Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

23-07-2012 11:00:00

NBP nie wydaje monet o najdrobniejszych nominałach

INFO: Jak podaje WP, NBP nie wydaje już monet o nominałach 1 gr, 2 gr oraz 5 gr.

 

Za wszystko odpowiedzialna jest uchwała Zarządu NBP, zgodnie, z którą od 1 marca 2012 r. oddziały okręgowe NBP w ramach zamiany monet nie wydają w okienkach bilonu 1, 2, 5 groszy - wyjaśnia portal. Jak tłumaczy sam NBP, głównym powodem podjęcia decyzji o niewydawaniu najdrobniejszych monet było porównanie liczby dokonywanych w kasach oddziałów okręgowych NBP operacji zamiany z liczbą operacji dokonywanych przez posiadaczy rachunków w NBP. W wyniku porównania stwierdzono, że operacje dokonywane przez klientów niebędących posiadaczami rachunków w znacznym stopniu przewyższają operacje wynikające z ustawowego obowiązku NBP. Portal zauważa jednak, że może chodzić zwyczajnie o pieniądze, bo tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji drobnych monet znacznie przewyższa ich wartość nominalną.

 

Źródło: wp.pl

Opracował: G.K.

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 24-07-2012 12:47:54 | odpowiedz
    Ponad 20 lat temu kiedy to w obieg wchodziły nowe monety, opłacało się je produkować. Dzisiaj koszt produkcji jednogroszówki to 5 groszy. Czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego ile wynosi obecnie ukryta inflacja w naszym ukochanym państwie, która w każdej chwili może się ujawnić, powodując monstrualny uber-kryzys? Ja twierdzę, że hiperinflacja wynosi co najmniej 500%, ale równie dobrze może wynosić 5000% na chwilę obecną.
    Bawienie się stopami procentowymi, dodrukiem bezwartościowych banknotów bez pokrycia i dotowaniem wszystkiego co się rusza, czyli jak zwykle keynesizm w pełnej krasie tzn. "BIG. EPIC. FAIL".

    Oczywiście wkrótce zabraknie jedno-, dwu- i pięcio-groszówek (bo łatwo zgubić) i nie zdziwię się jak wrzucanie miedziaków do fontann i studni skończy się mandatem/sprawą w sądzie za "sabotaż monetarny" i działanie na szkodę państwa.
    Na szczęście zbierałem grosze od końca lat 90 i mam spory zapas tych małych monet. Tak, byłem, jestem i będę spekulantem, bo śmieszy mnie ten "system" (czyt.burdel) gospodarczy :D
    • 24-07-2012 13:19:30 | odpowiedz
      No i dobrze. Niech tylko będzie można prowadzić skup tych monet po cenie wyższej niż nominalna (o ile komuś by się to opłacało). Byłby to krok w kierunku pieniądza kruszcowego;)

  • 8 kwiecień 2009: Tę sprawę powinien sąd ocenić

    Słucham i czytam p. JKM od lat z górą dwudziestu i przez te wszystkie lata nie zdarzyło się, abym mógł stwierdzić, że wypowiadając się na dowolny temat pomylił się w sposób oczywisty, zaprzeczył...
  • Pogłówny?

    Prosty jestem człowiek i nie do końca rozumiem. Może kto mi wyjaśni? Podatek pogłówny funkcjonował w największej skali, kiedy ludzie na kontynencie prowadzili życie raczej osiadłe. W przypadku...
  • Granice Libertarianizmu...?

    Po lekturze "Manifestu libertariańskiego" doszedłem do wniosku,że libertarianizm jest pewnym "ideałem" do którego należy dążyć, ale którego w rzeczywistości nigdy osiągnąć się nie da. Chciałbym...
  • Polski Emigrant-czy wróci do kraju???

    Czuję potrzebę otwarcia takiego wątku. Sam jestem na emigracji od ponad 5 lat. Mieszkam w Niemczech, jestem lekarzem. Wyjechałem z Polski bo gdybym nie wyjechał to pewnie tyrałbym na dyżurach za...
  • Co mnie wkurza

    "Inteligentne" kraje starają się być samowystarczalne zwiększając eksport nie import. Chronią rodzime firmy wiadomo ludzie mają pracę państwo pieniądze z podatków. Ale nie w Polsce Tutaj...

