Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

23-07-2012 11:00:00

NBP nie wydaje monet o najdrobniejszych nominałach

INFO: Jak podaje WP, NBP nie wydaje już monet o nominałach 1 gr, 2 gr oraz 5 gr.

 

Za wszystko odpowiedzialna jest uchwała Zarządu NBP, zgodnie, z którą od 1 marca 2012 r. oddziały okręgowe NBP w ramach zamiany monet nie wydają w okienkach bilonu 1, 2, 5 groszy - wyjaśnia portal. Jak tłumaczy sam NBP, głównym powodem podjęcia decyzji o niewydawaniu najdrobniejszych monet było porównanie liczby dokonywanych w kasach oddziałów okręgowych NBP operacji zamiany z liczbą operacji dokonywanych przez posiadaczy rachunków w NBP. W wyniku porównania stwierdzono, że operacje dokonywane przez klientów niebędących posiadaczami rachunków w znacznym stopniu przewyższają operacje wynikające z ustawowego obowiązku NBP. Portal zauważa jednak, że może chodzić zwyczajnie o pieniądze, bo tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji drobnych monet znacznie przewyższa ich wartość nominalną.

 

Źródło: wp.pl

Opracował: G.K.

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 24-07-2012 12:47:54 | odpowiedz
    Ponad 20 lat temu kiedy to w obieg wchodziły nowe monety, opłacało się je produkować. Dzisiaj koszt produkcji jednogroszówki to 5 groszy. Czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego ile wynosi obecnie ukryta inflacja w naszym ukochanym państwie, która w każdej chwili może się ujawnić, powodując monstrualny uber-kryzys? Ja twierdzę, że hiperinflacja wynosi co najmniej 500%, ale równie dobrze może wynosić 5000% na chwilę obecną.
    Bawienie się stopami procentowymi, dodrukiem bezwartościowych banknotów bez pokrycia i dotowaniem wszystkiego co się rusza, czyli jak zwykle keynesizm w pełnej krasie tzn. "BIG. EPIC. FAIL".

    Oczywiście wkrótce zabraknie jedno-, dwu- i pięcio-groszówek (bo łatwo zgubić) i nie zdziwię się jak wrzucanie miedziaków do fontann i studni skończy się mandatem/sprawą w sądzie za "sabotaż monetarny" i działanie na szkodę państwa.
    Na szczęście zbierałem grosze od końca lat 90 i mam spory zapas tych małych monet. Tak, byłem, jestem i będę spekulantem, bo śmieszy mnie ten "system" (czyt.burdel) gospodarczy :D
    • 24-07-2012 13:19:30 | odpowiedz
      No i dobrze. Niech tylko będzie można prowadzić skup tych monet po cenie wyższej niż nominalna (o ile komuś by się to opłacało). Byłby to krok w kierunku pieniądza kruszcowego;)

  • 8 kwiecień 2009: Tę sprawę powinien sąd ocenić

    Słucham i czytam p. JKM od lat z górą dwudziestu i przez te wszystkie lata nie zdarzyło się, abym mógł stwierdzić, że wypowiadając się na dowolny temat pomylił się w sposób oczywisty, zaprzeczył...
  • Pogłówny?

    Prosty jestem człowiek i nie do końca rozumiem. Może kto mi wyjaśni? Podatek pogłówny funkcjonował w największej skali, kiedy ludzie na kontynencie prowadzili życie raczej osiadłe. W przypadku...
  • Granice Libertarianizmu...?

    Po lekturze "Manifestu libertariańskiego" doszedłem do wniosku,że libertarianizm jest pewnym "ideałem" do którego należy dążyć, ale którego w rzeczywistości nigdy osiągnąć się nie da. Chciałbym...
  • Polski Emigrant-czy wróci do kraju???

    Czuję potrzebę otwarcia takiego wątku. Sam jestem na emigracji od ponad 5 lat. Mieszkam w Niemczech, jestem lekarzem. Wyjechałem z Polski bo gdybym nie wyjechał to pewnie tyrałbym na dyżurach za...
  • Co mnie wkurza

    "Inteligentne" kraje starają się być samowystarczalne zwiększając eksport nie import. Chronią rodzime firmy wiadomo ludzie mają pracę państwo pieniądze z podatków. Ale nie w Polsce Tutaj...

