Ewangelia wg św. Mateusza

Wysłane przez mwaza1 

14-01-2011 - 21:44:12

Przeglądałem tę część Nowego Testamentu i przyznać muszę, że kompletnie byłem przerażony do czego namawia nas Rabi Mateusz. W żaden sposób nie mogłem znaleźć ciągłości ze Starym Testamentem a Mojżeszowe 10 przykazań całkowicie ktoś pozamieniał wypaczył ich znaczenie. Czy to jest możliwe aby dokonano tak dużych odstępstw od głoszonych w ST przykazań? Na tej podstawie śmiem twierdzić, że NT nie jest pismem prawdziwym - ktoś musiał nieźle się "napracować!"

14-01-2011 - 22:14:15

Co ci kurna nie pasuje?? Że było 10 przykazań a zrobiło sie dwa??
Ja przerabiam Marka obecnie.
Hej!

14-01-2011 - 22:24:37

Możesz sobie Baco poczytać co mi nie pasuje:

Autorzy NT wyszli zapewne z założenia, że kto krzyżem wojuje, ten od krzyża ginie. Dlatego też na symbol nowej wiary wybrali to ulubione narzędzie rzymskich tortur – krzyż.
Pokażę teraz zbiór praw podstawowych z Pierwszej Ewangelii Św. Mateusza. Tych niby „dobrych praw” jest więcej ale kto chce, może sam poszukać. Te przykazania są całkowitym zaprzeczeniem i odwróceniem przykazań Starego Testamentu. Aby je zrozumieć, trzeba je znać. Dopiero później należy indywidualnie próbować odróżnić dobro od zła.

Ewangelia wg. Św. Mateusza – przykazanie SZÓSTE
5.27 Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż!” a ja wam powiadam „Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę już się w swoim sercu dopuścił cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie”.

Więc impotencja seksualna i oziębłość płciowa u kobiet jest szczytem marzeń w życiu człowieka? Przecież Bóg uważał impotencję seksualną za skazę i zabraniał impotentom sprawowania ważnych funkcji w państwie takich jak kapłaństwo. Impotent koncentruje się na własnych kompleksach a nie na ważnych sprawach dla całej społeczności. Seks jest darem. Grzechem jest tylko włażenie do cudzego łoża małżeńskiego, bo rozbija to rodziny i grozi poważnymi komplikacjami.
Jeżeli ktoś doradza młodym chłopakom, żeby sobie oko wyłupali tylko dlatego, że są zdrowi, to chyba rozum stracił.
***********************
Dalej: Ewangelia wg. Św. Mateusza
Prawo odwetu
5.38 Słyszeliście, że powiedziano „Oko za oko i ząb za ząb!” a ja wam powiadam: „Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nastaw mu drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto prosi i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie”.

Złu nie należy stawiać oporu – to znaczy niszczyć dobro. Daj się pobić, a za pobicie jeszcze podziękuj. Przyjdzie bandyta, zgwałci ci córkę i syna zabije, to mu jeszcze podziękuj. Masz jeszcze parę młodszych dzieci schowanych w szafie, to zbójowi przyprowadź. Niech się zły nacieszy. Wszystko co masz, oddaj obcemu i nie waż się prawować z nim w sądzie. Pożycz obcemu, niech ma - w przeciwieństwie do twojej rodziny. Pomiata ktoś tobą przez tysiąc kroków, poproś żeby pomiatał tobą przez następne tysiąc.
Otóż takie zalecenia są zbawienne dla masochistów. Dla normalnego człowieka to absurd!!
***********************
Ewangelia wg. Św. Mateusza
Ósme przykazanie
5.33 Słyszeliście również że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swojej przysięgi.”
A ja wam powiadam – pisze Mateusz: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem bożym, ani na Ziemię, bo jest podnóżkiem stóp jego, ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz ani jednego włosa uczynić biały albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: tak – tak, nie –nie. A co nadto jest, od złego pochodzi”.

Życie społeczne wymaga wielu przysiąg, zobowiązań i ślubowań, dużych i małych. Małżonkowie przysięgają sobie wierność. Żołnierz ze strachu na sam widok wroga nie ucieknie, a będzie bronił kraju. Sąsiadka odda pożyczone pieniądze a narzeczony nie będzie spał z koleżankami. Życie społeczne bez tych zobowiązań i przysiąg staje się potwornym chaosem, w którym nikt nie chce przyjąć na siebie żadnej odpowiedzialności. Ktoś, kto nie przyjmuje na siebie żadnych zobowiązań - nie ma żadnych hamulców, żeby w potrzebie odwrócić się od drugiego człowieka.
**************************
I dalej: Miłość nieprzyjaciół
5.43 Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował bliźniego swego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.” A ja wam powiadam – pisze św. Mateusz: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują.”

