Jak powstają monopole/kartele [FAQ]

Wysłane przez MARK13 

17-06-2012 - 11:49:45

Cytuj
Luk
Bill Gates stworzył coś czego nikt wcześniej nie stworzył, ułatwił życie nam wszystkim i dzięki temu jest bogatym człowiekiem a jego firma jest monopolistą* (około 90% PC-tów działa pod Windows) dzięki przełomowi technologicznemu jakiego dokonała - i nie ma w tym nic złego. A od kilku ładnych lat rośnie konkurencja w postaci różnych linuxowych ogólnodostępnych produktów


*czyżby antymonopolowe przepisy nie zadziałały ???
1. Jeszcze jest MacOS pod macintoshe.
2. Chodziło tylko o komputery stacjonarne, bo serwery i routery chodziły pod Unixem lub linuxem głównie.
3. Masz stare dane - obecnie Microsoft wypada z rynku (linux był już dosyć popularny w 2006 roku zajmując ogromny segment rynku).

21-08-2012 - 17:59:33

"jak uczy historia, żaden monopol powstały na wolnym rynku nie będzie długotrwały lub zdolny do lekceważenia konkurencyjnych podmiotów (rzeczywistych tudzież potencjalnych!)"

- a co z najnowszymi taśmami aferalnymi, gdzie jeden z polityków twierdzi, że właściciele pensjonatow w górach ustalili między sobą cenę minimalną 50 zł za noc i może sobie turysta obejść całą miejscowość i nigdzie taniej nie znajdzie - co tenże polityk pochwala - a gdzie indziej właścicele pensjonatów nie umieli się tak "mądrze" porozumieć i "paskudna" konkurencja powoduje schodzenie do cen 25 zł /noc. Z tego by wynikało, że u górali monopole tworzą są same, bez sztucznego tępienia konkurencji przepisami przez władze :-) Zresztą to dotyczy i innych turystycznych miejscowości - czy dostarczenie tam towaru z hurtowni jest droższe? Chyba nie, więc jak wytłumaczyć wyższe ceny? Tylko wyższą marżą. A dlaczego żaden sklepikarz nie próbuje konkurować cenowo poprzez zmniejszenie marży? Ma ktoś inne wyjaśnienie, niż "spiskowe"?Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 21-08-2012 18:02 przez nepomucen.

06-10-2012 - 14:13:56

Predzej czy pozniej klienci zorientuja sie ze we wsi obok jest taniej (tam zmowa nie obowiazuje) i wszyscy oszusci zacznac tracic potencjalna forse. Na dluzsza mete zawsze znajdzie sie ktos komu przestanie sie oplacac uczestniczenie w tej zmowie.


W przypadku zmowy cenowy wlascicieli pensjonatow powodow dla ktorego ktos sie nie wylamuje widze kilka:
1. Wszyscy zeszli z kosztami dzialanosci tak nisko ze juz nizej sie nie da bez dokladania do interesu - cena ustalila sie naturalnie.
2. Wlasciciele pensjonatow uczestniczacy w zmowie zastraszaja kazdego potencjalnego konkurenta zeby sie nie wylamal.

W drugim przypadku jest to problem slabo egzekwowanego prawa, patologicznego systemu sprawiedliwosci a nie wada wolnego rynku.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6259, Posty: 45490, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 321, Posty: 5204.