Poczytaj również

  • Radni: Biedroń zadłuża Słupsk | 19-07-2018 06:45:00

    INFO: Prezydent Słupska Robert Biedroń publicznie szczyci się tym, że oddłużył miasto. Jednak w rzeczywistości zaciągnął nowe zobowiązania - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

  • PIH przeciwko zmianom kar za kradzież | 18-07-2018 21:45:00

    FUTURO: Kradzież poniżej 500 zł ma być wykroczeniem. PIH krytykuje ten pomysł - podaje interia.pl.

  • Kolejny nieudany pomnik Kaczyńskiego | 18-07-2018 19:30:00

    INFO: Popiersia i pomniki śp. Lecha Kaczyńskiego nie zachwycają. Niedawno odsonięty pomnik w Kraśniku również nie jest oceniany pozytywnie - podaje interia.pl.

  • Działacze KPN wtargnęli do siedziby Sądu Najwyższego | 18-07-2018 17:30:00

    INFO: Kilkunastu działaczy Konfederacji Polski Niepodległej, z p. Adamem Słomką na czele, wtargnęło siedziby Sądu Najwyższego - podaje RMF.

  • Zastanawiające wydatki Marszałka Sejmu | 18-07-2018 15:30:00

    INFO: Marszałek Sejmu Marek Kuchciński pobiera tysiące złotych na paliwo i taksówki, choć niemal całą dobę dysponuje służbową limuzyną z ochroną - czytamy w "Super Expressie".

  • NIK: Cały budżet na nagrody zgarnęła wąska elita PiS | 18-07-2018 13:15:00

    INFO: Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, cały budżet na nagrody w kancelarii premiera skonsumowało kilkanaście osób - donosi "Rzeczpospolita".

  • Najgorsze nastroje biznesu od ponad 3 lat | 18-07-2018 11:00:00

    INFO: Pogorszyły się nastroje właścicieli małych firm w Polsce - podaje portal businessinsider.com.pl.

  • Sztuczny podział gospodarstwa rolnego pod lupą CBA | 18-07-2018 06:45:00

    INFO: Agenci CBA złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z działalnością grupy producenckiej owoców i warzyw - informuje wprost.pl.

  • Horrendalne koszty druku mandatów | 17-07-2018 21:45:00

    INFO: Nowe wzory druków mandatów karnych i usunięcie z obiegu ich poprzednich wersji to szalone koszty dla podatników - donosi serwis pit.pl.

  • Rząd wyda rekorodową kwotę na podręczniki szkolne | 17-07-2018 19:30:00

    INFO: W tym roku rząd wyda rekordową kwotę 404 mln zł na finansowanie podręczników dla uczniów - informuje "Rzeczpospolita".

  • Szef GetBack chciał osłony Izraela | 17-07-2018 17:30:00

    INFO: W ciągu kilku miesięcy przed aresztowaniem p. Konrad K., były prezes GetBack, intensywnie szukał kontaktów w Izraelu. Śledczy uważają, że chciał pozyskać pieniądze z tamtego rynku, a potem uciec do kraju, który nie wydaje swoich inwestorów "w kłopotach" - pisze rp.pl.

  • W Żorach będą zwroty opłat za deszczówkę? | 17-07-2018 15:30:00

    INFO: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę prezydenta Waldemara Sochy na decyzję wojewody unieważniającą rozporządzenie wprowadzające opłaty na deszczówkę i wody roztopowe - informuje portal tuzory.pl.

  • Rząd stworzy komisję nad inwestorami i podwykonawcami | 17-07-2018 13:15:00

    INFO: Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z politykami PiS zaprezentował propozycje nowych rozwiązań prawnych mających zapobiegać nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad - podaje tvp.info.

  • Górnictwo obarczone aż... 34 podatkami! | 17-07-2018 11:00:00

    INFO: Jak wynika z wyliczeń Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, górnictwo obłożone jest aż 34 podatkami - podaje nettg.pl.

  • Miliard z naszej kieszeni na przekop Mierzei Wiślanej! | 17-07-2018 06:45:00

    INFO: Blisko miliard złotych z budżetu centralnego pójdzie na przekop Mierzei Wiślanej - poinformował premier Mateusz Morawiecki - podaje bankier.pl.