Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

15-09-2016 11:00:00

Odtajnią, czy nie odtajnią?

INFO: PiS zapowiadało pełne i szybkie ujawnienie zbioru zastrzeżonego IPN. Dotychczas tak się nie stało - pisze "Dziennik Polski".

 

Od prawie 3 miesięcy obowiązuje nowa ustawa o IPN, która sprawę zbioru zastrzeżonego trochę gmatwa. Mówi bowiem, że w ciągu roku (do czerwca 2017 r.), szefowie ABW i Agencji Wywiadu, koordynator służb specjalnych, szef MON w porozumieniu z prezesem IPN dokonają przeglądu znajdujących się tam dokumentów. Po analizie zdecydują, które z nich nadal zostaną tajne, a które staną się jawne - pisze gazeta.

W zbiorze zastrzeżonym, przynajmniej w teorii, powinny znajdować się materiały, których opublikowanie mogłoby zagrozić bezpieczeństwu państwa polskiego. Są one oznaczone gryfem tajności jako ściśle tajne lub tajne. Życie pokazało jednak, że w zbiorze "Z" było mnóstwo źródeł, które w najmniejszy sposób nie mogły wpłynąć na poziom bezpieczeństwa państwa - podkreśla gazeta.

Prof. Andrzej Żebrowski, ekspert ds. służb specjalnych i wykładowca w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, uważa, że ujawnienie zbioru zastrzeżonego byłoby drogocennym darem dla tajnych służb z innych krajów i zaszkodziłoby polskim interesom. Natomiast prof. Antoni Dudek, przez lata związany z IPN, m.in. były członek byłej Rady Instytutu, opowiada się za ujawnieniem zbioru "Z". "Nie wierzę, że są tam materiały naprawdę istotne dla bezpieczeństwa obecnego państwa" - mówi. Obecny prezes IPN dr Jarosław Szarek jest "gorącym zwolennikiem odtajnienia wszystkich zbrodni i działań bezpieki". "Z drugiej strony dane dotyczące (...) aktualnego bezpieczeństwa państwa, nie mogą być ujawnione" - dodaje.

 

Źródło: dziennikpolski24.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • protazy | Komentarz zgłoszony do moderacji | Pokaż
    15-09-2016 11:20:23 | odpowiedz

  • Wpływ narodu żydowskiego (syjonistów) na geopolitykę.

    To na początek wklejam ciekawy wątek, na powyższy temat: http://prawda2.info/viewtopic.php?t=1101&highlight=%BFydzi Admin forum dopilnował, aby nie było tam chamskich komentarzy, a jedynie...
  • Kler się nam rozzuchwalił.

    W tvn24 wypowiedź jakiegoś biskupa o przemowie P. Premiera dot. eutanazji: żadnej dyskusji nie będzie."] Ja jestem za, Watykan nie ma zbyt pokaźnej armii, a zawsze jakaś kolonia się...
  • Co wy na to?

    Mam dla wielbicieli demokracji, republikanizmu i wszelkich innych -izmów pewną tezę do przemyślenia. (Nieco - sporo!!! - na wyrost zakładam, że są oni zdolni do podjęcia się tego trudnego...
  • Pogłówny?

    Prosty jestem człowiek i nie do końca rozumiem. Może kto mi wyjaśni? Podatek pogłówny funkcjonował w największej skali, kiedy ludzie na kontynencie prowadzili życie raczej osiadłe. W przypadku...
  • 12 Lipca 2009 "Dwie zabawne wypowiedzi w sprawie pasów"

    http://korwin-mikke.blog.onet.pl/Dwie-zabawne-wypowiedzi-w-spra,2,ID384351380,n Co do pierwszej wypowiedzi Jak ktoś jedzie ze mną w moim samochodzie to ma obowiązek zapięcia pasów, bo to...

