Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

23-11-2017 15:30:00

Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej krytykuje rezolucję UE

INFO: Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej krytycznie odniosła się do rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce.

 

KIPR podkreśla, że rezolucja zawiera nieprawdziwe i nierzetelne informacje. Eksperci KIPR przekonują, że autorzy rezolucji zawarli w niej tezy dotyczące sytuacji organizacji pozarządowych w Polsce, które nie mają oparcia w stanie faktycznym ani w polskim porządku prawnym. Ich zdaniem ustawa o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa obywatelskiego w żaden sposób nie ogranicza praw organizacji pozarządowych do pozyskiwania środków na dotychczasowych zasadach.

- Po jej uchwaleniu każdy NGO nadal może pozyskiwać fundusze od indywidualnych darczyńców, podmiotów korporacyjnych oraz na zasadach regrantingu środków z programów państwowych i funduszy Unii Europejskiej. Ustawa nie ogranicza również prawa organizacji do uczestnictwa w konkursach mających na celu realizację zadań publicznych. Warto zaznaczyć, że organizacje pozarządowe otrzymują środki z budżetu państwa nie na zasadzie darowizny, a w celu realizacji zadań pożytku publicznego. Za wydatkowanie środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej odpowiadają natomiast w zdecydowanej większości państwowe i samorządowe podmioty, a ustawa nie wprowadziła żadnych zmian w tej materii - czytamy w oświadczeniu KIPR.

W podsumowaniu czytamy, że "apel o zapewnienie rozdziału środków publicznych wśród organizacji społeczeństwa obywatelskiego w sposób uczciwy, bezstronny, przejrzysty i gwarantujący pluralistyczną reprezentację należy uznać za niepotrzebny, ponieważ zasady te są w Polsce przestrzegane".

Konfederację tworzą stowarzyszenia patriotyczne.

 

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy


Poczytaj również