Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

27-07-2010

Kościół w Polsce

brytan: Panie Januszu jaki stosunek ma mieć państwo polskie do kościoła katolickiego?

 

JKM: Pozytywny. Z należytym szacunkiem i dystansem. Jednocześnie trzeba jednak być stanowczym...

 

ArekUPR: czy zabraniać kościołom i innym przywódcom religijnym komentować i wtrącać się w życie polityczne

 

JKM: Panuje chyba wolność słowa???

 

fitijus: Co Pan JKM powie o krzyżu harcersko-smoleńskim przed Pałacem Prezydenckim?

 

JKM: Krzyż to pamiątka nie po ofiarach Katastrofy - lecz po ewenemencie, jakim był pobyt setek tysięcy ludzi w tym miejscu. Należy to upamiętnić jakąś tablicą. Mnie by ten krzyż nie przeszkadzał - ale ja nie jeżdżę tamtędy rowerem po nocach...

 

endrju777: Czy kodeks prawa kanonicznego powinien zostać włączony do środek polskiego prawa???

 

JKM: Dlaczego Codex Iuris Can. miałby być włączony do systemu prawnego????

 

Rysiul: Pytanie: uważam, że biskupi KK powinni mieć możliwość bycia senatorami. Co Pan na to Panie JKM?

 

JKM: Każdy ma prawo być senatorem. Natomiast KRz.Kat zabrania obecnie kapłanom zajmowania się polityką. Nieskutecznie zresztą

 

Martinus: pytanie: czy państwo wg Pana może dotować remonty zabytków stanowiących własność Kościoła?

 

JKM: Jeśli są to zabytki powodujące, że turyści chętniej przechodzą tą ulicą... Tylko to raczej samorząd, a nie państwo

 

innaosoba: Czy należałoby oddzielić kościół od państwa?

 

JKM: Kościół w Polsce jest oddzielony od państwa. A to, że część funkcjonariuszy państwowych nie jest...

 

Barbara: Panie Januszu: za wikipedia: Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską wymagający dotowania przez Państwo Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konkordat zakłada również dotowanie przez państwo lub samorządy terytorialne placówek oświatowych i wychowawczych zakładanych przez Kościół, jak również reguluje inne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Czy ten artykuł konkordatu zostanie wypowiedziany?

 

JKM: Konkordat NIE przewiduje dotowania KUL. Dotowanie PAT powinno być zlikwidowane - oczywiście wtedy, gdy zniesiemy dotowanie innych wyższych uczelni. To samo dotyczy dotowania przez samorządy placówek K-O. Jestem przeciwko temu dotowaniu - ale jeśli się dotuje, to czemu akurat Rz-katolickie miałyby być wyłączone?

 

szuwarq: Co pan sądzi o budowaniu największego pomnika na świecie Jezusa króla Polski w Świebodzinie ?

 

JKM: Nawet nie zaczęli budować tego pomnika... Może im się uda - lubię, jak mamy coś największego na świecie!

 

endrju777: Czy zgodziłby się Pan stworzyć koalicję z Chadekami w sejmie???

 

JKM: A są w Polsce ChDecy?

 

Arsenal5481: Jaki jest pana stosunek do religii w szkole, państwo przecież ma być świeckie, a etyka w szkole to przedmiot widmo...

 

JKM: Byłem i jestem wrogiem lekcji religii w szkole. To inny zupełnie przedmiot.

 

Barbara: Panie Januszu: Czy zostanie skreślone z listy świąt państwowych Święto Jana Pawła II, oraz czy zostaną zniesione dni ustawowo wolne od pracy, w Polsce głównie dni świąt katolickich

 

JKM: Istnieje Święto JPII ? Nic mi o tym nie wiadomo... Co do świąt: 86% Polaków to rzymscy-katolicy - więc chyba jest naturalne, że dni świąteczne są do tego dopasowane?

 

golpio5: Panie Januszu, jak podchodzi Pan do sprawy krzyży w szkole? Czy nie jest to obraza dla niewierzących?

 

JKM: Jak byłem w Arabii Saudyjskiej nie obrażały mnie Półksiężyce - więc nie widzę powodu, dla którego kogokolwiek miałby "obrażać" Krzyż w szkole. Czy jeśli wyznawcy Swarożyca ogłoszą, że ich Świętym Drzewem jest dąb - to ma mnie zacząć obrażać dąb na podwórku szkolnym?

