Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

10-11-2010

Gospodarka

bezprawaglosu: pytanie:Co Pan by zrobił gdyby liberalną gospodarkę ogarnął kryzys? Podwyższył by Pan podatki?

 

JKM: Dlaczego?? Obniżyłbym, oczywiście.

 

Furiat: Pytanie: Jak załatać dziurę budżetową nie niszcząc struktur państwowych typu ZUS, służba zdrowia etc.? Pytam o rozwiązania krótkoterminowe, które zabezpieczą przed katastrofą w trakcie wprowadzania długoterminowych.

 

JKM: Furiat: ZUS, służba zdrowia to NIE są struktury państwowe!!!

 

Ramones: Kiedyś pisał Pan, że wystawi rachunek Niemcom za zniszczenie Warszawy po Powstaniu. Czy to jest w ogóle do zrobienia? I w jaki sposób chciałby Pan to zrobić? ...i kiedy??

 

JKM: Po prostu: grzecznie poproszę. Włosi to zrobili rok temu...

 

p4wel: PYTANIE: Czy byłby Pan skłonny współpracować z Panem Gowinem, gdyby z PO wyszła frakcja konserwatywno-liberalna?

 

JKM: Z p.Gowinem? Tak, byłbym skłonny

 

RobertGrunholz: Gdyby WiP wygrało wybory parlamentarne, dokonałby pan prezes pierwszych zmian lub kasacji PIT, VAT, podatku dochodowego czy podatku belki?

 

JKM: Do kasacji przede wszystkim dochodowy (PIT i CIT) oraz podatki od kupna-sprzedaży, hamujące gospodarkę

 

wzdychacz: CZY DOPUSZCZA PAN MOŻLIWOŚĆ CZASOWEGO PODNIESIENIA PODATKÓW, ABY SPŁACIĆ DEFICYT PAŃSTWA?

 

JKM: wzdychacz: dopuszczam - pod warunkiem, że mnie są to podatki hamujące gospodarke

 

contrrev: Uważa Pan, że WSZYSTKIE podatki są przerzucane, ale wg Rothbarda jest to nonsens, gdyż na cenę towaru wpływa popyt i podaż, a konsument jest suwerenny na wolnym rynku, co znaczy, że gdy sprzedający podniesie cenę towaru o wysokość nowego podatku, to konsument po prostu odrzuci tą ofertę. Wg Rothbarda, gdyby istniało przerzucanie, przedsiębiorcy nie czekaliby na impuls w postaci wyższego podatku, ale od razu podnieśliby ceny. Jak się Pan ustosunkuje?

 

JKM: kontrrev: teraz też ludzie potrafią nie płacić podatków. Z czego nie wynika, że są one bezsensowne. NB.: proszę o ten fragment Rothbarda - ustosunkuję się po przeczytaniu!

 

dano27: PYTANIE: Po co spłacać zadłużenie Warszawy (jak już będzie Pan Prezydentem) skoro pierwsze (jedno na pewno) miasto, które będzie bliskie bankructwa zostanie dofinansowane przez państwo poprzez emisje obligacji, co w konsekwencji spowoduje rozłożenie długu Warszawiaków na wszystkich Polaków, czyli Stołeczni de facto na tym zyskają, niż stracą - a to o ich interes chce Pan dbać jako Prezydent M St Warszawy ?

 

JKM: dano27 - doskonałe pytanie! To może wyjaśniać działania p.HGW

 

JKM: Dlatego w Konstytucji powinna być stypulacja, że państwo NIE może spłacić długów miast.

 

p4wel: PYTANIE: Prezes Banku Światowego zaproponował rozpoczęcie prac nad Bretton Woods II. Wspominał o standardzie złota. Co Pan sądzi o tym pomyśle?

