przykład Szwecji

Wysłane przez gregg1983 

14-06-2009 - 00:17:04

Co myślicie o przykładzie Szwecji? Niby kraj ,,postępowy'' od dosyć długiego czasu, podatki wysokie, ogromny socjal, hegemonia poprawności politycznej, a jakoś poziom trzymają. Co spowodowało że kraj ten jest dość zamożny pomimo tak dużego utopizmu politycznego i ekonomicznego? Czy państwo to żyje na kredyt?
Anonimowy użytkownik

14-06-2009 - 09:13:14

panna Hilton mimo ze jest glupia jak but to ciagle ma kase na to zeby balowac. Po prostu odziedziczyla fortune po dziadku. Tak samo ze Szwedami. Odziedziczyli bogactwo po kapitalistycznych przodkach. Do tego dochodzi protestantyzm, a jak wiadomo w protestantyzmie jest kult porzadku i pracowitosci.
Ale kapitalizm sie skonczyl, kosciol luteranski upada... za 30 lat w Somalii tudziez Burkinie Faso bedzie sie zylo lepiej niz we Szwecji/

15-06-2009 - 14:36:54

Xsior nie spieszylbym sie z takimi opiniami.

Redystrybucja PKB w Szwecji siega ok. 70%. To wszystko moze funkcjonowac, ale tylko jezeli spoleczenstwo jest naprawde marksistowskie. To oznacza naprawde kolektywne. Nie ma ludzi, ktorzy kombinuja jak oszukac system, lecz wszyscy z nim wspolpracuja. Urzednicy nie mysla jak uszczknac cokolwiek dla siebie, lecz staraja sie jak najlepiej wykonywac swoje powinnosci. Moze to zabrzmiec jak utopia, ale tak jest naprawde. Oczywiscie zaraz mozemy zaczac sypac przykladami przypadkow, gdy dochodzilo do nadwyrezenia zaufania publicznego, ale jak do tej pory byly to przypadki marginalne.

W Szwecji ludzie czuja sie odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale takze za cale spoleczenstwo. Mozesz pomyslec, ze ktos wtraca sie w Twoje zycie, a tymczasem oni uwazaja, ze rzeczywiscie sa kolektywem i to co robisz Ty podlega dyskusji. Jezeli zdaniem spoleczenstwa robisz zle, to zamiast policji przyjda do Ciebie inni obywatele (w ostatecznosci zawiadomia odpowiednie sluzby, bez watpienia!). Ludzie kontroluje sie sami i siebie nawzajem.

To wszystko dzieje sie tak nie dlatego, bo ktos ich zmusil, lecz dlatego bo oni naprawde tak mysla i tak zostali wychowani. Taki maja system wartosci. W innych krajach (np. Polsce) "indywidualizm" jest znacznie mocniejszy niz w Szwecji.

Tu sa jeszcze takie czynniki kulturowe jak fakt, iz Skandynawowie wierza, iz roznice pomiedzy przywodcami a spoleczenstwem sa niewielkie i kazdy jest przywodca, etc, etc. To wszystko o czym pisze wynika ze studiow kulturowych przeprowadzonych w Szwecji oraz globalnie. To nie sa moje prywatne opinie.
Anonimowy użytkownik

15-06-2009 - 20:10:27

@Liwiusz

Ale sie zgadzam z Toba calkowicie!
To samo mozna powiedziec o Niemczech czy Danii.
To jest wlasnie ten luteranski i germanski duch solidnosci, praworzadnosci i wspolnoty. Taka kultura. Ale napisalem ze kultura i religia upadaja, pojawiwa sie masa muzulmanow, Słowian... zreszta sam socjalizm zabija kulture. No i chyba nie zaprzeczysz ze mysmy mieli 45 lat realnego socjalizmu, a tam w tym czasie dopiero odchodzono od klasycznego kapitalizmu.

