Problem Banków Centralnych i Kreacji Pieniędzy z Powietrza

Wysłane przez Franki 

23-09-2013 - 12:01:49

Witam,

To mój pierwszy post, a jednocześnie również wątek.

Aktywnie czytam wszelkie możliwe propozycje, pomysły i rozwiązanie KNP. Nie ma wątpliwości, że w przeciwieństwie to całej masy pozostałych partii KNP stara kierować się logiką, "zimną" i "twardą logiką" - która niestety dla niektórych jest albo niezrozumiała albo "zbyt mordercza".

Na forum nie doszukałem się tematu związanego z bankami i systemem monetarnym - a jest to niezwykle ważny element ekonomiczny, jeśli nie najważniejszy. O ile pra-przyczyną problemów ustrojowych, gospodarczych czy ekonomicznych jest ludzka ułomność (głupota?) to osobiście na drugim miejscu postawiłbym problem scentralizowanej bankowości i sposobów drukowania/wybijania banknotów i monet.

Tutaj chciałbym się dowiedzieć (jeśli to możliwe prosiłbym o linki) jak widzi problem KNP, jakie proponuje rozwiązania. Pytam bo nie udało mi się znaleźć dokładniejszych informacji na ten temat. Natomiast w wystąpieniach, rozmowach czy debatach Pana Janusza z reguły temat nie był poruszany. Wiem o propozycji wprowadzeniu kilku konkurencyjnych walut - ale już nie znalazłem dokładniejszych informacji na ten temat np. czy uwzględniane są waluty "alternatywne" i na jakich zasadach. Wiem również, że KNP jest za przywróceniem 100% rezerwy bankowej i zniesieniu jej rezerwy "cząstkowej". Kolejna sprawa to podejście Państwa do Banku, czyli czy "Państwo" (a może "społeczeństwo"?) powinno posiadać kontrolę nad emisją pieniądza? Za przykład podam nieustanną walkę w XIX USA (w zasadzie niemal wszystkich ówczesnych prezydentów USA) o utrzymaniu "niezależnego" dolara. Jestem ciekaw co np. KNP zrobiłoby ze złotówką i zasadami jej emisji w przypadku zdobycia władzy - innymi słowy kto i w jakim stopniu posiadałby kontrolę nad emisją krajowej waluty?

Z tego co pamiętam temat nieco szerzej poruszał Stanisław Michalkiewicz - chociażby na swoim wystąpieniu w Wiedniu. Brakuje mi jednak bardziej szczegółowego "programu działania" w przypadku porządkowania kwestii bankowości i emisji oraz funkcjonowaniu walut.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-09-2013 12:03 przez Franki.

24-09-2013 - 01:01:43

KNP chce zrezygnować z pieniądza, opartego na zaufaniu i zastąpić go pieniądzem, opartym na parytecie złota. Oznacza to, że walutą byłoby faktycznie złoto, a pieniądze byłyby jedynie kwitami bankowymi (żeby nie nosić złota przy sobie), które w dowolnej chwili mogę wymienić na kruszec. Oznacza to, że mogę również zacząć emitować własne kwity i od drugiej strony zależy czy przyjmie mój papierek.

Komentarze, audycje, propozycje - Forum Wolnościowe
Dyskusje: [forumwolnosciowe.cba.pl]
Facebooku: [facebook.com]

24-09-2013 - 12:46:50

Dziękuję za odpowiedź Aleksy,

Czy KNP posiada "plan" realizacji takiego działania "krok po kroku"? W przypadku złota te w ogóle trzeba mieć - w jaki sposób Polska miałaby wejść w posiadanie setek ton złota?

