Naprawa ZUS, prywatyzacja, zasiłki dla bezrobotnych, opieka społeczna

Wysłane przez witek 

09-06-2010 - 12:30:12

Wiem, że ZUS należało by zlikwidować, a nie naprawiać, ale raczej nie widać na to realnych szans w najbliższym czasie.
Może warto było by przynajmniej zmienić system na mniej zły, przygotować go tak, aby likwidacja była łatwiejsza i zachęcić ludzi do dalszych zmian efektami częściowej liberalizacji?

Moja propozycja, na obowiązkowe ubezpieczenie od niepracowania wygląda tak:
  [*] Powołanie do życia ministerstwa/urzędu ds. prywatyzacji, zobowiązanego do zdobycia wpływów w z prywatyzacji wynikających z wysokości zobowiązań FUS
  [*] Prywatyzacja tylko z licytacji
  [*] Większość lub całość (ale stały odsetek) wpływów z prywatyzacji trafia do FUS
  [*] Likwidacja konieczności płacenia składek do ZUS, przy zachowaniu obowiązku płacenia do działających na nowych zasadach OFE (może nawet trochę więcej, ale mniej niż cała dotychczasowa składka)
  [*] Za wyjątkiem przepisów określających obowiązek odkładania i zasady wybierania OFE działały by jak fundusze inwestycyjne
  [*] Obowiązkowa wpłata nie mogła by przekraczać 50% różnicy między dochodem a minimum socjalnym
  [*] Obecny zasiłek dla bezrobotnych został by zlikwidowany, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczone na FUS. W zamian:
  [*] Każda osoba niepracująca w dowolnym wieku mogła by zdecydować o wypłacaniu jej zasiłku z OFE w wysokości uzależnionej od sumy odłożonych na jej koncie pieniędzy
  [*] Fundusze na opiekę społeczną zostały by znacznie ograniczone, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczone na FUS, w zamian:
  [*] Każda osoba osiągająca dochód poniżej minimum socjalnego, mogła by zdecydować o wypłacie jej zasiłku z OFE proporcjonalnego do ilości odłożonych pieniędzy i nie przekraczającego różnicy miedzy minimum socjalnym, a uzyskiwanym dochodem
  [*] Wysokość zasiłku była by ilorazem sumy uzbieranych na indywidualnym koncie pieniędzy i szacowaną pozostałą długością życia
  Sposób naliczania szacunkowej długości życia byłby dobrowolnie ustalany w umowie miedzy OFE, a ubezpieczonym, tak aby nie rabować osób śmiertelnie chorych, czy z innych powodów nie mających perspektyw na długie życie

Wydaje mi się, że takie rozwiązanie było by do zaakceptowania przez społeczeństwo, a zrobiło by duży krok do przodu.

22-06-2010 - 15:31:42

Wszystko fajnie ale po co tworzyć w tym celu dodatkowe fundusze, stanowiska urzędnicze mające na celu tylko i wyłącznie pokazaniu społeczeństwu że są potrzebne bo bez tego nie można prywatyzować.
Według mnie należy zlikwidować ZUS poprzez prywatyzację, środki uzyskane z prywatyzacji należy przekazać np. na konta osób które je opłacały lub opłacają składki ZUS. Należy wprowadzić całkowitą dobrowolność opłacania składek bo obecnie jest to dodatkowy podatek który w dużej części jest przejadany przez zgraję urzędników.
Urzędy pracy należy zlikwidować całkowicie bo do wypłacania zasiłków nie potrzeba tylu urzędników poza tym zasiłki też trzeba zlikwidować.
Płaca minimalna, po co ten ten twór rodem z socjalizmu, przecież jak ktoś nie chce to nie będzie pracował za minimalną stawkę, nie ma obowiązku pracy, a i tak można to obecnie obejść bez problemu.
Likwidujać ZUS i urzędów pracy wyeliminujemy szarą strefę nie płacącą podatków a jeżeli podatki będzie płaciła większość pracujących to można je obniżyć.
Można to osiągnąć ale trzeba coś robić a nie tylko pisać, co stoi na przeszkodzie np. referendum w sprawie likwidacji ZUS, jeżeli się uświadomi Polaków ile z ich pensji jest ściąganych różnych składek to nie sądzę aby ten pomysł był nierealny.
Np. obecnie składka zdrowotna dla prowadzących DG to 233 zł, za te pieniądze mógłbym wykupić całkiem niezłe ubezpieczenie zdrowotne a tak mimo że płacę tą składkę to jak chcę sobie naprawić np. zęby to i tak muszę zapłacić w teoretycznie bezpłatnej służbie zdrowia. Za wszystkie składki na ubezpieczenie społecznie miałbym kilka polis na życie.
Ludzie nie wiedzą ile płacą na nierobów urzędników bo patrzą się tylko na to ile pieniędzy wpływa im co miesiąc na konta. Trzeba edukować. Jeżeli taki robotnik pracujący np w fabryce samochodów zobaczy że jak nie będzie musiał oddawać daniny w postaci składek na ZUS i będzie mógł sam decydować na co je wyda to zmieni zdanie.
Pomysł jest taki zróbmy referendum. Nawet jak referendum nie wypali to i tak zostanie ślad w umysłach i nie da się tego zignorować, dodatkowo to będzie bezpłatna reklama normalności.

24-06-2010 - 01:11:22

@arnipp
Jak chciałbyś doprowadzić do tego referendum?
Jak chcesz uświadomić Polaków?

Mi chodziło o coś co mieści się ludziom w głowach na tyle, żeby prawdopodobieństwo przejścia tego było dodatnie.
Może w ogóle na początek ograniczyć się do:
1. Całe składki emerytalne na OFE
2. Utrzymanie FUS w całości z budżetu. Deficytu i podatków już chyba nie da się zwiększać za bardzo? Zostanie prywatyzacja, lub cięcia części niepotrzebnych wydatków. Może jednak warto wmontować jakieś cięcia i zobowiązania do prywatyzacji w taką ustawę?

24-06-2010 - 16:01:57

Na początek wystarczyłoby zmienić tylko jedną rzecz, wprowadzić obowiązek opłacania składek na ZUS przez pracowników a nie pracodawców. Teraz jest tak że ludzi nie interesuje ile z ich pieniędzy przejada ZUS bo sami nie płacą składek tylko pracodawca w ich imieniu. Jak szary Kowalski będzie musiał co miesiąc sam zapłacić kilkaset i więcej złotych na ZUS to zacznie zmieniać zdanie.

24-06-2010 - 23:13:10

Coś takiego dobrze by było zrobić ze wszystkimi podatkami, ale będący obecnie u władzy socjaliści nigdy się na to nie zgodzą.

Moim zdaniem warto było by się zastanowić nad czymś co zyska szerokie poparcie w społeczeństwie, a zwłaszcza ludziach mających umiarkowanie liberalne poglądy i puścić to przed wyborami parlamentarnymi.
Jeśli udało by się odpowiednio nagłośnić sprawę, to ewentualne odrzucenie czegoś takiego przez PO wywołało by odpływ części elektoratu, który mógłby zostać zagospodarowany przez WiP.
Najlepiej gdyby było to kilka projektów. Nagłośnienie jest o tyle proste, że ewentualne odrzucenie mogło by być głównym tematem spotów w kampanii WiPu.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6260, Posty: 45491, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 98, Posty: 1082.