Przyszedł zbój, zamordował ci żonę i dzieci. Ty jednak się nie denerwuj, za nóż nie chwytaj i żebyś przypadkiem ze skóry go nie odarł. Lepiej się uspokój, uklęknij i pomódl się o to, żeby go policjant nie złapał. Kochaj go za wszystko, co dla ciebie zrobił. W Starym Testamencie Bóg nakazuje kochać bliźniego a wroga nienawidzić. Jest to prawo rozumne, bo gdy kochasz wroga, który bliskich ci poniewiera, to nie kochasz już bliźniego. Rabbi Mateusz doradza nam jednak inaczej.
*********************
Ewangelia wg. Św. Mateusza
Dobra trwałe
6.44 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.

Nie rób sobie zapasów na zimę i emeryturą się nie przejmuj. Najlepiej nie gromadź niczego, bo i tak wroga masz kochać, a złodziejowi pomagać wynosić łupy z twojego domu. Mateusz uważa zapewne, że chrześcijanin powinien być głupszy od wiewiórki. Ona bowiem głupie zwierzę, a zapasy na zimę robi.
*******************
Ewangelia wg. Św. Mateusza
Zbytnie troski
6. 25 Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić ani o swoje ciało, czym macie się przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani nie zbierają do spichlerzy a ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Itd…

Słyszeliście ??? O jedzenie i ubranie zbytnio się nie troszczcie. Wychowaj dzieci w lenistwie, bo ptaki nie sieją, nie zbierają i ojciec niebieski je żywi. Bóg już się zatroszczy żebyście nago nie chodzili. Zaśmiałbym się gdyby mi było do śmiechu….. !!!!

Człowiek to nie zwierzę ani roślina i na wszystko musi zapracować. Takich bredni po kościołach nauczano przez całe średniowiecze. Nadal zaś naucza się ich w Afryce, Ameryce Południowej i niektórych krajach europejskich. Czy dziwić się można w związku z tym , że średniowiecze to okres ciemnoty, nędzy i upadku moralnego? Dzieci płodzono jak zwierzęta co roku i nikomu nie przeszkadzało, że 80% tych dzieci nie dożywało wieku 5 lat. Dla kościoła to był wielki biznes. Co roku chrzciny, co roku pogrzeb. W skali dochodów kościoła tylko sprzedawanie odpuszczenia grzechów oraz relikwii z drzewa krzyżowego i kości świętych przynosiły większe dochody. Kościół, ten największy ciemiężyciel chłopa pańszczyźnianego, zawsze dbał o swoje dobra materialne. Do nędzy namawiano tylko wiernych.

Ewangelia wg. Św. Mateusza
Wezwanie do utrudzonych
11.28 Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni a ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię jest lekkie.

Jak wam ciężko, to tak wam dołożę, że od tego ciężaru w głowach wam się pomiesza. Życie wtedy wydaje się lekkie i słodkie i żadna troska nie przychodzi przez obłąkaną głowę.
Jak kto głupi, to jarzmo sam sobie i rodzinie założy. Mądry człowiek, rozróżniający dobro od zła dba o dobrobyt rodziny i potomstwa. Oczywiście ja uważam, że jeśli ktoś chce brać na siebie jarzmo i jest mu ono słodkie, to niech sobie bierze. Jednak Bóg kazał rozumnym ludziom zabraniał chodzić w jarzmie, kazał je połamać i usunąć. Bóg ludziom rozumnym nakazywał wolność słowa, demokrację i walkę z tyranią.

Ewangelia wg. Św. Mateusza
Niebezpieczeństwo bogactwa
19.23 Jezus zaś powiedział do swoich uczniów: „Zaprawdę powiadam wam: bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego. Jeszcze raz wam powiadam: łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego.” Gdy uczniowie to usłyszeli, przerazili się bardzo i pytali: „Któż więc może się zbawić?” Jezus spojrzał na nich i rzekł: „U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe.”

W ST Bóg nakazuje ludziom dorabiać się uczciwie poprzez pracę rąk i głowy. W przykazaniach ST nie ma ani słowa o pozbywaniu się dobytku. To przykazanie jest genialnym pomysłem ewangelistów. Rabini wiedzieli, że pieniądz rządzi światem. Najlepszym sposobem na zniszczenie swoich przeciwników było doradzanie im, żeby sami pozbywali się majątków i popadli w nędzę. Zachętę do tego, żeby pozbywali się majątków włożono w usta Jezusa. Osiągnięto w ten sposób swoje cele. Po pierwsze: zrujnowano w ten sposób Cesarstwo Rzymskie. Po drugie: dla Żydów Jezus stał się kompletnie pomylonym człowiekiem. A trzecim wynikiem tych „mądrych” przykazań było błyskawiczne wzbogacenie się Żydów na obszarze całego Imperium Rzymskiego. Nie tylko kupowali oni za grosze majątki rzymskie ale często otrzymywali je za darmo od oszalałych religijnie Rzymian. Żydom Stary Testament nakazywał dorabianie się pracą głowy i rąk.
Gdyby Jezus to przeczytał, to też by mu ręce opadły. Kościół namawia do biedy, księdza biednego w Polsce jednak nie widziałem.