Poczytaj również

  • Będą milionowe kary za śmierć w miejscu pracy? | 17-11-2017 21:45:00

    FUTURO: Jeżeli w miejscu pracy na skutek wypadku zginie człowiek, odpowiedzialność spadnie również na firmę, a nie jak do tej pory - jedynie na menedżerów. Takie rozwiązanie chciałby wprowadzić resort sprawiedliwości - pisze "Gazeta Prawna".

  • Przez demokrację wszystko idzie wolno | 17-11-2017 19:30:00

    OPINIA: Ja wiem, że Aleksander Macedoński w ciągu pół roku podbił pół Azji, ale nie miał konsultacji społecznych i konsultacji międzyresortowych. To wydłuża troszkę proces - powiedział w rozmowie z portalem dziennik.pl JE Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów z PiS.

  • Pół miliona podpisów za zaostrzeniem ustawy aborcyjnej | 17-11-2017 17:30:00

    INFO: Ponad 500 tys. podpisów zebrano już pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej aborcję eugeniczną - informuje "Nasz Dziennik".

  • PiS szykuje nowe rozwiązania socjalne | 17-11-2017 15:30:00

    INFO: Emeryci, samotni rodzice z niskimi dochodami i ludzie wracający z zagranicy to grupy, dla których PiS szykuje ofertę na kolejne 2 lata rządów - donosi fakt.pl.

  • Państwowe gospodarowanie w praktyce | 17-11-2017 13:15:00

    INFO: NIK skrytykowała budowę szkoły w Kazimierzu Dolnym.

  • Turecki trop Amber Gold | 17-11-2017 11:00:00

    INFO: Śledczy badają, czy spółki OLT miały być kupione m.in. przez Turkish Airlines - czytamy w "Rzeczpospolitej".

  • Idiotyczne przepisy opóźniają autobusy | 17-11-2017 06:45:00

    INFO: Jak donosi portal wp.pl, kierowca Polskiego Busa nieoczekiwanie zatrzymał autobus i oświadczył pasażerom, że robi sobie przerwę.

  • Lewandowski straci Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski? | 16-11-2017 21:45:00

    INFO: WCz. Adam Andruszkiewicz, były poseł Kukiz'15, a obecnie członek koła Wolni i Solidarni, zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie CEP-owi Januszowi Lewandowskiemu Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski - informuje dorzeczy.pl.

  • Program 500+ zatrzymał milion osób w Polsce? | 16-11-2017 19:30:00

    OPINIA: Zdaniem JE Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów z PiS, gdyby nie rządowy program "Rodzina 500+", z kraju wyjechałby milion osób - informuje bankier.pl.

  • Pół miliarda na ochronę polskiej armii! | 16-11-2017 17:30:00

    INFO: Jak donosi se.pl, polskie wojsko korzysta... z zewnętrznych agencji ochrony. Tylko w tym roku resort miał wydać 470 mln zł na wynajęcie wartowników.

  • Wolność krytykuje zmiany ordynacji wyborczej | 16-11-2017 15:30:00

    INFO: Politycy Wolności p. Zbigniew Wysocki, członek zarządu krajowego i WCz. Jacek Wilk, poseł na Sejm, ocenili poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

  • Rybak jednak trafi do więzienia | 16-11-2017 13:15:00

    INFO: P. Piotr Rybak, skazany prawomocnie za spalenie kukły Żyda, jednak trafi do więzienia - informuje radiozet.pl.

  • Będzie pozew za słowa Verhofstadta | 16-11-2017 11:00:00

    INFO: P. Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zapowiedział pozew za słowa CEP-a Gwidona Verhofstadta w PE.

  • Sprzeciw TK po słowach Timmermansa | 16-11-2017 06:45:00

    INFO: Biuro Trybunału Konstytucyjnego w specjalnym komunikacie wyraziło stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi p. Franciszka Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej - podaje wprost.pl.

  • Lewacy próbowali podpalić siedzibę Stowarzyszenia Marsz Niepodległości | 15-11-2017 21:45:00

    INFO: Portal kresy.pl informuje, że doszło do próby podpalenia siedziby organizatorów Marszu Niepodległości w Warszawie.