Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

18-03-2017 11:00:00

Flaga Polski zmieni barwy

FUTURO: W 2018 r. polska flaga zmieni barwy. Aktualne są zbyt szare i buraczkowe - donosi "Rzeczpospolita".

 

Gazeta donosi, że rząd w przyszłym roku ma przyjąć nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Zmiany będą dotyczyć barw flagi narodowej. Jak informuje rząd, aktualnie określone odcienie nie spełniają współczesnych wymogów graficznych. Biel jest za szara, a czerwień zbyt buraczkowa. Barwy narodowe zostaną określone we współcześnie używanych paletach, zatem flaga stanie się bardziej biała i bardziej czerwona. Planowane odcienie to śnieżna biel na górze i karmazyn lub cynober na dole.

 

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

 • 18-03-2017 11:25:03 | odpowiedz
  "Bura(cz)kowy" to jest ten, co to kombinuje.

  Polskie barwy to biały i amarantowy (a nie "buraczkowy"). Biały to biały - nie ma czegoś takiego, jak "odcień bieli" (pomijam tu jakiś język poetycki, czy terminy handlowe używane w handlu farbami).
 • 18-03-2017 12:02:09 | odpowiedz
  Jak Partia Razem dojdzie do władzy, to rozszczepi pryzmatowo biel... w pełnej zgodzie z Konstytucją.
  ;-)
 • 18-03-2017 15:39:45 | odpowiedz
  Jak kolor może być przestarzały? Może pierdykniemy sobie "perłę" i "metalic"? PiS otwiera fabrykę flag i chce mieć zbyt, czy za wszelką cenę chce przejść do historii? Kretynizm, ale zgódźmy się: nie pierwszy i nie ostatni.
  • 20-03-2017 12:24:03 | odpowiedz
   Przestarzała jest przestrzeń barw w jakiej tworzono godło.
   Teraz masz ich 256*256*256, czyli 16777216 różnych kolorów.
 • 18-03-2017 17:22:29 | odpowiedz
  Rzecz może dotyczyć tylko definiowania koloru "czerwony". Biały, to biały. Na wszystkich flagach Polski, które trzymałem w ręku, od przedszkola począwszy, u góry był najjaśniejszy kolor, jaki można było uzyskać na danym materiale. I nadal tak będzie, niezależnie od definicji, bo jest to cecha danego medium/nośnika. Nikt specjalnie nie "poszarzał" białego...
  Z kolei czerwony był wypadkową postrzegania tej barwy przez ludzi. inaczej było, gdy malowało się farbą, inaczej wyglądało kolorowanie kredkami, inny odcień był na tkaninie, jednak rozrzut optycznie był niewielki. Przypuszczam, że poza definicją "czerwony" wykonawstwo pozostanie takie samo (nadal będzie rozrzut obu barw w zależności od wykonania).
 • 20-03-2017 11:27:27 | odpowiedz
  Ustawa idzie w dobrym kierunku. Nieporozumienie dotyczy wyłącznie kwestii technicznej, ale bardzo ważnej w dzisiejszym świecie cyfrowego przetwarzania obrazów i cyfrowych publikacji. Nie chodzi o zmianę barw, tylko o ich ścisłą definicję!

  Wiadomo, że nasze barwy to biała i czerwona (jakkolwiek by tę czerwień heraldycznie czy malarsko nazywać). To wystarczało. Jeden miał taką farbę drukarską, inny taki barwnik do tkaniny, sam papier czy tkanina też różnie przyjmowały barwniki i różnie poddawały się praniu czy bieleniu. Stąd naturalne różnice odcieni w fizycznych reprezentacjach flagi czy godła. To - w sporej mierze - zostanie, jak jest.

  Dzisiaj nauka i technika doszła do tego, że potrafi bardzo powtarzalnie i dokładnie odtwarzać barwy, szczególnie jeśli chodzi o olektroniczne środki przekazu. Trzeba więc powiedzieć jasno, z użyciem współczesnych metod (modeli barw), czego należy użyć, żeby projektanci się nie zastanawiali i nie kombinowali. Masz wyklikać tyle i tyle w swoim ulubionym programie i koniec.

  Druga rzecz - godło. W obecnej ustawie jest piękny załącznik z reprodukcją malarskiego wizerunku orła. To wystarczało, jeśli ktoś go ręcznie odmalował tu czy ówdzie, albo kupił egzemplarz Dziennika Ustaw, zrobił fotografię, powiększył analogowo, zrobił klisze drukarskie i wydrukował w iluś tam egzemplarzach do powieszenia w ramach na ścianie. W dobie publikacji cyfrowych to nie wystarcza.

