Faszym - Lewica czy Prawica

Wysłane przez bastek66 

17-04-2009 - 00:06:09

Właściwie na 99% uważam że to lewactwo, ale chciałbym poznać wasze opinie. Załamał mnie ten wykop:
[www.wykop.pl]
Niektórym użytkownikom merdia zrobiły papkę z mózgu i twierdzą że faszyzm/nazizm to skrajna prawica.
Anonimowy użytkownik

17-04-2009 - 00:18:28

Nie chce mi się czytać tego wykopu. A co do tego czym był faszyzm, to sprawa nie jest oczywista - miał i lewicowe i prawicowe elementy. Faszyzm to był raczej ruch centrowy.

17-04-2009 - 00:30:10

[karol2869.wrzuta.pl]

nie ma lewicy i prawicy, to tylko takie hasła

Sapienti sat.
Anonimowy użytkownik

17-04-2009 - 01:06:21

gps65
Nie chce mi się czytać tego wykopu. A co do tego czym był faszyzm, to sprawa nie jest oczywista - miał i lewicowe i prawicowe elementy. Faszyzm to był raczej ruch centrowy.

Te prawicowe to które, jeśli można?
Anonimowy użytkownik

17-04-2009 - 01:51:39

Prawicowe cechy faszyzmu to np.: autorytaryzm, silna władza, pragmatyzm, antyliberalizm, hierarchia … , a lewicowe to: antyklerykalnizm, rewolucyjność, antykapitalizm… - tylko proszę nie mylić faszyzmu z narodowym socjalizmem.

17-04-2009 - 07:59:05

Podstawowe cechy i założenia faszyzmu

- Nacjonalizm, w skrajnych przypadkach szowinizm bądź rasizm – trzeba jednak pamiętać, że w faszyzmie włoskim nie rozumiano narodu etnicznie, a elementy rasistowskie pojawiły się w nim późno pod naciskiem niemieckim i nie były jego organiczną częścią.
-Autokratyzm w stylu wodzowskim;
- Militaryzm;
- Walka z odmiennymi ideologiami (np. demokracja, komunizm);
-Pełna kontrola partii rządzącej nad dużą częścią aspektów życia społecznego i gospodarczego;
- Gospodarczy etatyzm oraz korporacjonizm.

Wydaję mi się ze to jest mieszanka , ale powiedzcie mi dlaczego niektórzy ludzie mówią na Unię Polityki Realnej - partia Faszystowska .???
Jesteśmy przecież za wolnością gospodarczą i nie jesteśmy nacjonalistami.

17-04-2009 - 10:01:38

Jak odróznić lewice od prawicy?
Twierdzę, że po stosunku do wolności jednostki oraz praw własnośći. Tyle wystarczy. I znakomicie da sie odróżnić wszelkie odmiany i maście polityczne.
Jednak te cechy są jedynie wynikiem jeszcze bardziej podstawowej właściwości.
Tą cechą jest czas na jaki organizuje sie prawo i zasady.
Lewica planuje to co przed nosem. Prawica myśli o dalekiej przyszłości.
Pierwszy przyklad z ostatnich dni - radarowy podatek.
Owszem kierowcy będa pod groźba kar obniżać prędkość. Jednak zjawisko ma następny etap. Kierowcy nauczą się obniżac prędkośc przed radarami. Zaniknie realna ocena dostosowania prędkości do warunków jazdy. System terroru powoduje to ze ludzie dostosowują prędkośc do znaków na drodze oraz radarów albo misiaków z suszarka. Można zadac pytanie KTO może najlepiej ocenić jaka prędkością można sie poruszać w danych warunkach drogowych. Odpowiem, że kierowca, nie misiaki, urzedas od znaków albo radarowy terrorysta. 90 parę procent kierowców to normalni rozsądni ludzie prawidłowo oceniający warunki. Pozostała grupa to idioci drogowi, którzy nie powinni kierować nawer wrotkami. System prawa drogowego powinien zostac zbudowany na zaufaniu do rozsądku i odpowiedzialności kierowcy. Wtedy idioci drogowi zostaną wyłapani w parę miesięcy.
Przykład moze niezbyt szczęśliwy ale aktualny.
Reakcją na wszelkie zmiany zasad jest dostosowanie się jednostek do zmienionych zasad i nie jest to zmiana zgodna z założeniami lewaków bo planują i analizuja tematy w krótkim czasie.

pozdrawiam

"Tolerancyjni nie tolerują nietolerancyjnych"
Anonimowy użytkownik

17-04-2009 - 12:13:51

"Jak odróznić lewice od prawicy?"

A po co w ogóle operować tymi pojęciami? To są pojęcia historyczne, które bardzo ewoluują i których znaczenia są silnie uwarunkowane politycznie, tak, że współcześnie w istocie nic nie znaczą, są mętne i służą do manipulacji. Nie lepiej operować bardziej klarownymi pojęciami? Rozumiem, że można ich używać w propagandzie, ale w dyskusji?

17-04-2009 - 12:17:44

Czeste zmiany zasad to typowe lewackie robienie wody z mózgu.
Anonimowy użytkownik

17-04-2009 - 17:56:00

dla mnie kryterium jest proste -
skrajna lewica - totalitaryzm
lewica - duzo panstwa, panstwo socjalne
prawica - zdrowe panstwo "stroz nocny"
skrajna prawica - anarchokapitalizm
faszyzm jest lezaca najbardziej na prawo frakcja skrajnej lewicy.

21-04-2009 - 11:23:58

Nawet jeśli - racjonalnie rzecz biorąc - dojdziemy do wniosku,
że te terminy nie mają obecnie specjalnego znaczenia,
to pozostaje problem czysto agitacyjny.

Otóż wróg polityczny (wszystko jedno czy nazwiemy go lewactwem czy też komuną)
z uporem maniaka stosuje to nazewnictwo, aby podkreślić związek pomiędzy narodowymi-socjalistami
a konserwatystami - i tym samym obrzydzić w opinii publicznej tych drugich (w tym i mnie).

Tak więc problem nie jest czysto akademicki - to jest realna walka o "rząd dusz"
i w tym kontekście należy to analizować.

cool smiley

21-04-2009 - 11:30:38

na to ja zawsze wskazuję, że to ruch narodowo socjalistyczny

a ja jako liberał nienawidzę socjalistów i nic mnie z nimi nie łączy, a ponad to jako liberał jestem przeciwny jakiejkolwiek dyskryminacji

Sapienti sat.

21-04-2009 - 18:56:55

Ale jednak narodowy socjalizm i faszyzm to nie to samo, choć pierwszy rozwinął się z drugiego.

21-04-2009 - 21:43:20

owszem, ale kogo trzeba przekonywać? jak ktoś ma jakieś chociaż pojęcie to rozumie że jesteśmy zaciętymi wrogami faszyzmu, tylko akurat faszystów nie ma u władzy

a jak nie ma pojęcia o czym mówi, to dla niego to za jedno

Sapienti sat.

23-04-2009 - 16:31:57

faszyzm to jak najbardziej po lewo sie znajduje ;] i nie ma co do togo watpliwosci

skrajna lewica = calkowita wladza nad jednostka oraz kontrolowanie jej i nakazywanie czegos
skrajna prawica = minimalna wladza brak jako takiej kontroli i brak nakazow
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.
Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6252, Posty: 45455, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.

Statystyki tego forum
Wątki: 454, Posty: 5435.