Jest jeszcze rozdział w ewangeliach „Nagroda za dobrowolne ubóstwo.” Jedyna znana mi nagroda za dobrowolne ubóstwo to chore i niedożywione dzieci, które cierpią na wyprane mózgi swoich rodziców. Głupota tego rodzaju jest tak wielka, że nie będę go przytaczał. Każdy może to znaleźć w ewangeliach.
Dla chrześcijan nie Żydzi są niebezpieczni, tylko ich własny kościół. Oni nie modlą się do Boga tylko do Jezusa a Jezus był synem człowieczym.
Wśród wszystkich praw, jakie znalazłem w Pierwszej Ewangelii nie znalazłem nawet jednego, które zostało napisane z myślą o tym, aby chrześcijanom było dobrze. Wszystkie są zaprojektowane na niszczenie wyznawców Nowego Testamentu.
Anonimowy użytkownik

15-01-2011 - 09:27:19

Aby je zrozumieć, trzeba je znać.
A Ty właśnie wykazałeś ponad wszelką wątpliwość, że nie znasz.

W żaden sposób nie mogłem znaleźć ciągłości ze Starym Testamentem
To zdanie dowodzi tego zaledwie, że albo źle szukałaś albo (co według mnie jest o wiele prawdopodobniejsze) że nie szukałeś w ogóle a wszystko co zrobiłeś, to skopiowanie "przemyśleń" kogoś, kto spłodził teoryjkę pod z góry założoną tezę.

Nie wiesz o czym piszesz - sam sobie przeczysz w co drugim zdaniu i niby to wyciągasz wnioski nie z tego co napisano a z tego, co ktoś tam sobie wyobraża, że napisano.

15-01-2011 - 14:10:43

Waza pisze w stanie napalenia, wiele racji ma . Na temat ST sie wymądrzał nie będę bo nie znam, NT znam nieco.
Pisma te maja kilka poziomów : dosłowny, przenośny i ukryty.
Dosłowny-- należy uważać na logikę
Przenośny -- co poeta miał na myśli {"kto ma uszy niech słucha" mawia Cieśla często, zwracając uwage na należyte zrozumienie przenośni ]
Ukryty-- jakie cele dalekosiężne chciano tym sposobem uzyskać. Rozumieli to nieliczni. Podałem to gdzies z MArka 4/10-14 gdy Jezus prawi
Ew.Marka
10 A gdy był sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść. 11 On im odrzekł: «Wam dana jest tajemnica3 królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach,
12 aby
patrzyli oczami, a nie widzieli,
słuchali uszami, a nie rozumieli,
żeby się nie nawrócili i nie była im wydana
[tajemnica4]».
13 I mówił im: «Nie rozumiecie tej przypowieści? Jakże zrozumiecie inne przypowieści?

gdzie Jezus [rzekomo] mówi kawę na ławę że plebs należy w ciemnocie trzymać. A sługi boże to co innego.

I tu sie z Waza zgodzę, że klerowi zależy na utrzymaniu ludu w ciemnocie i biedzie bo takich się łatwiej doi . I wiecznie tylko chwała bólowi, głodowi, biedzie by plebs podtrzymywać w mniemaniu że tak jest dobrze i w Królestwie Niebieskim będzie odwrotnie, to oni będą na wierzchu.
I tu podobieństwo do komunistów : jedni i drudzy mamili masy przyszłym życiem lecz komuniści obiecywali raj na ziemi co dało sie zweryfikować negatywnie i komuna padła, zas Królestwa Niebieskiego zweryfikowac się nie da i dlatego jeszcze trwa. Słabnie jednak z roku na rok.

Hej!Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 15-01-2011 14:20 przez baca351.
Anonimowy użytkownik

15-01-2011 - 15:28:12

baco - są jeszcze co najmniej dwa "poziomy".
Pierwszy to taki, że NT to kontynuacja ST i bez Starego to tak naprawdę nie trzyma się kupy.
A kolejny "poziom" jest taki, że aby skomentować czy zrozumieć o czym właściwie mowa - trzeba wiedzieć, do czego dana wypowiedź się odnosi.

10 A gdy był sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść. 11 On im odrzekł: «Wam dana jest tajemnica3 królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach,
12 aby
patrzyli oczami, a nie widzieli,
słuchali uszami, a nie rozumieli,
żeby się nie nawrócili i nie była im wydana
[tajemnica4]».
13 I mówił im: «Nie rozumiecie tej przypowieści? Jakże zrozumiecie inne przypowieści?
gdzie Jezus [rzekomo] mówi kawę na ławę że plebs należy w ciemnocie trzymać.


