Czy żeby wejść do strefu euro trzeba zrezygnować ze złotego?

Wysłane przez AdamBox 

11-03-2009 - 14:20:25

Właśnie wykupiłem sobie tygodniowe wakacje na Słowacji płacąc z mojego konta Euro na konto Euro polskiej firmy. Firma wystawi fakturę w Euro. Na Słowacji będę mógł płacić kartą kredytową w której rachunek jest w EUR. Co więcej w każdym supermarkecie mogę płacić w Euro. Nie sprawdzałem ostatnich zmian w prawie dewizowym, ale o ile się nie mylę mógłbym także otrzymywać wynagrodzenie w Euro a mój lokalny sklepik wystawiać ceny w EUR. Z mojego punktu widzenie Euro jest już w Polsce wprowadzone. Dlaczego więc cała propaganda mediów mówi o wprowadzeniu Euro i po co jest to całe ERM2? Według mnie nie chodzi o wprowadzenie Euro tylko o rezygnację ze złotówki.. Czy ktoś może mnie uświadomić, czy Polska może wypełnić wymagania umowy akcesyjnej wprowadzając Euro, ale nie rezygnując ze złotówki?

11-03-2009 - 20:23:59

Najlepszym moim zdaniem wyjściem byłoby wykreślenie z konstytucji informacji, ze w PL można płacić tylko złotym. Wtedy najsilniejsze waluty lub kruszce zostałyby wyłonione przez rynek...a może walutą stałyby się np. solone śledzie...w "kryzysie" nic nigdy nie wiadomo smiling smiley
Anonimowy użytkownik

12-03-2009 - 01:49:39

Nie można wystawić faktury w euro, to jest nielegalne - oczywiście dla firmy zarejestrowanej w Polsce. Taka firma musi wystawić fakturę w przeliczeniu na złotówki i w złotówkach zapłacić VAT. To wynika z przepisów podatkowych. Z tego samego powodu nielegalny jest handel wymienny - zawsze przy takim handlu trzeba wystawić faktury na oba towary, czy usługi i przeliczyć je na złotówki. To znaczy można wystawiać różnorodne dokumenty w dowolnych walutach, i można się wymieniać towarami, ale na każdą transakcję w Polsce zawieraną przez polskie podmioty musi być wystawiony dokument w złotówkach i wyliczony podatek w złotówkach. Na tym polega monopol walutowy.

12-03-2009 - 11:28:35

Do końca zeszłego roku na obrót w Euro trzeba było mieć zezwolenie NBP, w tej chwili chyba już tych przepisów nie ma. Nie śledzę przepisów, ale sądze tak po dwóch przykładach. Jeden firma turystyczna, drugi to duża firma przemysłowa. I jedna i druga wystawia faktury w Euro polskim firmom. Co do Vatu to na fakturze stosuje się przeliczenie VAT-u, cała faktura jast w EUR i na fakturze w oddzielnej pozycji znajduje się przelicznik na PLN. Już wcześniej tak można było robić z tym, że dotyczyło to tylko obrotu z zagranicą.

12-03-2009 - 22:30:57

AdamBox Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> ... czy Polska może
> wypełnić wymagania umowy akcesyjnej
> wprowadzając Euro, ale nie rezygnując ze
> złotówki?


nie może...

G.
Lewartow, Kohne, Stoltzman, Kalkstein, Szechter, Dikman, Bucholtz, Berman etc...

13-03-2009 - 16:09:07

Proponuję, byśmy nie wychodzili przed szereg. Polska jest jednym z ostatnich państw, które przystąpiły do EC. Jak już wszyscy będą mieć eura... to wtedy i my o tym pomyślmy.

13-03-2009 - 22:41:14

>Najlepszym moim zdaniem wyjściem byłoby wykreślenie z konstytucji informacji, ze w PL można płacić tylko złotym.
Nie ma takiego przepisu w Konstytucji.

Jest za to przepis w Kodeksie cywilnym: "Art. 358. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim." Ale jest to przepis martwy, bo mogę dla przykładu dać (darowizna) koledze 100 euro na terytorium RP. Podobnie będzie z umową sprzedaży. To relikt minionej epoki.
Swoją drogą ciekawy temat.
Anonimowy użytkownik

13-03-2009 - 23:20:16

"(...) Ale jest to przepis martwy, bo mogę dla przykładu dać (darowizna) koledze 100 euro na terytorium RP."

