przykład Łotwy

Wysłane przez mjg 

17-06-2009 - 13:04:59

Witam,

Jak skomentujecie gospodarcze problemy Łotwy czy też Estonii, jeszcze niedawno chwalonych (fakt - przez dziennikarzy, a nie przez JKM/UPR) za liberalizm i niskie podatki?

Nie znam tych krajów, nie wiem czy przyklejanie im łatki "liberalnych" było zgodne z rzeczywistością, ale faktem jest że mają konkretne problemy gospodarcze.

Pozdrawiam.
Anonimowy użytkownik

17-06-2009 - 14:25:17

Ich problemy wynikają w znacznej mierze z dwóch rzeczy - niemal całkowitego uzależnienia ich gospodarek od Rosji jeszcze kilka lat temu a i teraz w znacznym stopniu owo uzależnienie pozostaje faktem.
Rosja zaś jak wiadomo potrafi działać wbrew własnym interesom gospodarczym czy raczej przeciw interesom gospodarczym swoich obywateli o ile tylko może zyskać coś politycznie.
Nic zaś nie wiadomo o tym, by Moskwa wyrzekła się swoich - urojonych co prawda - praw to władania tymi krajami.
Co zaś do liberalizmu tam panującego - owszem, na tle reszty Europy jest (czy był) wręcz niebywały jednak pozostawiono część starych lub wprowadzono rozwiązania "nowoczesne" zgodne z normami europejskimi skutki czego w tak stosunkowo niewielkich gospodarkach widać szybciej.

17-06-2009 - 16:08:25

Nie zgodze sie z Leszkiem. Problem lezy zupelnie gdzie indziej.

Lotwa rozwijala sie na kredyt. Zarowno wydatki budzetowe, jak i prywatne, byly uzaleznione od pozyczek. Oczywiscie zrodel pozyczek nie bylo w kraju, wiec byly to pozyczki zewnetrzne. W momencie krachu finansowego zostaly ograniczone zagraniczne zrodla finansowania. W takiej sytuacji dochodzi do bankructwa.

Masz firm i kupiles maszyne do produkcji. W pewnym momencie bank przezywa trudnosci i wzywa Cie do natychmiastowej splaty kredytu (nie wiedziales o tym, ze moze? Jest taki paragraf w kazdej umowie kredytowej, a wynika z mocy ustawy. Tak, tak! Wystepuje asymetria i banki moga wiecej, a na dodatek gwarantuje do prawo). Ty jestes w stanie splacac raty z zyskow, ale nie stac Cie na splate zazadana przez bank. Co sie dzieje? Bank rozpoczyna postepowanie egzekucyjne, ktore konczy sie albo ugoda, albo Twoim bankructwem. Oczywiscie bank moze byc lagodniejszy i na przyklad zazadac tylko i wylacznie wyzszych procentow. Ale jezeli nowa rata jest dla Ciebie zbyt wysoka, to i tak wracamy na droge postepowania egzekucyjnego. To sie wlasnie stalo w krajach baltyckich.
Anonimowy użytkownik

18-06-2009 - 12:18:56

Zgadzałoby się to co piszesz gdyby nie pewien drobiazg - kłopoty zarówno Łotwy jak i Estonii zaczęły się kilka lat wcześniej niż wymyślono kryzys - teraz stały się po prostu o wiele bardziej widoczne.
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.
Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6138, Posty: 45249, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 454, Posty: 5435.