 

AllRight: http://www.bibula.com/?p=20611 - x. Jan Jenkins FSSPX twierdzi tutaj, że beatyfikacja Jana Pawła II osłabi religię katolicką. Co Pan o tym sądzi? Czy takie błędy, jak np. indyferentne religijnie spotkanie w Asyżu skutecznie zagradzają polskiemu papieżowi drogę do stanu błogosławionego?

 

JKM: Nie sądzę, by Pana Boga specjalnie interesowały beatyfikacje dokonywane przez Kościół

 

Martinus: a czy np zwolnić Kościół z wszelkich podatków dopilnowując, by ten zysk Kościół przekazywał na działalność charytatywną i np remonty kościołów itp?

 

JKM: Dlaczego zwalniać Kościół z podatków???

 

Arsenal5481: Panie Januszu a co pan sądzi żeby w prawie pracy wprowadzić przepis że w danym roku pracownik ma określoną ilość dni wolnych za oficjalne święta państwowe(w 90% kościelne).Jest wielu niewierzących czy innych wyznań, jeśli osoba by chciała to zamiast 25 grudnia mieć wolne, mogłaby wziąć w inny dzień. Czy jest pan za takim czymś?

 

JKM: Arena5481: Nie - bo w święta państwowe zawieszana jest działalność większości instytucyj. Ale chyba nikt nie zakazuje prowadzić prywatnej fabryki w święta państwowe i/lub kościelne? Koleje np pracują, wielkie piece takoż...

 

AllRight: Ale co PAN sądzi nt. beatyfikacji Jana Pawła II? Czy WG PANA jest ona uzasadniona, biorąc pod uwagę wszystkie czyny Jana Pawła II?

 

JKM: Jestem dość niezależnym katolikiem - i mój stosunek do JPII nie zmieni się ani na jotę, jeśli Kościół Go "beatyfikuje" albo nie...

 

Barbara: Panie Januszu4: 16 października: Dzień Papieża Jana Pawła II (ustanowiony w 2005) Dz. U. z 2005 r. Nr 155, poz. 1296, nie mniej jednak ustanowienie dni wolnych od pracy na podstawie ilości wyznawców w kraju to - śmierdzi demokracją! Ty niemniej inne pytanie trochę mniej w temacie - czy jest Pan za zniesienie w ogóle dni wolnych od pracy?

 

JKM: NIE MA Święta Państwowego 16 października!! A takie tam "dni dobroci dla zwierząt' i inne "dni"... ja na to w ogóle uwagi nie zwracam. Najlepszy dowód, że po raz pierwszy słyszę, że coś takiego jest w Dz. Ustaw!!!

 

JKM: I chyba 99%b ludzi o tym nie wie

 

Persona: Rozumiem, że rozmowa toczy się od strony państwowej, jednak zastanawia mnie, co JKM sądzi o celibacie? Przecież ksiądz też człowiek i swoje potrzeby ma.

 

JKM: Ale, przepraszam: co ma państwo obchodzić to, czy jakaś instytucja zakazuje swoim funkcjonariuszom małżeństw???

 

Mialka: Panie Januszu jaki wg Pana jest cel religii (czyt. Kościoła) w Państwie? Jeżeli nie ma mieć wpływu na politykę to na co powinien mieć wpływ?

 

JKM: W państwie d***kratycznym WSZYSTKO ma wpływ na politykę. Ale, przypominam, celem Kościoła jest celebrowanie religii i - w miarę możności - szerzenie Wiary.

 

Barbara: Panie Januszu5: z chatu dowiedziałam się właśnie... powiedział Pan nt. zakazu handlu w niedzielę: JKM: Z uwagi na "Dylemat Więźnia" jest to dopuszczalne przez doktrynę liberalną. Czy to oznacza, że byłoby takie faszystowskie rozwiązanie w państwie Korwina obecne?

 

JKM: Nie widzę konieczności ustanawiania niedziel dniami wolnymi - ale też zwracam uwagę, że jedną z cech różniących człowieka od zwierzęcia jest odróżnianie święta od dnia powszedniego... To kwestia kultury. "Dylemat Więźnia" to jedyna sytuacja, usprawiedliwiająca ingerencję państwa w gospodarkę - i tu właśnie zachodzi.

