w którym najlepiej libertarianinowi by się żyło. Sam coraz poważniej rozważam...

Poczytaj również

 • PE za cenzurą Internetu! | 21-06-2018 06:15:00

  INFO: Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przegłosowała dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym. De facto nowe prawo oznacza cenzurę i inwigilację  Internetu.

 • Chcą referendum ws. członkostwa w UE! | 20-06-2018 18:30:00

  FUTURO: Lider Szwedzkich Demokratów, WCz. Jakub Åkesson zażądał, by rząd w ciągu kilku lat zorganizował referendum, w którym obywatele mieliby się wypowiedzieć, czy są za dalszym członkostwem kraju w Unii Europejskiej.

 • Wilk: Powołano absurdalną komisję śledczą | 20-06-2018 12:30:00

  OPINIA: Powołano komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT-u, która odpowie na pytania, na które znamy odpowiedzi - powiedział w Sejmie WCz. Jacek Wilk, poseł Wolności.

 • JKM i Cejrowski zajmują to samo stanowisko | 20-06-2018 06:15:00

  INFO: P. Janusz Korwin-Mikke złożył podpis pod projektem "Jest ryzyko, musi być wybór" stowarzyszenia STOP NOP - podaje wp.pl.

 • Ekspert Instytutu Misesa: UE jest w stanie rozkładu | 19-06-2018 18:30:00

  OPINIA: Unia Europejska jest w stanie rozkładu, a jej przypominająca marksizm wiara w prymat etatyzmu każe sądzić, że stworzony przez nią system wkrótce upadnie - twierdzi p. Alasdair Macleod, ekspert m.in. londyńskiej giełdy i firmy Goldmoney zajmującej się inwestycjami w fizyczne złoto.

 • Państwo pozwane za szczepienie z powikłaniami | 19-06-2018 12:30:00

  INFO: Milion złotych odszkodowania i 2 tys. zł miesięcznie dożywotniej renty - domagają się od Skarbu Państwa rodzice dziecka, u którego wystąpiła gruźlica poszczepienna -  pisze "Rzeczpospolita".

 • Sośnierz: Nie byłoby Nirvany ani Metalliki, gdyby nie unijne dotacje! | 19-06-2018 06:15:00

  OPINIA: Wiemy, że nie byłoby Nirvany i Metalliki, gdyby nie właściwie skierowane dotacje europejskie. Ważne więc, „by środki publiczne przeznaczane na kulturę nie były obniżane, niezależnie od potencjalnych trudności gospodarczych" - kpi z propozycji CEP-a Bogdana Zdrojewskiego z PO dotyczących wynalezienia "innowacyjnych metod zarządzania dziedzictwem" CEP Dobromir Sośnierz. 

 • Trwa festiwal zadłużania | 18-06-2018 18:30:00

  OPINIA: Mało kto zwrócił uwagę na dane na temat zadłużenia Polski po I kwartale 2018 r., opublikowane przez Ministerstwo Finansów. To bardzo dziwne, bowiem dane są przerażające i świadczą o tym, że trwa beztroski festiwal zadłużania naszego kraju - pisze p. Jan Adamski, popularny bloger modowy.

 • Wstrząsające poglądy Agnieszki Holland | 18-06-2018 12:30:00

  OPINIA: Zdaniem reżyserki Agnieszki Holland, najlepszymi małżeństwami są związki homoseksualne, a najlepszymi rodzicami - jednopłciowe pary - podaje portal wPolityce.pl.

 • Narodowcy chcą wystąpienia z UE! | 18-06-2018 06:15:00

  INFO: Przedstawiciele organizacji, które uczestniczyły w kongresie Ruchu Narodowego, podpisali "Deklarację Niepodległości 2018", która zapowiada m.in. "podejmowanie działań zmierzających do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej" - informuje portal medianarodowe.com.

 • Sośnierz obnaża bezradność unijnej dyplomacji | 17-06-2018 15:15:00

  INFO: CEP Dobromir Sośnierz obnaża bezradne działania dyplomatyczne Unii Europejskiej, tym razem na przykładzie odezw kierowanych do władz Bahrajnu.

 • Unia zrujnuje polski przemysł drzewny! | 17-06-2018 06:15:00

  INFO: Unia Europejska przyjęła niekorzystne dla Polski zasady gospodarki leśnej. Branża drzewna ma przerąbane - pisze Interia.

 • Ziemkiewicz ostro o paradzie LGBT | 16-06-2018 15:15:00

  INFO: W swoim felietonie na portalu Interia.pl red. Rafał Ziemkiewicz ostro odniósł się do Parady Równości.

 • Izraelski poseł: Żydzi to rasa panów | 16-06-2018 06:15:00

  OPINIA: "Rasa żydowska" jest najmądrzejsza na świecie i posiada najwyższy kapitał ludzki, więc Izraelczycy powinni sceptycznie podchodzić do obecnych doniesień o korupcji premiera Izraela, p. Benjamina Netanjahu, stwierdził poseł partii rządzącej.

 • Rosjanie żyją mundialem, a rząd... podnosi im podatki! | 15-06-2018 18:30:00

  INFO: Podczas gdy Rosjanie cieszą się rozpoczęciem mundialu, rząd p. Dymitra Miedwiediewa ogłosił podwyżkę podatku VAT i plan podniesienia wieku emerytalnego.