Odpowiedzi 1.

Wysłane przez Anonimowy użytkownik 
Anonimowy użytkownik

27-10-2009 - 23:22:40

Pytanie 1.

Skoro system wolnorynkowy jest demokratyczny, bo władzę nad przedsiębiorcami sprawuje lud czyli konsumenci, a Pan jest zwolennikiem systemu wolnorynkowego to dlaczego z takim obrzydzeniem wypowiada się Pan o demokracji? (Mając również na uwadze katastrofalne skutki dla RP decyzji niektórych profesorów, np. prof. L. Balcerowicza)
Nieporozumienie. W systemie rynkowym „głosują” tylko ci, którzy są danym towarem zainteresowani – i głosują płacąc pieniędzmi, czyli odpowiedzialnie. W d***kracji nad tym, jakim samochodem mam jeździć, głosują również ci, którzy samochodami nie jeżdżą – a oddanie głosu (a) nic nie kosztuje (b) nie wiąże się bezpośrednio ze skutkiem.

Pytanie 2.

Program P-JKM i/lub UPR jest skierowany do konsumentów i dla niech jest korzystny. P-JKM i/lub UPR dostrzega niedole dzisiejszego konsumenta który obciążony jest wszystkimi podatkami. Pracowników natomiast właściwie nie dostrzega i ich problemy są mu właściwie obce.
Dlaczego właściwym jest mówienie, że P-JKM i/lub UPR chce walczyć i wyzyskiwać pracowników? Czy nie powinniśmy raczej do nich podchodzić z uprzejmą obojętnością?
Prawie każdy z nas jest i pracownikiem i konsumentem. Chodzi o to, by pokonać w sobie lenia: pracownik ma chęć się obijać – konsument chce, by harował jak dzika świnia. Genialność kapitalizmu polega na tym, że ja, hodujący ogórki, i Pan, robiący lampy, wymuszamy ciężką pracę na robiącym krzesła; ja i ten stolarz zmuszamy do ciężkiej pracy Pana, a obydwaj Panowie zmuszacie do pracy mnie. W socjalizmie wszyscy trzej jako Człowieki Pracy wyduszamy jak największą ilość czasu wolnego, jak najniższą jakość produktów, ochronę celną i podwyżki płac kosztem naszych wnuków.

Pytanie 3.

A ja mam pytanie związane z rolą jaką wg Pana winna by pełnić P-JKM i/lub UPR gdyby znalazła się w Sejmie po wyborach 2011.
Abstrahując od tego czy sukces P-JKM i/lub UPR jest dziś możliwy, załóżmy sytuację, w której mandaty rozłożyły się mniej więcej tak:
215 PO lub PiS - ok 38% głosów (SD i partia L.Dorna jednak idą w totalną rozsypkę, bo opuściło je "szczęście" )
160 PO lub PiS - 30%
45 SLD - 12%
20 P-JKM i/lub UPR - 7%
20 PSL - 7%
Załóżmy też, że Prezydentem w 2011 jest Donald Tusk (reelekcja na dziś jest mało prawdopodobna).

UPR ma wg mnie kilka opcji:
a) korzystać z bycia w Sejmie (pieniądze, czas antenowy) i budować swoją pozycję na przyszłość oraz nie wdając się w żadne "zgniłe kompromisy" tworzyć do marszałkowskiej "zamrażarki" projekty, których nikt i tak nie tknie
b) próbować jakoś odnaleźć się w taktycznych koalicjach w konkretnych inicjatywach ustawodawczych - nawet jeśli nie będą one w pełni zgodne z programem UPR, a jedynie spełnią rolę mniejszego zła (np przywrócenie obowiązku szkolnego dopiero dla 7-latków), czy też "lepszego poukładania krzeseł na Titanicu" (np uproszczenie ustawy o VAT)
c) próbować stworzyć koalicję rządową jako mniejszy partner (załóżmy, że silniejszym "majorsem" jest PiS)
d) jak wyżej, ale silniejszą partią jest PO
Warianty c i d są oczywiście alternatywne (a ich efektywność może nieco większa niż w b) i ponadto można je jeszcze rozważyć w sytuacji gdyby jednak L.Kaczyńskiemu powiodły się plany reelekcji.

Za jaką opcją opowiadałby się Pan gdyby do realizacji takiego scenariusza wyborczego doszło?
Doskonała analiza. Wszystkie warianty są możliwe!!!

Pytanie 4.

Co by Pan zrobił w pierwszej kolejności gdyby P-JKM i/lub UPR wygrało wybory i miało większość mandatów w sejmie i senacie?
Od czego zacząłby Pan "ulepszać" Polskę?
Od wprowadzenia do Konstytucji zasady: „Chcącemu nie dzieje się krzywda” - i automatycznym usunięciu ustaw sprzecznych z tym zapisem! No i przywrócenia Monarchii.

Pytanie 5.

