Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs
Magister PAFERE - konkurs na najlepszą pracę magisterską z ekonomii
Do końca roku przedłużony został termin nadsyłania prac do IV edycji konkursu Magister PAFERE, organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Konkurs skierowany jest do absolwentów uczelni, którzy napisali
Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

08-01-2011 14:12:00

Wieloletni agent służb specjalnych PRL przygotowywał wizytę Kaczyńskiego w Katyniu

INFO: P. Piotr Jegliński, wydawca i emigracyjny działacz opozycji w czasach PRL, ujawnił p. Krzysztofowi Skowrońskiemu z Radia WNET, interesujące fakty z życia p. Tomasza Turowskiego, do niedawna wysokiego urzędnika ambasady polskiej w Moskwie, który okazał się wieloletnim agentem służb specjalnych PRL.

 

P. Jegliński powiedział m.in. ten, że p. Turowski wstąpił do zakonu jezuitów, a następnie znalazł się w Watykanie, gdzie był bezpieczniacką wtyczką.

- Zastanawiam się, jak to jest, jak człowiek może prowadzić tak dwoiste życie… Nie zapominajmy, że on wstąpił do jezuitów już jako oficer służb i 10 lat przebywał w tzw. wrogim sobie otoczeniu. To jest niepojęte. Rozumiem, można wejść do jakiejś partii politycznej, udawać, że się jest lewicowcem czy prawicowcem, ale 10 lat brać udział w obrzędach religijnych… To chyba jest bardzo trudno. Trzeba chyba mieć bardzo pokręconą psychikę żeby tak grać tyle lat – mówi p. Jegliński w wywiadzie z p. Krzysztofem Skowrońskim.

P. Piotr Jegliński przytacza jeszcze jeden interesujący epizod z życiorysu p. Turowskiego, mianowicie z okresu, gdy Turowski miał zostać w 2001 r. ambasadorem na Kubie.

- Tomasz Turowski, żeby wejść do MSZ posługiwał się zręcznie różnymi ludźmi, którzy lobbowali na jego rzecz (…) On to robił doskonale. W ten sposób wszedł pierwszy raz do MSZ, przebywał w Moskwie jako zastępca ambasadora kilka lat, po czym, ni stąd ni zowąd, znalazł się na stanowisku ambasadora na Kubie w 2001 r. - stwierdził.

P. Jegliński cytuje fragment rekomendacji z 28 marca 2001 r., jaką p. Turowskiemu wystawił p. Władysław Bartoszewski, wówczas minister spraw zagranicznych. P. Jegliński twierdzi, że dla niego tekst owej rekomendacji jest niezwykle wstrząsający: „Chciałbym zaznaczyć – twierdzi Bartoszewski w rekomendacji – że moja decyzja jest przemyślana. Brałem pod uwagę stanowisko administracji waszyngtońskiej i Watykanu. Zależało nam na tym, aby stanowisko ambasadora RP w Republice Kuby powierzyć człowiekowi, który może przyczynić się do nowego otwarcia między innymi przez kontakty kościelne, które na Kubie zaczynają odgrywać istotną rolę dla Fidela Castro. (…) Kandydat ma doświadczenie jeśli chodzi o proces transformacji na terenie postradzieckim. Był wysoko oceniany rzez naszych partnerów rosyjskich, o czym wiem drogą nieoficjalną. Jest to nie najgorsza referencja dla Polaka udającego się na Kubę”.

- Ten tekst przypomina XVIII wiek… Chciałbym wiedzieć, co to są te nieoficjalne kanały, że minister jednego kraju konsultuje się z obcym mocarstwem w sprawie wysłania kandydata na ambasadora na Kubę? – pyta p. Jegliński wywiadzie dla Radia WNET.

P. Tomasz Turowski został skierowany do ambasady w Moskwie w lutym 2010 r., żeby przygotować wizyty JE Donalda Tuska i JE Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. W momencie katastrofy smoleńskiej p. Turowski znajdował się na lotnisku w Smoleńsku.

 

Źródło: www.prokapitalizm.pl

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy


Poczytaj również

 • Rutkowski ma taśmy na premiera Tuska? | 29-08-2014 11:00:00

  INFO: P. Cezary Gmyz, dziennikarz śledczy twierdzi, że taśmę z nagraniem premiera Donalda Tuska kupił jeden ze znanych detektywów - donosi interia.pl.

