Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs
Kursy dla wolnościowców – ostatnie dni rekrutacji!
Polsko-Amerykańska Akademia Liderów to inicjatywa bardzo dobrze znana w polskim środowisku wolnościowym.  Swoją popularność zawdzięcza doświadczonej, zawsze wolnościowo nastawione...
Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

18-03-2017 11:00:00

Flaga Polski zmieni barwy

FUTURO: W 2018 r. polska flaga zmieni barwy. Aktualne są zbyt szare i buraczkowe - donosi "Rzeczpospolita".

 

Gazeta donosi, że rząd w przyszłym roku ma przyjąć nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Zmiany będą dotyczyć barw flagi narodowej. Jak informuje rząd, aktualnie określone odcienie nie spełniają współczesnych wymogów graficznych. Biel jest za szara, a czerwień zbyt buraczkowa. Barwy narodowe zostaną określone we współcześnie używanych paletach, zatem flaga stanie się bardziej biała i bardziej czerwona. Planowane odcienie to śnieżna biel na górze i karmazyn lub cynober na dole.

 

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

 • 18-03-2017 11:25:03 | odpowiedz
  "Bura(cz)kowy" to jest ten, co to kombinuje.

  Polskie barwy to biały i amarantowy (a nie "buraczkowy"). Biały to biały - nie ma czegoś takiego, jak "odcień bieli" (pomijam tu jakiś język poetycki, czy terminy handlowe używane w handlu farbami).
 • 18-03-2017 12:02:09 | odpowiedz
  Jak Partia Razem dojdzie do władzy, to rozszczepi pryzmatowo biel... w pełnej zgodzie z Konstytucją.
  ;-)
 • 18-03-2017 15:39:45 | odpowiedz
  Jak kolor może być przestarzały? Może pierdykniemy sobie "perłę" i "metalic"? PiS otwiera fabrykę flag i chce mieć zbyt, czy za wszelką cenę chce przejść do historii? Kretynizm, ale zgódźmy się: nie pierwszy i nie ostatni.
  • 20-03-2017 12:24:03 | odpowiedz
   Przestarzała jest przestrzeń barw w jakiej tworzono godło.
   Teraz masz ich 256*256*256, czyli 16777216 różnych kolorów.
 • 18-03-2017 17:22:29 | odpowiedz
  Rzecz może dotyczyć tylko definiowania koloru "czerwony". Biały, to biały. Na wszystkich flagach Polski, które trzymałem w ręku, od przedszkola począwszy, u góry był najjaśniejszy kolor, jaki można było uzyskać na danym materiale. I nadal tak będzie, niezależnie od definicji, bo jest to cecha danego medium/nośnika. Nikt specjalnie nie "poszarzał" białego...
  Z kolei czerwony był wypadkową postrzegania tej barwy przez ludzi. inaczej było, gdy malowało się farbą, inaczej wyglądało kolorowanie kredkami, inny odcień był na tkaninie, jednak rozrzut optycznie był niewielki. Przypuszczam, że poza definicją "czerwony" wykonawstwo pozostanie takie samo (nadal będzie rozrzut obu barw w zależności od wykonania).
 • 20-03-2017 11:27:27 | odpowiedz
  Ustawa idzie w dobrym kierunku. Nieporozumienie dotyczy wyłącznie kwestii technicznej, ale bardzo ważnej w dzisiejszym świecie cyfrowego przetwarzania obrazów i cyfrowych publikacji. Nie chodzi o zmianę barw, tylko o ich ścisłą definicję!

  Wiadomo, że nasze barwy to biała i czerwona (jakkolwiek by tę czerwień heraldycznie czy malarsko nazywać). To wystarczało. Jeden miał taką farbę drukarską, inny taki barwnik do tkaniny, sam papier czy tkanina też różnie przyjmowały barwniki i różnie poddawały się praniu czy bieleniu. Stąd naturalne różnice odcieni w fizycznych reprezentacjach flagi czy godła. To - w sporej mierze - zostanie, jak jest.

  Dzisiaj nauka i technika doszła do tego, że potrafi bardzo powtarzalnie i dokładnie odtwarzać barwy, szczególnie jeśli chodzi o olektroniczne środki przekazu. Trzeba więc powiedzieć jasno, z użyciem współczesnych metod (modeli barw), czego należy użyć, żeby projektanci się nie zastanawiali i nie kombinowali. Masz wyklikać tyle i tyle w swoim ulubionym programie i koniec.

  Druga rzecz - godło. W obecnej ustawie jest piękny załącznik z reprodukcją malarskiego wizerunku orła. To wystarczało, jeśli ktoś go ręcznie odmalował tu czy ówdzie, albo kupił egzemplarz Dziennika Ustaw, zrobił fotografię, powiększył analogowo, zrobił klisze drukarskie i wydrukował w iluś tam egzemplarzach do powieszenia w ramach na ścianie. W dobie publikacji cyfrowych to nie wystarcza.

