Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Statystyka
64090 komentujących
5285 czytających
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

Najnowsze wpisy z bloga JKM w Twoim czytniku RSS

29-07-2014 14:59:00

Podwyżka wieku emerytalnego

Ten temat nadal budzi – i słusznie – emocje. Ograbiono ludzi z praw nabytych po 40 latach ciężkiej nieraz pracy – i nic. Trybunał Konstytucyjny uznał to za legalne!!

My się na to oburzamy. Z drugiej jednak strony bardzo wielu naszych sympatyków, zwłaszcza z kręgów businessu, poparło ten projekt - z tej racji, że jest to odciążenie dla budżetu państwa, a więc i mniejsze podatki.

Na co można odpowiedzieć, że to żaden argument – bo zrzucanie każdego emeryta ze skały Tajgetu jeszcze bardziej odciążyłoby budżet, ale jest równie bezprawne... Jednak pomówmy o tym nie od strony prawnej i moralnej – ale gospodarczej.

Po pierwsze: systemu emerytalnego w ogóle nie powinno być – z przyczyn, o których pisałem wiele razy.

Po drugie: jeśli system emerytalny istnieje, to im wyższy wiek emerytalny, tym lepiej. 99 lat wygląda nieźle. Przy okazji: WCzc.Jarosław Jagiełło na pewno wie, że wstępując do KNP popiera partię, która Jemu podniesie wiek emerytalny do 99 lat (bo przecież glosował ZA naruszeniem praw nabytych...); pewno liczy – i ma rację - że po zdobyciu władzy przez KNP Polacy tak się wzbogacą, że będą mogli gwizdać na te emerytury...

Tak więc należy tym, co teraz zaczynają płacić składki, podnieść wiek emerytalny może i do 75 lat (przez te pół wieku medycyna uczyni przecież dalsze postępy – nieprawda-ż?) - natomiast nie wolno zmieniać reguł gry tym, którzy już w tę grę grali!!

Po trzecie: te emerytury to istotnie dodatkowe obciążenie Skarbu Państwa – jednak nie jest ono specjalnie duże!

a) Naliczanie emerytur przez ZUS odbywa się tylko raz w życiu – i kosztuje tyle samo gdy ma się 65 i gdy ma się 67 lat. Potem już tylko przekazuje się pieniądze z automatu.

b) Nie ma spec-podatku na te emerytury. Koszt poboru podatku jest więc taki sam – niezależnie od tego, czy ściąga się 100 czy 120 złotych.

c) Tak więc koszt tego dodatkowego obiegu przez ZUS nie jest o wiele większy. Podejrzewam, że ZUS nie musiałby z tego powodu zatrudniać dodatkowych ludzi. WAŻNY ARGUMENT: czy po podwyżce wieku emerytalnego zatrudnienie w ZUS spadło?

Jeśli NIE – to oznacza, że po obniżce tego wieku nie powinno wzrosnąć...

Natomiast to, że pieniądze trafiają do emerytów, ma na gospodarkę wpływ pozytywny!

Emeryci wydają pieniądze bardzo oszczędnie. Liczą się z każdym groszem. Kupują u najlepszych z najtańszych producentów. Wymuszają więc podniesienie poziomu produkcji.

Ja wiem, że większość producentów – zwłaszcza tych zrzeszonych w BCC, „Lewiatanie” i podobnych organizacjach, producentow będących za pan brat z politykami – woli innych klientów: takich, co wpadną szybko do sklepu i kupią drogo byle co; zjedzą restauracji kawaleciątko grasicy (w rzeźni: 50 gr) z baby-buraczkiem na surowo (20 gr...) – i zapłacą 50 zł. Jednak – co powtarzam nieustannie – nieprawdą jest, że „Co dobre dla General Motors jest dobre dla USA”! Władza nie może zapominać o milionach drobnych producentów marcheweczki, pokątnych producentów szyneczki i salcesonu, krawcowych poprawiających sukienki sąsiadkom-emerytkom (jesli majaone pieniądze)...

To może nie są wyborcy (na ogół nie głosują, a jeśli głosują to często głupio...) - ale to są ludzie.

Ludzie będący solą gospodarki. Bo szara strefa to też gospodarka.

I nowe Państwo Polskie – w odróżnieniu od tej pieprzonej „Rzeczypospolitej”, w której panuje d***kracja, a więc politycy uganiają się za poparciem (a) głupiego motłochu (b) wielkiego businessu z forsą – musi o tych ludziach myśleć.

Musi myśleć o wszystkich!  

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

  • 29-07-2014 15:46:07 | odpowiedz
    Pracowałem całe życie na kopalniach węgla. WSZYSCY dyrektorzy kopalń podobnie jak ich zastępcy ds ekonomicznych, technicznych i pracowniczych uważali czas przeznaczony na podpisywanie podsuwanych im stert dokumentów jako czas rozrywki. Ani nie rozumieli pisanego ani pisać nie potrafili. Ja tylko pod tekstami p. Janusza Korwin Mikkego mógłbym składać podpis bez czytania. Cały czas wali centralne dychy!
  • 29-07-2014 20:13:21 | odpowiedz
    Zasad gry w emerytury nie zmieniono. Zasady zawsze byly takie same: plac skladki a panstwo na starosc da ci tyle na ile je bedzie stac. Kiedys bylo PRL stac na placenie od 60 roku zycia, teraz od 65 a kiedys moze od 75. Nikt o tym wczesniej nie mowil, ale emerytury to zlodziejstwo wiec nie mozna oczekiwac od zlodziei ze dokladnie opisza na czym polega ich przestepstwo.
    Niech pan nie mowi o likwidacji ZUS, bo to przeciez tylko jedna glupiutka instytucja. Niech pan mowi o likwidacji przymusu ubezpieczen, bo emeryci rzeczywiscie sie boja ze im pan zabierze te ich glodowe zasilki. Moze pan wrecz obiecac podwyzke emerytur, z zupelnie czystym sumieniem. Emerytury sa teraz tak niskie, ze podniesienie ich o 10% niczego nie zmieni,a w nowym panstwie po usunieciu miliona urzedasow pieniadz sie znajdzie.
    Trzeba pamietac, ze to co jeden mowi, nie zawsze drugi slyszy. Pan mowi: "zlikwidowac ZUS", szescdziesiecio latek bez zadnych oszczednosci slyszy "zlikwidowac emerytury". Przekaz musi byc czytelny i najlepiej zawierac sie w jednym zdaniu.