Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Statystyka
64077 komentujących
123570 czytających
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

Najnowsze wpisy z bloga JKM w Twoim czytniku RSS

16-08-2015 15:34:00

Rocznica jednej z najważniejszych bitew

Jak wszyscy ludzie nie ogłupieni reżymową propagandą  wiedzą, autorem planu Bitwy Warszawskiej był śp.gen.Tadeusz Rozwadowski. Tu oryginał najważniejszego w historii polskiej wojskowości Rozkazu  № 10.000:

Jak widać śp.Józef Piłsudski, Naczelny Wódz, został o tym planie "poinformowany" - podobnia jak śp.gen.Maksym Weygand. Zaraz po podpisaniu tego rozkazu, sprzecznego z forsowanym przez Niego, Piłsudski złożył rezygnację na ręce śp.Wincentego Witosa, premiera, oświadczył Mu, ze wojna jest przegrana - i wyjechał pożegnać się z przebywającą na Podgórzu śp.Aleksandrą Szczerbińską.  Podobno przeżył załamanie nerwowe: 

http://nowahistoria.interia.pl/ii-rzeczpospolita/news-marszalek-pilsudski-czy-general-rozwadowski-kto-pokonal-bols,nId,1486514

Czemu trudno się dziwić - biorąc pod uwagę, że sam tę wojnę rozpętał więc mógł czuć się za nią odpowiedzialny.

Doszło jednak do rzeczy rzadko spotykanej: nawet uroczysty rozkaz motywacyjny musiał za Niego  wydać gen.Rozwadowski: 

Piłsudski wrócił na pole bitwy gdy - według Jego własnych "Pamietników": "Nad Wieprzem cichły juz działa". Zresztą tak naprawdę Piłsudski dowodził tylko jedną operacją: napadem na pociąg pocztowy, pod Bezdanami, w 1908 roku.  Z tego to powodu śp.ks.Adam Sapieha, biskup krakowski, nazywał Go "Czerwonym bandytą spod Bezdan" i próbował zapobiec pochowaniu Go na Wawelu (uzasadniał to też dodatkowo Jego konwersją na luteranizm). Potem trumnę kazał przenieść: 

http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-23-czerwca-1937-r-konflikt-o-miejsce-pochowku-marszalka-pils,nId,1446100

Propaganda lewicowa wyłazi ze skóry by zamazać prawdę o tej Bitwie. 

Tu: https://www.facebook.com/notes/822061611152258/  dość obiektywny artykuł o śp.gen.Tadeuszu Jordanie Rozwadowskim.

Tu moja wypowiedź na wczorajszych uroczystościach na polach Bitwy Warszawskiej pod Ossowem:

 https://www.youtube.com/watch?v=hseyWG8pB9Q&feature=youtu.be

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

 • 16-08-2015 19:32:32 | odpowiedz
  Piłsudski, jako socjalista, nie jest moim ulubionym bohaterem. Ale za Bitwę Warszawską szacunek i hołd mu się należy. Był w niej Naczelnym Wodzem wojska polskiego, jako taki mianował swoich podwładnych, w tym Szefa Sztabu, aprobował ich plany i on by ponosił odpowiedzialność za ewentualna klęskę. Dlatego też ponosi on także odpowiedzialność za sukces, niezależnie od tego co sam konkretnie robił w czasie bitwy. I niezależnie od insynuacji naukowców amatorów, specjalistów od plemników i muszek owocowych.
  • A prezydent Raczkiewicz ponosi odpowiedzialność za sukces pod Lenino, Monte Cassino, Bolonią, Falais i za zdobycie Berlina przez naszych (między innymi), niezależnie od tego co sam konkretnie robił w czasie bitw :)
   • 17-08-2015 09:45:24 | odpowiedz
    1/ prezydent Raczkiewicz nigdy nie był Naczelnym Wodzem;
    2/ pod Lenino nie walczyło żadne polskie wojsko;
    3/ żadne polskie wojsko nigdy również nie zdobyło Berlina;
    4/ mówi się bitew a nie bitw.
    Polska język trudna język. Polska historia trudny historia.
    • ad1- No właśnie żartobliwie idąc Pana tokiem myślenia ( tzn. nie był Naczelnym, ale Prezydentem mianującym i odwołującym Naczelnego)tym bardziej powinien być odpowiedzialny za sukces czy porażkę. Uogólnienia mają swoje granice.
     ad2 ad3 - Zdania te to "argumenty" niemal wyjęte z peerelowsko-stalinowsko-brytyjskich not dyplomatycznych w wyniku których Polacy nie wzięli udziału w Paradzie Zwycięstwa w Londynie.
     Smutne, beznadziejne. Nawet Churchill zabierając głos w Parlamencie był zawstydzony(‘I deeply regret that none, of the Polish troops who fought in scores of battles, were allowed to march in the Victory Parade’).
     ad4- Timeo Danaos et dona ferentes, panie Sariuszu:
     a/ nie "mówi się" a "pisze się",
     b/ https://pl.wiktionary.org/wiki/bitwa
     http://sjp.pwn.pl/slowniki/bitwa.html