  Ktokolwiek chciałby użyć godła w publikacji, powinien móc sięgnąć do opublikowanej w Internecie ustawy, skopiować godło stamtąd i zamieścić (oczywiście zgodnie z zasadami kto, gdzie i kiedy). Tymczasem tam jest dokument PDF ze skanem tej reprodukcji w stratnym formacie JPG z widocznymi artefaktami kompresji. Ściągnijcie sobie tego PDFa i powiększcie godło. Zobaczycie, jak to ohydnie wygląda. Autorzy publikacji muszą więc kombinować, sztucznie wygładzać, ujednolicać barwę tła itd. - w rezultacie każdemu wyjdzie inaczej.

  Dlatego wizerunek godła powinien zostać ponownie i bardzo porządnie opracowany przez dobrego grafika i przedstawiony w postaci definicji wektorowej opublikowanej w powszechnie używanym, otwartym formacie (np. SVG) w postaci załącznika do ustawy - oczywiście trzeba w nim użyć wcześniej zdefiniowanych, ścisłych definicji barw, o czym była mowa wyżej. Tak opisany wizerunek godła będzie można przedstawić zarówno na znaczku pocztowym jak i na plakacie 100x100 metrów powieszonym na budynku w dniu święta - i zawsze będzie wyglądał tak samo dobrze.
  • 20-03-2017 12:00:00 | odpowiedz
   "Nie chodzi o zmianę barw, tylko o ich ścisłą definicję!"
   Dokładnie!

   "Wiadomo, że nasze barwy to biała i czerwona (jakkolwiek by tę czerwień heraldycznie czy malarsko nazywać)."

   Kłócimy się ze Zbigniewem o nazewnictwo kolorów, więc nie jest to za bardzo oczywiste dla niektórych.

   Dla mnie flaga Polski powinna mieć barwy:
   biały - #FFFFFF (dlatego piszę szesnastkowo, bo wiem, że są odcienie każdego koloru)
   czerwony - #FF0000

   "Dlatego wizerunek godła powinien zostać ponownie i bardzo porządnie opracowany przez dobrego grafika i przedstawiony w postaci definicji wektorowej opublikowanej w powszechnie używanym, otwartym formacie (np. SVG) w postaci załącznika do ustawy - oczywiście trzeba w nim użyć wcześniej zdefiniowanych, ścisłych definicji barw, o czym była mowa wyżej."

   10/10, musi być ściśle zdefiniowany kolor tła, głównego koloru orła, drugiego koloru orła, cieni skrzydeł, głównego koloru dzioba, drugiego koloru dzioba, głównego koloru korony, drugiego koloru korony i kolor pazurów, wszystko w systemie szesnastkowym/RGB.
 • 20-03-2017 15:40:17 | odpowiedz
  Trzeba to zamówić u Chińczyków. I żeby tylko za szybko nie spłowiało.
 • 20-03-2017 15:51:42 | odpowiedz
  Taka dyskusja o paletach barw, a podobno faceci rozróżniają tylko dwa kolory: fajny i niefajny...
 • 21-03-2017 22:44:15 | odpowiedz
  Dywagacje na temat odcieni białego dotyczą subiektywnych wrażeń ludzi i są związane z fizjologią człowieka. Aby uzyskać taki "biały" wystarczy "oszukać" czopki oka ludzkiego. Pryzmat ukaże tu w skrajnym przypadku tylko 2 prążki, gdyż można uzyskać wrażenie światła białego mieszając zaledwie 2 kolory. Opracowanie RGB odwzorowuje właściwości ludzkiego oka, w którym receptory kolorów skupione są wokół 3 maksimów, właśnie dla kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego.
  Stąd, zależnie od właściwości psychofizycznych danego osobnika, pojawiają się cudeńka w postaci zimnej/ciepłej bieli, bieli śnieżnej, srebrzystej, itp. Dodatkowo, nawet przy tym samym oznaczeniu w przestrzeni barw RGB, różne osoby odbiorą dany kolor: dla jednych, np. neuropka, 0xFF0000 będzie czerwone, dla innych ceglaste, albo wspomniane "buraczkowe" (przy okazji: oficjalna definicja ecru white to 0xF4F7EC, co sytuuje go dość daleko od 0xFFFFFF).

  Z punktu widzenia fizyki biały jest jednolitą mieszaniną kolorów z widma pokrywającego cały zakres światła widzialnego dla człowieka, czyli fal e-m o długościach od około 380 nm (fiolet) do około 780 nm (czerwień).
  Rozszczepienie tego światła da widmo ciągłe, zawierające wszystkie kolory.
  Ta definicja jest niezależna od indywidualnych cech ludzkiego organizmu (a zatem nie ma mowy o takim, czy innym "białym"), gdyż jest oparta po prostu o rozkład energetyczny fotonów. Tu kolor biały - jest jeden.

