sposób głosowania

Wysłane przez Mariosz 

14-06-2010 - 12:07:22

Ostatnio JKM na blogu poruszył problem fałszowania głosów przez unieważnianie ich poprzez dostawienie krzyżyka - dlatego, że niektórzy z nas zauważyli, że pomimo oddania głosu na JKM nie został on policzony i na wynikach liczenia komisyjnego JKM miał zero głosów.

JKM sugeruje, żeby zrobić fotografię swojej karty do głosowania z własnym krzyżykiem.

Chciałem zaproponować dodatkowo specjalny nasz krzyżyk na który powinniśmy się umówić - może taki z pogrubieniem jednej kreski?, a może pogrubienie obydwu kresek? może przedłużenie któregoś ramienia, albo lekkie zagięcie, (nasz krzyżyk oczywiście musi spełniać wymogi, żeby od razu nie okazało się, że nie muszą już nic dopisywać, żeby zdyskwalifikować nasze głosy).

Chodzi o to, żebyśmy my mogli rozpoznać swoje krzyżyki i żeby ewentualni fałszerze wiedzieli, że zdajemy sobie sprawę z tego co oni robią i że stosujemy dodatkowe zabezpieczenia w celu utrudnienia im. Ciężko będzie im wytłumaczyć, że jest tak dużo odrzuconych głosów z naszym specyficznym krzyżykiem.

Kolejnym zabezpieczeniem jakie proponuje jest złożenie karty do głosowania na kilka razy przed postawieniem krzyżyka - wówczas po postawieniu krzyżyka na pozostałych stronach potworzą się odciski naszych krzyżyków - ktoś kto będzie chciał sfałszować i unieważnić nasz głos będzie musiał kartę złożyć dokładnie w ten sam sposób.
Jeśli dostawi nam krzyżyk bez poskładania karty, to wówczas dla jego krzyżyka nie będzie odcisków w różnych miejscach kartki, nawet jeśli poskłada kartkę, to nie będzie miał gwarancji, że poskłada kartkę dokładnie tak jak my i odciski ich krzyżyków będą w innym miejscu.
W razie czego, też będzie im ciężko wytłumaczyć dlaczego jest tak dużo nieważnych głosów z zagniecieniami.

Tak czy inaczej najważneijsze jest danie znaku dla ewentualnych manipulatorów, że obserwujemy ich winking smiley
Może wszyscy głosujący podłapią pomysł, co mogłoby skutecznie zniechęcić fałszerzy przed manipulowaniem jeśli będą wiedzieli, że zastosowaliśmy dodatkowe zabezpieczenia.

14-06-2010 - 12:18:58

jeszcze jedna rzecz wpadła mi do głowy - zadawajmy członkom komisji przy odbieraniu kart pytanie o to czy możemy fotografować nasze karty po oddaniu głosu - to wywrze na nich dodatkową presję psychiczną, że ewentualne machloje będą łatwiejsze do udowodnienia.
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.
Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6261, Posty: 45502, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 151, Posty: 2001.