15-06-2009 - 22:57:55

Tak jak ktoś już wcześniej napisał Szwedzi jadą głównie na tym co wypracowali ich przodkowie jeszcze w kapitaliźmie. Szwecja ma sporo dobrych globalnych firm, takich jak np: NCC, Ericsson, Volvo, Skanska, ABB, IKEA, Tetra-Pak, sporo Szwedów pracuje w zagranicznych oddziałach tych firm na wysokich stanowiskach i za dobrą kasę. Ten kraj bogaty jest również w rudy żelaza, które eksportuje i czerpie z tego niezłe profity. Ponadto należy wziąść pod uwagę również to, że przez 200 ostatnich lat nie byli uwikłani w konflikty wojenne co też nie jest bez znaczenia. Moim zdaniem jednak wysokie podatki i zamordyzm opiekuńczego państwa zniszczą za jakiś czas prosperiti wypracowane przez wiele lat kapitalizmu w tym kraju.

17-06-2009 - 12:57:42

Tak więc co by tu nie mówić - DA SIĘ. Socjalizm może w całkiem niezłym stanie funkcjonować, jeśli społeczeństwo jest kolektywne. A społeczeństwo tak szybko się nie zmienia, zwłaszcza jeśli jest dość zadowolone z życia.

Prognozy, że Burkina Faso przegoni Szwecję w 30 lat są bardzo wątpliwe. Pamiętam, jak na początku lat 90. JKM pisał, że "socjalizm wykańcza bogatą Szwecję". I co? I nic. Niemal 20 lat minęło, Szwecja jakoś się trzyma i końca nie widać. Obawiam się, że tutaj grubo się pomylił.

Bardzo chętnie bym na blogu JKM przeczytał kiedyś jego komentarz do sukcesu gospodarczego socjalistycznej Szwecji i do tych jego przepowiedni sprzed 20 lat.

17-06-2009 - 16:01:26

Tak więc co by tu nie mówić - DA SIĘ. Socjalizm może w całkiem niezłym stanie funkcjonować, jeśli społeczeństwo jest kolektywne. A społeczeństwo tak szybko się nie zmienia, zwłaszcza jeśli jest dość zadowolone z życia.

Tak. Da sie. Ale nie w Polsce.

Tak samo taki system nie pasuje do wiekszosci krajow swiata. Mozna powiedziec, ze Europa Polnocna jest raczej wyjatkiem niz regula. Tymczasem system ten jest na sile wtlaczany w krajach o zgola odmiennej filozofii zycia. Na przyklad w Polsce. Co skutkuje tym, ze mamy miliony martwych przepisow przez nikogo nie egzekwowanych, albo egzekwowanych gdy jakiemus urzednikowi przyjdzie na to ochota.

18-06-2009 - 12:42:45

Liwiusz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Xsior nie spieszylbym sie z takimi opiniami.
>
> Redystrybucja PKB w Szwecji siega ok. 70%. To
> wszystko moze funkcjonowac, ale tylko jezeli
> spoleczenstwo jest naprawde marksistowskie. To
> oznacza naprawde kolektywne. Nie ma ludzi, ktorzy
> kombinuja jak oszukac system, lecz wszyscy z nim
> wspolpracuja. Urzednicy nie mysla jak uszczknac
> cokolwiek dla siebie, lecz staraja sie jak
> najlepiej wykonywac swoje powinnosci. Moze to
> zabrzmiec jak utopia, ale tak jest naprawde.
> Oczywiscie zaraz mozemy zaczac sypac przykladami
> przypadkow, gdy dochodzilo do nadwyrezenia
> zaufania publicznego, ale jak do tej pory byly to
> przypadki marginalne.
>
> W Szwecji ludzie czuja sie odpowiedzialni nie
> tylko za siebie, ale takze za cale spoleczenstwo.
> Mozesz pomyslec, ze ktos wtraca sie w Twoje zycie,
> a tymczasem oni uwazaja, ze rzeczywiscie sa
> kolektywem i to co robisz Ty podlega dyskusji.
> Jezeli zdaniem spoleczenstwa robisz zle, to
> zamiast policji przyjda do Ciebie inni obywatele
> (w ostatecznosci zawiadomia odpowiednie sluzby,
> bez watpienia!). Ludzie kontroluje sie sami i
> siebie nawzajem.
>
> To wszystko dzieje sie tak nie dlatego, bo ktos
> ich zmusil, lecz dlatego bo oni naprawde tak mysla
> i tak zostali wychowani. Taki maja system
> wartosci. W innych krajach (np. Polsce)
> "indywidualizm" jest znacznie mocniejszy niz w
> Szwecji.
>
> Tu sa jeszcze takie czynniki kulturowe jak fakt,
> iz Skandynawowie wierza, iz roznice pomiedzy
> przywodcami a spoleczenstwem sa niewielkie i kazdy
> jest przywodca, etc, etc. To wszystko o czym pisze
> wynika ze studiow kulturowych przeprowadzonych w
> Szwecji oraz globalnie. To nie sa moje prywatne
> opinie.