  Jeśli zaś idzie o odwzorowanie kolorów w przestrzeni barw, to dotychczas stosowany zapis CIELUVW pozwala reprezentować ich nie mniejszą ilość, niż RGB, natomiast w praktyce (stosowanie programów komputerowych) wymagana jest konwersja formatu do współcześnie używanych. Jednak nic nie stałoby na przeszkodzie, gdyby nowo zdefiniowane kolory zapisywać w starym układzie.

  Człowiek rozróżnia około 2 milionów kolorów.

Poczytaj również

 • Episkopat skrytykował polityków i nacjonalizm | 29-04-2017 20:45:00

  INFO: Stanowisko zawarte w najnowszym dokumencie Episkopatu zatytułowanym "Chrześcijański kształt patriotyzmu" można odczytać jako reprymendę pod adresem polityków, choć bez wskazywania konkretnych partii - pisze "Rzeczpospolita".

 • Poseł Wilk uratował rodzinę od głupiego prawa | 29-04-2017 17:30:00

  INFO: WCz. Jacek Wilk, poseł KNP z klubu Kukiz'15, pomógł rodzinie, która bez urzędniczego pozwolenia rozbudowała swój dom, aby dostosować go do potrzeb 12 dzieci - podaje onet.pl.

 • Ulgi podatkowe dla elektromobilności | 29-04-2017 14:15:00

  INFO: Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt nowej ustawy o elektromobilności. Projektodawcy proponują m.in. wprowadzenie nowych preferencji podatkowych - podaje podatki.biz.

 • Chcą specjalnej straży do kontroli pieców | 29-04-2017 11:00:00

  INFO: Małopolska Straż Ekologiczna to najnowszy pomysł na wyeliminowanie palenia śmieciami w piecach w gminach wokół Krakowa - donosi dziennikpolski24.pl.

 • Sumliński prawomocnie uniewinniony | 29-04-2017 06:45:00

  INFO: Prokuratura w całości wycofała kasację. Oznacza to, że sprawa red. Wojciecha Sumlińskiego jest całkowicie zamknięta, a dziennikarz został prawomocnie uniewinniony - podaje niezalezna.pl.

 • Młodzi unikają budżetówki niczym ognia | 28-04-2017 21:45:00

  INFO: Coraz mniej młodych ludzi chce pracować w urzędach państwowych - donosi bankier.pl.

 • Polski Sejm zdradą i rozwiązłością stoi | 28-04-2017 19:30:00

  INFO: Grupa osób, wśród których jest p. Anna Kamińska, była żona byłego posła PiS, planuje zbiórkę podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy Wprowadzającej Zaostrzony Reżim Moralny w Parlamencie - podaje wprost.pl.

 • Zdemontowano pomnik upamiętniający UPA | 28-04-2017 17:30:00

  INFO: Jak donosi wp.pl, w Hruszowicach k. Przemyśla rozebrano postawiony nielegalnie w 1994 r. na miejscowym cmentarzu pomnik upamiętniający UPA.

 • MON chce zwiększyć liczbę żołnierzy do 200 tys. | 28-04-2017 15:30:00

  INFO: Chcemy zwiększyć liczbę żołnierzy do 200 tys., w tym 130 tys. zawodowych - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" p. Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej. Jak zaznaczył, by ten cel osiągnąć, konieczna jest reforma systemu szkolenia i naboru do wojska.

 • Dbając o środowisko, nie zapłacą podatku od nieruchomości | 28-04-2017 13:15:00

  INFO: Rada Miasta Nowy Sącz podjęła uchwałę, że podatnik, który zastosuje niskoemisyjne źródło ogrzewania, przez 5 lat nie zapłaci podatku od nieruchomości - podaje dts24.pl.

 • Pojawi się konkurencja dla PKP | 28-04-2017 11:00:00

  INFO: Czeski przewoźnik LEO Express uzyskał certyfikat upoważniający do korzystania z polskiej infrastruktury kolejowej - podaje kurierkolejowy.eu.

 • Solidarność chce lustracji urzędników | 28-04-2017 06:45:00

  INFO: Działające w urzędach związki zawodowe chcą, aby rząd przeprowadził szeroką akcję lustracyjną w administracji państwowej - donosi portal Dziennik.pl.

 • Minister Streżyńska skrytykowała rząd za rozdmuchany socjal | 27-04-2017 21:45:00

  OPINIA: Zdaniem minister cyfryzacji JE Anny Streżyńskiej, rządzący powinni bardziej stawiać na rozwój, niż wydatki socjalne - donosi radiozet.pl.

 • Protestowano przeciwko podatkowi PIT | 27-04-2017 19:30:00

  INFO: Przedstawiciele środowisk wolnościowych protestowali w Gdańsku przeciwko istnieniu podatku dochodowego - podaje radiogdansk.pl.

 • Rząd zostanie mocno odmłodzony | 27-04-2017 17:30:00

  FUTURO: WCz. Michał Dworczyk za JE Antoniego Macierewicza w MON, a WDost. Adam Bielan za szefa MSZ JE Witolda Waszczykowskiego - takie zmiany w rządzie mogą nastąpić już w czerwcu - donosi "Fakt".