  Ktokolwiek chciałby użyć godła w publikacji, powinien móc sięgnąć do opublikowanej w Internecie ustawy, skopiować godło stamtąd i zamieścić (oczywiście zgodnie z zasadami kto, gdzie i kiedy). Tymczasem tam jest dokument PDF ze skanem tej reprodukcji w stratnym formacie JPG z widocznymi artefaktami kompresji. Ściągnijcie sobie tego PDFa i powiększcie godło. Zobaczycie, jak to ohydnie wygląda. Autorzy publikacji muszą więc kombinować, sztucznie wygładzać, ujednolicać barwę tła itd. - w rezultacie każdemu wyjdzie inaczej.

  Dlatego wizerunek godła powinien zostać ponownie i bardzo porządnie opracowany przez dobrego grafika i przedstawiony w postaci definicji wektorowej opublikowanej w powszechnie używanym, otwartym formacie (np. SVG) w postaci załącznika do ustawy - oczywiście trzeba w nim użyć wcześniej zdefiniowanych, ścisłych definicji barw, o czym była mowa wyżej. Tak opisany wizerunek godła będzie można przedstawić zarówno na znaczku pocztowym jak i na plakacie 100x100 metrów powieszonym na budynku w dniu święta - i zawsze będzie wyglądał tak samo dobrze.
  • 20-03-2017 12:00:00 | odpowiedz
   "Nie chodzi o zmianę barw, tylko o ich ścisłą definicję!"
   Dokładnie!

   "Wiadomo, że nasze barwy to biała i czerwona (jakkolwiek by tę czerwień heraldycznie czy malarsko nazywać)."

   Kłócimy się ze Zbigniewem o nazewnictwo kolorów, więc nie jest to za bardzo oczywiste dla niektórych.

   Dla mnie flaga Polski powinna mieć barwy:
   biały - #FFFFFF (dlatego piszę szesnastkowo, bo wiem, że są odcienie każdego koloru)
   czerwony - #FF0000

   "Dlatego wizerunek godła powinien zostać ponownie i bardzo porządnie opracowany przez dobrego grafika i przedstawiony w postaci definicji wektorowej opublikowanej w powszechnie używanym, otwartym formacie (np. SVG) w postaci załącznika do ustawy - oczywiście trzeba w nim użyć wcześniej zdefiniowanych, ścisłych definicji barw, o czym była mowa wyżej."

   10/10, musi być ściśle zdefiniowany kolor tła, głównego koloru orła, drugiego koloru orła, cieni skrzydeł, głównego koloru dzioba, drugiego koloru dzioba, głównego koloru korony, drugiego koloru korony i kolor pazurów, wszystko w systemie szesnastkowym/RGB.
 • 20-03-2017 15:40:17 | odpowiedz
  Trzeba to zamówić u Chińczyków. I żeby tylko za szybko nie spłowiało.
 • 20-03-2017 15:51:42 | odpowiedz
  Taka dyskusja o paletach barw, a podobno faceci rozróżniają tylko dwa kolory: fajny i niefajny...
 • 21-03-2017 22:44:15 | odpowiedz
  Dywagacje na temat odcieni białego dotyczą subiektywnych wrażeń ludzi i są związane z fizjologią człowieka. Aby uzyskać taki "biały" wystarczy "oszukać" czopki oka ludzkiego. Pryzmat ukaże tu w skrajnym przypadku tylko 2 prążki, gdyż można uzyskać wrażenie światła białego mieszając zaledwie 2 kolory. Opracowanie RGB odwzorowuje właściwości ludzkiego oka, w którym receptory kolorów skupione są wokół 3 maksimów, właśnie dla kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego.
  Stąd, zależnie od właściwości psychofizycznych danego osobnika, pojawiają się cudeńka w postaci zimnej/ciepłej bieli, bieli śnieżnej, srebrzystej, itp. Dodatkowo, nawet przy tym samym oznaczeniu w przestrzeni barw RGB, różne osoby odbiorą dany kolor: dla jednych, np. neuropka, 0xFF0000 będzie czerwone, dla innych ceglaste, albo wspomniane "buraczkowe" (przy okazji: oficjalna definicja ecru white to 0xF4F7EC, co sytuuje go dość daleko od 0xFFFFFF).

