Dieta przyjazna klimatowi

Wysłane przez ekowaty 

10-04-2009 - 14:41:34

Dnia 2.12.2008, zapewne w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, urzędnicy Komisji Europejskiej obradowali nad przyjaznymi klimatowi sposobami żywienia obywateli starego kontynentu. Wiedza ta może być przydatna podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych stąd postanowiłem poświęcić tej kwestii dzisiejszy wpis.

Pani Nathalie Cliquot z Europejskiego Biura ds. Środowiska czytelnie streściła w swojej prezentacji cztery najważniejsze działania, jakie należałoby podjąć w kolektywnej batalii z dwutlenkiem węgla.

A więc po kolei: Jaką dietę stosować by chronić klimat?

* jeść mniej mięsa i nabiału;
* jeść mniej (nie więcej niż potrzeba do utrzymania właściwej wagi)
* jeść warzywa sezonowe pochodzące z naturalnych upraw (stosownie do kraju zamieszkania), a nie warzywa hodowane sztucznie, szybko psujące się, wymagające ogrzewania w procesie wzrostu lub dalekiego transportu
* nie marnować jedzenia!!!

Źródło: [www.acrplus.org]

Wszystkim wegetarianom i weganom życzę wyśmienitych potraw Wielkanocnych, a pozostałym czytelnikom, z ekologicznego punktu widzenia, mogę jedynie życzyć nawrócenia na zieloną drogę, a na najbliższe Święta no cóż... Zrównoważonego trawienia!.. Może chociaż emisję metanu zredukujecie...
-------------------------------
...bardziej zielono na www.ekowaty.blog.onet.pl
Anonimowy użytkownik

10-04-2009 - 15:06:27

ekowaty Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> * jeść mniej mięsa i nabiału;
> * jeść mniej (nie więcej niż potrzeba do
> utrzymania właściwej wagi)
> * jeść warzywa sezonowe pochodzące z
> naturalnych upraw (stosownie do kraju
> zamieszkania), a nie warzywa hodowane sztucznie,
> szybko psujące się, wymagające ogrzewania w
> procesie wzrostu lub dalekiego transportu
> * nie marnować jedzenia!!!

Jako zalecenia to te punkty są słuszne, nie ze względu na jakies glupoty klimatyczne, ale ze wzgledu na to ze taka dieta jest bardzo dobra dla zdrowia. Dietetykiem nie jestem, ale o tym że żarcie z Maka i KFC szkodzi zdrowiu wiem. Co nie znaczy oczywiscie ze jestem za zakazywaniem sprzedazy/propaganda zdrowego jedzenia/ jakimikolwiek innymi dzialaniami w sferze zywienia prowadzonymi przez instytucje panstwowe tudziez (jak w tym wypadku) miedzynarodowe, utrzymywane z podatkow.

10-04-2009 - 15:35:49

Nathalie Cliquot
jeść warzywa sezonowe pochodzące z naturalnych upraw (stosownie do kraju zamieszkania)

co w takim razie z dwutlenkiem węgla, metanem, siarkowodorem, azotem i innymi gazami "wypuszczanymi" do atmosfery w następstwie zjedzenia kapusty, nasion strączkowych, cebuli, ciemnego pieczywo, otrębów, świeżych warzyw i owoców (także tych naturalnych i sezonowych)? winking smiley

G.
Lewartow, Kohne, Stoltzman, Kalkstein, Szechter, Dikman, Bucholtz, Berman etc...

10-04-2009 - 16:48:05

No, regulacje czasem, utylitarnie patząc, mają pozytywny efekt. Na przykład tak drastycznie pojechali z cukrem - w efekcie z pewnością społeczeństwo zrobi się nieco zdrowsze... :]

Sapienti sat.

15-04-2009 - 23:51:36

Urzędnikom KE proponowałbym natomiast wzbogacenie diety o czosnek. Świetnie działa na układ krwionośny i zapobiega przeziębieniom. Bo na głowę, to już im raczej nic nie pomoże.
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.
Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6138, Posty: 45249, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.

Statystyki tego forum
Wątki: 454, Posty: 5435.