15 maja 2009": Jowy i d***kracja

Wysłane przez admin 

15-05-2009 - 15:23:35

Najnowszy wpis na http://korwin-mikke.blog.onet.pl/
Podyskutuj bez trolismiling smiley

22-05-2009 - 07:30:28

Dziwne że nikt nie skomentował. Jak widać JKM nie szaleje za JOW'ami... A ja zapewniam, że JOWy to zmarnowany wysiłek. Nie rozbiją systemu partyjnego, nie przesuną decyzji personalnych z partii do wyborców.

Jeżeli każdy z nas bedzie mógł przekazać swój głos dowolnej osobie, a z głosów nie bedą robiły się równe mandaty tylko jak najbardziej nierówne pule głosów, to wtedy obie największe partie zajęczą unisono.

Sapienti sat.

22-05-2009 - 08:38:57

Pomysł był by bardzo dobry, gdyby prezydent miał prawo powoływać i odwoływać według własnego uznania rząd.

JKM cały czas pisze, że problemem jest głupota "ludu". Tym czasem ludzie zazwyczaj wybierają dość rozsądnie z tego co zostało im przedstawione. A że to co przedstawione jest zazwyczaj dość mikre wynika właśnie z obecnego trybu wyborczego.
W wielu miejscach wybór ludu w tryie "referendum" był by dużo lepszy niż wybór dokonany przez zawodowych polityków w sejmiej.

A jeśli mi nie wierzycie to zobaczcie jaki był by wynik referendum gdyby spytać się ludzi czy:
- Ma być przywrócona kara śmierci?
- Pieniądze z podatków mają być dalej wrzucane do KRUS i stoczni?
- Mają zostać rozluźnione zasady dostawania się do korporacji prawniczych.

Na prawdę uważacie, że lud jest głubszy od obecnych polityków u władzy?
Anonimowy użytkownik

22-05-2009 - 10:10:56

eltinu Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> A jeśli mi nie wierzycie to zobaczcie jaki był
> by wynik referendum gdyby spytać się ludzi czy:
> - Ma być przywrócona kara śmierci?
> - Pieniądze z podatków mają być dalej wrzucane
> do KRUS i stoczni?
> - Mają zostać rozluźnione zasady dostawania
> się do korporacji prawniczych.
>
> Na prawdę uważacie, że lud jest głubszy od
> obecnych polityków u władzy?

Lud głosuje:
Obnizyc podatki
Podniesc swiadczenia spoleczne
Kara smierci za jazde po pijanemu

Lud jest głuPszy od politykow.

22-05-2009 - 11:45:58

>Lud głosuje:
>Obnizyc podatki
>Podniesc swiadczenia spoleczne
>Kara smierci za jazde po pijanemu

A mogę prosić o sądaże? Ludzie nie głosują za podniesieniem świadczeń społecznych jako takich. Ludzie głosują za podniesieniem świadczeń społecznych dla siebie a przeciw podnoszeniu świadczeń społecznych dla innych.

Jak byś zrobił referendum "czy utrzymac KRUS" to w referendum KRUS by przegrał bo rolników jest mniej niż połowa obywateli. Tak samo jeśli byś dawał w referendum "czy z pieniedzy podatników finansować nierentowne stocznie", "czy z pieniedzy podatników finansować nierentowne kopalnie", "czy z pieniedzy podatników finansować bezrobotnych" i tak dalej.

Niestety w Polsce o takich sprawach nie decyduje "lud" tylko politycy funkcjonujący właśnie w takim a nie innym systemie politycznym. W którym opłaca się naobiecywać każdemu osobno. A przeróżne grupy społeczne mają większą szansę wytargować dotacje dla siebie niż obniżenie dotacji dla innych. W referendum by to nie przeszło smiling smiley

JKM często pisał, że można dopóścić ograniczenie wolnosci w sytuacji "dylematu więźnia".
Nasze realia polityczne demokracji parlamentarno-gabinetowej przypominają jednak raczej grę w "obiad z homarem".