 

JKM: Chodzi nie tyle o standard ZŁOTA - lecz oparcie pieniądza na czymś, na co państwo nie będzie miało wpływu

 

RobertGrunholz: Czy dopuściłby pan prezes za swoich rządów do dodruku pieniądza gdyby była taka konieczność?

 

JKM: RobertGrunholz - jak "konieczność", to oczywiście. Pytanie: co uznajemy za "konieczność"?

 

mlody_Pigi: Panie Januszu, jak Pan szacuje, na jakim poziomie są teraz Polacy okradani przez państwo poprzez wszystkie podatki? Ile to jest procent? Czy to 83% czy może mniej?

 

JKM: Podatki wynoszą ok.83%, z czego połowy udaje się nie płacić

 

Aleksander_Lidkie: ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz twierdzi, że wolnego rynku nie da się pogodzić z katolicką nauką społeczną i katolik nie powinien głosować na liberałów, co Pan na to?

 

JKM: Alewksander_Lidkie - liberalizm na pewno nie jest do pogodzenia z katolicką nauką społeczną. Natomiast z nauką katolicką - na pewno tak (vide np. szkoła z Salamanki)

 

wzdychacz: GDYBY WIP/UPR BYŁ W SEJMIE TO CZY ZŁOŻYŁBY PAN USTAWY DOTYCZĄCE SĄDOWNICTWA NP. GOSPODARCZEGO W RAMACH NAPRAWY GOSPODARKI. W KAMPANII PREZYDENCKIEJ (na prezydenta Państwa) TWIERDZIŁ PAN, że SEJM BY TO POPARŁ. JAKIE JESZCZE USTAWY BY PAN PROPONOWAŁ KTÓRE MOGŁY BY PRZEJŚĆ GDYBY NIE MIAŁ PAN WIĘKSZOŚCI W SEJMIE? Z TYCH CO MIAŁY BY SZANSE NA POMYŚLNY FINAŁ.

 

JKM: Mówiłem o naprawie sądownictwa - co nie byłoby trudne. Nic nie mówiłem o "sadownictwie GOSPODARCZYM". Jestem przeciwny wydzielaniu kawałków sądownictwa...

 

mwaza1: Co Pan sądzi o nowych biotechnologiach w rolnictwie, czy GMO nie jest zagrożeniem dla zdrowia?

 

JKM: Czy GMO jest zagrożeniem dla zdrowia? Czas pokaże. A dlaczego miałyby być? GMO jest tylko zagrożeniem dla różnorodności i swobodnej selekcji naturalnej - nie dla zdrowia. W żołądku strawiony gen od genu się nie różni...

 

p4wel: PYTANIE: Czy państwo powinno dotować np. połączenia lotnicze z Polski do Chin, jeśli analizy pokazałyby, że to jest strategicznie ważne dla Polski?

 

JKM: Jeśli połączenie lotnicze z Polski do Chin jest opłacalne, to prywatne firmy uruchomią; jeśli nie jest - po co uruchamiać?

 

waszczek: Pytanie: Ostatnio głośno w mediach o lekarce, która za pieniądze wystawiała ludziom zwolnienia lekarskie i wystawiała recepty na choroby, których nie mieli. Czy prywatyzacja służby zdrowia zabezpieczyła by jakoś przedsiębiorców przed takim "naciąganiem" na trefne zwolnienia?

 

JKM: waszczek- Nie. SZ nie trzeba prywatyzować; trzeba ją zlikwidować!

 

feles: Rozumiem, że lasy państwowe (za Pana kadencji) też zostałyby sprywatyzowane? Czy nie sądzi Pan, że wtedy drastycznie zmalałaby ilość przestrzeni zielonych w miastach? Czy może określono by na co mogą być przeznaczone grunty ze sprywatyzowanych lasów? Jak Pan to widzi?

 

JKM: feles: prywatyzacja lasów jest możliwa tylko WIELKIMI kawałkami. W małym lesie natychmiast zjedzą zająca - bo jak nie, to zje go sąsiad...

