Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

23-07-2012 11:00:00

NBP nie wydaje monet o najdrobniejszych nominałach

INFO: Jak podaje WP, NBP nie wydaje już monet o nominałach 1 gr, 2 gr oraz 5 gr.

 

Za wszystko odpowiedzialna jest uchwała Zarządu NBP, zgodnie, z którą od 1 marca 2012 r. oddziały okręgowe NBP w ramach zamiany monet nie wydają w okienkach bilonu 1, 2, 5 groszy - wyjaśnia portal. Jak tłumaczy sam NBP, głównym powodem podjęcia decyzji o niewydawaniu najdrobniejszych monet było porównanie liczby dokonywanych w kasach oddziałów okręgowych NBP operacji zamiany z liczbą operacji dokonywanych przez posiadaczy rachunków w NBP. W wyniku porównania stwierdzono, że operacje dokonywane przez klientów niebędących posiadaczami rachunków w znacznym stopniu przewyższają operacje wynikające z ustawowego obowiązku NBP. Portal zauważa jednak, że może chodzić zwyczajnie o pieniądze, bo tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji drobnych monet znacznie przewyższa ich wartość nominalną.

 

Źródło: wp.pl

Opracował: G.K.

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 24-07-2012 12:47:54 | odpowiedz
    Ponad 20 lat temu kiedy to w obieg wchodziły nowe monety, opłacało się je produkować. Dzisiaj koszt produkcji jednogroszówki to 5 groszy. Czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego ile wynosi obecnie ukryta inflacja w naszym ukochanym państwie, która w każdej chwili może się ujawnić, powodując monstrualny uber-kryzys? Ja twierdzę, że hiperinflacja wynosi co najmniej 500%, ale równie dobrze może wynosić 5000% na chwilę obecną.
    Bawienie się stopami procentowymi, dodrukiem bezwartościowych banknotów bez pokrycia i dotowaniem wszystkiego co się rusza, czyli jak zwykle keynesizm w pełnej krasie tzn. "BIG. EPIC. FAIL".

    Oczywiście wkrótce zabraknie jedno-, dwu- i pięcio-groszówek (bo łatwo zgubić) i nie zdziwię się jak wrzucanie miedziaków do fontann i studni skończy się mandatem/sprawą w sądzie za "sabotaż monetarny" i działanie na szkodę państwa.
    Na szczęście zbierałem grosze od końca lat 90 i mam spory zapas tych małych monet. Tak, byłem, jestem i będę spekulantem, bo śmieszy mnie ten "system" (czyt.burdel) gospodarczy :D
    • 24-07-2012 13:19:30 | odpowiedz
      No i dobrze. Niech tylko będzie można prowadzić skup tych monet po cenie wyższej niż nominalna (o ile komuś by się to opłacało). Byłby to krok w kierunku pieniądza kruszcowego;)

  • 8 kwiecień 2009: Tę sprawę powinien sąd ocenić

    Słucham i czytam p. JKM od lat z górą dwudziestu i przez te wszystkie lata nie zdarzyło się, abym mógł stwierdzić, że wypowiadając się na dowolny temat pomylił się w sposób oczywisty, zaprzeczył...
  • Pogłówny?

    Prosty jestem człowiek i nie do końca rozumiem. Może kto mi wyjaśni? Podatek pogłówny funkcjonował w największej skali, kiedy ludzie na kontynencie prowadzili życie raczej osiadłe. W przypadku...
  • Granice Libertarianizmu...?

    Po lekturze "Manifestu libertariańskiego" doszedłem do wniosku,że libertarianizm jest pewnym "ideałem" do którego należy dążyć, ale którego w rzeczywistości nigdy osiągnąć się nie da. Chciałbym...
  • Polski Emigrant-czy wróci do kraju???

    Czuję potrzebę otwarcia takiego wątku. Sam jestem na emigracji od ponad 5 lat. Mieszkam w Niemczech, jestem lekarzem. Wyjechałem z Polski bo gdybym nie wyjechał to pewnie tyrałbym na dyżurach za...
  • Co mnie wkurza

    "Inteligentne" kraje starają się być samowystarczalne zwiększając eksport nie import. Chronią rodzime firmy wiadomo ludzie mają pracę państwo pieniądze z podatków. Ale nie w Polsce Tutaj...