Zauważ że w Ewangelii Jana mówi do uczniów:
Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie; lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi.
Zapominasz, że sytuacja (dotycząca Jezusa, apostołów i wszystkich zresztą ludzi z punktu widzenia tego, po co właściwie Jezus na ziemi się pojawił) znacznie się różniła w chwili, kiedy żył a była zupełnie inna kiedy został zabity o tej po zmartwychwstaniu jużnie mówiąc.
Nawet uczniowie nie byli w stanie pojąć pewnych rzeczy zanim to i owo się nie wydarzyło.
W Starym Testamencie jest taki "dziwny" moment, kiedy Bóg mówi Mojżeszowi:
I rzekł Pan do Mojżesza: Gdy wrócisz do Egiptu, bacz, byś dokonał przed faraonem wszystkich tych cudów, do których udzieliłem ci mocy, Ja zaś znieczulę serce jego, tak że nie wypuści ludu. I powiesz do faraona: Tak mówi Pan: Moim synem pierworodnym jest Izrael.
Wynika z tego, że Bóg celowo nie dopuścił do tego, by faraon zgodził się na żądania Mojżesza.
Niby tak, ale też musiał to zrobić po to, by kilka rzeczy wyjaśnić, kilka innych ustanowić i kilka kolejnych wszystkim ułatwić.
Tyle, że wyjaśnienie tego wszystkiego znajduje się gdzieś tam w głębi tej grubej książki jaką jest Biblia i trzeba trochę czasu nad nią spędzić, żeby orientować się co i gdzie jest o czym mówi.

że klerowi zależy na utrzymaniu ludu w ciemnocie i biedzie bo takich się łatwiej doi .
A co niby kler ma wspólnego z NT, Biblią czy Ew. Mateusza?
Nic zgoła, więc o czym właściwie mowa?

15-01-2011 - 16:25:20

Nic???
A kto nadzorował przekłady, kto kwalifikował co ma zostać apokryfem a co ewangelią! Ile razy była przetłumaczona i przez kogo?? Kto umial pisać? Klechy.
I powiesz że nie dorzucili nic od siebie? Ja bym dorzucił "Księgą Bacy " na przykład, ale były by jaja!
To ONI trzymali wiedzę, teksty, i rozdawali karty przez setki lat.
Uważam że wszystkie karty [prawie] były znaczone. Sługi boże to tylko chciwe bestyje i ułomne.

Należy ludowi prostemu dac wiedzę niezbędną do życia i poruszania się, jednak nie na tyle rozległą by nie zadawali zbyt kłopotliwych pytań.
Ostatnio lud prosty w ostatnich 50 latach sie rozbestwił i wyedukował, internet przyśpieszył wymiane myśli, więc wielu odwraca sie od KK bo ich krew zalewa że sługi boże tak ich w bambuko robią od X lat, a to tylko zwykli ludzie są którym własna dupa milszą jest nad inne!

Ponadto: po cholerę i komu potrzebna jest taka księga, którą zrozumieć można tylko po wszechstronnym opanowaniu materiału?? Toz to studia trzeba poświęcić na to! Lata całe by zakumac złożoność rzeczy.
NIe dla prostaków!
I o to chodzi by prostaki sie nie pchały to PŚ bo wała zrozumieją, a sługo boże wybiórczo cytować będą!

I tu ponoć islam jest łatwiejszy. Ale tez plebejski i populistyczny.

Jak kto ma łeb na karku i jaja na miejscu ten sam sobie sterem i żaden Bóg nie jest mu potrzebny!
Ale ilu takich jest???
Hej!

15-01-2011 - 18:49:10

No dobra Leszku! Powiedz mi w co (w kogo)Ty wierzysz? Wtedy będzie nam łatwiej wymienić poglądy. Przy czym nie mam zamiaru kogokolwiek nawracać lub zmieniać jego wizji Świata. Piszę tylko spostrzeżenia od kiedy zacząłem na poważnie czytać Biblię. Próbowałem robić to kilkanaście lat temu ale dla mnie był to jeden bełkot - niczego nie mogłem zrozumieć. Więc teraz kiedy na to mam więcej czasu i coś mi nie pasuje w tekście lub dochodzę do jakichś wniosków - zapisuje to przeważnie z komentarzem. Być może napiszę o tym jakąś książkę ale teraz jeszcze mam mnóstwo pracy. Ja chętnie czytam czyjeś uwagi i niektóre z nich są bardzo trafne - pomagają mi spojrzeć na określony problem z innej strony.