 

Arsenal5481: Skandale pedofilskie w Kościele. Obecnie jedyną karą dla księży w praktyce jest przeniesienie do innej plebanii. Czy uważa pan że powinni trafiać do kryminału jak każdy inny, nie bacząc na protesty katolików

 

JKM: Zdecydowanie uważam, że z tą "walką z pedofilią" mocno przesadzamy. Natomiast w przypadku rzeczywistego popełnienia przestępstwa kapłan nie powinien być traktowany łagodniej - raczej: surowiej, bo to na'użycie zaufania

 

waldek1122: Czy jest Pan za in vitro, ponieważ jest Pan za życiem, czy też jest Pan przeciwko in vitro, ponieważ takie jest, niezrozumiałe zresztą dla mnie, stanowisko kościoła rzymsko-katolickiego? Czy nie wydaje się Panu, że sytuacja jest podobna do tej z transplantologią? Kiedyś Kościół ją odrzucał jako formę kanibalizmu, a dziś nazywa darem życia. Proszę o ustosunkowanie się.

 

JKM: Jestem przeciwko (a) opłacaniu in vitro z kieszeni podatnika (b) prsaktyce pobierania kilku embrionów ni nastepnie niszczenia "zbędnych" (ale juz zapłodnionych). Nie pojmuje, dlaczego nie bierze się jejeczej po jednym?

 

Barbara: Panie Januszu: czy pańska przynależność do kościoła katolickiego jest związana z wiarą czy konserwatyzmem - tradycją ?

 

JKM: Ja wierzę w Boga - natomiast kwestie rozmaitych dogmatów lub przesądów Kościoła (zresztą przecież: zmiennych!) są dla mnie drugorzędne. Jako konserwatysta szanuję jednak Tradycję

Persona: PYTANIE: czy kościół powinien być rozliczany podatkowo, tak jak każda inna instytucja? Np. z darowizn?

 

JKM: Podatków od darowizn nie powinno być w ogóle!!!

 

Rysiul: I drugie pytanie: czy Episkopat Polski powinien mieć inicjatywę ustawodawczą?

 

JKM: Episkopat? Inicjatywę ustawodawczą?? Od czego są posłowie-katolicy? Wyobraża Pan sobie, że Episkopat by zgłosił projekt, a Sejm odrzucił? jaki upadek autorytetu Kościoła! Nigdy!

 

qwertson: PYTANIE: Co pan sądzi na temat intronizacji Jezusa na króla Polski?

 

JKM: Połączone z detronizacją Matki Boskiej?

 

Martinus: a czy władca powinien ingerować w architekturę kościołów jak np królowie pruscy? (żeby wreszcie przestały powstawać potwory typu świątynia Opatrzności)

 

JKM: Jak ktoś sobie na swojej działce, w zgodzie z Planem Przestrzennym cokolwiek buduje - to jego sprawa.

 

Barbara: Panie Januszu: Czy nie uważa Pan, że uczenie dziecka wiary/religii jest pójściem na łatwiznę podobnym do życia w socjalizmie? Nie widzi się prawdy, a decyzje/wybory podejmowane są z urzędu. Tak jak przykazania wpajane dziecku zamiast argumentacji i zostawienia wyboru. Wpajanie dziecku, że Bóg istnieje.

 

JKM: Pani Barbaro! To kwestia zasadnicza. Dziecko CZEGOŚ trzeba uczyć - bo jak nie, to wyrośnie na dzikusa. Natomiast jak chce Pani, by dziecko na starość Panią tłukło, to niech go Pani nie uczy Dekalogu! Niech go Pani nie straszy Ogniem Piekielnym. Ja wiem, że dla 10% inteligentnych ludzi to bajki - ale chodzi o to, by pozostałe 90%, głupie,ciemne i nieokrzesane - BAŁO SIĘ

 

JKM: Dlatego p.Barbaro - każda udana cywilizacja opiera się na wierze w Życie Pozagrobowe. I kompletnie jest - dla polityka - nieistotne, czy to Życie istnieje. Ważne, by te 90% motłochu w to wierzyło!

 

qwertson: PYTANIE: Kiedy był pan w Stronnictwie Demokratycznym to był Pan za przeproszeniem demokratą?

 

JKM: Nie byłem nigdy d***kratą.

 

ArekUPR: Panie Januszu czy przyjąłby Pan poparcie swojej partii z pewnej rozgłośni w Toruniu gdyby padła taka propozycja?

 

JKM: Każde poparcie jest cenne. Liczę, że Pan Bóg, który oświeca serca i umysły ludzi, nie pominie o.Tadeusza...

 

patrykb: Dla pana nie jest istotne to czy istnieje Życie Pozagrobowe? Jeśli tak to zahacza to o bluźnierstwo. A skoro tak to niedobrze dla Pana po śmierci. Może po prostu nie udawać, że się wierzy.

