Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

17-11-2017 21:45:00

Będą milionowe kary za śmierć w miejscu pracy?

FUTURO: Jeżeli w miejscu pracy na skutek wypadku zginie człowiek, odpowiedzialność spadnie również na firmę, a nie jak do tej pory - jedynie na menedżerów. Takie rozwiązanie chciałby wprowadzić resort sprawiedliwości - pisze "Gazeta Prawna".

 

Podstawowe założenia proponowanych zmian w prawie przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

- W wielu krajach Unii, nie mówiąc już o USA, funkcjonują mechanizmy prawne, które pozwalają skutecznie postawić zarzuty przedsiębiorstwu np. zanieczyszczającemu środowisko na szeroką skalę czy rażąco łamiącemu przepisy bhp - podkreślał p. Warchoł.

Zwracał uwagę, że w Polsce w tego typu sprawach firmy są traktowane wyjątkowo łagodnie, a ze względu na przepisy obowiązującej ustawy, najczęstsze wyroki sięgają raptem tysiąca złotych.

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, aby prokuratura mogła oskarżać firmy o zaniedbania, w wyniku których zginął człowiek. W przypadku niedopilnowania kwestii nadzoru, to firmie groziłyby wielomilionowe odszkodowania. Resort chce to osiągnąć poprzez zmianę katalogu spraw, za które mogą odpowiadać firmy. W obecnym nie ma na przykład mowy o śmierci pracownika. Nowymi przepisami byłyby objęte także takie sytuacje jak nielegalne składowanie odpadów, czy dopuszczanie do obrotu szkodliwych produktów. Dość ważną zmianą miałoby być także przerzucenie ciężaru dowodowego na firmy. Do tej pory to prokuratura musiała wykazać, że w miejscu pracy miały miejsce jakieś nieprawidłowości.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 17-11-2017 22:14:56 | odpowiedz
    Byłem (1971) kierownikiem części zakładu górniczego. Na II zmianie o 19 zdarzył się wypadek śmiertelny. Przodowego znaleziono w koncówce przenosnika skrzynkowego. Był i proro, a także palanty z OUG. I dyrektor. Wyciągnałem miękkiego Adolfa z końcówki. załozył mi prokurator sprawę sądową. Pół roku bez premii. Rozprawy nie było. Po roku wezwanie do proroka. Oświadczył że wycofał oskarzenie i o tym mnie informuje. Przyczyną wycofania oskarzenia było ustalenie w trakcie sekcji że Adolf był narąbany jak stodoła . @,86 promilla. Czemu pan nie ogłosił tego od razu. Przez pół roku robiłem za pół wypłaty!! A prorok zasraniec mi odpowiedział, że nie można było upublicznić wyniku badania bo żona Adolfa i dwoje dzieci nie dostały by renty po tacie. Ten burdel trwa do dzisiaj.
  • 17-11-2017 22:15:59 | odpowiedz
    Byłem (1971) kierownikiem części zakładu górniczego. Na II zmianie o 19 zdarzył się wypadek śmiertelny. Przodowego znaleziono w koncówce przenosnika skrzynkowego. Był i proro, a także palanty z OUG. I dyrektor. Wyciągnałem miękkiego Adolfa z końcówki. załozył mi prokurator sprawę sądową. Pół roku bez premii. Rozprawy nie było. Po roku wezwanie do proroka. Oświadczył że wycofał oskarzenie i o tym mnie informuje. Przyczyną wycofania oskarzenia było ustalenie w trakcie sekcji że Adolf był narąbany jak stodoła . @,86 promilla. Czemu pan nie ogłosił tego od razu. Przez pół roku robiłem za pół wypłaty!! A prorok zasraniec mi odpowiedział, że nie można było upublicznić wyniku badania bo żona Adolfa i dwoje dzieci nie dostały by renty po tacie. Ten burdel trwa do dzisiaj.

  • Zbieranie i przetwarzanie danych

    W wątku o podatku pogłównym zaproponowałem, by przy pierwszej zapłacie podatku pobrać od podatnika odciski palców i w ten sposób identyfikować go. Tu chciałbym sprawę uogólnić. Weźmy wolnościowe...
  • Batalia o jajka. Sanepid kontra pan...

    Kto pomoże w "walce" z przepisami i decyzjami Sanepidu ?! Przesyłam ten list z prośbą o pomoc panu ... * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *...
  • Witam, się przedstawiam i czemu UPR nie dla mnie

    Witam, Ponieważ nie lubię czuć, że się narzucam, stworzę sobie taką mini enklawę w powitaniach, gdzie bez wyrzutów będę mógł dopisać w miarę bywania, co mi nie pasuje w UPR mimo pełną piersią...
  • Haktywizm ?