Jeśli chodzi o "dobrobyt" (celowo w cudzysłowie, bo dla każdego to słowo może oznaczać co innego) w Szwecji, bierze się on z końca XIX i początku XX wieku. Szwecja dzięki kapitalizmowi stałą się światową potęgą gospodarczą. Dodatkowo polityka neutralności w wojnach światowych sprzyjała rozwojowi państwa, które wzbogaciło się na tych wojnach dzięki bogatym złożom rud żelaza i ich sprzedaży. Zresztą na rudach żelaza i ogólnie przemyśle wydobywczym a także drzewnym i papierniczym Szwecja zarabia do dziś.
Jeśli chodzi o społeczeństwo i jego funkcjonowanie... Mam wrażenie, że słowa Liwiusza są pochwałą takiego systemu... Ja jednak zaprezentuję film "Postęp po Szwedzku", do którego linki zamieszczam poniżej. Zachęcam do skomentowania.

[tiny.pl]
[tiny.pl]
[tiny.pl]
Anonimowy użytkownik

18-06-2009 - 14:52:15

"w wielu szwedzkich środowiskach pojawiają się głosy jak najlepiej ekonomicznie wykorzystać masowe kremacje"

Ja proponuje na mydło tłuszcz, skórę na stołki a popiół na nawozy. Ekologiczne i przede wszystkim sprawdzone na masową skalę!!

"Ja mam 2 siostry, one mają brata, ja też mam brata, a maz mojej mamy ma tez 2 dzieci a maz mojego taty ma tez dzieci a jego zona... (...) Ja mysle ze to fajne i wspaniałe że dzieci mogą mieć tylu rodziców wokół siebie"

Też się ciesze. Wzrasta prawdopodobienstwo ze ktoras matka zaniedba obowiazki, albo dokona abocji i takie socjalistyczne scierwa jak ta wykolczykowana suczka sie nie beda rodzily smiling smiley

"Żyję od neidawna z inną kobietą nasz związek został pobłogosławiony przez pastora" Pastorka luteranska.
Cholera, kler katolicki to banda hipokrytów, ale oni od 1500 lat trzymają sie na tym samym (niskim, ale jednak znosnym) poziomie. Luteranizm z poziomu wspaniałych wartosci, pracowitosci i zasad ktore zbudowaly potege kapitalizmu spadł z hukiem przez przerebel wielkiej muszli klozetowej... Luter się w grobie przewraca.

Chciałem za to dodać że chętnie wymieniłbym Biedronia na tę panią lesbijkę co się wypowiada o przemocy. Myślę że wtedy wielu polskich całkowicie heteroseksualnych mężczyzn miałoby ochotę tę panią wyleczyć ze zboczenia grinning smiley

Ten pastorek sam sie prosi o obóz koncentracyjny smiling smiley

Podsumowując: Panie ześlij Szwedom generała Pinocheta!

18-06-2009 - 15:04:53

xsior Napisał(a):
> Chciałem za to dodać że chętnie wymieniłbym
> Biedronia na tę panią lesbijkę co się
> wypowiada o przemocy. Myślę że wtedy wielu
> polskich całkowicie heteroseksualnych mężczyzn
> miałoby ochotę tę panią wyleczyć ze zboczenia
> grinning smiley

Moim zdaniem dla tej pani nie ma już ratunku, choć trzeba przyznać nawet urodziwasmiling smiley

19-06-2009 - 01:13:53

morganus Napisał(a):
> Ja
> jednak zaprezentuję film "Postęp po Szwedzku",
> do którego linki zamieszczam poniżej. Zachęcam
> do skomentowania.

