Afganistan a sprawa Polska

Wysłane przez Jacek_zarazek 

15-06-2010 - 10:57:16

W wywiadzie dla Kontrwywiadu RMF FM Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta, powiada: „Na jesieni będziemy przekonywać NATO. Jeżeli nie będzie zgody, przedstawimy własny kalendarz wycofywania się z Afganistanu.” No i tutaj znowu mną tupnęło.
Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale kiedy pakowaliśmy się w awanturę iracką, to oprócz nieodpartej chęci wejścia Amerykanom bez wazeliny tam, gdzie lepiej nie wchodzić, mieliśmy jeszcze inne preteksty. Chodziło mianowicie o to, aby zdobyć dla polskiej gospodarki zamówienia w związku z mającą się odbudowywać, czy budować od podstaw, gospodarką iracką. Czuwać nad tym i załatwiać to miał niejaki Marek Belka, profesor, którego kilka dni temu entuzjastycznie wybrano na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nie załatwił nic. A my ukradkiem i z niejakim wstydem wycofaliśmy się z Iraku. W rzeczywistości obudziliśmy się po tej wpadce, jak to się zwykło mówić, z ręką w nocniku. Stare przysłowie powiada, że Polak mądry po szkodzie. Ale nie mówi który i dlatego też, natychmiast wplataliśmy się w nową awanturę, tym razem afgańską.
Awantura iracka uświadomiła nam, że nie ma żadnych szczytnych ideałów na tym świecie, za które potęgi światowe walczą poświęcając swe zasoby. Rzecz jest bardzo przyziemna i zawsze, ale to zawsze, chodzi o szmal. O szmal dla tych, którzy mają go dużo, żeby mieli jeszcze więcej. Jeśli przy tym znajdą się jacyś naiwni, którzy zechcą w tym pomóc, wierząc w takie rzeczy jak pokój czy demokracja, to jeszcze lepiej, ale tacy naiwniacy nigdy nie dostają nawet ochłapu z tego co zgarniają potęgi światowe.
Co do tego ma Afganistan, którego bieda jest trudno wyobrażalna dla przeciętnego człowieka? Otóż naiwni, jak zwykle, bardzo się zdziwią, ale już będzie za późno. Jak podaje New York Times z 14 czerwca br., okazuje się, że Amerykanie odkryli w Afganistanie nietknięte złoża bogactw mineralnych o wartości ponad 1 tryliona dolarów. Dotychczas nietknięte złoża zawierają żelazo, miedź, kobalt, złoto oraz – najbardziej poszukiwany obecnie na świecie metal, paliwo przyszłości – jakim jest lit. Lit, jeśli ktoś nie wie, jest metalem służącym do wywarzania tzw. ciężkiej wody służącej jako paliwo w reaktorach termojądrowych oraz jako chłodziwo w tychże reaktorach i jako taki, przy wyczerpujących się zasobach energetycznych świata, staje się elementem decydującym dla przetrwania ludzkości. Oczywiście, naiwnością byłoby sądzić, że odkrycie to zostało dokonane dopiero teraz. Jest rzeczą oczywistą, że Amerykanie wiedzieli o tym od dawna i dlatego weszli do Afganistanu, rzekomo w obronie demokracji i pod hasłem walki z terroryzmem. Wiedziano o tym od dawna, ale dopiero teraz dziennikarze amerykańscy do tej wiadomości dotarli i ją upublicznili.
W tej sytuacji, oświadczenie pana Marszałka o chęci wycofania się z Afganistanu i zrezygnowania z możliwości uczestniczenia w podziale tych bogactw stanowi jeszcze jeden dowód indolencji i ignorancji obecnego rządu. Bo idę o zakład, że oni kompletnie o tym nie wiedzą, podobnie, jak nie wiedzą o budowie kolei transsyberyjskiej do Wiednia, o czym prasa donosiła już kilka lat temu, a która to sprawa właśnie się finalizuje, podczas gdy my nie odnosimy z tego żadnych korzyści i zaczynamy być coraz bardziej marginalizowani w gospodarce europejskiej.
Pan Marszałek wyrwał się więc niczym Filip z konopi, pokazując jak bardzo się na prezydenta nie nadaje. Zresztą, jako jedyny z pośród wszystkich kandydatów stanowi on żywe uosobienie zadowolenia z istniejącego stanu rzeczy. A kto dzisiaj jest zadowolony?
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.
Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6258, Posty: 45483, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 151, Posty: 2001.