Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

23-07-2012 11:00:00

NBP nie wydaje monet o najdrobniejszych nominałach

INFO: Jak podaje WP, NBP nie wydaje już monet o nominałach 1 gr, 2 gr oraz 5 gr.

 

Za wszystko odpowiedzialna jest uchwała Zarządu NBP, zgodnie, z którą od 1 marca 2012 r. oddziały okręgowe NBP w ramach zamiany monet nie wydają w okienkach bilonu 1, 2, 5 groszy - wyjaśnia portal. Jak tłumaczy sam NBP, głównym powodem podjęcia decyzji o niewydawaniu najdrobniejszych monet było porównanie liczby dokonywanych w kasach oddziałów okręgowych NBP operacji zamiany z liczbą operacji dokonywanych przez posiadaczy rachunków w NBP. W wyniku porównania stwierdzono, że operacje dokonywane przez klientów niebędących posiadaczami rachunków w znacznym stopniu przewyższają operacje wynikające z ustawowego obowiązku NBP. Portal zauważa jednak, że może chodzić zwyczajnie o pieniądze, bo tajemnicą poliszynela jest, że koszt produkcji drobnych monet znacznie przewyższa ich wartość nominalną.

 

Źródło: wp.pl

Opracował: G.K.

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 24-07-2012 12:47:54 | odpowiedz
    Ponad 20 lat temu kiedy to w obieg wchodziły nowe monety, opłacało się je produkować. Dzisiaj koszt produkcji jednogroszówki to 5 groszy. Czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego ile wynosi obecnie ukryta inflacja w naszym ukochanym państwie, która w każdej chwili może się ujawnić, powodując monstrualny uber-kryzys? Ja twierdzę, że hiperinflacja wynosi co najmniej 500%, ale równie dobrze może wynosić 5000% na chwilę obecną.
    Bawienie się stopami procentowymi, dodrukiem bezwartościowych banknotów bez pokrycia i dotowaniem wszystkiego co się rusza, czyli jak zwykle keynesizm w pełnej krasie tzn. "BIG. EPIC. FAIL".

    Oczywiście wkrótce zabraknie jedno-, dwu- i pięcio-groszówek (bo łatwo zgubić) i nie zdziwię się jak wrzucanie miedziaków do fontann i studni skończy się mandatem/sprawą w sądzie za "sabotaż monetarny" i działanie na szkodę państwa.
    Na szczęście zbierałem grosze od końca lat 90 i mam spory zapas tych małych monet. Tak, byłem, jestem i będę spekulantem, bo śmieszy mnie ten "system" (czyt.burdel) gospodarczy :D
    • 24-07-2012 13:19:30 | odpowiedz
      No i dobrze. Niech tylko będzie można prowadzić skup tych monet po cenie wyższej niż nominalna (o ile komuś by się to opłacało). Byłby to krok w kierunku pieniądza kruszcowego;)

  • 8 kwiecień 2009: Tę sprawę powinien sąd ocenić

    Słucham i czytam p. JKM od lat z górą dwudziestu i przez te wszystkie lata nie zdarzyło się, abym mógł stwierdzić, że wypowiadając się na dowolny temat pomylił się w sposób oczywisty, zaprzeczył...
  • Pogłówny?

    Prosty jestem człowiek i nie do końca rozumiem. Może kto mi wyjaśni? Podatek pogłówny funkcjonował w największej skali, kiedy ludzie na kontynencie prowadzili życie raczej osiadłe. W przypadku...
  • Granice Libertarianizmu...?

    Po lekturze "Manifestu libertariańskiego" doszedłem do wniosku,że libertarianizm jest pewnym "ideałem" do którego należy dążyć, ale którego w rzeczywistości nigdy osiągnąć się nie da. Chciałbym...
  • Polski Emigrant-czy wróci do kraju???

    Czuję potrzebę otwarcia takiego wątku. Sam jestem na emigracji od ponad 5 lat. Mieszkam w Niemczech, jestem lekarzem. Wyjechałem z Polski bo gdybym nie wyjechał to pewnie tyrałbym na dyżurach za...
  • Co mnie wkurza

    "Inteligentne" kraje starają się być samowystarczalne zwiększając eksport nie import. Chronią rodzime firmy wiadomo ludzie mają pracę państwo pieniądze z podatków. Ale nie w Polsce Tutaj...

