01.09.10 Tramwaje - odpowiedź motorniczego ze Sz-na

Wysłane przez Graven 

01-09-2010 - 02:46:14

Tramwaje i kije...

1. Ostatni argument: „Tramwaj nie wydziela spalin” jest (z punktu widzenia ekologa!) niesłuszny. Gdzieś na Śląsku stoi elektrownia, dymią bure kominy – i tam produkowana jest energia dla tego tramwaju. I duża jej część jest tracona na przesyle do Szczecina – więc zanieczyszczenie jest w sumie większe.

Zanieczyszczenie powstaje gdzieś wokół elektrowni na obrzeżach, a nie w centrum miasta pod moim nosem, tak jak to się dzieje za sprawą samochodów - dla mnie jest to plus, pomijając ekologię. Dalsza część o elektrowni na śląsku... to Szczecin nie posiada elektrowni a pobiera prąd ze śląska?! No tutaj to się chyba Pan zagalopował. Być może miał Pan na myśli przesył węgla do spalenia, ale ten węgiel przesyłany jest do elektrowni na ogólne zapotrzebowanie, a nie tylko na zasilanie tramwajów - to czy po drodze węgiel traci na jakości to problem elektrowni, a nie odbiorców prądu. Oczywiście odbija się to na naszej kieszeni, ale póki panuje monopol na energię elektryczną to nie mamy nic do powiedzenia. Kolejny argument zupełnie nie trafiony.

2. Problem świateł nie odgrywa (niemal) żadnej roli. Oczywiście często tramwaj zajeżdża, pasażerowie wsiadają i wysiadają, akurat wtedy robi się zielone – i tramwaj właściwie nie stracił czasu. Jednak równie często tramwaj zajeżdża, pasażerowie wsiadają i wysiadają... i akurat wtedy robi się czerwone i tramwaj traci dwa razy tyle czasu...
To „niemal” bierze się stąd, że właśnie w tym drugim przypadku część pasażerów, która normalnie musiałaby czekać na następny tramwaj, teraz korzysta i jedzie jeszcze tym. Ale na czas jazdy tramwaju to nie wpływa. Powoduje natomiast, że tramwaje zbijają się w stada.
Przy okazji: dla samochodów można na sporej części tras zrobić ”zielona falę”; dla tramwajów nie można - bo nie wiadomo, jak długo pasażerowie będą wsiadać i wysiadać.A jeśli mowa o przepisach, to jakiś bałwan wymyślił przepis, że jeśli tramwaj zatrzyma się na przystanku, i jest akurat zielone, to na tym zielonym nie wolno mu już przejechać!!!

Skoro światła nie odgrywają niemal żadnej roli to co w takim razie powoduje korki? Ogromna ilość samochodów, które zbijają się w "stada" właśnie na światłach. Czy to wina wydzielonych torowisk? Jeśli korek znajduje się na dwóch pasach i ma długość 300 metrów, to po zamianie torowiska na dodatkowy pas z 300m zrobi się 200... ale korek będzie nadal. Za to nie będzie tramwai, a zwiększy się liczba autobusów i samochodów, dokładając parę metrów do tego korka.
Zieloną falę można zrobić również dla tramwai. Jest Pan niestety w błędzie - czas wymiany pasażerów jest w 95% przypadków zawsze taki sam! Nie chodzi o to że zawsze tyle samo wynosi w każdym przypadku, ale o to że na poszczególnych przystankach o poszczególnych godzinach. Jedyne wyjątki to zbliżające się święto zmarłych oraz np wycieczki szkolne.
W co najmniej 75% przypadków tramwaj jednak zdąża na zielonym świetle winking smiley Nie wiem skąd Pan wziął ten przepis, że "tramwaj nie może przejechać na zielonym jeśli zapaliło się przed zatrzymaniem tramwaju" - jest to absolutna nieprawda. Być może w Stolicy macie takich wybitnych pomysłodawców.


Jeszcze raz podkreślę, że zdaje sobie sprawę iż chodzi Panu o tramwaje w stolicy, ale jednak strasznie Pan generalizuje mówiąc, że to przeżytek, zawalidrogi i nieopłacalne rzęchy. Być może tak jest w stolicy, ale to nie znaczy, że wszędzie. Bronienie jednej strony (w postaci kierowców) jest raczej bardziej socjalistyczne niż liberalne. Może zamiast socjalistycznie je likwidować, należałoby liberalnie w pełni sprywatyzować i sprawdzić, czy rzeczywiście są nieopłacalnym przeżytkiem. Śmiem w to wątpić smiling smiley

W Szczecinie tramwaje są "niby spółką". Niby prywatne (pomijam kto tam ma udziały), tylko że to miasto "składa zamówienie" na poszczególne linie/brygady, kompletnie nie przejmując się tym, że wiele brygad w godzinach wieczornych jeździ pustych. Prywatny właściciel po prostu likwidowałby takie "puste kursy", które powodują tą "nieopłacalność". Jedyne dobre jest to, że tabor mamy coraz lepszy, a i za remont torowisk się wzięli smiling smiley

Jak się czymś źle zarządza, to zawsze na końcu stanie się to nieopłacalnym przeżytkiem. Mam nadzieję, że wyciągnie Pan wnioski z tego przykładu na lepszą przyszłość.

02-09-2010 - 17:13:55

Tak jak to wygląda w Warszawie - to tramwaje nie mają sensu.
W ich koszty trzeba wrzucić przecież niebagatelny koszt nieruchomości - wydzielonych pasów oraz przystanków NA ŚRODKU ulicy.

Lepiej te pieniądze wydać na lepsze autobusy - które będą mniej spalać.
A w dalszej przyszłości - autobusy elektryczne.
Tyle w kwestii ekologicznej.


cool smiley

03-09-2010 - 09:44:04

W kwestii formalnej muszę zwrócić uwagę, że w tym miejscu należy używać oryginalnych tytułów wątków oraz adekwatnych dat. Inaczej moderator musi przenosić wpis do innego działu na forum.


Biały Człowiek

03-09-2010 - 21:46:21

jak dla mnie można już zamknąć i wyrzucić ten temat - przekleiłem wszystko i tak do następnej notki.

pozdrawiam.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6228, Posty: 45388, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 711, Posty: 2048.