Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

13-12-2016 13:15:00

Prokuratorzy IPN rozliczają za stan wojenny

INFO: "Rzeczpospolita" informuje, że jak dotąd prokuratorom IPN udało się doprowadzić do skazania 36 odpowiedzialnych za internowania.

 

Gazeta wylicza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN skierowali do sądów 81 aktów oskarżenia. Objęły one 136 osób, niebawem jednak do sądów zostaną skierowane kolejne akty oskarżenia. Jak dotąd skazanych zostało 36 osób, wobec 39 postępowania umorzono ze względu na przedawnienie karalności, a wobec 40 z powodu amnestii.

"Rz" przypomina, że internowanie działaczy opozycji śledczy kwalifikują jako zbrodnię przeciwko ludzkości. Pozbawienie wolności było formą ich prześladowania z powodu przynależności do określonej grupy polityczno-społecznej. Prowadzone śledztwa dotyczą m.in. komendantów wojewódzkich MO z wszystkich istniejących w 1981 r. województw. Jak wskazuje "Rz", wśród skazanych jest m.in. były funkcjonariusz SB z Dolnego Śląska Jerzy H., który zatrzymanych bił, kopał, dusił, zakładał im maskę przeciwgazową z zamkniętym dopływem powietrza, a nawet raził prądem. Skazano go na 2 lata więzienia.

Z danych IPN wynika, że w pierwszym tygodniu po wprowadzeniu stanu wojennego w ośrodkach odosobnienia zostało umieszczonych ok. 5 tys. osób. W operacji uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy MO i SB - podsumowuje dziennik.

 

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • panMarek | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    13-12-2016 13:42:18 | odpowiedz

  • Demokracja władza ludu czy jego niewola

    Definicje Demokracji na pewno każdy zna i jej idee. Lecz to co jest na świstku papieru a w rzeczywistości to 2 różne rzeczy. Jakie szanse ma przeciętny Kowalski z zarobkiem 2000 zł netto na...
  • Dostęp do broni

    Większość z nas zapewne jest za powszechnym dostępem do broni. Chciałbym tutaj podyskutować co słowo "powszechny" oznacza. Moim zdaniem powszechny dostęp do broni powinien obejmować wszystkie jej...
  • POLACY NIGDY NIE WRACAJCIE TO TEGO SYFU!!!:)-D

    >:D< POLACY NIGDY NIE WRACAJCIE TO TEGO SYFU!!! Gazeta Wyborcza opublikowała chwalący Tuska artykulik, o tym jak to warto wracać do Polski. "Znalezienie inżyniera w Polsce graniczy z cudem. Na...
  • Docelowa liczba ustaw. Ile i jakie?

    Zadałem sobie trudu przejrzenia strony sejmowej pod kątem liczby obowiązującej liczby ustaw. Nie ich rocznej produkcji, co też jest ciekawe, tylko ich łącznej liczny obecnie ważnych. No i jest...
  • Opracowanie Traktatu Lizbońskiego - STRASZNE I MOCNE!

    http://wiadomosci.onet.pl/forum.html?hashr=0&#forum:MSwxNSwxMSw2MDQ2NTI2OSwxNjE0MDE5ODgsNzIyNjE2OCwwLGZvcnVtMDAxLmpz Edit: Zmieniłam tytuł wątku. Adminka
  • Esbeckie emerytury.

    Mnie zastanawia dlaczego JKM uważa że Esbekom nie powinno się zmniejszać emerytur ??. I twierdzi że przez zmniejszenie Esbekom emerytur państwo zabierze zwykłym ludziom emeryturę. Ja uważam że...

Poczytaj również

  • ZBP nie chce finansować upadłości SKOK-ów | 20-09-2017 17:30:00

    INFO: Związek Banków Polskich uważa, że proces restrukturyzacji i upadłości SKOK-ów powinien być finansowany z innych środków niż te, które zostały zgromadzone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym - informuje tvp.info.

