Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

18-03-2017 11:00:00

Flaga Polski zmieni barwy

FUTURO: W 2018 r. polska flaga zmieni barwy. Aktualne są zbyt szare i buraczkowe - donosi "Rzeczpospolita".

 

Gazeta donosi, że rząd w przyszłym roku ma przyjąć nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Zmiany będą dotyczyć barw flagi narodowej. Jak informuje rząd, aktualnie określone odcienie nie spełniają współczesnych wymogów graficznych. Biel jest za szara, a czerwień zbyt buraczkowa. Barwy narodowe zostaną określone we współcześnie używanych paletach, zatem flaga stanie się bardziej biała i bardziej czerwona. Planowane odcienie to śnieżna biel na górze i karmazyn lub cynober na dole.

 

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

 • 18-03-2017 11:25:03 | odpowiedz
  "Bura(cz)kowy" to jest ten, co to kombinuje.

  Polskie barwy to biały i amarantowy (a nie "buraczkowy"). Biały to biały - nie ma czegoś takiego, jak "odcień bieli" (pomijam tu jakiś język poetycki, czy terminy handlowe używane w handlu farbami).
 • 18-03-2017 12:02:09 | odpowiedz
  Jak Partia Razem dojdzie do władzy, to rozszczepi pryzmatowo biel... w pełnej zgodzie z Konstytucją.
  ;-)
 • 18-03-2017 15:39:45 | odpowiedz
  Jak kolor może być przestarzały? Może pierdykniemy sobie "perłę" i "metalic"? PiS otwiera fabrykę flag i chce mieć zbyt, czy za wszelką cenę chce przejść do historii? Kretynizm, ale zgódźmy się: nie pierwszy i nie ostatni.
  • 20-03-2017 12:24:03 | odpowiedz
   Przestarzała jest przestrzeń barw w jakiej tworzono godło.
   Teraz masz ich 256*256*256, czyli 16777216 różnych kolorów.
 • 18-03-2017 17:22:29 | odpowiedz
  Rzecz może dotyczyć tylko definiowania koloru "czerwony". Biały, to biały. Na wszystkich flagach Polski, które trzymałem w ręku, od przedszkola począwszy, u góry był najjaśniejszy kolor, jaki można było uzyskać na danym materiale. I nadal tak będzie, niezależnie od definicji, bo jest to cecha danego medium/nośnika. Nikt specjalnie nie "poszarzał" białego...
  Z kolei czerwony był wypadkową postrzegania tej barwy przez ludzi. inaczej było, gdy malowało się farbą, inaczej wyglądało kolorowanie kredkami, inny odcień był na tkaninie, jednak rozrzut optycznie był niewielki. Przypuszczam, że poza definicją "czerwony" wykonawstwo pozostanie takie samo (nadal będzie rozrzut obu barw w zależności od wykonania).
 • 20-03-2017 11:27:27 | odpowiedz
  Ustawa idzie w dobrym kierunku. Nieporozumienie dotyczy wyłącznie kwestii technicznej, ale bardzo ważnej w dzisiejszym świecie cyfrowego przetwarzania obrazów i cyfrowych publikacji. Nie chodzi o zmianę barw, tylko o ich ścisłą definicję!

  Wiadomo, że nasze barwy to biała i czerwona (jakkolwiek by tę czerwień heraldycznie czy malarsko nazywać). To wystarczało. Jeden miał taką farbę drukarską, inny taki barwnik do tkaniny, sam papier czy tkanina też różnie przyjmowały barwniki i różnie poddawały się praniu czy bieleniu. Stąd naturalne różnice odcieni w fizycznych reprezentacjach flagi czy godła. To - w sporej mierze - zostanie, jak jest.

  Dzisiaj nauka i technika doszła do tego, że potrafi bardzo powtarzalnie i dokładnie odtwarzać barwy, szczególnie jeśli chodzi o olektroniczne środki przekazu. Trzeba więc powiedzieć jasno, z użyciem współczesnych metod (modeli barw), czego należy użyć, żeby projektanci się nie zastanawiali i nie kombinowali. Masz wyklikać tyle i tyle w swoim ulubionym programie i koniec.

  Druga rzecz - godło. W obecnej ustawie jest piękny załącznik z reprodukcją malarskiego wizerunku orła. To wystarczało, jeśli ktoś go ręcznie odmalował tu czy ówdzie, albo kupił egzemplarz Dziennika Ustaw, zrobił fotografię, powiększył analogowo, zrobił klisze drukarskie i wydrukował w iluś tam egzemplarzach do powieszenia w ramach na ścianie. W dobie publikacji cyfrowych to nie wystarcza.