Właśnie oglądam.

"Zdarza się, że matki rzucają się pod pociąg aby uratować swoje dziecko, natomiast nie było przypadku, aby jakaś komisja społeczna rzuciła się pod pociąg".

Mocne stwierdzenie.

Dziękuję za ciekawe linki!

19-06-2009 - 02:13:02

mjg Napisał(a):
> Tak więc co by tu nie mówić - DA SIĘ.
> Socjalizm może w całkiem niezłym stanie
> funkcjonować, jeśli społeczeństwo jest
> kolektywne. A społeczeństwo tak szybko się nie
> zmienia, zwłaszcza jeśli jest dość zadowolone
> z życia.
>
> Prognozy, że Burkina Faso przegoni Szwecję w 30
> lat są bardzo wątpliwe. Pamiętam, jak na
> początku lat 90. JKM pisał, że "socjalizm
> wykańcza bogatą Szwecję". I co? I nic. Niemal
> 20 lat minęło, Szwecja jakoś się trzyma i
> końca nie widać. Obawiam się, że tutaj grubo
> się pomylił.
>
> Bardzo chętnie bym na blogu JKM przeczytał
> kiedyś jego komentarz do sukcesu gospodarczego
> socjalistycznej Szwecji i do tych jego
> przepowiedni sprzed 20 lat.

Gdyby spytać mrówki w mrowisku czy są szczęśliwe odpowiedziałyby że tak i taka jest Szwecja i do tego dąży socjalizm. Ja nie chcę być częścią mrowiska bo jestem wolny. Szwedzi to społeczeństwo totalitarne tylko czekać na rozwój tam eugeniki.
Anonimowy użytkownik

19-06-2009 - 07:46:19

Bardzo chętnie bym na blogu JKM przeczytał kiedyś jego komentarz do sukcesu gospodarczego socjalistycznej Szwecji i do tych jego przepowiedni sprzed 20 lat.

Co rozumiesz przez "sukces gospodarczy"?
To, że ludzie nie umierają z głodu na ulicach?
Sukces odnotowano kilka lat temu w Nowej Zelandii po rozpędzeniu socjalizmu - w trzy lata bilans tego kraju pokazał plus.
Sukces gospodarczy odnotowano w Niemczech po wojnie kiedy Ekhard cichcem wprowadził normalne zasady gospodarze. Już po ledwie kilku latach zaczęło brakować rąk do pracy i to do pracy bardzo dobrze w odniesieniu do średniej krajowej płatnej.
Sukces odnotowano na Tajwanie - w parę lat wyspa z kilkoma rybackimi wioskami zmieniła się w regionalnego giganta gospodarczego.
Zarówno N.Z, Niemcy czy Tajwan zaczynały jeśli nie od głębokiej zapaści to od niczego.
W Szwecji zaś od kilkudziesięciu lat panuje nie tyle stagnacja ile zwijanie gospodarki a owe "globalne firmy" jak Ericsson czy ABB funkcjonują jeszcze tylko dlatego, że niemal cała ich produkcja odbywa się poza granicami Szwecji.
Hasłowa Burkina Faso zapewne w ciągu 30 lat Szwecji nie przegoni - nie da się 1000 letnich zaległości odrobić w kilkadziesiąt lat.
Z wyjątkiem jednej dziedziny - i w tej dziedzinie może Szwecję zostawić w tyle już w ciągu roku a w ciągu drugiego "odjechać" tak daleko, że zniknie z pola widzenia - mianowicie w tempie rozwoju gospodarczego.
Socjalizm trzyma się w Szwecji nie dlatego, że Skandynawowie są do niego szczególnie skłonni czy dlatego że taka jest ich kultura a dlatego tylko że Szwecja była państwem niewyobrażalnie bogatym ze sporą warstwą zamożnych i bardzo zamożnych obywateli i warunki życia są tam jeszcze na tyle dobre, że mało kto tam zastanawia się - nie mówiąc już o podejmowaniu konkretnych działań - nad tym czego socjalizm ich pozbawia.
Dobre jest wrogiem lepszego.
Przekonany jednak jestem że gdyby któregoś dnia okazało się że śledzie z dżemem są na kartki a po ciepłą bieliznę trzeba jeździć do Polski to socjalizm zdechnie tam w ciągu kilku lat.