 

Sergios: Co Pan sadzi o współczesnym rynku finansowym. Czy zachowałby Pan jego obecny kształt.

 

JKM: Sergios - to pytanie serio?

 

jarox: a ja się jeszcze raz przypomnę z moim pytaniem o to: jak głęboki musi być "dylemat więźnia" by państwo mogło ingerować(?), bo jak rozumiem potencjalna utrata 1% PKB nie jest wystarczająca

 

JKM: jarox: nie - państwo może ingerować przy każdym "dylemacie więźnia"

 

ander: Tomasz Hobbes, mówił o "umowie społecznej" a więc zrzeczeniu się przez obywateli części praw wolnościowych na rzecz bezpieczeństwa. Pana zdaniem ta teoria ma rację bytu?

 

JKM: ander: ja się nie umawiałem... Władca ma narzucać ograniczenia - a poddani, osiedlając się albo tu albo tam, zmuszają do optymalnego ograniczenia tych ograniczeń...

 

mix1: czemu Pan przy ocenianiu, czy w danym kraju jest gospodarka kapitalistyczna, czy socjalista pomija Pan taki wskaźnik jak procentowy udział sektora gospodarczego w PKB?

 

JKM: Nie rozumiem, co to jest " procentowy udział sektora gospodarczego w PKB"?

 

kaszub12345: Jak Pan na dzień dzisiejszy wyobraża sobie następne 5-10 lat gospodarki USA? Ich potęga z roku na rok słabnie. Wierzy pan że jakoś się podniosą?

 

JKM: kaszub12345: problem w tym, że państwo opiekuńcze wyłącza bezlitosną konkurencję miedzy podmiotami; a wtedy przestaje się opłacać dorabiać się - a zresztą jak się jest bogatym, to już nie ma się takiej motywacji, by się bogacić. Te dwa czynniki wystarczają do wyjaśnienia zjawiska

 

mlody_Pigi: Jakie książki Pan poleca do przeczytania nieświadomemu socjaliście???

 

JKM: Hayek? Mises?

 

Aleksander_Lidkie: Czy Pan naprawdę wierzy w Boga i jednocześnie promuje wolny rynek? Przecież liberalizm opiera się na odrzuceniu Boga jako podstawowego punktu odniesienia i zastąpienie go indywidualizmem!

 

JKM: Nie rozumiem? Pojęcia "Bóg " i "indywidualizm" są z innych płaszczyzn! Zwracam uwagę, że koncepcja biblijna zawiera właśnie INDYWIDUALNĄ ocenę człowieka - na Sądzie Ostatecznym...

 

MK3: Jeżeli zamierza Pan sprywatyzować służbę zdrowia to czy osoby bezdomne lub dzieci które zostały porzucone w szpitalu z powodu swojej choroby będą musiały umrzeć ponieważ nie będzie ich stać na leczenie?

 

JKM: MK3: Ludzie głosują, żeby dać miesięcznie 200 zł na "SZ" z czego połowa idzie na zmarnowanie oraz na koszty utrzymania MZiOS, NFZ itp; To nie prościej samemu dać 150 na chore dziecko?

 

darekes: Panie Januszu już drugi raz w Najwyższym Czasie w małym odstępie czasu jest wywiad z p.profesorem Rybińskim, jakie jest Pana zdanie na temat wypowiedzi p.Profesora i czy rozmawiał z nim Pan politycznie, że tak powiem ?

 

JKM: Nie znam osobiście prof.Rybińskiego

 

mix1: moje pytanie dotyczy tego, że Pan mówi, że gospodarka Chin jest kapitalistyczna,a Polski socjalistyczna, to prawda, Chiny zmierzają w dobrym kierunku Europa nie, ale udział sektora prywatnego Chin wynosi 60 procent,a Polski 75 procent

 

JKM: Co to jest "sektor prywatny"? Za Hitlera większość przemysłu była "prywatna" ale "kapitalista" musiał robić to, co mu nakazano w Wurtschafftsministerium. Dla mnie jest to sektor uspołeczniony...