  Ktokolwiek chciałby użyć godła w publikacji, powinien móc sięgnąć do opublikowanej w Internecie ustawy, skopiować godło stamtąd i zamieścić (oczywiście zgodnie z zasadami kto, gdzie i kiedy). Tymczasem tam jest dokument PDF ze skanem tej reprodukcji w stratnym formacie JPG z widocznymi artefaktami kompresji. Ściągnijcie sobie tego PDFa i powiększcie godło. Zobaczycie, jak to ohydnie wygląda. Autorzy publikacji muszą więc kombinować, sztucznie wygładzać, ujednolicać barwę tła itd. - w rezultacie każdemu wyjdzie inaczej.

  Dlatego wizerunek godła powinien zostać ponownie i bardzo porządnie opracowany przez dobrego grafika i przedstawiony w postaci definicji wektorowej opublikowanej w powszechnie używanym, otwartym formacie (np. SVG) w postaci załącznika do ustawy - oczywiście trzeba w nim użyć wcześniej zdefiniowanych, ścisłych definicji barw, o czym była mowa wyżej. Tak opisany wizerunek godła będzie można przedstawić zarówno na znaczku pocztowym jak i na plakacie 100x100 metrów powieszonym na budynku w dniu święta - i zawsze będzie wyglądał tak samo dobrze.
  • 20-03-2017 12:00:00 | odpowiedz
   "Nie chodzi o zmianę barw, tylko o ich ścisłą definicję!"
   Dokładnie!

   "Wiadomo, że nasze barwy to biała i czerwona (jakkolwiek by tę czerwień heraldycznie czy malarsko nazywać)."

   Kłócimy się ze Zbigniewem o nazewnictwo kolorów, więc nie jest to za bardzo oczywiste dla niektórych.

   Dla mnie flaga Polski powinna mieć barwy:
   biały - #FFFFFF (dlatego piszę szesnastkowo, bo wiem, że są odcienie każdego koloru)
   czerwony - #FF0000

   "Dlatego wizerunek godła powinien zostać ponownie i bardzo porządnie opracowany przez dobrego grafika i przedstawiony w postaci definicji wektorowej opublikowanej w powszechnie używanym, otwartym formacie (np. SVG) w postaci załącznika do ustawy - oczywiście trzeba w nim użyć wcześniej zdefiniowanych, ścisłych definicji barw, o czym była mowa wyżej."

   10/10, musi być ściśle zdefiniowany kolor tła, głównego koloru orła, drugiego koloru orła, cieni skrzydeł, głównego koloru dzioba, drugiego koloru dzioba, głównego koloru korony, drugiego koloru korony i kolor pazurów, wszystko w systemie szesnastkowym/RGB.
 • 20-03-2017 15:40:17 | odpowiedz
  Trzeba to zamówić u Chińczyków. I żeby tylko za szybko nie spłowiało.
 • 20-03-2017 15:51:42 | odpowiedz
  Taka dyskusja o paletach barw, a podobno faceci rozróżniają tylko dwa kolory: fajny i niefajny...
 • 21-03-2017 22:44:15 | odpowiedz
  Dywagacje na temat odcieni białego dotyczą subiektywnych wrażeń ludzi i są związane z fizjologią człowieka. Aby uzyskać taki "biały" wystarczy "oszukać" czopki oka ludzkiego. Pryzmat ukaże tu w skrajnym przypadku tylko 2 prążki, gdyż można uzyskać wrażenie światła białego mieszając zaledwie 2 kolory. Opracowanie RGB odwzorowuje właściwości ludzkiego oka, w którym receptory kolorów skupione są wokół 3 maksimów, właśnie dla kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego.
  Stąd, zależnie od właściwości psychofizycznych danego osobnika, pojawiają się cudeńka w postaci zimnej/ciepłej bieli, bieli śnieżnej, srebrzystej, itp. Dodatkowo, nawet przy tym samym oznaczeniu w przestrzeni barw RGB, różne osoby odbiorą dany kolor: dla jednych, np. neuropka, 0xFF0000 będzie czerwone, dla innych ceglaste, albo wspomniane "buraczkowe" (przy okazji: oficjalna definicja ecru white to 0xF4F7EC, co sytuuje go dość daleko od 0xFFFFFF).

  Z punktu widzenia fizyki biały jest jednolitą mieszaniną kolorów z widma pokrywającego cały zakres światła widzialnego dla człowieka, czyli fal e-m o długościach od około 380 nm (fiolet) do około 780 nm (czerwień).
  Rozszczepienie tego światła da widmo ciągłe, zawierające wszystkie kolory.
  Ta definicja jest niezależna od indywidualnych cech ludzkiego organizmu (a zatem nie ma mowy o takim, czy innym "białym"), gdyż jest oparta po prostu o rozkład energetyczny fotonów. Tu kolor biały - jest jeden.

