Fenomen paragwajski - proszę o pomoc.

Wysłane przez dede 

18-05-2009 - 12:07:05

Pan Janusz Korwin-Mikke w jednym ze swych felietonów na blogu onet.pl wspomniał o tzw. paradoksie paragwajskim. Po wojnie między Paragwajem, a Argentyną, Urugwajem i Brazylią, zwycięzka trójka urządziła sobie w tym kraju rzeź, głównie mężczyzn, wybiła ich 90%. Fenomen miał polegać na tym, że kobiety zaczęły rodzić dużo więcej chłopców niż do tej pory. Niestety mimo usilnych poszukiwań nie znalazłem w internecie żadnych na ten temat informacji, ani nawet książek, które takowe mogłyby zawierać. Stąd też moja prośba - jeśliby ktoś wiedział coś więcej, aby przekazał, lub nakierował gdzie taką wiedzę mogę zdobyćsmiling smiley
Pozdrawiam.

30-07-2010 - 00:00:08

W mojej opinii p. Korwin- Mikke powiedział to nieco szybciej niż się zastanowił. W mojej opinii żadnego fenomenu nie było. Była w istocie War on Triple Alliance- Wujek Google pomoże, dla znających hiszpański jeszcze łatwiej. W istocie w jej wyniku zginęli prawie wszyscy mężczyźni- a powrócili liczni emigranci z czasów rządów prezydenta który tą wojnę rozpoczął (jak gdzieś czytałem około 30 tys.- na 500 tys. łącznej populacji). Po wojnie panowała zapewne powszechna, nieoficjalna (bo kraj katolicki) poligamia. A dzieci rodziły się jak zwykle- pół na pół- tylko jak nowe, powojenne pokolenie dorosło to proporcje były już normalne- tym razem mężczyzn nikt nie wyciął.
A off topic- Paragwaj to dla wolnościowca fantastyczny kraj, niestety system sądowniczy jest skorumpowany do cna i ochrona prawna poważniejszych inwestycji jest fikcją- ale poza tym to tropikalny wolnościowy raj- co się niestety powoli zmienia- od bodajże 2003 istnieje system rejestracji samochodów (ale oc i przeglądów obowiązkowych poza Asuncion nie ma) i niedawno wprowadzili nawet podatek dochodowy. Broń (w tym maszynową i działka przeciwlotnicze chyba też) idzie się do sklepu i kupuje, bez żadnej rejestracji. I jest to oczywiście jeden z najbezpieczniejszych krajów A.Pł. Kraj w sumie europejskiego kręgu kulturowego- gdzie ludzie są ewidentnie szczęśliwi i mają dzieci, choć teoretycznie biedny.

Trochę się interesowałem tematem i sporo przeczytałem. Po polsku znalazłem tylko jedną książkę o Paragwaju w tamtych czasach- niestety czysto beletrystyczną powieść- a w tej chwili nie pamiętam ani tytułu, ani autora Jeśli będą jakieś dodatkowe pytania to tutaj zaglądam raczej rzadko (co widać po czasie wpisu i odpowiedzi- nie wiem czy autor jeszcze tu zajrzy), za to codzienne na mojego bloga i proszę śmiało pisać w komentarzach nawet off topic- regularnie odpowiadam. adres: maczetaockhama@blogspot.com (mam nadzieję, że Moderatorzy potraktują to jako dopuszczalną chęć niesienia wiedzy, a nie autopromocję)

30-07-2010 - 17:05:22

Zjawisko jest wytłumaczalne: chłopy jak wiadomo sa leniwe i sikaja gdzie popadnie, przez co stężenia amoniaku w wiosce jest wysokie[baby sikaja w jedno miejsce i dlatego mniej śmierdzi i inaczej ]
Wysokie stężenia amoniaku =dużo chłopów więc trzeba rodzic dziewczynki. I odwrotnie.

Obecnie w dobie WC tów system się załamał. Hej!
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6138, Posty: 45249, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.

Statystyki tego forum
Wątki: 198, Posty: 1077.