  • Szczyt socjalizmu: Kosumenci zapłacą elektrowniom za... czekanie! | 20-09-2017 15:30:00

    INFO: Wprowadzenie rynku mocy przełoży się na wzrost rachunków za energię elektryczną od 2021-2022, przy czym opłaty zwiększą się wówczas o ok. 1,5-2 zł na miesiąc - przewiduje JE Krzysztof Tchórzewski, minister energii z PiS.

  • Rewolucja w ustawie o cmentarzach | 20-09-2017 13:15:00

    FUTURO: Rząd chce rewolucji w ustawie o cmentarzach. Dopuszczalne stanie się rozsypywanie prochów - pisze "Rzeczpospolita".

  • Norweżka stara się o schronienie w Polsce | 20-09-2017 11:00:00

    INFO: "Nasz Dziennik" przytacza historię Norweżki, która ubiega się o azyl w Polsce. Powodem jej działania jest ryzyko odebrania jej dziecka przez państwo.

  • Tak państwowe firmy sponsorują politykę | 20-09-2017 06:45:00

    INFO: Z państwowych koncernów szerokim strumieniem płyną pieniądze na konta Polskiej Fundacji Narodowej - podaje wnp.pl.

  • Pikieta Solidarności przeciwko ingerencji UE w polskie sprawy | 19-09-2017 21:45:00

    INFO: NSZZ "Solidarność" pikietował na ulicach Warszawy przeciwko ingerencji UE w polskie sprawy - donosi portal prawy.pl.

  • Jednolita cena książki zaszkodzi czytelnictwu | 19-09-2017 19:30:00

    INFO: Projekt ustawy o jednolitej cenie książki, przygotowany przez PSL, może doprowadzić do znacznego spadku sprzedaży nowości wydawniczych i obniżenia poziomu czytelnictwa - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

  • Ziobro po stronie wolności - gospodarczej i sumienia | 19-09-2017 17:30:00

    INFO: JE Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, zdecydował, że wniesie kasację ws. prawomocnego wyroku wobec łódzkiego drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT - podaje tvp.info.

  • Nowi posłowie zasilą szeregi PiS | 19-09-2017 15:30:00

    FUTURO: "Rzeczpospolita" donosi, że podczas spotkania z posłami swojej partii WCz.  Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zdradził, że szeregi klubu zasili od 3 do 7 nowych posłów.

  • Przedsiębiorcy będą mogli zakładać szkoły branżowe | 19-09-2017 13:15:00

    INFO: Są już gotowe przepisy dające przedsiębiorcom możliwość zakładania szkół branżowych - informuje resort edukacji.

  • Jak w masowy sposób odebrać ordery i odznaczenia? | 19-09-2017 11:00:00

    INFO: Żeby odebrać niesłusznie przyznawane w okresie PRL w sposób masowy ordery i oznaczenia, należy przygotować specjalną ustawę - pisze "Nasz Dziennik".

  • Gowin: Polskę trzeba wymyślić na nowo | 19-09-2017 06:45:00

    OPINIA: Rządowi raz idzie lepiej, raz gorzej, ale generalnie realizujemy to, co obiecaliśmy Polakom w 2015 r. Po dwóch latach widać jednak, że Polskę trzeba wymyślić na nowo - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" JE Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

  • Centralny Port Lotniczy będzie w Baranowie | 18-09-2017 21:45:00

    FUTURO: Rząd podjął decyzję, że Centralny Port Lotniczy będzie budowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - podaje money.pl.

  • Wpływają pozwy przeciwko autorowi książki o Macierewiczu | 18-09-2017 19:30:00

    INFO: Jak informuje portal dorzeczy.pl, do warszawskiego sądu wpływają kolejne pozwy i prywatne akty oskarżenia przeciwko p. Tomaszowi Piątkowi, autorowi książki "Macierewicz i jego tajemnice".

  • Rząd ułatwi zakładanie spółdzielni socjalnych | 18-09-2017 17:30:00

    INFO: Rząd przygotował projekt ustawy, która zwiększy wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych i ułatwi ich zakładanie - informuje bankier.pl.