Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

17-11-2017 21:45:00

Będą milionowe kary za śmierć w miejscu pracy?

FUTURO: Jeżeli w miejscu pracy na skutek wypadku zginie człowiek, odpowiedzialność spadnie również na firmę, a nie jak do tej pory - jedynie na menedżerów. Takie rozwiązanie chciałby wprowadzić resort sprawiedliwości - pisze "Gazeta Prawna".

 

Podstawowe założenia proponowanych zmian w prawie przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

- W wielu krajach Unii, nie mówiąc już o USA, funkcjonują mechanizmy prawne, które pozwalają skutecznie postawić zarzuty przedsiębiorstwu np. zanieczyszczającemu środowisko na szeroką skalę czy rażąco łamiącemu przepisy bhp - podkreślał p. Warchoł.

Zwracał uwagę, że w Polsce w tego typu sprawach firmy są traktowane wyjątkowo łagodnie, a ze względu na przepisy obowiązującej ustawy, najczęstsze wyroki sięgają raptem tysiąca złotych.

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, aby prokuratura mogła oskarżać firmy o zaniedbania, w wyniku których zginął człowiek. W przypadku niedopilnowania kwestii nadzoru, to firmie groziłyby wielomilionowe odszkodowania. Resort chce to osiągnąć poprzez zmianę katalogu spraw, za które mogą odpowiadać firmy. W obecnym nie ma na przykład mowy o śmierci pracownika. Nowymi przepisami byłyby objęte także takie sytuacje jak nielegalne składowanie odpadów, czy dopuszczanie do obrotu szkodliwych produktów. Dość ważną zmianą miałoby być także przerzucenie ciężaru dowodowego na firmy. Do tej pory to prokuratura musiała wykazać, że w miejscu pracy miały miejsce jakieś nieprawidłowości.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 17-11-2017 22:14:56 | odpowiedz
    Byłem (1971) kierownikiem części zakładu górniczego. Na II zmianie o 19 zdarzył się wypadek śmiertelny. Przodowego znaleziono w koncówce przenosnika skrzynkowego. Był i proro, a także palanty z OUG. I dyrektor. Wyciągnałem miękkiego Adolfa z końcówki. załozył mi prokurator sprawę sądową. Pół roku bez premii. Rozprawy nie było. Po roku wezwanie do proroka. Oświadczył że wycofał oskarzenie i o tym mnie informuje. Przyczyną wycofania oskarzenia było ustalenie w trakcie sekcji że Adolf był narąbany jak stodoła . @,86 promilla. Czemu pan nie ogłosił tego od razu. Przez pół roku robiłem za pół wypłaty!! A prorok zasraniec mi odpowiedział, że nie można było upublicznić wyniku badania bo żona Adolfa i dwoje dzieci nie dostały by renty po tacie. Ten burdel trwa do dzisiaj.
  • 17-11-2017 22:15:59 | odpowiedz
    Byłem (1971) kierownikiem części zakładu górniczego. Na II zmianie o 19 zdarzył się wypadek śmiertelny. Przodowego znaleziono w koncówce przenosnika skrzynkowego. Był i proro, a także palanty z OUG. I dyrektor. Wyciągnałem miękkiego Adolfa z końcówki. załozył mi prokurator sprawę sądową. Pół roku bez premii. Rozprawy nie było. Po roku wezwanie do proroka. Oświadczył że wycofał oskarzenie i o tym mnie informuje. Przyczyną wycofania oskarzenia było ustalenie w trakcie sekcji że Adolf był narąbany jak stodoła . @,86 promilla. Czemu pan nie ogłosił tego od razu. Przez pół roku robiłem za pół wypłaty!! A prorok zasraniec mi odpowiedział, że nie można było upublicznić wyniku badania bo żona Adolfa i dwoje dzieci nie dostały by renty po tacie. Ten burdel trwa do dzisiaj.

  • Zbieranie i przetwarzanie danych

    W wątku o podatku pogłównym zaproponowałem, by przy pierwszej zapłacie podatku pobrać od podatnika odciski palców i w ten sposób identyfikować go. Tu chciałbym sprawę uogólnić. Weźmy wolnościowe...
  • Batalia o jajka. Sanepid kontra pan...

    Kto pomoże w "walce" z przepisami i decyzjami Sanepidu ?! Przesyłam ten list z prośbą o pomoc panu ... * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *...
  • Witam, się przedstawiam i czemu UPR nie dla mnie

    Witam, Ponieważ nie lubię czuć, że się narzucam, stworzę sobie taką mini enklawę w powitaniach, gdzie bez wyrzutów będę mógł dopisać w miarę bywania, co mi nie pasuje w UPR mimo pełną piersią...
  • Haktywizm ?