Takie pytanie. Skoro Dwutlenek węgla jest gazem, w jaki sposób mierzą te pacany, że emisja wyniosła tyle i tyle ton? Zapewne Pan zna odpowiedź ale te barany nie. Można ich pozaginać w dyskusjach jak przytaczają tonowe wyliczenia. No bo jak ktoś się na tym zna to chyba będzie wiedział jak to się liczy masę gazu emitowanego na przykład przez jumbojeta. Ja nie jestem specem, więc wiedzieć nie muszę ale zainteresowany odpowiedzią jestem.
To akurat nie jest problemem. Wiemy ile jest węgla w paliwie, wiemy, ile go spaliliśmy - to wiemy i ile powstało z tego CO2.

Pytanie 6.

Czy działa Fundacja Indywidualnego Kształcenia, która Pan jakiś czas temu założył?
Niestety – z powodu działalności p.Piotra Żaka, uległa przerwaniu. Wróci.

Pytanie 7.

Panie Januszu!
Na stronie [bankier.tv] określił Pan zachowanie Pana Chlebowskiego następująco: "Ale największym skandalem było nie to, że on wziął łapówkę tylko to jak bezczelnie kłamał i kręcił przecież powinien wiedzieć że są na niego zapisy dowody, a on jeszcze bezczelnie twierdził że jak to jest że się go oskarża na podstawie prywatnych zapisów prywatnych rozmów" - I tu mam pytanie: jeśli z jednej strony uważa Pan na: [korwin-mikke.pl], że Pan Kamiński nadal jest szefem CBA (według prawa), ponieważ jego odwołanie było niezgodne z prawem, bo formalnie nie było wydanej zgodnie z ustawą opinii prezydenta, czyli że na bezprawiu nie można budować prawa, to z drugiej strony czy Pan Chlebowski (uchowaj Boże żebym był jego fanem) może jednak ma rację mówiąc na na tej samej zasadzie, że "jak to jest że się go oskarża na podstawie prywatnych zapisów prywatnych rozmów".
Wiem że jest pan absolutnym zwolennikiem ochrony prywatności korespondencji, sms-ów, itp a zatem czy wobec tego CBA ma prawo podsłuchiwać obywateli ot tak, bez zgody sądu? A jeśli tak to czy takie rozmowy powinny być dowodami w sądach? Czy takie dowody mogą być prezentowane publicznie bez wyroku sądu? Czy CBA nie popełnia w tym wypadku przestępstwa? I chyba to miał na myśli Pan Chlebowski tzn: zasady, których na co dzień nie może 95% populacji polskiej.
Liczę na to że jak zwykle jednym pociągnięciem pióra wyjaśni Pan moje wątpliwości i znowu okaże się, że miał Pan jak zwykle rację, za co zresztą Pana nienawidzę i podziwiam każdego dnia !!!
Serdecznie pozdrawiam
Artur Rokossowski
Niestety: nie wiem, czy CBA miała zgodę na podsłuchiwanie p.Chlebowskiego. Jednak według polskiego prawa sąd ma absolutną swobodę w ocenie dowodów. Nawet więc, jeśli zostały zdobyte nielegalnie, sąd może je uwzględnić.

Pytanie 8.

Od kilku lat uważnie śledzę Pańskie wypowiedzi, w telewizji czy tez na Pańskim blogu.
Praktycznie pod każdym względem moje poglądy gospodarcze, jak i polityczne pokrywają się z Pańskimi, ale nigdy nie udało mi się odnaleźć jakichś konkretnych informacji na temat tego jak się zapatruje Pan na sprawy rolnictwa, nie tego szeroko pojętego, lecz ogrodnictwa (uprawy szklarniowe itp) oraz sadownictwa, i stąd moje pytanie:
Jak zapatruje się Pan na te działy produkcji rolnej (jedne z najprężniej rozwijających się) w przypadku, posiadania realnego wypływu na ustawodawstwo ?
Dokładnie tak samo, jak na produkcje czołgów, guzików i skarpetek. Jak się państwo nie będzie wtrącać, to wszystko będzie OK.

Pytanie 9.

Panie Januszu,
Nietrudno chyba zauważyć że w Polsce nie jest dobrze. I zaczęło się od tego że w Polsce "upadł" komunizm. I Lenin zawsze powtarzał podobno "szukajcie człowieka który na tym korzysta". Tak więc - skąd pana zdaniem poszedł impuls w sprawie zmian systemowych w Europie środkowo-wschodniej - bo jak mniemam nie uważa pan, że komunizm obalił Wałęsa skacząc przez płot? Czy agentura rządząca Polską podlega komuś wyższemu? I pytanie chyba najważniejsze w kontekście wyborów prezydenckich - czy bracia Kaczyńscy naprawdę z tym układem "walczą" i jaka jest ich, pana zdaniem rola w polityce polskiej po roku 89?
Nie ulega już wątpliwości, że „Okrągły Stół' i zmiana ustroju z kapitalizmu stworzonego właśnie przez Mieczysława Wilczka na euro-socjalizm to efekt spisku euro-lewicy z polska bezpieka. P.Włodzimierz Bukowski twierdzi, że ma dowody, że jest to wynik umowy zawartej jeszcze z p.Michałem Gorbaczowem. Wydaje się w takim razie, że obalenie przez pp.Borysa Jelcyna, Leonida Kuczmę i Stanisława Szuszkiewicza Związku Sowieckiego w dużej mierze pokrzyżowało plany spiskowców...