Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

20-04-2017 17:30:00

Budżetowi grozi katastrofa

OPINIA: Polskiemu budżetowi może grozić katastrofa - oceniają ekonomiści pytani przez portal Interia.

 

Według Interii, limit wydatków całego sektora finansów publicznych wzrośnie w przyszłym roku o blisko 35 mld zł, do 800 mld zł. Z kwoty 35 mld zł może zostać na nowe wydatki zaledwie kilka miliardów lub nawet nic. Większość pochłoną bowiem tzw. wydatki sztywne już wcześniej zaprogramowane ustawowo i często waloryzowane. Jak zauważa portal, same dopłaty do FUS pochłoną blisko połowę z tych 35 mld zł. Wydatki na MON, pochłaniające 2% PKB, w tym roku wyniosą 37,4 mld, a w przyszłym wzrosną o 1,8-2 mld zł. Dwa razy więcej, ok. 4 mld zł, budżet wyda na NFZ. Do nich należy dodać wzrost wydatków na subwencję oświatową dla samorządów czy rosnące budżety instytucji, które same projektują własne budżety: naczelne sądy, Trybunał Konstytucyjny, Kancelaria Prezydenta, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, IPN czy Rzecznik Praw Obywatelskich. Ekonomiści podkreślają, że wszystko zależy od gospodarki. Jesli będzie się szybko kręciła, to mamy szansę utrzymać równowagę finansową, a jeśli gospodarka zwolni, to będziemy mieli potężne problemy.

 

Źródło: interia.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 20-04-2017 17:58:53 | odpowiedz
    Był sobie kiedyś taki, wydawałoby się, niezbyt rozgarnięty Gomułka - którym "salony" pogardzały - a wiedział, że nie wydaje się więcej, niż się zarabia...
  • 20-04-2017 18:08:57 | odpowiedz
    "oceniają ekonomiści pytani przez portal Interia"
    Chujnia do jakie nie warto zaglądać.
  • 20-04-2017 19:45:57 | odpowiedz
    Dopóki będą mogli pożyczać na koszt przyszłych pokoleń...
  • 21-04-2017 10:23:55 | odpowiedz
    Czyli skaczemy "na główkę" a jak się okaże że woda będzie głęboka to będzie gites tenteges...
  • 21-04-2017 19:25:31 | odpowiedz
    A teraz 2 najświeższe limeryki:


    Fulda

    Donator KUL-u z miasta Fulda
    Z islamskim Kurdem piwo dulda.
    Funduje piwo wciąż dla Kurda,
    Mówiąc: "Pij, albo z Fuldy furda!"
    Stawia mu piwo... A na KUL da?!


    Mosul

    Kurd, skoro wrócił do Mosulu,
    Zapomniał już o głowy bólu.
    We Fuldzie go prowadził ból
    Do myśli, by sprowadzić KUL...
    I browar Lublin, o matulu!

  • Budżet a podatki (04.04.2009)

    Witam wszystkich! JKM napisał na swoim blogu tutaj że: "Wydatki na wojsko, policję i (szczątkową, jak chce program UPR) administrację: 35 mld zł. Liczba dorosłych mężczyzn plus kobiety...
  • Kilka pytań co do programu UPR

    a) co z takimi kosztownymi i długotrwałymi projektami jak np. eksploracja kosmosu, które profity mogą dać dopiero w przyszłości? Prywatnych inwestorów raczej nie zachęca. Czy więc w 'państwie...
  • Budżet państwa - jak dojść do normalności

    Mówimy tu niezwykle często zlikwidować to, zlikwidować tamto. Ale właściwie o jakich kwotach rozmawiamy? Sięgnąłem do ustawy budżetowej 2009 i kilku innych źródeł żeby się temu bliżej przyjrzeć....

Poczytaj również

  • Nieodpłatna pomoc prawna dla każdego? | 25-07-2017 06:45:00

    FUTURO: Kancelaria Prezydenta zapowiedziała projekt nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej - donosi tvp.info.

  • PO silnie oddziaływała na sądy | 24-07-2017 21:45:00

    INFO: WDost. Jan Rulewski, senator PO, ujawnił, że jego partia miała swoich ludzi w sądach - podaje tvp.info.

  • Takich ludzi nagradza "GW" | 24-07-2017 19:30:00

    INFO: "Gazeta Wyborcza" nagradzała sędziego, który skazywał opozycjonistów - donosi wPolityce.pl.

  • JKM: Nam chodzi o reformę sądownictwa | 24-07-2017 17:30:00

    OPINIA: – Nam nie chodzi bowiem o zastąpienie jednych sędziów drugimi, ale o reformę sądownictwa – powiedział europoseł Janusz Korwin-Mikke, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział weto ustaw o Sądzie Najwyższym i o KRS.

  • Schnepf obrzydliwie donosi na Polskę | 24-07-2017 15:30:00

    INFO: Jak podaje portal niezalezna.pl, p. Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA, rozsyła po Stanach Zjednoczonych list, w którym w obrzydliwy sposób oczernia polski rząd.

  • Prezydent zawetuje ustawy o sądownictwie! | 24-07-2017 13:15:00

    INFO: Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

  • Senat przegłosował nie tę ustawę o SN, co trzeba | 24-07-2017 11:00:00

    INFO: Do Senatu trafiła ustawa o Sądzie Najwyższym w innej wersji, niż ta, która została uchwalona przez Sejm - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Z tego powodu, jak wskazują eksperci, akt jest niekonstytucyjny.

  • Profesorowie proszą Dudę o podpisanie ustawy | 24-07-2017 06:45:00

    INFO: Akademickie Kluby Obywatelskie zwracają się do Pana Prezydenta o pilne podpisanie ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości - podaje telewizjarepublika.pl.

  • Szyszko chce deklaracji odpowiedzialności | 23-07-2017 20:45:00

    INFO: Resort środowiska chce deklaracji odpowiedzialności od przeciwników cięć w Puszczy Białowieskiej - podaje wprost.pl.

  • Drobna pomyłka zastopuje przejęcie Sądu Najwyższego przez PiS | 23-07-2017 17:30:00

    INFO: PiS padło ofiarą własnego pośpiechu. Drobna pomyłka zastopuje przejęcie Sądu Najwyższego - pisze wp.pl.

  • Protestowali przed sądami, bo tak im kazano | 23-07-2017 14:15:00

    INFO: Portal expresselblag.pl donosi, że w Elblągu tak jak w innych miastach odbyły się protesty przeciwko reformie sądownictwa. Świadek protestu ujawnił, jak wyglądało to w Elblągu.

  • Szydło przekazała 125 tys. zł znanemu aktorowi! | 23-07-2017 11:00:00

    INFO: JE Beata Szydło wsparła pieniędzmi podatników p. Krzysztofa Globisza, znanego aktora, który przeszedł udar mózgu - podaje wp.pl.

  • Kaczyński i PiS nie mają żadnej wizji? | 23-07-2017 06:45:00

    OPINIA: Kaczyński nie ma żadnego określonego celu, nie ma żadnej wizji Polski - stwierdził w rozmowie z portalem dziennik.pl p. Ludwik Dorn, były bliski wspołpracownik lidera PiS.

  • Zwolnienie z podatku spadkobierców firm | 22-07-2017 20:45:00

    FUTURO: Płynne kontynuowanie działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy - taki ma być skutek ustawy o sukcesji firm jednoosobowych, której projekt Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych - podaje tvp.info.

  • Co czwarty Polak na socjalu! | 22-07-2017 17:30:00

    INFO: Z ostatnich badań wynika, że 26% Polaków deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da - donosi wprost.pl.