Obiad z homarem wygląda tak. Każdy w restauracji zamawia coś do jedzenia (w tajemnicy przed innymi). A potem rachunek jest dzielony równo miedzy obecnych na obiedzie. Oczywiście w takim razie każdy zamawia jak najdroższe potrawy. A potem wszyscy płacą więcej niż by chcieli.
Ale to jest wada nei demokracji jako idei tylko systemu w którym niewielkie grupy lobbujące mają szanse przepychać swoje projekty i narzucać je większości. A dzieje się tak dla tego że różne małe partyjki czy grupy społecznego nacisku mają szanse pełnić rolę "języczka u wagi".
Z głupotą "ludu" nie ma to nic wspólnego. Lud jako taki nie jest taki głupi jak go JKM maluje.
Anonimowy użytkownik

22-05-2009 - 12:23:05

eltinu Napisał(a):
> A mogę prosić o sądaże? Ludzie nie głosują
> za podniesieniem świadczeń społecznych jako
> takich. Ludzie głosują za podniesieniem
> świadczeń społecznych dla siebie a przeciw
> podnoszeniu świadczeń społecznych dla innych.
>
> Jak byś zrobił referendum "czy utrzymac KRUS" to
> w referendum KRUS by przegrał bo rolników jest
> mniej niż połowa obywateli. Tak samo jeśli byś
> dawał w referendum "czy z pieniedzy podatników
> finansować nierentowne stocznie", "czy z
> pieniedzy podatników finansować nierentowne
> kopalnie", "czy z pieniedzy podatników
> finansować bezrobotnych" i tak dalej.

To jest "dyktatura większości" o której JKM często wspomina i krytykuje.

22-05-2009 - 12:28:39

> To jest "dyktatura większości" o której JKM często wspomina i krytykuje.
Czy dyskutujemy o rozdsądku takich albo innych rządów czy o prawie człowieka do rządzenia drugim człowiekiem.

Każdy rodzaj władzy może uchwalać niesprawiedliwe i tyrańskie prawa. Tyle, że demokracjom zadaża się to nieporównanie rzadziej..
A jesłi już to najczęsciej jest to wynikiem dorwania się do władzy jakiejś nawiedzonej ideologicznie kliki w demokracji pośredniej.
Anonimowy użytkownik

22-05-2009 - 12:33:13

Ehhh - poczytaj se komentarze na onecie czy na wp w tematach nie swiatopogladowym. Po odrzuceniu spamu zostanie Ci 10% merytoryki. Z tych komentarzy wywnioskujesz ze gdyby rzadizl lud w referendach to by byla gorsza jazda niz w przypadku dorwania sie do wladzy Samoobrony.
A jak Ci portale "ludowe" nei starcza wyjdz na ulice i podajac sie za badacza opini publicznej sam popytaj. Po 10 osobach pojhdizesz do najblizszej knajpy walnac setke, bo na trzezwo sie takich pierdol nie da sluchac.

22-05-2009 - 12:41:35

Na portalach udzielają się w dużym stopniu różnego rodzaju "oszołomy". I gorzej, bo właśnie takie oszołomy często stanowią doły partyjne w różnych "samoobronach". Normalnemu człowiekowi często nie chce się angażować w jakieś zadymy, jakieś kłutnie internetowe, w jakieś lokalne partyne ukłądy w tak zwanej gminie.
Ale jak byś tego samego normalnego człowieka powiadomił, że jest referendum w sprawie podatków i że wynik zaważy na jego losie przez najbliższe 20 lat to raczej wział by w nim udział.

Ja tu nie mówię, by rząd i sejm zamienić "referendami" tylko nie zgadzam się z twierdzeniem o głupocie "90% ludzi"
Anonimowy użytkownik

22-05-2009 - 12:53:09

eltinu Napisał(a):
> Ja tu nie mówię, by rząd i sejm zamienić
> "referendami" tylko nie zgadzam się z
> twierdzeniem o głupocie "90% ludzi"

No widzisz a ja sie zgadzam. O ich glupoicie swiadcza chocby wyniki wyborow od 1989r.

22-05-2009 - 19:19:22

> No widzisz a ja sie zgadzam. O ich glupoicie
> swiadcza chocby wyniki wyborow od 1989r.

To tutaj możemy najwyżej podpisać votum separatum.
Bo jak dla mnie każde z tych głosowań było rozsądnym wybraniem mniejszego zła czy ochrony osobistej korzyści. A to że musiało być wybierane mniejsze zło a nie większe dobro to nie wina ludzi tylko konstrukcji systemu politycznego w Polsce.