Poczytaj również

  • Przyszłoroczne wybory będą aż 2 razy droższe! | 19-11-2018 06:45:00

    FUTURO: Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", przyszłoroczne wybory do PE, Sejmu i Senatu będą nas w sumie kosztowały prawie 450 mln zł. To dwa razy więcej niż poprzednio.

  • Izba Lekarska ostrzega przed chaosem z e-zwolnieniami | 18-11-2018 20:45:00

    INFO: Utrzymanie terminu 1 grudnia na wprowadzenie e-zwolnień może skutkować znacznym chaosem organizacyjnym i spowodować szereg utrudnień zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów - ostrzega Naczelna Rada Lekarska.

  • Prezydent Duda podpisał ustawy podatkowe | 18-11-2018 17:30:00

    INFO: JE Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą kilka ustaw podatkowych - donosi interia.pl.

  • Petru powołał nową partię | 18-11-2018 14:15:00

    INFO: Teraz! - taką nazwę nosić będzie nowa partia, założona przez WCz. Ryszarda Petru - podaje tysol.pl.

  • Jakubiak zakłada Federację dla Rzeczypospolitej | 18-11-2018 11:00:00

    INFO: WCz. Marek Jakubiak buduje nową partię - Federację dla Rzeczypospolitej - donosi tvn24.pl.

  • Wyciekły szokujące zdjęcia dziennikarza TVN | 18-11-2018 08:00:00

    INFO: Portal wPolityce.pl opublikował szokujące zdjęcia operatora telewizji TVN, który brał udział w reportażu "Polscy neonaziści".

  • Masowe odejścia z Nowoczesnej | 17-11-2018 20:45:00

    INFO: Jak informuje portal tvp.info, około 200 działaczy Nowoczesnej z regionu podkarpackiego złożyło rezygnacje z członkostwa w partii.

  • Prezes NBP: Czarnecki mógł mnie nagrać | 17-11-2018 17:30:00

    INFO: Prof. Adam Glapiński, prezes NBP, nie wykluczył, że może istnieć nagranie jego rozmowy z biznesmenem Leszkiem Czarneckim - podaje bankier.pl.

  • MSZ finansuje polskim rolnikom... zagraniczną konkurencję | 17-11-2018 14:15:00

    INFO: Polscy dyplomaci z rozmachem starają się wspomóc rolnictwo na Ukrainie, Białorusi, w Mołdawii i Gruzji - alarmuje portal warszawskagazeta.pl.

  • Depozyty Polaków zagrożone? | 17-11-2018 11:00:00

    INFO: Władze uspokajają klientów banków, ale wkótce zbierze się Komitet Stabilności Finansowej - podaje bankier.pl.

  • Mocno rosną kary za prowadzenie psa bez smyczy | 17-11-2018 06:45:00

    INFO: 15 listopada weszła w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń dotycząca pilnowania psów, która wprowadza ostrzejsze kary - podaje portal expressilustrowany.pl.

  • Pluł na Polskę, a dostał dotację | 16-11-2018 21:45:00

    INFO: Ukraiński dziennikarz, który pluł na Polskę i PiS, dostał od polskich władz dotację na prowadzenie portalu - podaje magnapolonia.org.

  • Od kogo UE wymusi na Polsce kupno OZE? | 16-11-2018 19:30:00

    INFO: Z raportu NIK wynika, że osiągnięcie przez Polskę wymuszanego unijnymi przepisami celu 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone.

  • Skandaliczne zachowanie Owsiaka w sądzie | 16-11-2018 17:30:00

    INFO: O skandalicznym zachowaniu p. Jerzego Owsiaka w sądzie informuje portal dorzeczy.pl.

  • Szeremietiew nie wierzy w armię europejską | 16-11-2018 15:30:00

    OPINIA: Wojsko jest jednym z głównych atrybutów niepodległości państwa. Nie sądzę, by poszczególne kraje zdecydowały się łatwo na rezygnację z armii - powiedział portalowi DoRzeczy.pl prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.