Czy można kogoś wyrzucić ze strefy Euro?

Wysłane przez AdamBox 

02-02-2010 - 22:42:33

Zastanawiam się jakie są możliwości regulacji deficytu budżetowego w strefie EUR-o. Co grozi jakiemuś krajowi jeżeli nie spełnia warunków co do deficytu budżetowego? Kuriozum by było, gdyby jakiś kraj ze strefy EUR-o nie był wstanie obsłużyć swojego zadłużenia i nałożono by na niego jakąś karę finansową, bo prawdopodobnie sfinansowałby tą karę powiększeniem deficytu. Czy możliwe jest wyrzuceniu, któregoś kraju ze strefu EURo i co takie wyrzucenie by oznaczało? Czy to by znaczyło, że dany kraj musiałby wymienić EUR-o na własną walutę kraju i oddać to wymienione EUR-o do EBC, czy wymieniłby EURo na walutę krajową a EURo by traktował jako własną rezerwę walutową?

04-02-2010 - 21:07:03

a czy Polska lub inna satelita czy republika sowiecka ZSRR mogla zostac wyrzucona ? Nie.. chociaz teoretycznie mogla wystapic... teoretycznie... tak samo jak z UE i strefy Euro..mozna teoretycznie wystapic, ale jest to nie mozliwe. A wyrzucic nie da sie rowniez. W razie powiekszajacego sie deficytu po prostu podwyzsza sie minimalny mozliwy procent zadluzenia PKB w strefie euro i koniec. Malo tego sa oficjalne dane ze wlasciwie zaden kraj nie spelnia wymagan UE, jezeli chodzi o strefe euro moze byc tak samo. Tylko oczywiscie zalezy jaki kraj bedzie mial klopoty, jezeli to Niemcy i Francja to krzyku nie bedzie i zalatwi sie to po cichu, ale jak taka Grecja czy Polska to zacznie sie oczywiscie oburzenie, ale wyrzucic nikogo nie mozna dlatego ze przy drodze do euro sa jeszcze znaki pozwalajace na zawracanie, ale po przyjeciu euro niestety masz tylko jeden znak 'nakaz jazdy' w takim samym kierunku jak inne panstwa eurolandu, z uwagi na roznice gospodarcze w tych krajach taka droga jest niezwykle niebezpieczna. Nalezy uciekac od euro jak najdalej,ale to wcale nie oznacza ze Polsce tego sie nie narzuci. W Danii juz chca przeprowadzic ponowne referendum o przystapieniu do euro. Czyli znowu mamy glosowanie do skutku. Naprawde dziwie sie ludziom ze jeszcze to wszystko toleruja. Tylko ze to jest tak ze np. nikt nie zmusza Wielkiej Brytanii do referendum, ale naciska sie na mniejsze kraje i to najbardziej jest niesprawiedliwe.

“The greatest advances of civilization, whether in architecture or painting, in science and literature, in industry or agriculture, have never come from centralized government” - Milton Friedman

20-02-2010 - 12:04:47

Sprawa wygląda tak, że Traktat Lizboński ani słowem nie wspomina o możliwości wystąpienia ze strefy euro. W kilku miejsca jest mowa o tym, co się może dziać, jeśli któryś z członków strefy ma problemy.

Ergo, z punktu widzenia formalnego w mojej ocenie wyjście ze strefy euro jest niemożliwe. Z praktycznego zresztą też, o czym dalej.

TL przewiduje jedynie możliwość (i sposób) wystąpienia z Unii ale śmiem twierdzić, iż mimo to że Unia Gospodarczo Walutowa jest elementem Unii Europejskiej, to wystąpienie z UE nie będzie tożsame z wyjściem z UGW. Z dwóch powodów.
Po pierwsze czysto hipotetycznie potrafię sobie wyobrazić, że euromafiozi pozwalają któremuś członkowi formalnie, politycznie, kołchoz opuścić. W żaden sposób nie potrafię sobie jednak wyobrazić jak mogliby się oni zgodzić na wystąpienie gospodarcze. Co to to nie. Politycznie z UE można więc nawet wyjść ale waluta już pozostanie na wieki.

Po drugie, EBC (nie TL, a właśnie sam Europejski Bank Centralny) definiuje czysto teoretyczne kryteria jakie musiałby spełnić członek UGW chcący zrezygnować z waluty jedynie słusznej. Jest to:
- powołanie nowej waluty (lub przywrócenie starej)
- przywrócenie niezależności swojemu bankowi centralnemu
...te dwa punkty to pikuś przy trzecim:
- pozyskanie kapitału z EBC, który to kapitał każdy członek przy wejściu do UGW tam deponuje. Ten kapitał miałby być postawą rezerw odtwarzanego krajowego banku centralnego.

Ta-dam!
I wszystko jasne. Ponieważ żadnych rezerw tam już nie ma, bo albo zniknęły, albo się zdewaluowały, toteż cały misterny plan w piz... poszedł się je... (jak mawiał Siara - Siarzewski). Bo przecież żadnego kraju nie stać aby od nowa budować rezerwy walutowe z zasobów swoich podatników. Nie w takiej sytuacji, w jakiej wszystkie kraje UE się znajdują.

20-02-2010 - 16:46:23

Tak, ale teoretycznie można by wydać dekret i wygłosić orędzie do narodu:
"Ludzie kupujcie złote i srebrne monety od dziś obrót nimi, nie jest w żaden sposób opodatkowany"

P.S.
Bądźmy realistami nikt się nawet nie odważy...

22-02-2010 - 20:34:28

Dzięki Ortodoks, tego mi właśnie brakowało. Czyli żeby wstąpić do strefy EUR musimy dorzucić się do kapitału EBC.

29-11-2013 - 07:27:20

WILNO 2013!!!!!!!!!!
- Powołać się na Nie znaczy nie z Planowanej Europejskiej
konstytucji.
- Pokazać, że jest handel W granicach unii europejskiej
pomiędzy państwami, handel transatlantycki.
- BP
- Pieniądze wpompowane dla Grecji i Iralndii w czasie
kryzysu pomogą na szczycie w Wilnie nie pozwolić wstąpić
Ukrainie do Unii Europejskiej, a także usunąć Polskę z UE.
- Wskaźniki giełdowe (np. Giełda Metali w Londynie) pokazują,
co się dzieje na świecie
- Komiec wojny z terroryzmem 2016 i w afganistanie 2014-16.
- Po moich doświadczeniach z Pobytu w Londynie w 2005.06 do
2006.01, mogę powiedzieć, że Wschodnia europa w tym Polska to
tylko kurwy i po powrocie nic się nie zmienia np w szkolnictiwe. Przykłady: praca załatwiona przez kurwienie się w łóżku, a nieznajomość języka, obstawione tylko Mc'Donaldy, Hiv i Aids na squatach i ta wszechogarniająca brak znajomości
języka.
- City of London Sercem całego finansowego Świata

29-11-2013 - 20:47:44

Co?


Komentarze, audycje, propozycje - Forum Wolnościowe
Dyskusje: [forumwolnosciowe.cba.pl]
Facebooku: [facebook.com]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6251, Posty: 45451, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 306, Posty: 4484.