27-07-2009 - 22:36:00

Socjalizm w gospodarce, a więc i ten szwedzki, może być nawet bardzo skuteczny. Wiele oczywiście zależy od perspektywy czasu jaką przyjmiemy. Ale patrząc przez pryzmat jednego-kilku pokoleń może on być bardzo, bardzo efektywny.
Tylko co z tego? Nawet gdyby był najskuteczniejszy to i tak pozostałby niesprawiedliwy, gdyż lamie podstawowe zasady wolności i własności. I już to wystarczy aby na socjalizm się nie godzić.
Anonimowy użytkownik

27-07-2009 - 22:57:33

Ortodoks Napisał(a):
> Socjalizm w gospodarce, a więc i ten szwedzki,
> może być nawet bardzo skuteczny.

Oczywiście. Dopóki nie trzeba spłacać kredytów to jest fajnie.

27-07-2009 - 23:26:48

Chyba, że kredytodawca pierwszy pójdzie z torbami i nikt nie przejmie jego wierzytelności.

Przy okazji. Wie ktoś, kto jest największym wierzycielem Szwecji? Czyżby też Chińczycy?
Sztokholmski Narodowy Urząd Długu (nb co za nazwa?!) podaje, że deficyt budżetowy Szwecji wyniesie ok 18 mld € (przy PKB 430 mld €) w latach 2009-2010. Te liczby nie są takie złe na tle UE, ale biorąc poprawkę na źródło będzie to pewnie 108 mld € smiling smiley co by dało nie 4%, a 25% PKB.

28-07-2009 - 11:10:43

Nie wydaje mi się aby wasza pochwała socjalizmu rzeczywiście miała realne uzasadnienie-jedynymi słowy pieprzycie bzdury.
Dlaczego? Już wyjaśniam
Otóz wynika z mojej wiedzy że nie jest tak jak mówicie,szwedzi to nie żaden kolektyw. Oczywistym jest że jak będą mieli mozliwośc lapówki czy oszustwa to z niej skorzystaja,sportem narodowym w szwecji jest oszukiwanie na podatkach co chodzby potwierdza jeden z błaznów w Europa da się lubic. Pozatym,z tego co jest mi wiadome wiele ustaw gospodarczych jest na w miare liberalnym poziomie(mowie w miare!) temu kupy sie to trzyma a caly kolektywny bałagan rozbija sie o sprawy spoleczne<-- czyli homo zboczencow i inne zwierzeta.
Ponadto nalezy brac pod uwage ze szwecja nie ma duze ilosci ludnosci co pozwala zarabiac na najlepszej stali na swiecie-jaka w szwecji sie produkuje i jej wydobyciu,ponadto na ropie naftowej,przemysle zwiazanym z drewnem! Chcialbym tez zwrocic uwage iz cala produkcja narodowych firm szwecji ulokowana jest w innych panstwach aby przynosic wiekszy dochód.
Dlatego wlasnie Mikke sie mylil,szwecja jest mala(w sensie zaludnienia) a bogata w surowce ktore wydobywaja dzieki czemu potrafia sie tak dlugo utrzymywac.
Nie prawda jest ze oni mysla kolektywnie...nie ma czegos takiego kazdy mysli o swoim zysku nie o dobru innych-jakiegos kolektywu,byc moze statystycznie mniej oszukuja ale sama idea socjalizmu musi upasc a to dlatego ze nawet gdyby urzednik nie oszukiwal i z zamilowaniem i perwersyjna dokladnoscia wykonywal swoje zadania trzeba mu przeciez zaplacic za jego nie potrzebna i zbedna prace w panstwowej instytucji.
Tak mi sie przynajmniej wydaje,trzeba tez zaznaczyc ze szwecja byla kapitalistyczna potega gospodarcza.Stany dzis tez coraz to bardziej sie socjalizuja a gospodarka jest silna...glod im nie grozi