Jeżeli spojrzałbyś na sprawę wiary od strony historii, to świadomość ludzka była nakłuwana religijnie od prawie 2 tysięcy lat. Czy sądzisz, że to pozostało obojętne na naszą psychikę? Kiedyś nawet poszedłem kilkakrotnie na spotkanie Świadków Jehowy, po to aby zobaczyć, jak oni "studiują" to pismo i dlaczego ja nie kumam tych wypocin - niestety byłem rozczarowany bo wszystko tam bierze się na WIARĘ. Nie wiem nawet co to daje tym ludziom oprócz tego, że są razem w dużym stadzie. Człowiek ma rozwinięty instynkt stadny i dobrze czuje się właśnie w stadzie - być może to jest decydujący argument (ale na pewno tego nie wiem).
Przypuszczam, że od młodości miałeś do czynienia z religią a nawet powiem więcej - zostałeś tak zindoktrynowany, że teraz za żadne skarby nie dopuszczasz do siebie myśli, że możesz się mylić i Twoje wierzenia mogą być FIKCJĄ.
Takie tematy wymagają dużo czasu i mnóstwo miejsca, aby cokolwiek sensownie opisać i objaśnić. Ja czytając Biblię przeczytałem również kilka niezbędnych pozycji historycznych z tamtego okresu (mn. Flawiusza) i moje spostrzeżenia są inne niż kogoś kto obracał się tylko w kręgu kościoła.
Zastanawiam sie dlaczego tak zaciekle chrześcijanie bronią swojej wiary - przecież wg Biblii tylko nieliczni wejdą do królestwa niebieskiego więc powinni raczej ukrywać swoją wiarę aby to TYLKO ONI - wierzący mieli zagwarantowane NIEBO.

A co powiesz o tzw. NIEOMYLNOŚCI PAPIEŻA? Czy znasz ten dogmat?
Anonimowy użytkownik

15-01-2011 - 20:44:13

A kto nadzorował przekłady, kto kwalifikował co ma zostać apokryfem a co ewangelią!
Nie
Ile razy była przetłumaczona i przez kogo?? Kto umial pisać? Klechy[...]
Uważam że wszystkie karty [prawie] były znaczone. Sługi boże to tylko chciwe bestyje i ułomne.
.
I co to ma do rzeczy?
Czy nadzorowanie załadunku owiec sprawi że owca zamieni się barana?
Masz trzy wyjścia:
1. Nauczyć się hebrajskiego, aramejskiego i greckiego, nauczyć się datowania dokumentów, opanować w co najmniej dobrym stopniu ówczesną historię, zrobić kwerendę po bibliotekach i archiwach w poszukiwaniu najwcześniejszych kopii, sprawdzić co i jak i będziesz wiedział na pewno.
2. Możesz też przeczytać kilka książek dotyczących historii, kilka przedstawiających w jaki sposób ustala się jakikolwiek kanon, sprawdzić to wszystko w kilku źródłach i zdecydować czy według Ciebie ktoś mówi prawdę a kto nie.
3. Możesz też wierzyć w to, co opowiada kościół katolicki o tym i przyjmując jego wersję za jedyną - z powodu jej absurdalności ją zlekceważyć.

Albo też możesz jeszcze wraz z panem mwazą czekać aż Cię porwą kosmici smiling smiley

Ponadto: po cholerę i komu potrzebna jest taka księga, którą zrozumieć można tylko po wszechstronnym opanowaniu materiału?? Toz to studia trzeba poświęcić na to! Lata całe by zakumac złożoność rzeczy.
NIe dla prostaków!
I o to chodzi by prostaki sie nie pchały to PŚ bo wała zrozumieją, a sługo boże wybiórczo cytować będą!

Pieprzycie baco.
Jeśli Cię coś interesuje to siłą rzeczy temat drążysz.
Jeśli Cię nie interesujesz - to co Ci do tego, co ludzie o tym gadają?
A już szczególnie - po co gadać o czymś o czym ma się ŻADNE pojęcie?

@mwaza1
No dobra Leszku! Powiedz mi w co (w kogo)Ty wierzysz? Wtedy będzie nam łatwiej wymienić poglądy.

Sorki - w co (w kogo) wierzę, to można wydedukować z tego co piszę.
I - choć może Cię to dotknie - nie jestem zainteresowany wymianą poglądów na temat OBCYCH i innych dziwacznych teorii.

Próbowałem robić to kilkanaście lat temu ale dla mnie był to jeden bełkot - niczego nie mogłem zrozumieć.
Bywa.

Jeżeli spojrzałbyś na sprawę wiary od strony historii, to świadomość ludzka była nakłuwana religijnie od prawie 2 tysięcy lat.
A to jest jakaś historia? Serio?

Przypuszczam, że od młodości miałeś do czynienia z religią a nawet powiem więcej - zostałeś tak zindoktrynowany, że teraz za żadne skarby nie dopuszczasz do siebie myśli, że możesz się mylić i Twoje wierzenia mogą być FIKCJĄ.
Mam taką prośbę: Nie znasz mnie, nic o mnie nie wiesz więc daruj sobie psychoanalizy bo nie tylko robisz się śmieszny ale możesz przeczytać kilka przykrych słów - a po co?