Tak, ale trzeba od tej darowizny zapłacić podatek, a zatem trzeba to przeliczyć na złotówki by ten podatek wyliczyć.

"Podobnie będzie z umową sprzedaży."

Od sprzedaży też trzeba zapłacić podatek i też w złotówkach.

"To relikt minionej epoki. Swoją drogą ciekawy temat."

Wcale nie minionej. Nic nie zapowiada tego, by epoka podatków dochodowych, od darowizn czy od wszelkich transakcji handlowych mijała - raczej jest w rozkwicie. A wszystkie te tytuły podatkowe określają też walutę, w której podatek trzeba płacić i to właśnie wymusza monopol walutowy.

13-03-2009 - 23:54:25

mielone Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> >Najlepszym moim zdaniem wyjściem byłoby
> wykreślenie z konstytucji informacji, ze w PL
> można płacić tylko złotym.

> Nie ma takiego przepisu w Konstytucji.

nie ma, jest za to:

Cytuj
Art. 227, pkt. 1 Konstytucji RP

„Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza”.

G.
Lewartow, Kohne, Stoltzman, Kalkstein, Szechter, Dikman, Bucholtz, Berman etc...

16-03-2009 - 18:57:45

Rozumiem, że w Traktacie Ateńskim przenosimy ten monopol na Europejski Bank Centralny, zastrzegamy, że będzie miał on wyłączność do emisji pieniądza i realizowania polityki pieniężnej?

16-03-2009 - 20:55:05

AdamBox Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Rozumiem, że w Traktacie Ateńskim przenosimy
> ten monopol na Europejski Bank Centralny,
> zastrzegamy, że będzie miał on wyłączność
> do emisji pieniądza i realizowania polityki
> pieniężnej?


w Traktacie z Maastricht chyba raczej...

G.
Lewartow, Kohne, Stoltzman, Kalkstein, Szechter, Dikman, Bucholtz, Berman etc...

19-03-2009 - 16:13:01

sklepik niestety musi podać cenę brutto w zł
jeszcze by tego brakowało żeby informować klientów ile kosztuje towar a ile państwo zgarnia w VAT
proponuję jednak obok polityki wprowadzić rachunek ekonomiczny:
Kiedyś (ok.2004 roku) zapytałem NAJWYBITNIEJSZEGO PROFESORA OD REFORMY o inne możliwe drogi wprowadzenia euro. Oczywiście można jednostronnie wprowadzić euro ale wówczas (jak rzekł Wielki Autorytet) nie mielibyśmy wpływu ani żadnej kontroli nad bankiem emisyjnym.
My tak naprawdę nie wchodzimy do strefy euro tylko kupujemy akcje banku emisyjnego kosztem przewidywanych interwencji w znanym z góry okresie pobytu w korytarzu ERM2
a zatem chodzi o kasę i posady w banku emisyjnym
należy pytać : ile będziemy mieli kapitału (akcji) w tym banku i jakie są oczekiwane dywidendy, po skorygowaniu oczywiście o inflację
Najlepsze jest to że Profesor na poważnie argumentował że ważne jest posiadanie kontroli i wpływu na bank emisyjny - no to już jest fantazja kosmicznej skali!!!

19-03-2009 - 19:18:31

Art. 227, pkt. 1 Konstytucji RP

„Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza”.
Artykuł o pieniądzu zostanie tylko pieniądza nie będzie. Cała komuna tak przecież funkcjomuje: konstytucja chroni wolność obywatela mówiąc, że nie można jaj ograniczać inaczej niż ustawą, więc każda ustawa ordynowana jest po to tylko by tę wolność znieść. I mamy taki stan rzeczy, że konstytucja stoi na straży czegoś czego nie ma - wolności. Wszyscy mają równe prawa wydorcze i dlastego Niemcy mają prawa większe, Jurczyk był agentem bezpieki, więc Jurczyk agentem nie był, luidzie w głosowaniu odrzucili tzw. "listę krajową" więc się ogłosiło, że to głosowanie było nieważne...
Banda czerwonych sukinsynów robi z nami co chce mając gdzieś nie tylko Prawo, ale nawet własne prawo, a my się wczytujemy w te ich dyrdymały poprzystrajane w paragrafy. Po prostu jesteśmy tą słynną amerykańską owcą, której brakuje karabinu.
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.
Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6252, Posty: 45465, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 454, Posty: 5435.