 

luxek: Czy pobieranie podatku na policję i wojsko to nie jest aby interwencja w gospodarkę? Czy to się nie przerodzi w dalszej perspektywie w socjalizm (brrr..!!!)

 

JKM: Nie, pobieranie podatku od wszystkich po równo nie zakłóca gospodarki - podobnie jak nie zakłóca jej np. zima.

 

Sergios: Czy dążyłby Pan do oparcia PLN na parytecie złota, Polska ma zaledwie 3,5% pokrycie, a np Słowacja 70%.

 

JKM: Sregios: skąd te dane??

 

feles: Rozumiem, że prywatyzacja lasów jest możliwa tylko wielkimi kawałkami, ale pytam właśnie o to czy byłoby jakieś zabezpieczenie przed całościowym czy chociażby częściowym przekształceniem tych gruntów np. na grunty pod budowę osiedli mieszkaniowych, które przynoszą przecież większy zysk niż lasy

 

JKM: Nie znam pojęcia "grunt leśny". Czy kraj, w którym WSZYSCY mieszkaliby w rozrzuconych co kilometr leśniczówkach - to "teren zabudowany" czy "leśny"?

 

kaszub12345: podobno znał się Pan osobiście z Friedmanem. Jakie jego książki polecałby Pan w szczególności??

 

JKM: Tak, dwa razy byłem u Niego, raz On u mnie. "Free to choose"

 

Aleksander_Lidkie: Może inaczej, liberał myśli o tym co dobre dla niego i tak działa aby zaspokoić swoje potrzeby. Suma egoistycznej działalności liberałów ma dawać w istocie najkorzystniejszą alokację zasobów w gospodarce. Z punktu widzenia nauki katolickiej nie można kierować się w życiu egoistycznymi pobudkami i na nich budować społeczeństwa, nawet jeśli to pozornie lub w niektórych warunkach może dać całościowo lepsze efekty.

 

JKM: Aleksander_L. - Nie rozumiem: jeśli WIEM, że kierując się egoistycznymi pobudkami będę działał dla dobra społeczeństwa, to co? mam przestać się nimi kierować na złość społeczeństwu????

 

tolson111: Uważa Pan, że prywatna służba zdrowia zmniejszyłaby, a nawet ograniczyła do minimum łapówki. Ale czy nie uważa Pan, że dalej przyjmowany będzie w pierwszej kolejności pacjent, który da więcej pieniędzy?

 

JKM: tolson111 -Oczywiście! Ale wtedy opłacałoby się inwestować w sprzęt, by obsłużyć jak najwięcej ludzi. W 1950 roku w kapitalistycznych jeszcze USA lecznictwo było radykalnie lepsze, niż w ZSRS, gdzie dbano o ludzi, jak jasna cholera!

 

mate: co sądzi Pan o uczciwych przedsiębiorcach korzystających z tzw. dotacji unijnych? Czy wg Pana robią dobrze?

 

JKM: mate: jak dają - to można brać...

 

luxek: Czy prywatyzacja pieniądza w oparciu o złoto nie spowoduje sytuacji w której będzie tylko jeden pieniądz tak naprawdę - ZŁOTO?

 

JKM: luxek: tak. Myślę jednak, że różne kraje będą miały różne mierniki. Bimetalizm, np.

 

sztyga20: Nie znam się na ekonomii ale proszę mi wytłumaczyć skąd Polska miała by wziąć tyle złota, aby pieniądz miał w nim pokrycie?

 

JKM: szyga20- to nie miejsce na wykład. Przypominam, że jedna złota moneta wartości 300 zł może dziennie obiegając obsłużyć 30 transakcyj...

 

mlody_Pigi: Panie Januszu? Słyszał Pan o prognozach Geralda Celente?