 • Grozi nam ponad 900 mln zł kary | 29-08-2014 06:45:00

  INFO: Polska może przekroczyć przyznaną jej przez UE kwotę mleczną o 8%, co oznaczałoby, że nasi rolnicy zapłacą ponad 900 mln zł kary - informuje p. Paweł Poleski, zastępca dyrektora Biura Kwotowania Mleka Agencji Rynku Rolnego w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

 • Polska będzie miała swój EBOiR | 28-08-2014 19:30:00

  INFO: JE Włodzimierz Karpiński, minister skarbu z PO, zapowiedział, że Bank Gospodarstwa Krajowego i Polskie Inwestycje Rozwojowe połączą siły - podaje dziennik.pl.

 • Związkowcy stawiają warunki PiS-owi | 28-08-2014 17:30:00

  INFO: Związkowcy z "Solidarności", w zamian za poparcie, stawiają PiS-owi warunki - podaje "Rzeczpospolita".

 • Kluzik-Rostkowska: zlikwiduję Kartę nauczyciela, jeżeli PO wygra wybory | 28-08-2014 15:30:00

  OPINIA: Karta nauczyciela to jeden z pierwszych dokumentów stanu wojennego. Nie ma wątpliwości, że powinna być wyrzucona - powiedziała w TOK FM JE Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej z PO.

 • Wstyd na cały kraj. Posłanka PO piła na umór, a potem wymiotowała | 28-08-2014 13:15:00

  INFO: Jak podaje fakt.pl, WCz. Domicela Kopaczewska, posłanka PO i swego czasu kandydatka na najwyższe stanowiska w MEN, spiła się do nieprzytomności w czasie sławetnego spotkania w jej biurze. W drodze powrotnej do domu wielokrotnie wymiotowała, co zostało utrwalone na taśmach.

 • Wyborcza podwyżka dla budżetówki? | 28-08-2014 11:00:00

  FUTURO: Odmrożenie płac w sferze publicznej w przyszłym roku to jeden z rozważanych przez rząd pomysłów. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na jednego z członków rządu JE Donalda Tuska.

 • To już koniec partii Palikota? | 28-08-2014 06:45:00

  INFO: Twój Ruch stracił kolejnych 3 parlamentarzystów - donosi natemat.pl.

 • Kolejne taśmy z włocławską posłanką PO | 27-08-2014 21:45:00

  INFO: Jak podaje portal wPolityce.pl, media publikują kolejne rewelacje na temat afery taśmowej z Włocławka.

 • Kolejni politycy odchodzą z PO | 27-08-2014 19:30:00

  INFO: P. Jarosław Dąbrowski, były wiceprezydent Warszawy i burmistrz Bemowa oraz p. Krzysztof Zygrzak, były rzecznik prasowy, a później wiceburmistrz Bemowa, zrezygnowali z członkostwa w PO - podaje tvnwarszawa.pl.

 • PO pisze nowe prawo, by ratować Nowaka | 27-08-2014 17:30:00

  INFO: Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", prawo, które powstawało w ostatnich tygodniach w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości uchroni p. Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu z PO, przed karą za złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.

 • Tajny raport NIK szokuje nawet najbardziej odpornych | 27-08-2014 15:30:00

  INFO: Służby specjalne nadzorują same siebie. Nawet szef rządu nie ma prawnych narzędzi do ich skutecznej kontroli - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w swoim tajnym raporcie - o czym donosi tvn24.pl.

 • MEN chce ręcznie sterować szkołami | 27-08-2014 13:15:00

  INFO: Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ręcznie sterować szkołami i naruszać prawa rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami - uważają prawnicy z Instytutu Ordo Iuris.

 • Maurer: stadion sprzedam albo zburzę | 27-08-2014 11:00:00

  OPINIA: P. Robert Maurer, kandydat Nowej Prawicy na prezydenta Wrocławia, w wywiadzie dla "Gazety Wrocławskiej" powiedział, że chce sprzedać miejski stadion, a jeśli to się nie uda, to zleciłby jego zburzenie, aby nie dokładać do niego z publicznych pieniędzy.

 • Firmy nie składają sprawozdań w KRS | 27-08-2014 06:45:00

  INFO: Niemal połowa przedsiębiorstw zobligowanych do składania sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym lekceważy ten obowiązek - pisze "Puls Biznesu".