28-07-2009 - 11:24:59

Zadłużenie zagraniczne Polski i Szwecji
Polska :
Debt - external:
$227.5 billion (31 December 2008 est.)
country comparison to the world: 25

Szwecja :
Debt - external:
$598.2 billion (30 June 2006) przy 66,5 bilion USD (1994)
country comparison to the world: 15

Źródło : CIA FACTBOOK.
W połączeniu z surowcami, niedawnym odejściem od kapitalizmu, wieloma firmami za granicą, widać czemu to jeszcze się jakoś trzyma, ale na pewno nie rozwija.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 28-07-2009 11:33 przez TomaszMiniak.

28-07-2009 - 11:34:12

O rozwoju mowy byc nie moze,wystarczy zobaczyc jaki maja przyrost gospodarczy...

28-07-2009 - 11:42:31

[www.mpp.org.pl]

28-07-2009 - 11:44:20

[social.salon24.pl] blog gościa mieszkającego w Szwecji, starsze wpisy, sprzed roku-dwóch ukazują tamtejsze patologie, np. do lekarza czy szpitala czeka się jeszcze dłużej niż w Polscegrinning smiley
Teraz bardziej na luzie- oto co socjalizm robi ludziom z głów [www.youtube.com] grinning smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 28-07-2009 11:50 przez TomaszMiniak.

28-07-2009 - 11:51:32

No tutaj jeszcze jeden art- [liberalis.pl]
Ale ja w ta ich kulturowa sklonnosc do socjalu nie wierze.

A tutaj najlepszy dowod do czego prowadzi socjalizm [www.youtube.com] (akcent humorystyczny)

02-08-2009 - 08:36:13

Szwecja, jak większość krajów europejskich gdzie socjal jest rozbuchany a gospodarka się jeszcze jakoś kręci, swoje "bogactwo" zawdzięcza surowcom naturalnym i niewielkiej liczbie ludności. Są i tak w miarę uczciwi, bo nie zarabiają na reszcie Europy - jak na przykład Duńczycy, Holendrzy i Niemcy, którzy biorą wcale niemałe myto od przechodzącego przez ich porty towaru.
Zresztą, dość dobrze wyjaśnił rzecz Mawashi... Ja bym jeszcze tylko dodał że państwo Szwedów podatkami łupi jak mało które, dlatego oszukiwanie skarbówki to ich "sport narodowy".

05-08-2009 - 14:19:08

xsior
panna Hilton mimo ze jest glupia jak but to ciagle ma kase na to zeby balowac. Po prostu odziedziczyla fortune po dziadku. Tak samo ze Szwedami. Odziedziczyli bogactwo po kapitalistycznych przodkach. Do tego dochodzi protestantyzm, a jak wiadomo w protestantyzmie jest kult porzadku i pracowitosci.
Ale kapitalizm sie skonczyl, kosciol luteranski upada... za 30 lat w Somalii tudziez Burkinie Faso bedzie sie zylo lepiej niz we Szwecji/

No właśnie, zastanawia mnie jak rodzina tak inteligetnych ludzi mogła wydać na świat taką idiotkę.

05-08-2009 - 14:24:28

Ortodoks
Socjalizm w gospodarce, a więc i ten szwedzki, może być nawet bardzo skuteczny. Wiele oczywiście zależy od perspektywy czasu jaką przyjmiemy. Ale patrząc przez pryzmat jednego-kilku pokoleń może on być bardzo, bardzo efektywny.
Tylko co z tego? Nawet gdyby był najskuteczniejszy to i tak pozostałby niesprawiedliwy, gdyż lamie podstawowe zasady wolności i własności. I już to wystarczy aby na socjalizm się nie godzić.

No, nie, kolega chyba pomylił fora, może powinieneś zajrzeć na lewica.net albo coś w tym stylu.