  Z punktu widzenia fizyki biały jest jednolitą mieszaniną kolorów z widma pokrywającego cały zakres światła widzialnego dla człowieka, czyli fal e-m o długościach od około 380 nm (fiolet) do około 780 nm (czerwień).
  Rozszczepienie tego światła da widmo ciągłe, zawierające wszystkie kolory.
  Ta definicja jest niezależna od indywidualnych cech ludzkiego organizmu (a zatem nie ma mowy o takim, czy innym "białym"), gdyż jest oparta po prostu o rozkład energetyczny fotonów. Tu kolor biały - jest jeden.

  Jeśli zaś idzie o odwzorowanie kolorów w przestrzeni barw, to dotychczas stosowany zapis CIELUVW pozwala reprezentować ich nie mniejszą ilość, niż RGB, natomiast w praktyce (stosowanie programów komputerowych) wymagana jest konwersja formatu do współcześnie używanych. Jednak nic nie stałoby na przeszkodzie, gdyby nowo zdefiniowane kolory zapisywać w starym układzie.

  Człowiek rozróżnia około 2 milionów kolorów.

Poczytaj również

 • Rząd szykuje specustawę mieszkaniową | 21-06-2018 21:45:00

  INFO: Rząd przyjął projekt specustawy mieszkaniowej - podaje Interia.

 • Rząd myśli o czwartym pasie na A2 | 21-06-2018 19:30:00

  INFO: Rząd zleci ekspertyzy ws. czwartego pasa na autostradzie A2 z Warszawy do Łodzi - informuje bankier.pl.

 • Darmowa komunikacja dla studentów, ale tylko... zagranicznych | 21-06-2018 17:30:00

  INFO: Rada Miasta w Rzeszowie zdecydowała, że zagraniczni studenci będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej za darmo - podaje rzeszow-news.pl.

 • Będzie wolontariat+ | 21-06-2018 15:30:00

  INFO: Jak donosi rp.pl, 35 mln zł w ciągu 12 lat chce wydać rząd na rozwój wolontariatu.

 • KE nie ma uprawnień w zakresie zmian w polskim sądownictwie | 21-06-2018 13:15:00

  OPINIA: Wszystkie ustawy wiążące się z reformą wymiaru sprawiedliwości pozostają poza zakresem prawa unijnego - powiedział WCz. Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości z PiS.

 • Dr Migalski po raz trzeci bez habilitacji | 21-06-2018 11:00:00

  INFO: Dr Marek Migalski, były europoseł i jeden z najlepiej rozpoznawanych pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach po raz trzeci nie uzyskał habilitacji.

 • Kaczyński chce się wycofać z polityki? | 21-06-2018 06:45:00

  INFO: Po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych WCz. Jarosław Kaczyński chce wycofać się z czynnej polityki - donosi "Fakt".

 • Rząd uruchomi psychiatrów 24 h/7 | 20-06-2018 21:45:00

  FUTURO: Resort zdrowia uruchomi program pomocy psychiatrów całą dobę, przez 7 dni w tygodniu - podaje medonet.pl.

 • Będą preferencje podatkowe dla innowacyjnych firm | 20-06-2018 19:30:00

  INFO: Ministerstwo Finansów przygotowuje preferencje podatkowe dla innowacyjnych polskich firm - donosi tvp.info.

 • Poseł PiS kupił prawo jazdy? | 20-06-2018 17:30:00

  INFO: Prokuratura Okręgowa w Zamościu złożyła wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego posłowi PiS WCz. Piotrowi Olszówce. To pokłosie śledztwa dotyczącego handlu prawami jazdy - informuje "Dziennik Wschodni".

 • Nie będzie podatku od sprzedaży kryptowalut | 20-06-2018 15:30:00

  INFO: Projekt rozporządzenia ministra finansów przewiduje, że nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży kryptowalut - donosi bankier.pl.

 • KRRiT: TVP wprowadza w błąd | 20-06-2018 13:15:00

  INFO: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po skargach telewidzów, wezwała telewizję publiczną, by nie wprowadzała swoich widzów w błąd - informuje magazyn "Press".

 • Zmieni się kolor polskiej flagi? | 20-06-2018 11:00:00

  INFO: Ministerstwo Kultury pracuje nad nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP - informuje "Rzeczpospolita".

 • Prokuratura postawi zarzuty Międlarowi | 20-06-2018 06:45:00

  INFO: Prokuratura postawi zarzuty p. Jackowi Międlarowi, byłemu księdzu, za nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i Ukraińców - podaje portal wprawo.pl.

 • Prostytutki wykorzystują RODO | 19-06-2018 21:45:00

  INFO: Prostytutki z największego seksportalu żądają usunięcia swoich danych. Powołują się na RODO - pisze wp.pl.