    Witam, Kamil, lat 26, sympatyk z rocznym stażem. Interesuję mnie stosunek partii bądź osób sympatyzujących do zjawiska zwanym haktywizm. Kilka linków, słowem wyjaśnienia: Haktywizm -...
  • 28 sierpnia 2010: Naprawdę: ręce opadają! (Wpis uzupełniony o 1:54)

    http://korwin-mikke.pl/blog/wpis/naprawde_rece_opadaja__wpis_uzupelniony_o_154_/644 Straszą nas co niektórzy komentatorzy, że wyborcy się od nas odwrócą, bo tak bardzo potrzebują tramwajów,...
  • PATOLOGIA wolnego rynku w nieruchomościach

    http://www.bankier.pl/wiadomosc/UK-banka-nieruchomosciowa-przeraza-Alarmuje-nawet-ksiaze-3091041.html i co teraz zrobi ta cudowna niewidzialna ręka wolnego rynku? anglicy są ugotowani

Poczytaj również

  • PiS odżegnuje się od porównań do PZPR | 23-07-2018 06:45:00

    INFO: W Wąbrzeźnie i Golubiu-Dobrzyniu (woj. kujawsko-pomorskie) zaatakowano lokale PiS. Nieznani sprawcy zostawili napisy "PZPR" i "Czas na Sąd Ostateczny" - donosi Onet.

  • Rząd bliski zablokowania budowy zamku w Puszczy Noteckiej | 22-07-2018 20:45:00

    INFO: Prokuratura intensywnie zajmuje się zawiadomieniem ministra środowiska ws. budowy zamku w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej - podaje onet.pl.

  • Żona posła PiS kandydatką na prezydenta Nowego Sącza | 22-07-2018 17:30:00

    INFO: P. Iwona Mularczyk, żona posła PiS, została kandydatką partii na prezydenta Nowego Sącza - informuje dorzeczy.pl.

  • Rząd szykuje pożyczki dla powracających do kraju | 22-07-2018 14:15:00

    FUTURO: Polakom, którzy zdecydują się wrócić do kraju rząd chce zaoferować niskooprocentowane pożyczki - podaje fakt.pl.

  • Państwo ostatecznie przejęło Stocznię Gdańską | 22-07-2018 11:00:00

    INFO: Agencja Rozwoju Przemysłu przejęła wszystkie udziały w Stoczni Gdańskiej - podaje pb.pl.

  • Minister rolnictwa wyzywa polskich przedsiębiorców od łajdaków i lumpów | 22-07-2018 06:45:00

    INFO: JE Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa z PiS, w bardzo ostrych słowach wypowiedział się na temat polskich rolników i przedsiębiorców, którzy zajmują się hodowlą zwierząt futerkowych - podaje portal pomorska.pl.

  • Polacy chcą jawności stanu zdrowia polityków | 21-07-2018 20:45:00

    INFO: Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że informacje o zdrowiu najważniejszych polityków w państwie i liderów partii powinny być jawne.

  • Exit tax uderzy w zwykłego Kowalskiego | 21-07-2018 17:30:00

    INFO: Przepisy o tzw. podatku od wyjścia mogą dotknąć nie tylko przedsiębiorców, ale i zwykłego Kowalskiego przenoszącego się za granicę - pisze rp.pl.

  • Zamieszki pod Sejmem | 21-07-2018 14:15:00

    INFO: Przed siedzibą Sejmu doszło do starć z policją i przepychanek - podaje dorzeczy.pl.

  • Śledczy nie sprawdzali willi Kiszczaka | 21-07-2018 11:00:00

    INFO: Wdowa po peerelowskim generale Czesławie Kiszczaku sama wydała dokumenty będące w posiadaniu męża. Śledczy nie sprawdzali, czy miała w domu jeszcze inne akta komunistycznej SB - informuje rp.pl.

  • Sejmowy restaurator zatrzymany przez CBA | 21-07-2018 08:45:00

    INFO: Biznesmen z rozbitej przez CBA grupy "załatwiaczy" był ważną postacią w sejmowej gastronomii - ustaliła "Rzeczpospolita".

  • FOR: Polsce grozi los Grecji i Włoch | 20-07-2018 21:45:00

    INFO: Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju ostrzega, że Polsce może grozić los Grecji i Włoch. Wszystko przez fakt, że praca większości polskich pracowników jest mało wydajna - czytamy na stronach "Rzeczpospolitej".

  • Prokuratura postawiła zarzuty byłemu szefowi CBA | 20-07-2018 19:30:00

    INFO: Prokuratura postawiła zarzuty p. Pawłowi Wojtunikowi, byłemu szefowi CBA, o naruszenie uprawnień jako funkcjonariusza publicznego - donosi onet.pl.

  • PiS wycofuje się z zapowiedzi Kaczyńskiego | 20-07-2018 17:30:00

    INFO: Politycy PiS funkcjonujący w spółkach skarbu państwa jednak będą mogli kandydować w wyborach samorządowych. Jest tylko jeden warunek - donosi "Rzeczpospolita".

  • Spiszą nas wszystkich | 20-07-2018 15:30:00

    INFO: GUS przygotował projekt ustawy, która przewiduje przeprowadzenie od 1 września do 30 listopada 2021 r. narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań - informuje bankier.pl.