Takie tematy wymagają dużo czasu i mnóstwo miejsca, aby cokolwiek sensownie opisać i objaśnić. Ja czytając Biblię przeczytałem również kilka niezbędnych pozycji historycznych z tamtego okresu (mn. Flawiusza) i moje spostrzeżenia są inne niż kogoś kto obracał się tylko w kręgu kościoła.
No i git - jesteś światłym i oblatanym człowiekiem, gratuluje. Szkoda tylko, że to co piszesz nie trzyma się kupy.
Merytorycznie, logicznie ani pod żadnym względem.

Zastanawiam sie dlaczego tak zaciekle chrześcijanie bronią swojej wiary - przecież wg Biblii tylko nieliczni wejdą do królestwa niebieskiego więc powinni raczej ukrywać swoją wiarę aby to TYLKO ONI - wierzący mieli zagwarantowane NIEBO.
No i widzisz - już masz kolejny powód do przemyśleń.

A co powiesz o tzw. NIEOMYLNOŚCI PAPIEŻA? Czy znasz ten dogmat?
Oczywiście że znam.
Pomyśl - skoro NAWET JA smiling smiley się się czasem mylę to co dopiero papież?

16-01-2011 - 18:44:42

Cytuj
Leszek
Aby je zrozumieć, trzeba je znać.
A Ty właśnie wykazałeś ponad wszelką wątpliwość, że nie znasz.

Czy ty rozumiesz interpretację przykazań Mateusza? Co ci tutaj z moich wyjaśnień nie pasuje? Ogólnikami to każdy potrafi operować! Z logicznego punktu widzenia NT (jak już wcześniej pisałem) jest NIELOGICZNY i żadne Twoje protesty tutaj nie pomogą. Jeżeli uważasz, że "nadstawianie drugiego policzka" jest tylko symboliczne to równe dobrze możemy przyjąć, że zmartwychwstanie Jezusa też było symboliczne. Powieszenie na krzyżu - tez mogło być symboliczne - wtedy NT staje się MITEM lub MITOLOGIĄ.
Teraz czekam na Twoją interpretację - napisz chociaż 3-4 swoje interpretacje tych "przekręconych" praw Mateusza.

W żaden sposób nie mogłem znaleźć ciągłości ze Starym Testamentem
To zdanie dowodzi tego zaledwie, że albo źle szukałaś albo (co według mnie jest o wiele prawdopodobniejsze) że nie szukałeś w ogóle a wszystko co zrobiłeś, to skopiowanie "przemyśleń" kogoś, kto spłodził teoryjkę pod z góry założoną tezę.

To nie ja źle szukałem - to Ty źle interpretujesz PŚ.

Czy Jezus był synem Bożym?

Zobaczmy co pisze na ten temat Stary Testament.
Księga Mądrości Salomona
2.16 …. Kres sprawiedliwych ogłasza za szczęśliwy. I chełpi się Bogiem jako ojcem. Zobaczmy czy prawdziwe są jego słowa, wybadajmy co będzie przy jego zejściu. Bo jeśli sprawiedliwy jest Synem Bożym, Bóg ujmie się za nim i wyrwie go z ręki przeciwników. Dotknijmy go obelgą i katuszą, by poznać jego łagodność i doświadczyć jego cierpliwości. Zasądźmy go na śmierć haniebną , bo – jak mówił – będzie ocalony.

Pod sławnym od bogactwa synem Bożym Krezusem, królem Licyjczyków, palił się już stos. Bóg go jednak ochronił. Podobnie sprawa przedstawiała się z królem Dawidem.
Ezdrasza słuchało grzecznie czterech następujących po sobie królów perskich. Byli to władcy, których co najmniej dwóch było ogarniętych manią wielkości. Cyrus natomiast, pomazaniec boży był synem bożym, ale i on nie śmiał sprzeciwiać się Ezdraszowi.

Nie wiesz o czym piszesz - sam sobie przeczysz w co drugim zdaniu i niby to wyciągasz wnioski nie z tego co napisano a z tego, co ktoś tam sobie wyobraża, że napisano.

Tak, tak - ty jesteś nieomylnym geniuszem. A tak konkretniej, to co jest tutaj sprzeczne w co drugim zdaniu?

16-01-2011 - 21:15:37

Leszku: A kto nadzorował przekłady, kto kwalifikował co ma zostać apokryfem a co ewangelią!
Nie--co za nie??

Kto przepisuje ten może dodać. Lub ująć .I zmienić sens tego i owego.Więc czytanie takich stuningowanych tekstów to strata czasu.
Skoro twierdzisz że pieprzę--- to nie czytaj lub nie odpowiadaj.