Poczytaj również

  • ETPC: Ekshumacje naruszyły prawa człowieka | 21-09-2018 11:00:00

    INFO: Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej wbrew woli ich rodzin to naruszenie art. 8 Konwencji Praw Człowieka - podaje TVN24.

  • Ludzie Leppera wystartują z SLD | 21-09-2018 06:45:00

    INFO: Stworzona przez byłych działaczy Samoobrony Andrzeja Leppera Partia Chłopska w najbliższych wyborach samorządowych wystartują z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej - donosi se.pl.

  • Rząd wymyśli technologię, by wykorzystać węgiel | 20-09-2018 21:45:00

    FUTURO: Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd postara się znaleźć technologię, która pozwoli wykorzystać "nasze czarne złoto" - informuje bankier.pl.

  • Ziemkiewicz: Niech szlag trafi PO | 20-09-2018 19:30:00

    OPINIA: Red. Rafał Ziemkiewicz skomentował spadające notowania PO.

  • "Refleks" państwowego monopolisty | 20-09-2018 17:30:00

    INFO: Poczta Polska od 1 października 2018 r. wycofuje możliwość nadawania telegramów przez klientów indywidualnych - donosi businessinsider.com.pl.

  • Posłanka PiS chce wycofania filmu "Kler" z kin | 20-09-2018 15:30:00

    INFO: Posłanka PiS Anna Sobecka rozważa wniosek o wycofanie z kin filmu "Kler" - podaje wp.pl.

  • Nitras proponuje 50 zł miesięcznie dla każdego ucznia | 20-09-2018 13:15:00

    INFO: Kandydat PO na prezydenta Szczecina Sławomir Nitras zaproponował 50 złotych dla każdego ucznia na spektakle teatralne, festiwale czy książki - informuje dorzeczy.pl.

  • PO proponuje nowelizację ustawy o OFE | 20-09-2018 11:00:00

    INFO: Klub PO złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych - donosi bankier.pl.

  • Kaczyński zdradził, które "tygrysy" gospodarcze Polska będzie gonić | 20-09-2018 06:45:00

    INFO: JE Mateusz Morawiecki i WCz. Jarosław Kaczyński są przekonani, że Polska jest w stanie dogonić gospodarczo Włochy - podaje bankier.pl.

  • Koniec z przymusowym leczeniem alkoholików? | 19-09-2018 21:45:00

    INFO: Pomysł wysyłania uzależnionych przez sąd na przymusowe leczenie powstał w latach 50. Teraz rząd chce się z tego wycofać - czytamy w "Dzienniku Gazety Prawnej".

  • Polacy zaczynają dostrzegać, do czego prowadzi demokracja | 19-09-2018 21:45:00

    INFO: Coraz większą popularnością cieszy się wszelka patologia, która prezentowana jest w internecie - donosi tvn.pl.

  • Nieprawdopodobna skala wyłudzeń VAT | 19-09-2018 19:30:00

    INFO: Prof. Witold Modzelewski, twórca polskiego systemu VAT, był pierwszym świadkiem przesłuchanym przez komisję śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT - podaje niezalezna.pl.

  • Kwaśniewski: Lobbuję za Ukrainą | 19-09-2018 17:30:00

    INFO: Lobbowałem i lobbuję za Ukrainą. Mam długi staż w tej sprawie, bo to już 27 lat - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

  • Rząd powoła drugi PFRON | 19-09-2018 15:30:00

    INFO: Rząd przyjął projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Łączne szacowane przychody nowej instytucji mają wynosić ok. 2 mld zł rocznie - donosi stooq.pl.

  • Państwowe szpitale karmią fatalnie | 19-09-2018 13:15:00

    INFO: Ponad 30% pacjentów opuszczających szpital było niedożywionych - podaje "Przegląd".