    Witam, Kamil, lat 26, sympatyk z rocznym stażem. Interesuję mnie stosunek partii bądź osób sympatyzujących do zjawiska zwanym haktywizm. Kilka linków, słowem wyjaśnienia: Haktywizm -...
  • 28 sierpnia 2010: Naprawdę: ręce opadają! (Wpis uzupełniony o 1:54)

    http://korwin-mikke.pl/blog/wpis/naprawde_rece_opadaja__wpis_uzupelniony_o_154_/644 Straszą nas co niektórzy komentatorzy, że wyborcy się od nas odwrócą, bo tak bardzo potrzebują tramwajów,...
  • PATOLOGIA wolnego rynku w nieruchomościach

    http://www.bankier.pl/wiadomosc/UK-banka-nieruchomosciowa-przeraza-Alarmuje-nawet-ksiaze-3091041.html i co teraz zrobi ta cudowna niewidzialna ręka wolnego rynku? anglicy są ugotowani

Poczytaj również

  • Gen. Polko o skandalu z caracalami | 17-12-2017 20:45:00

    OPINIA: Gen. Roman Polko odniósł się do skandalu we francuskiej armii z caracalami - podaje dorzeczy.pl.

  • Posłowie PiS chcą rewolucji w ubezpieczeniu OC pojazdów | 17-12-2017 17:30:00

    FUTURO: Dwaj posłowie PiS, WCz.WCz. Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski chcą zmienić przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC - podaje dziennik.pl.

  • Adwokatura przed Trybunałem Konstytucyjnym? | 17-12-2017 14:15:00

    INFO: Czy Trybunał Konstytucyjny skontroluje wewnętrzne prawo stanowione przez samorząd adwokacki? O takim pomyśle Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

  • Szydło dała ministrom po 38 tys. zł | 17-12-2017 11:00:00

    INFO: Premier Beata Szydło przyznała w tym roku swoim ministrom sowite nagrody - donosi se.pl.

  • TVN może zacząć nadawać z Czech | 17-12-2017 06:45:00

    INFO: TVN znalazł sposób na ominięcie kontroli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - donosi fakt.pl.

  • Więzienie za wyłudzenia zasiłków z ZUS | 16-12-2017 20:45:00

    INFO: Przedsiębiorca trafił na 10 miesięcy do więzienia za próbę wyłudzenia świadczenia ZUS - informuje "Rzeczpospolita".

  • Andruszkiewicz: Kukiz‘15 skręca w stronę PO i Nowoczesnej | 16-12-2017 17:30:00

    OPINIA: Zdaniem WCz. Adama Andruszkiewicza, posła koła Wolni i Solidarni, Kukiz‘15 skręca w stronę PO i Nowoczesnej - podaje dorzeczy.pl.

  • Byli senatorowie PO dołączają do klubu PiS | 16-12-2017 14:15:00

    INFO: Byli senatorowie PO, WDost. Andrzej Misiołek i WDost. Leszek Piechota dołączą do klubu PiS - informuje rmf24.pl.

  • Polskie umowy o pracę zbyt mało elastyczne | 16-12-2017 11:00:00

    INFO: Z raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o elastyczność zatrudnienia na podstawie umów o pracę - informuje bankier.pl.

  • Maleją inwestycje zagraniczne w Polsce | 16-12-2017 06:45:00

    INFO: Z raportu NBP wynika, że w 2016 r. wartość inwestycji zagranicznych w Polsce była o prawie 5% niższa niż rok wcześniej.

  • CBA: Tak urzędy marnotrawią pieniądze z dotacji | 15-12-2017 21:45:00

    INFO: P. Ernest Bejda, szef CBA, zaprezentował w Sejmie wyniki kontroli w 16 urzędach marszałkowskich - podaje portalsamorzadowy.pl.

  • NIK skrytykowała politykę koncesyjną | 15-12-2017 19:30:00

    INFO: Polska nie określiła i nie prowadziła spójnej polityki koncesyjnej w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż miedzi i węglowodorów, w tym gazu łupkowego - twierdzi NIK.

  • Gronkiewicz-Waltz traci stanowisko w PO | 15-12-2017 17:30:00

    FUTURO: W sobotę p. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, przestanie być wiceprzewodniczącą PO - donosi Radio ZET.

  • Korwin przeciwko nadmiernej produkcji prawa | 15-12-2017 15:30:00

    INFO: Podczas konferencji politycy Wolności odnieśli się do niepokojącego zjawiska postępującej inflacji prawa, którą było szczególnie widać w 2017 r., podczas którego uchwalono niemal 35 tys. stron A4 ustaw.

  • Gierek straci rondo w Sosnowcu | 15-12-2017 13:15:00

    INFO: Wojewoda śląski, p. Jarosław Wieczorek zdecydował o dekomunizacji ronda im. Edwarda Gierka w Sosnowcu oraz 10 innych ulic w województwie - informuje onet.pl.