 

JKM: Nic nie wiem o Celente. Proszę dane

 

Spoko: Pokusi się Pan o przewidzenie ile lat potrwa jeszcze Unia Europejska zanim kryzys gospodarczy spowoduje jej rozpad?

 

JKM: Ciekawe: Układ Warszawski zaczął się rozpadać w momencie, gdy PRL wpisała "braterstwo z ZSRS" do Konstytucji. UE straciła dynamizm w momencie formalnego powstania...

 

JKM: często miłość kończy się na drugi dzień po ślubie i wspólnym zamieszkaniu...

 

ander: Panie Januszu kto zapłaci za karetkę w prywatnej "SZ", która zabierze bezdomnego-cierpiącego z ulicy? Czy prywatny szpital, który tego dokonał mógłby zwracać się do państwa o rekompensatę za poniesione koszta?

 

JKM: ander: ten sam co "płacił" gdy NIE było SZ

 

Aleksander_Lidkie: Będzie Pan działał tylko na rzecz NIEKTÓRYCH członków społeczeństwa, marginalizując resztę. Po drugie katolik nie może kierować się egoistycznymi pobudkami nawet jeśli nawet jeśli to przyda komuś korzyści.

 

JKM: A_L - Mnie nie będzie WOLNO działać na rzecz tylko NIEKTÓRYCH członków społeczeństwa. Przeciwnie - to kato-nau-spo każe działać na rzecz NIEKTÓRYCH (konkretnie: biednych) a Pismo Św. mówi wyraźnie: "Nie będziesz miał względów dla ubogiego przy sprawie jego"...

 

mate: wg Pana kiedy może nastąpić niewypłacalność państwa polskiego, chodzi mi o pieniądze na koncie w banku, czy będą wtedy bezpieczne?

 

JKM: mate - państwo polskie JUŻ jest niewypłacalne.

 

luxek: Kiedy i w jaki sposób można spłacić polski dług? czy to w ogóle realne?

 

JKM: Dopóki żyjemy w socjalizmie i d***kracji - spłacanie długu nie jest możliwe. Natomiast Francja po 1870 roku rozstrzelała tych zawszonych :komunardów" - i kontrybucję nałożoną przez Prusy (w przeliczeniu na mieszkańca w złocie - wyższa, niż obecne zadłużenie) spłaciła w 7 lat chyba. Bo nie musiała dopłacać do kopalń, stoczni, kolei, płacić bezrobotnym , samotnym matkom i innym pijawkom!

 

ander: Kiedy będzie o nas tak głośno jak o Grecji? Co musi się stać, żeby ludzie w końcu wyszli na ulice sprzeciwiając się tym samym prowadzonej polityce?

 

JKM: ander: najpierw będzie głośno o Belgii, Hiszpanii, Portugalii i Niemczech

 

mix1: kiedyś powiedział Pan, że PRL była mniej socjalistyczna niż 3RP, nie do końca się zgadzam, ponieważ gdy tamten system upadł, nastąpiło uwolnienie cen, upadły nierentowne przedsiębiorstwa, prywatyzacja przedsiębiorstw, likwidacja systemu kartkowego, a w dziedzinie samochodów, teraz w zależności od dochodu każdy może kupić samochód jaki chce, jest wybór państwo bezpośrednio nie narzuca konsumentowi jedynie fakt, że tylko w pewnym stopniu ogranicza wybór nakładając na nas ogromne podatki

 

JKM: mix1 - Tak. Mówimy o interwencjonizmie i opodatkowaniu. Ale liczba podmiotów na rynku jest teraz znacznie większa

 

mlody_Pigi: Kiedy Pan przewiduje bankructwo ZUS-u?

 

JKM: mlody_Pigi- ZUS formalnie jest bankrutem, jedzie na pożyczkach. Wszystko zależy, jak III RP go dofinansuje