  Jeśli zaś idzie o odwzorowanie kolorów w przestrzeni barw, to dotychczas stosowany zapis CIELUVW pozwala reprezentować ich nie mniejszą ilość, niż RGB, natomiast w praktyce (stosowanie programów komputerowych) wymagana jest konwersja formatu do współcześnie używanych. Jednak nic nie stałoby na przeszkodzie, gdyby nowo zdefiniowane kolory zapisywać w starym układzie.

  Człowiek rozróżnia około 2 milionów kolorów.

Poczytaj również

 • PiS chce wydoić kierowców | 21-04-2018 14:15:00

  INFO: PiS chce bardzo głęboko sięgnąć do kieszeni kierowców - podaje portal nczas.com.

 • Ambasador Izraela nie ustaje w atakach na Polskę | 21-04-2018 11:00:00

  INFO: P. Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, nie przestaje atakować naszego kraju - podaje nczas.com.

 • Resort finansów łagodzi stanowisko ws. podatku od kryptowalut | 21-04-2018 06:45:00

  OPINIA: P. Paweł Cybulski, wiceminister finansów, stwierdził, że osoby inwestujące w kryptowaluty nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli udowodnią, że nie mają jak się z tego rozliczyć - podaje portal businessinsider.com.pl.

 • PO będzie się żaliła w UE | 20-04-2018 21:45:00

  INFO: WCz. Grzegorz Schetyna, szef PO, zapowiedział, że informacje o sprawie WCz. Stanisława Gawłowskiego, aresztowanego posła PO, dotrą do europejskich partnerów - podaje interia.pl.

 • HGW żąda zwrotu grzywien | 20-04-2018 19:30:00

  INFO: Prezydent Warszawy, p. Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała do przewodniczącego komisji weryfikacyjnej, WCz. Patryka Jakiego, żeby jak najszybciej zwrócił jej pieniądze z grzywien za niestawienie się na komisji - informuje interia.pl.

 • Gigantyczne nagrody od resortu rolnictwa | 20-04-2018 17:30:00

  INFO: 173, 5 mln zł wydano w 2017 r. na nagrody dla pracowników agencji, instytucji badawczych, ośrodków i spółek podległych ministerstwu rolnictwa - ustalił "Fakt".

 • Dotacje gubią przedsiębiorców | 20-04-2018 15:30:00

  INFO: Sąd Apelacyjny w Szczecinie uznał winę założyciela sieci aptek w Gorzowie Wielkopolskim i skazał go na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat oraz zasądził 7,5 tys. zł grzywny - podaje gazetalubuska.pl.

 • Pół miliarda na strzelnice | 20-04-2018 13:15:00

  FUTURO: MON w ciągu 10 lat wyda na program budowy strzelnic blisko pół miliarda zł - podaje money.pl.

 • Miasta zaoszczędzą na liberalizacji transportu | 20-04-2018 11:00:00

  INFO: Z analizy firmy Mobilis, operatora komunikacji miejskiej wynika, że jeśli rynek transportu zbiorowego się otworzy, samorządy zaoszczędzą kilkanaście-kilkadziesiąt milionów złotych - podaje pb.pl.

 • Polska tonie w śmieciach | 20-04-2018 06:45:00

  INFO: Przez kulawy recykling Polska tonie w śmieciach - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

 • Nowoczesna za... wejściem do strefy euro | 19-04-2018 21:45:00

  INFO: Nowoczesna opowiada się za jak najszybszym wejściem Polski do strefy euro - podaje interia.pl.

 • Nie chcą zakładać firm, bo boją się ZUS | 19-04-2018 19:30:00

  INFO: Portal młodych przedsiębiorców MamBiznes.pl zapytał użytkowników, co najbardziej zniechęca do założenia firmy w Polsce.

 • Kaczyński dostał 30 tys. zł odprawy | 19-04-2018 17:30:00

  INFO: W 2016 r. WCz. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, otrzymał z Sejmu 30 tys. zł odprawy emerytalnej - informuje "Rzeczpospolita".

 • CBA zatrzymało byłego ministra sprawiedliwości! | 19-04-2018 15:30:00

  INFO: Agenci CBA zatrzymali 4 osoby związane z tzw. „grupą przebierańców”.

 • Kolejne zatrzymania dotacyjnych łapowników | 19-04-2018 13:15:00

  INFO: CBA zatrzymało b. wiceprezesa Urzędu Dozoru Technicznego, na Podkarpaciu b. funkcjonariusza Policji, a na Śląsku specjalistkę w dziedzinie pozyskiwania dotacji.