Leszku-- jesteś księdzem??
Hej!
Anonimowy użytkownik

17-01-2011 - 00:14:44

@mwza
Tak, tak - ty jesteś nieomylnym geniuszem. A tak konkretniej, to co jest tutaj sprzeczne w co drugim zdaniu?

Skoro uznajesz, żem nieomylny to po co szemrasz?
A konkretniej... to chyba sobie żartujesz?
Wygłaszasz absurdalne opinie których sprostowanie wymagałoby ode mnie spędzenia kilku godzin przy kompie (na darmo w dodatku, bo przecież Ty i tak o OBCYCH zaczniesz pisać)
Mam Ci tiu streścić Stary i Nowy Testament, wskazać, wskazać dziesiątki jeśli nie setki odnośników, napisać sążnistego posta objaśniającego kontekst historyczny, językowy, kulturowy i pisać rozprawki wiążące tok rozumowania?

@baca
Leszku: A kto nadzorował przekłady, kto kwalifikował co ma zostać apokryfem a co ewangelią!

Tu poczytaj

Leszku-- jesteś księdzem??
Nie smiling smiley

17-01-2011 - 10:00:18

Leszku, dyskusje z Tobą mogą podejmować Tobie równi, siedzisz w temacie dość mocno czy to zawodowo czy jako hobby. Tak więc dyskutował z Toba nie będę, ale pozwolę sobie zadawać pytania, bo cos wiesz więc sie podzielisz.

1. Naświetl proszę jak to jest z tym "uchem igielnym" i wielbłądem. Napisane jest tak, jakby naprawdę chodziło o uszko igły, czyli bogaty nie ma szans na wejście do Królestwa Niebieskiego. A tak nie jest bo ma szanse.
Hej!

17-01-2011 - 18:55:31

Mam Ci tiu streścić Stary i Nowy Testament, wskazać, wskazać dziesiątki jeśli nie setki odnośników, napisać sążnistego posta objaśniającego kontekst historyczny, językowy, kulturowy i pisać rozprawki wiążące tok rozumowania?

Leszku - nie musisz mi niczego pisać zwłaszcza sążnistych argumentów. Prawda jest PROSTA. Jak ksiądz Tischner powiedział: Jest PROWDA, PÓŁPROWDA I GÓWNO PROWDA!

W jednym z wcześniejszych komentarzy napisałem czym wg mnie jest ARKA PRZYMIERZA> Jak nie doczytasz to podaję, że najprostsza i sensowna odpowiedź jest: Arka to RADIOSTACJA do połączenia się Izraelitów ze statkiem Jahwe na orbicie. Księga Sędziów 20,26-30.
I nie wymyślaj cudów bo patrzysz i nie widzisz !!! Jesteś po prostu "zaprogramowany" a dyskusja jest sensowna z ludźmi realnie myślącymi.

17-01-2011 - 20:16:02

Waza: też to pisałem gdzieś, a nawet więcej: Arka miała mały stos atomowy bo ci co za blisko byli łysieli itd. Miała byc obita blachą ołowianą dlatego była ciężka jak cholera. Jest gdzieś opis choroby popromiennej jakichś dypków co Arkę ukradli a potem na tej skrzyni balangowali z radości. Cytatów nie podam! Hej!
Anonimowy użytkownik

17-01-2011 - 21:03:26

@baca

"Ucho Igielne" to była nazwa bramy przez którą można było wejść do Jerozolimy.
Umieszczona była w murze dość blisko jednego z targowisk.
Istota rzeczy polega na tym, że ta brama to były w istocie takie duże drzwi i wielbłądy jako gadziny przywykłe do przestrzeni nie bardzo chciały się w nią pchać.
Co bardziej uparci spędzali sporo czasu usiłując "namówić" wielbłąda do przeciśnięcia się przez nią, znaczna większość wolała nadłożyć te dwa kilometry.

@mwaza

Arka to RADIOSTACJA do połączenia się Izraelitów ze statkiem Jahwe na orbicie. Księga Sędziów 20,26-30.
I nie wymyślaj cudów bo patrzysz i nie widzisz !!! Jesteś po prostu "zaprogramowany" a dyskusja jest sensowna z ludźmi realnie myślącymi.


Masz rację - statek kosmiczny to jedyne a nawet od razu narzucające się i mocno realne wyjaśnienie.

18-01-2011 - 00:33:24

I gdyby było pisane "Ucho Igielne" to było by jasne, ale z reguły jest pisane "ucho igielne" i lud prosty przyjmował tą powiastkę dosłownie, tzn. nie wejdzie bogaty do Królestwa Bożęgo . Z kim nie gadam i opowiadam historyjkę to oczy robią.

