Brazylia jak Chiny?

Wysłane przez MARK13 

25-07-2010 - 20:37:27

na wstępie zaznaczam, że nic nie wiem o brazylijskiej gospodarce, no może poza tym, że przez ostatnią dekadę prezydentem był tam eks działacz związkowy.

Cud nad Amazonką

prezydent Lula da Silva, dawny przywódca związków zawodowych, człowiek bez wykształcenia, z sukcesem kontynuuje reformy swojego poprzednika Fernanda Cardosa, który wywodził się z partii centrowej. Rząd Luli udoskonalił i wprowadził nowe programy społeczne, mające zredukować obszary biedy. Wśród nich projekt Bolsa Familia (Portfel Rodzinny) i Zero Głodu, które oferują wszechstronną pomoc dla najbiedniejszych: od stypendiów dla dzieci na naukę po pożyczki dla małych firm i rolników. Od 2003 r. z pomocy w ramach projektu Bolsa Famila skorzystało już ponad 13 mln brazylijskich rodzin. Lula zmienia też osławione fawele. Powstają tu nowe sklepy, centra edukacji dla młodzieży. Do slumsów doprowadzana jest kanalizacja i prąd.

Dzięki takim działaniom Brazylijczykom żyje się dziś coraz lepiej. Do klasy średniej zalicza się już 53 proc. mieszkańców kraju (kiedy Lula obejmował urząd, wskaźnik ten wynosił 37 proc.). Mimo globalnej recesji rząd nie boi się więc, że wewnętrzny popyt mocno osłabnie. W zeszłym roku Brazylijczycy zaciągnęli rekordową liczbę kredytów hipotecznych na łączną sumę 13 mld dol. To o 64 proc. więcej niż w 2007 roku.


Sukcesy lewicy w Ameryce Łacińskiej

czyżby w Ameryce Południowej socjalizm dawał radę?

_______________________________________
Czyż nie byłoby cudownie, gdyby wszyscy oddali broń palną i wyrzekli się przemocy? Moglibyśmy wówczas podbić całą tę głupią planetę przy pomocy noża do masła.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 25-07-2010 20:40 przez MARK13.

25-07-2010 - 23:27:29

może tam kradną znacznie mniej i dlatego jeszcze jakoś to działa smiling smiley u nas tez był czas kiedy wydawało się że wszystko hula jak przyzwoicie ale potem się okazało że już nie tak bardzo smiling smiley

26-07-2010 - 17:55:47

Jak na razie nabrali kredytów jak bidni. Zobaczymy za rok, dwa.
Brać to każdy gupik potrafi. H.

26-07-2010 - 18:06:19

postanowiłem trochę podrążyć temat - na wypadek gdyby jakiś soc-demokrata wyskoczył mi z Brazylią - i jak na razie wychodzi na to, że ten cały Lula da Silva to socjalista, ale chyba tylko z nazwy, bo reformy, jakie przeprowadził w Brazylii, w sporej mierze stanowią jednak krok w prawo. panu prezydentowi udało się zeswatać socjalizm z kapitalizmem, lecz wątpię, by w dłuższej perspektywie cokolwiek pozytywnego z tego wniknęło. więcej tu: [www.mpp.org.pl]

jak znajdziecie coś ciekawego w temacie Brazylia / Ameryka Łacińska - linkujcie!

_______________________________________
Czyż nie byłoby cudownie, gdyby wszyscy oddali broń palną i wyrzekli się przemocy? Moglibyśmy wówczas podbić całą tę głupią planetę przy pomocy noża do masła.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 26-07-2010 18:08 przez MARK13.
Anonimowy użytkownik

26-07-2010 - 19:14:35

Ja znalazłem smiling smiley
Otóż Lula socjalistą jest takim samym jak i Hamad ibn Chalifa as-Sani emir Kataru.
Mieszkania komunalne (nieco inaczej niż w Polsce to wygląda ale chodzi o zasadę) w Katarze za darmo, soro emir dopłaca do pitnej wody i w ogóle - całkiem spory socjal.
Różnica tkwi tylko w tym, że emir finansuje to ze swojej kieszeni, ale zasada jest ta sama - koszty pokrywane są z zysków z ropy i niemal cała infrastruktura wybudowana jest "za państwowe", są nawet i podobne "programy społeczne" finansowane z ropy.
Nie tylko zresztą Katar - całe ZEA mają coś, co nazywa się "Fundusz Przyszłych Pokoleń" na który odprowadzane jest 10% zysków z ropy i z tej kasy finansuje się zarówno stypendia jak i infrastrukturę.
Że nie dają ubogim tanich kredytów to tylko dlatego, że tam ubogich po prostu nie ma smiling smileyZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 26-07-2010 19:18 przez Leszek.

26-07-2010 - 20:10:32

świetny tekst thumbs up - tego mi było trzeba.

_______________________________________
Czyż nie byłoby cudownie, gdyby wszyscy oddali broń palną i wyrzekli się przemocy? Moglibyśmy wówczas podbić całą tę głupią planetę przy pomocy noża do masła.

27-07-2010 - 09:32:52

Eureka!!

Jak przemysł ciężki jest w rękach prywatnych to co prawda właściciel jeździ Rolsem, ma 5 willi, jego dzieci wozi ochrona pancerwagonami do szkoły. Ale inwestuje, buduje, daje robotę i płaci. I pilnuje własnego burdelu[firmy]

A państwo??? Robi to samo ale gorzej! Budują wille rządowe, auta, ochrona itd i kosztuje to znacznie więcej bo "rodzina" rządowa liczniejsza.. A jak już coś inwestują to polowe przekradną, a resztę roztrwonią.
I najgorsze: nasze podatki rozdają biedocie, która to jest zwolniona z aktywności. I para w gwizdek!
Wniosek: kapitalista jest tańszy! Tak w skrócie! H.

26-04-2014 - 08:55:13

Jako komentarz do bardzo starego postu o gospodarce Brazylii pragnę dodać informację, że twórcą sukcesu tego państwa nie jest bezpośrednio Lula, a jego zaufany doradca - Ladislau Dowbor. Tak, tak, Władysław Dowbor, ekonomista polskiego pochodzenia. Gdyby takich ludzi słuchano w kraju nad Wisłą, dawno wyprzedzilibyśmy starą Europę, ale obecnie nie pozostaje nic innego jak budować przyszłość w Ameryce Łacińskiej.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6254, Posty: 45467, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 321, Posty: 5204.