Monopol Microsoftu

Wysłane przez KamilKuczynski 

09-12-2014 - 16:20:16

Zastanawiam się nad jedną rzeczą.

Microsoft zdobył pozycje monopolisty. I zdobył ją raczej w uczciwy sposób.

Teraz unia podejmuje akcje antymonopolistyczne przeciwko Microsfotwi. Np:

Cytuj

Spór pomiędzy Microsoftem, a KE dotyczy dwóch rzeczy.

Pierwsza z nich to fakt, iż Microsoft wbudował w swój system operacyjny odtwarzacz multimedialny Windows Media Player. KE stwierdziła, że takie działanie jest czynem nieuczciwej konkurencji, gdyż konsumenci otrzymując odtwarzacz wraz z OS-em nie używają produktów innych firm. Działania Microsoftu szczególnie nie podobało się firmie RealNetworks, której odtwarzacz niegdyś dominował na rynku. KE ukarało Microsoft grzywną w wysokości 761 milionów dolarów i nakazało firmie przygotowanie systemu Windows bez odtwarzacza. System trafił na sklepowe półki, jednak nikt go nie chce kupić.

Drugi aspekt sprawy dotyczy sporu o komunikację serwerów Microsoftu z produktami konkurencji. Dopóki koncern Gatesa nie oferował własnego systemu operacyjnego dla serwerów, producenci tego typu oprogramowania otrzymywali z Microsoftu pełną dokumentację opisującą, w jaki sposób powinni projektować serwery, by łączyły się one z maszynami używającymi systemu Windows. Gdy Microsoft zaczął oferować własne oprogramowanie serwerowe, konkurencja zaczęła się skarżyć, iż nie otrzymuje pełnej dokumentacji. KE uznała, iż działanie takie doprowadziło do zwiększenia udziałów Microsoftu w rynku serwerów i jest ono nieuczciwe. Nakazała firmie przekazywanie wszystkich niezbędnych informacji i nałożyła na nią grzywnę w wysokości 384,4 miliona dolarów.
I zastanawiam się czy unia, albo jakikolwiek rząd powinien interweniować i zmuszać wielkie giganty do dzielenia się swoimi patentami i informacjami czy jednak nie.

Jakby nie patrzeć to microsoft może wyciąć, całe sektory jak oprogramowanie serwerowe, albo odtwarzacze.

Cytuj

Microsoft dodaje również: Powstaje pytanie, czy firmy mają prawo rozwijać swoje produkty, dodając do nich nowe funkcje oraz czy firma, tylko dlatego że odniosła rynkowy sukces, musi przekazywać konkurencji swoje wartości intelektualne.

Pozdrawiam

[angielskawymowa.pl]- naucz się mówić po angielsku bez zbędnego wysiłku.

10-12-2014 - 19:33:36

Microsoft zdobył pozycję monopolisty, ale czy w sposób uczciwy ją utrzymuje, to nie wiem.
Dlaczego bowiem, jeśli przedsiębiorca zainstaluje na komputerze darmowy system operacyjny, to fiskus każe mu zapłacić podatek, jak od Windowsa?

Z całą natomiast pewnością, nie ma podstaw, by ktoś się domagał od jakiejkolwiek firmy wyjawienia jej osiągnięć, z których firma czerpie korzyści.

15-02-2015 - 21:48:35

Problem monopoli jest wyjątkowo trudny i każde rozwiązanie wychodzi niezręcznie. Wskazane zarzuty są za to po prostu idiotyczne i wyczuwa się w nich interes. Mogło iść o pieniądze wymuszane w formie kary, ale mogło iść o powiązania z konkurencją. Na tzw. dzień dzisiejszy problem giganta pana Willusia jest sztuczny. Komputery biurkowe mogą pracować z dystrybucjami Linuxa, z systemem BSD itd., a z donosów wiemy, że na większości serwerów stoi Linux. Także programy użytkowe nie muszą pochodzić od Willusia. Jeśli nawet ktoś woli postawić sobie Windows, to nie musi kupować pakietu MS Office, bo może sięgnąć po darmowy OpenOffice. Z odtwarzaczami też nie ma problemu, bo kto komu przeszkadza w ściągnięciu jednego z dostępnych darmowych playerów. Toż na komputerze można mieć ich wiele. Problem jest raczej natury praktycznej, za co przecież nie może odpowiadać Willuś, bo chociaż zarzuca mu się, że nie udostępnia pełnej dokumentacji swoich produktów, to spora część urządzeń z możliwością podłączenia do komputera jest wyposażona w sterowniki tylko dla Windows. Trzeba po prostu pytać o sterowniki dla Linuxa lub o możliwość odpalenia pod linuxowym Winem i wybierać tylko dobrze oprogramowany sprzęt. Trzeba być marudnym konsumentem.Biały Człowiek

26-01-2016 - 23:55:47

COS MI SIE ZDAJE, ZE MS W TEJ CHWILI WYWIERA PRESJE NA PRODUCENTOW, BY UZYWALI JEGO ROZWIAZAN... I TO W NAJNOWSZYCH WERSJACH... ALE JAK TEMU ZARADZIC... ?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6259, Posty: 45490, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 321, Posty: 5204.