Poczytaj również

  • Posłanka Teraz! przekazała papieżowi raport o pedofilii | 21-02-2019 11:00:00

    INFO: Posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński oraz stołeczna radna i działaczka społeczna Agata Diduszko-Zyglewska spotkali się z papieżem Franciszkiem i przekazali mu raport o pedofilii wśród polskich księży - informuje dziennik.pl.

  • Soros kupił Radio Zet | 21-02-2019 06:45:00

    INFO: To pan Jerzy Soros, międzynarodowy spekulant pochodzenia żydowskiego, stoi za zakupem Radia Zet przez spółkę Agora - podaje money.pl.

  • Polacy nie chcą, by pomagać frankowcom | 20-02-2019 21:45:00

    INFO: Z najnowszego badania Kantar Public dla Instytutu Jagiellońskiego wynika, że miażdżąca większość ankietowanych jest przeciwna ustawowemu udzielaniu pomocy kredytobiorcom we frankach szwajcarskich - podaje bankier.pl.

  • Będzie wielka spowiedź podatników | 20-02-2019 21:45:00

    INFO: Wszystkie instytucje finansowe będą zmuszone zapytać miliony klientów o rezydencję podatkową - podaje pb.pl.

  • Ziobro przedstawil projekt antylichwiarski | 20-02-2019 19:30:00

    INFO: Resort sprawiedliwości zaprezentował projekt tak zwanej ustawy antylichwiarskiej - informuje businessinsider.com.pl.

  • Kukiz`15 domaga się dymisji prezes ZUS | 20-02-2019 17:30:00

    INFO: Kukiz'15 domaga się od premiera Mateusza Morawieckiego dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej - donosi dziennik.pl.

  • Były zarząd PKP Cargo zatrzymany | 20-02-2019 15:30:00

    INFO: Były prezes i członkowie zarządu PKP Cargo zostali zatrzymani na polecenie prokuratury - informuje dziennik.pl.

  • NIK: W szkołach marnie uczy się matematyki | 20-02-2019 13:15:00

    INFO: Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że nauczanie matematyki w szkołach pozostawia wiele do życzenia - podaje onet.pl.

  • Sąd za zbadaniem spotu PiS o uchodźcach | 20-02-2019 11:00:00

    INFO: Sąd w Warszawie orzekł, że prokuratura powinna prowadzić dochodzenie ws. spotu wyborczego PiS o uchodźcach - podaje stooq.pl.

  • Producenci soków przeciwko podwyżce podatku VAT | 20-02-2019 06:45:00

    INFO: Producenci soków oraz owoców i warzyw, negatywnie ocenili plany podwyżki podatku VAT do 23% na napoje owocowe i warzywne - informuje interia.pl.

  • Dane pokazują, ile problemów jest z podatkami w Polsce | 19-02-2019 19:30:00

    INFO: Jak donosi portal forsal.pl biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej opublikowało dane przedstawiające ubiegłoroczne efekty wykorzystania jednolitych plików kontrolnych.

  • Wildstein: Polska nie będzie dłużej chłopcem do bicia | 19-02-2019 17:30:00

    OPINIA: Prawda o polskiej historii nie jest „na rękę” potężnym siłom na świecie, ani w kraju. Dopiero teraz, z obecnym rządem, zaczynamy przywracać tę prawdę - ocenił p. Bronisław Wildstein w rozmowie z Polskim Radiem 24.

  • Prezydent Warszawy: Rowność ponad wszystko! | 19-02-2019 15:30:00

    INFO: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+ - informuje stooq.pl.

  • Partia Teraz! dołączyła do Koalicji Europejskiej | 19-02-2019 13:15:00

    INFO: Zarząd partii Teraz! podjął decyzję o przystąpieniu do Koalicji Europejskiej - informuje stooq.pl.

  • Tyszka: Katz powinien być persona non grata | 19-02-2019 11:00:00

    OPINIA: Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15 domaga się, aby p.o. szefa MSZ Izraela Israel Katz był w Polsce persona non grata - donosi interia.pl.