Następnie jak wyglądałaby relacja polskiej waluty w stosunku do walut pozostałych krajów opartych na "papierze" i pokrywanych obcymi walutami również będącymi papierami? Może podam przykład:

Z historii najnowszej znam z ostatnich lat jeden przypadek próby przejścia na walutę opartą o parytet złota, a mianowicie złoty dinar proponowany przez już nieżyjącego Mu'ammar'a al-Kaddafi'ego z Libii. Z uwagi na korzystne warunki ekonomiczne panujące w Libii, czyli posiadanie jednych z największych złóż ropy naftowej na świecie przy czym złota te uznane zostały za najlepsze pod względem jakościowym złoża na świecie, dysponował astronomicznym kapitałem, dzięki któremu gromadził duże zapasy złota w celu zawiązania Unii czy też Paktu Walutowego z krajami Afryki Północnej oraz Bliskiego wschodu oraz takich krajów jak Chiny i Rosja mającą na celu wspólne przejście na walutę opartą o parytet złota. Polityka ta między innymi celowała w podstawy strukturalne gospodarek Zachodnich (USA i Europy), gdyż np. wymuszałaby na USA i krajach europejskich kupowanie ropy naftowej nie w czysto papierowej walucie, ale złocie, którego wiele państw po prostu nie posiadało. W zasadzie powstanie ważnego pod względem surowcowym rejonu świata, który przerzuciłby się z waluty papierowej na złotą prowadziło w prostej linii do załamania się papierowych rynków finansowych i zachodniego systemu banków centralnych. Aczkolwiek możliwe jest też wdrożenie przez państwa "zachodnie" jakiś skutecznych środków "obronnych" (innych niż wojna). W każdym bądź razie pomysł Mu'ammar'a al-Kaddafi'ego, rosnącego dla niego poparcie oraz praktyczne przygotowanie się do przejścia na inny system (dinar afrykański faktycznie pojawił się jako złota moneta, tyle że na krótko). Taka polityka była jedną z kilku przyczyn "interwencji" krajów zachodnich do Libii.

Innym przykładem jest Ekwador (aczkolwiek w tym przypadku nie mówimy tu o złocie, tylko po prostu metalu), który przyjął dolara amerykańskiego jako jedną ze swoich krajowych walut. W Ekwadorze dolar w obiegu na terenach Ekwadoru w zasadzie ma tylko postać "monety" nie zaś banknotów. Dzięki temu działanie nie odczuwana jest inflacja, jak w przypadku masowego użycia wersji dolara w banknotach.

W Chinach istnieje od dłuższego czasu silne poparcie względem przejścia na parytet srebrny lub złoty (w tym wypadku srebro ma więcej zwolenników). Te poparcie wychodzi nie tylko od czołowych ekonomistów chińskich ale również od wielu "rządzących". Pomimo tego nawet Chiny widzą wiele trudności w tej "reformie". W moim przekonaniu czekają na odpowiedni moment - bo po pierwsze warto aby nie tylko chiny przeszły na parytet ale również inna grupa państw, zaś po drugie przejście na parytet złoty i srebrny w "odpowiednim momencie" pozwoli rzucić USA na kolana - zwłaszcza w momencie kiedy stosunki tych krajów się popsują).

I teraz pytanie - jak KNP zamierza wprowadzić złoty parytet? Np. KNP musiałoby przekonać Unię Europejską aby zrobiła to samo, albo wyjść z tej Unii i robić to na własną rękę. Gdzie Polska by szukała sojuszników? Skąd zdobyła takie pokłady złota? Jaka byłaby relacji złotej waluty do waluty papierowej? Czy złoty oparty na złocie byłby walutą "państwową" ze znacjonalizowanym bankiem polskim? Czy emisja monety zostałaby oddana w ręce "prywatne"?

Jestem szalenie ciekaw chociażby jakiegoś ogólnego planu przeprowadzenia takiej "rewolucji", bo wiadomo, że w dzisiejszym świecie o ile mi dobrze wiadomo (albo niedobrze), że przejście z waluty papierowej na złotą nie jest takie proste - w zasadzie jest cholernie "niebezpieczne" z uwagi na "opór materii finansowej, nie tylko Europy ale i świata".

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 24-09-2013 14:11 przez Franki.