Znaczenie przypowieści jest takie, że bogaty tez może wejść do Raju , trochę boki poobija , ale wejdzie. I na tym przykładzie widać, że ktoś stuningował tylko duże litery na małe i już inne znaczenie od zamierzonego.
Więc jak można te księbi rozgryźć, skoro co krok to pułapki!
I szpetny zamysł by plebs na bogatych szczuć, co trwa do teraz.

Ucho Igielne to była brama gdzie 2 ludzi mogło sie minąć czyli ok. 1 metr. Wielbłąd przechodził pusty, ale z tobołami nie, więc na wysokości tobołów podkuto ściany i i wyszło ...Ucho Igły. I wielbłądy juczne przechodziły, obijały ładunek, ale jednak.

Leszku, czy to przypadek? Czy w innych przekładach jest z dużej litery?? Jak to widzisz??


Waza: Jezus to wysłannik na ziemię, w statku na orbicie był Bóg , a Duch Święty to król/władca na rodzimej planecie i wszystko się kupy trzyma! Jest kilka opisów lądowania, jakieś nagłe oświetlenia, był i ni ma -- to przypadki małej teleportacji . I lewitacji.
A przybyli naZiemię bo mieliśmy dobre szczepy drożdży ot i cała tajemnica.

A zwiastowanie Marii i Józefowi odbyło sie telepatycznie, pewnie we śnie.

Hej!

18-01-2011 - 22:18:59

Baco - coś chyba za wiele krupnioku popiłeś! Jezus nie miał nic wspólnego z Jahwe - to są zupełnie inne czasy.

19-01-2011 - 11:52:59

Co sie czepiasz??? Przecie myśl jest zacna!
Tak zacna że az Leszek spękał a może go najdą myśli samobójcze jakie??

Leszku, co tam??

Hej!
Anonimowy użytkownik

19-01-2011 - 18:59:23

A nie sprawdzałem tego pod tym kątem - nie wiem czemu, może dlatego że wcześniej niż Czytałem Biblię wiedziałem ocb z tym uchem Igielnym. Wątpię czy to przypadek - to zapewne albo błąd jakiegoś wczesnego tłumacza który nie wiedział czego rzecz dotyczy albo celowa późniejsza fałszywka.
Co tylko dowodzi, że różne rzeczy trzeba sprawdzać i tyle.

21-01-2011 - 22:53:12

Leszek
Masz rację - statek kosmiczny to jedyne a nawet od razu narzucające się i mocno realne wyjaśnienie.[/quote]

Nie udziwniaj tłumaczenia tekstów! - taka jest moja rada. Myśl racjonalnie a wtedy nie będziesz miał problemu ze zrozumieniem tego "zawiłego i zapętlonego" tekstu. Niektóre treści są celowo pogmatwane aby sprawić wrażenie "wielkiej uczoności autorów". Przypuszczam, że spora część tekstów biblijnych pochodzi z okresu sumeryjskiego - został przepisana "żywcem". A tak nawiasem mówiąc - wielu papieży (np. Grzegorz VII) chełpiło sie tym, iż zatrudniali artystów fałszerzy do fałszowania wielu dokumentów ( w tym dokumenty własności gruntów Watykanu), więc treści zawarte w biblii ST i NT należy traktować "ostrożnie"(z pewną dozą wątpliwości). I jeszcze mała uwaga: ostatnio wpadła mi w ręce książka Roberta Gravesa - Mity Greckie. Przypomniałem sobie Genezis w ST i są duże podobieństwa w opisie stworzenia Świata, więc ktoś tu bazuje na mitologii. Gdybyś sam do tego doszedł - byłbyś może zaskoczony ale żeby poskładać te puzzle w jakąś sensowną całość trzeba nieźle się nakombinować. Czy czytałeś kiedyś Księgi Zohar? Jeżeli nie, to polecam ! Wtedy może zaczniesz bardziej rozumieć moje stanowisko. Biblia to tylko mały skrawek wiedzy pozostawionej nam przez KOGOŚ (jeżeli to co piszą jest prawdziwe). My nie jesteśmy sami w kosmosie ......

22-01-2011 - 00:40:26

Cytuj
mwaza1
wyjaśnienie.
Przypuszczam, że spora część tekstów biblijnych pochodzi z okresu sumeryjskiego - został przepisana "żywcem".


Z tekstów badacza kultury sumeryjskiej wynika, że Sumerowie nazywali tych bogów Annunaki.

22-01-2011 - 20:39:07

Chciałem coś jeszcze napisać ale wpadł mi w oko napis reklamowy "Bóg cie kocha" ... i nazwa strony. Przypomniała mi się sentencja pewnego amerykańskiego artysty komiksowego Morrie Brickman'a, który pisał tak:
Boję się! Nie wiem, czy świat jest pełen mądrych ludzi, którzy blefują, czy kretynów, którzy wcale nie udają.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6228, Posty: 45388, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 91, Posty: 2686.