20-08-2009 - 22:15:07

Liwiusz
Nie ma ludzi, ktorzy kombinuja jak oszukac system, lecz wszyscy z nim wspolpracuja. Urzednicy nie mysla jak uszczknac cokolwiek dla siebie, lecz staraja sie jak najlepiej wykonywac swoje powinnosci.

To wszystko dzieje sie tak nie dlatego, bo ktos ich zmusil, lecz dlatego bo oni naprawde tak mysla i tak zostali wychowani. Taki maja system wartosci. W innych krajach (np. Polsce) "indywidualizm" jest znacznie mocniejszy niz w Szwecji.

W Polsce to raczej najwyższą wartością jest złodziejstwo i egoizm.

xsior
@Liwiusz

Ale napisalem ze kultura i religia upadaja, pojawiwa sie masa muzulmanow, Słowian... zreszta sam socjalizm zabija kulture.

Religia to wstecznictwo i opium dla ciemnych mas, więc dobrze że upada. A co do kultury, to właśnie poczucie wspólnoty i uczciwość są produktami socjalizmu, egoizm i złodziejstwo to twory kapitalistyczne. Zaś ten cały konserwatyzm i fundamentalizm religijny, z tym najbardziej przodujące kraje (USA,Francja, Wielka Brytania, Holandia) skończyły już u progu XIX wieku.

msz1
Tak jak ktoś już wcześniej napisał Szwedzi jadą głównie na tym co wypracowali ich przodkowie jeszcze w kapitaliźmie. Szwecja ma sporo dobrych globalnych firm, takich jak np: NCC, Ericsson, Volvo, Skanska, ABB, IKEA, Tetra-Pak, sporo Szwedów pracuje w zagranicznych oddziałach tych firm na wysokich stanowiskach i za dobrą kasę.

I oto właśnie chodzi, kraj który ma własne koncerny jest potęgą, kraj który się ich wyzbywa (jak Polska po 1989 roku) ląduje w rynsztoku krajów trzeciego świata. Socjalizm, etatyzm czy państwowy kapitalizm pilnują by rodzimych koncernów nikt nie unicestwił (to oznacza dobre płace, wysokie zyski z podatków i rozwój myśli technicznej), tam gdzie panuje utopijny, wymarzony przez UPRowców kapitalizm tam kontrolę nad gospodarką przejmują zagraniczne korporacje (czyli gospodarka oparta o montownie i tanią siłę roboczą, a także brak ośrodków R&D), co oznacza ni mniej ni więcej tylko bantustanizację.

msz1
Moim zdaniem jednak wysokie podatki i zamordyzm opiekuńczego państwa zniszczą za jakiś czas prosperiti wypracowane przez wiele lat kapitalizmu w tym kraju.
Wysokie podatki pozwalają Szwecji m.in. na najwyższy w świecie odsetek wydatków na naukę.

Liwiusz
Tak samo taki system nie pasuje do wiekszosci krajow swiata. Mozna powiedziec, ze Europa Polnocna jest raczej wyjatkiem niz regula.
To jest kwestia rozwoju cywilizacyjnego. Wieki temu też nie każdy lud był w stanie stworzyć organizm państwowy bo mieli mentalność plemienną nie państwową, dziś już plemion nie ma a wszędzie są państwa.
Przez setki lat istniały państwa feudalne i wydawało się że nie da się konserwatywnych i głęboko religijnych społeczeństw wyrwać z feudalizmu i ciemnogrodu, a jednak to burżuazja odniosła tryumf i pogrzebała niewydolny i przestarzały feudalizm.
Ludzie wszędzie są tacy sami, odpowiednią polityką wewnętrzną i edukacją da się zmienić ich mentalność, dlatego kolejnym krokiem ewolucji społecznej jest socjalizm na modłę Zachodnioeuropejską, już nawet Amerykanie to zrozumieli.

Edit: Proszę nie pisać postu pod postem, zalecam używanie funkcji "Zmień" jeśli chce Pan coś dopisać do odpowiedzi. Takie posty będą łączone - nie jest mile widziane takie nabijanie postów. Pozdrawiam, Adminka

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-08-2009 23:36 przez Adminka.
Anonimowy użytkownik

20-08-2009 - 22:26:18

tomson
A co do kultury, to właśnie poczucie wspólnoty i uczciwość są produktami socjalizmu.