 

JKM: Dla pana nie jest istotne to czy istnieje Życie Pozagrobowe? Jeśli tak to zahacza to o bluźnierstwo. A skoro tak to niedobrze dla Pana po śmierci. Może po prostu nie udawać, że się wierzy.

 

Andrzej2: Czy w senacie Królestwa Polskiego który by Pan ewentualnie ustanowił zasiadaliby biskupi?

 

JKM: jeśli Kościół by na to zezwolił. Obecnie księża maja zakaz zajmowania się polityką; przynajmniej: bezpośrednio.

 

Arsenal5481: Czy islam powinien być zakazany,widać przecież jakie robi spustoszenie w EU zachodniej

 

JKM: Jak już pisałem: ważne jest (dla polityka) by ludzie wierzyli w Boga. Nie ma szczególnego znaczenia, czy żegnają się w prawo, czy w lewo, czy biją pokłony, czy do kościoła wchodzą w czapkach - czy bez. Muzułmanie to porządni ludzie. W E.Zach. Jest problem nie "muzułmanów" lecz: "MUzułmanów, którzy przyjechali z powodu wysokich zasiłków socjalnych"

 

Barbara: Panie Januszu: Czy przyzna Pan, że jedynym racjonalnym stosunkiem do boga może być deizm? Zdaje się, że nie można odrzucić takiego poglądu w przeciwieństwie do teizmu i ateizmu. Mówię to o wyborze, a nie o przewadze racjonalizmu nad wiarą 'Broń boże'...

 

JKM: P.Barboro: Pani może być deistka - mówimy nie o wierze tych 10% oświeconych - tylko o tych masach, o tych masach - które, jak nie wierzą w Boga, to (bo w coś wierzyć muszą...) uwierzą w dowolną bzdurę: nawet w Globalne Ocieplenie...

 

patrykb: Czy nie uważa Pan, że papież powinien nakazać odprawiania mszy w starym rycie (trydenckim)?

 

JKM: Najpierw trzeba by nauczyć księży po łacinie. To zajmie co najmniej 15 lat. Młyny Boże mielą powoli...

 

Merain: Panie Januszu, jakie ma Pan zdanie na temat ruchu New Age ?

 

JKM: Szczerze mówiąc: jeszcze nie widziałem nikogo z New Age i podejrzewam, że jest to ruch na tyle realny, co Al-Q'aida... Natomiast jest pewien KLIMAT umysłowy - typowy dla ginącej cywilizacji...

 

waldek1122: jaki jest Pana stosunek do lefebrystów? Z tego co się orientuję to chyba nawet w Pańskim Józefowie są obecni.

 

JKM: Mam pozytywny stosunek do lefebrystów. Podejrzewam, że wśród nich więcej procentowo wierzy w Boga, niż wśród "legalnych" katolików. Są nieco prześladowani - to im dobrze, jak widać, robi

 

JKM: Właśnie dlatego będąc u władzy nie mam zamiaru rozpieszczać specjalnie Kościoła Rz.-katolickiego. Ale rzucać chrześcijan na pożarcie lwom też nie mam zamiaru

 

golpio5: Panie Januszu... do sprawy krzyży: Czy wg Pana obok krzyża powinny zawisnąć znaki wszystkich innych religii?

 

JKM: W Polsce dominujące jest wyznanie chrześcijańskie i Tradycje katolickie - więc jasne, że Krzyż musi być na honorowym miejscu. Ale na koronie królewskiej - poza dominującym Krzyżem - powinny być też symbole innych religii: Półksiężyc, Gwiazda Dawida... mam, oczywiście, na myśli religie wywodzące się ze Starego testamentu

 

Gabrych: Co Pan sądzi nt. Światków Jehowy ?

 

JKM: Tez byli przesladowani - dlatego się dobrze rozwijają

 

patrykb: Czy gdyby w Polsce nastała monarchia nakazałby Pan w placówkach publicznych obok krzyży powiesić portret króla?

 

JKM: Właśnie JE Radosław Sikorski nakazał we wszystkich ambasadach powywieszać portrety p.Bronisława Komorowskiego - gdy już zostanie JE BK. Ciekawe, że nie wpadł na ten pomysł wcześniej...

 

nusmith: Europa ma przed sobą dwie wizje przyszłości: laicko-lewacką i islamską. Z dwojga złego która będzie lepsza?

 

JKM: Z dwojga złego: islamska. Cywilizacja NIE może istnieć bez religii - bo musi być w miarę spójna, a więc wywodzić się z JAKIEJŚ ideologii.

 

JKM: Dziękuje - i : do zobaczenia!