     • 17-08-2015 20:46:12 | odpowiedz
      Bitw? Nie ma zgody. To nawet nie można wymówić bez zaplucia się. Te Pana źródła to jakieś reżimowe. To jakby nie tłumaczyć na polski zagranicznych imion :)
      Co do Lenino i Berlina to będę się upierał, że żadne wojska podległe legalnemu polskiemu rządowi nie uczestniczyły w żadnej z tych bitw :)
      Co do Piłsudskiego: za Bezdany potępić, za 1920 rok należy się szacunek jemu jako głównodowodzącemu i całemu jego sztabowi i służbom (a zwłaszcza, jak się ostatnio okazało służbom kryptograficznym). Korwin nic w życiu nie osiągnął, to w stosunku do ludzi sukcesu jest po prostu zazdrosny. A w wojsku to szef sztabu pisze plan bitwy, więc jak ktoś pokazuje rękopis szefa sztabu, jak jakąś sensację, to się po prostu ośmiesza.
 • 1- Koncentracja na wygraniu tej bitwy odsuwa nas od pytania DLACZEGO DOSZŁO do niej??
  2- Na zachodnich uczelniach wojskowych analizuje się operację kijowsko-warszawską lub wojnę bolszewicką w Polsce. Piłsudski miał "wizję". Z polską armią walczył o Ukrainę bardziej niż Ukraincy (Polaków ok 60 tys, Ukraińców... 3900..), dał im działa, 30 tys karabinów, 40 tys mundurów... po co, komu??
  3- Bolszewicy wycofali się z Kijowa w maju, w czerwcu Piłsudski pod wpływem rozsądniejszych polityków zwija się z Kijowa, szybko musi wracać do Polski. Zdaje już sobie sprawę że z gówna bata nie ukręci.
  4- Bolszewicy nie próżnują na północy, tracimy dziesiątki tysięcy żołnierzy i cywili. Fakt że obroniliśmy się pod Warszawą to prawdziwy cud. Cud taktyki Rozwadowskiego (i Piłsudskiego też), cud determinacji i waleczności Polaków, i cud nadprzyrodzony -dwukrotne objawienie się Matki Bożej w Ossowie i Wólce Radzymińskiej (żeby nie było że Polacy coś fisiują, to wiemy to od ... bolszewików, ich zeznań, nawet Dzierżyński znał i wypowiadał się w tej sprawie lekko w..nerwiony)
  5- Chwalenie Piłsudskiego akurat w kontekście wojny bolszewickiej, to jak odznaczanie strażaka który podpalił pół miasta, lecz na końcu uratował pięć osób. Brawo, zuch.
  • 17-08-2015 22:23:51 | odpowiedz
   Wojna polsko-bolszewicka wybuchła w lutym 1919 roku i to nie Polacy byli agresorami. Wyprawa kijowska była tylko jej elementem, w którym nie chodziło o Ukrainę, tylko o uderzenie wyprzedzające.
 • 17-08-2015 13:08:58 | odpowiedz
  Najważniejsza informacja dot. roli Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej dotyczy jego starań o azyl podczas pobytu w Bobowej (między Tarnowem a Nowym Sączem). Najpierw starał się o azyl w Czechosłowacji (odmowa), a potem w Szwajcarii (rozpatrzono pozytywnie). Nieprawdą jest, że w Bobowej szykował się do decydującego starcia nad Wieprzem - zmienił zdanie dopiero, gdy dowiedział się, że Polacy robią postępy.