24-09-2013 - 15:09:46

Istnieje poważne ryzyko, że nastąpiłaby interwencja, aczkolwiek Polska ma dość dobre położenie na mapie. Obok mamy Rosję, która jest w stanie przejść na parytet złota i która nie zgodzi się, aby Amerykanie wjechali na jej naturalną strefę wpływów. Natomiast od drugiej strony mamy państwa UE, które bałyby się ruszyć żołnierzy z koszar.
Problemem faktycznie byłby zapas złota, choć ten Polska posiada. Złoto Banku Polskiego nie wyparowało w pakiecie "Zaginiony Skarb Trzeciej Rzeszy", lecz zostało zdeponowane w bankach zagranicznych. Pozostaje jeszcze kwestia rozszczeń o złoto, które nam zrabowano, np. złoto Skarbu Śląskiego. Niestety nie jestem w stanie dokładnie opisać jak programowcy KNP zamierzają nabyć brakujące tony złota.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 24-09-2013 15:13 przez Aleksy.

13-10-2013 - 20:15:51

Aleksy
Istnieje poważne ryzyko, że nastąpiłaby interwencja, aczkolwiek Polska ma dość dobre położenie na mapie. Obok mamy Rosję, która jest w stanie przejść na parytet złota i która nie zgodzi się, aby Amerykanie wjechali na jej naturalną strefę wpływów. Natomiast od drugiej strony mamy państwa UE, które bałyby się ruszyć żołnierzy z koszar.
Problemem faktycznie byłby zapas złota, choć ten Polska posiada. Złoto Banku Polskiego nie wyparowało w pakiecie "Zaginiony Skarb Trzeciej Rzeszy", lecz zostało zdeponowane w bankach zagranicznych. Pozostaje jeszcze kwestia rozszczeń o złoto, które nam zrabowano, np. złoto Skarbu Śląskiego. Niestety nie jestem w stanie dokładnie opisać jak programowcy KNP zamierzają nabyć brakujące tony złota.

Wartość złota Polski w porównaniu do zadłuzenia zagranicznego powoduje ze tego złota nie mamy a nadal mamy jeszcze dług zagraniczny wiec podniecanie sie Polskimi rezerwami złota jest smieszne. Złoto "zrabowane" to nic innego jak odebranie długów przez Niemców, radze poczytać o ekonomii w XXleciu miedzywojennym bo wówczas Polska była w takiej samej dupie jak obecnie pod względem zadłużenia.

14-10-2013 - 21:46:16

BP75 bardzo słuszna uwaga.

Nie widzę wielu szans na wprowadzenie parytetu na złoto. Znaczy na pewno nie jest to niemożliwe - trzeba posiadać chytry, efektywny i konsekwentny plan. Problemem ze złotem jest również fakt, że tego kruszcu jest niewiele i obecnie łatwo go przez niektóre państwa zmonopolizować. Polska w tym starciu nie ma szans. Stąd jeśli jakiś "parytet" to prędzej srebro - bo srebro o wiele trudniej zmonopolizować przez jego większą ilość, zaś pozyskanie nie jest już tak trudne jak w przypadku złota. Aczkolwiek w dobie XXI wieku zamiast wracać do "parytetów" wolałbym rozwiązania związane z nowymi rodzajami walut i alternatywnymi systemami walutowymi.

14-10-2013 - 22:04:53

Jakieś propozycje?

09-11-2013 - 11:19:37

Po pierwsze trzeba by było stworzyc pieniadze wolne od długu , a wtedy tymi wolnymi pieniedzmi zpłacać zadłużenie , ale to by mogło stworzyc olbrzymia inflacje i deflacje , wiec na wolnym rynku potrzebne by było skupowanie obligacji , oraz pieniadz musi byc w 100% pokryty a nie tak jak jest teraz oparty na cześćiowej rezerwie .
Plan jest w skrócie i do dopracowania .
Po pierwsze to musi byc ktos kto ma o tym pojecie i nie boi sie wyzwań do to nie bedzie łatwe do zrealizowania bo pewni ludzie nie beda chcieli tego zrobić

09-11-2013 - 12:32:22

Na jakiej podstawie stworzymy nowy pieniadz? Zaufanie jest zklepane, złota nie chcesz.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6254, Posty: 45467, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.

Statystyki tego forum
Wątki: 321, Posty: 5204.