Uczciwe kraje w których wcale się nie kradło (uczciwość) i nie donosiło na sąsiadów (poczucie wspólnoty):
- Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich
- Polska Rzeczpospolita Ludowa
- Niemiecka Republika Demokratyczna... itd.

20-08-2009 - 22:35:26

xsior
Podsumowując: Panie ześlij Szwedom generała Pinocheta!

Taaaa, a Polsce Dzierżyńskiego...

borygo
Gdyby spytać mrówki w mrowisku czy są szczęśliwe odpowiedziałyby że tak i taka jest Szwecja i do tego dąży socjalizm. Ja nie chcę być częścią mrowiska bo jestem wolny. Szwedzi to społeczeństwo totalitarne tylko czekać na rozwój tam eugeniki.
buuuuuuuuuahahahahahaha!!! grinning smiley
Totalitarne?? Ile godzin rocznie pracuje Szwed a ile Polak, kto ma więcej dni urlopu, o czym decyduje właśnie potępiane przez was socjalistyczne prawo?? Jakie możliwości wyjazdu na zagraniczne wakacje ma zarabiający krocie dzięki socjalistycznemu prawu Szwed a jakie pracujący dla kapitalistów Polak??
I kto żyje w bardziej totalitarnym kraju i kto ma więcej wolności!! smoking smiley

Leszek
Co rozumiesz przez "sukces gospodarczy"?
To, że ludzie nie umierają z głodu na ulicach?
Sukces gospodarczy odnotowano w Niemczech po wojnie kiedy Ekhard cichcem wprowadził normalne zasady gospodarze.
Niemcy zawsze były potęgą przemysłową i zawsze miały potężną armię inżynierów i techników. Wiesz na czym polegał ten niemiecki cud po IIWŚ?? winking smiley
A no na tym że zaraz po upadku Rzeszy rozważano co zrobić z Niemcami, jedną z opcji było stworzenie z nich państwa rolniczego, w tym czasie nie pozwolono Niemcom uruchomić ich potężnego przemysłu, w tym czasie fabryki stały a inżynierowie i wykwalifikowana klasa robotnicza byli bez pracy. Gdy w końcu pozwolono Niemcom ruszyć im ich przemysł to bardzo ładnie wyglądało to w statystykach i na wykresikach, ale z cudem gospodarczym miało to niewiele wspólnego. cool smiley

xsior
A co do kultury, to właśnie poczucie wspólnoty i uczciwość są produktami socjalizmu.

Uczciwe kraje w których wcale się nie kradło (uczciwość) i nie donosiło na sąsiadów (poczucie wspólnoty):
W NRD nie było takich patologii tylko niemiecka solidność, a w Polsce winą jest i była taka a nie inna mentalność ludzka kształtowana przez kler i tzw. środowiska patolog... znaczy się patriotyczne.

Edit: j/w proszę nie pisać posta pod postem. Adminka

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-08-2009 23:39 przez Adminka.
Anonimowy użytkownik

20-08-2009 - 22:38:59

tomson
1. Nie pisz post za postem kolejno, tlyko pisz w jednym
2. Ty se jaja robisz, prowokujesz, wygłupiasz się czy poważnie w te dyrdymały wierzysz?
Anonimowy użytkownik

20-08-2009 - 22:50:26

tomson

W NRD nie było takich patologii tylko niemiecka solidność, a w Polsce winą jest i była taka a nie inna mentalność ludzka kształtowana przez kler i tzw. środowiska patolog... znaczy się patriotyczne.

A no zobacz... ale w prywatnej firmie jakoś nie kradną już ci zdegenerowani przez kler i środowiska patriotyczne... Może dlatego że za wyniesienie wiadra gwoździ zostaliby wypierd... na zbity pysk i wylądowali w sądzie?
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.
Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6138, Posty: 45249, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.

Statystyki tego forum
Wątki: 454, Posty: 5435.